ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גאידמק יפתח בלוג? 

גאידמק יפתח בלוג?

 
 
עמיחי שלו

"רשימות", אתר הבלוגים העצמאי שייסדו אנשי קונספציה, נמצא על סף סגירה. הסיבה: חוסר במשאבים. עמיחי שלו תוהה איך להציל את המיזם האליטיסטי. דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האנשים מאחורי אתר הבלוגים הוותיק "רשימות" הטילו בשבוע שעבר פצצה מקוונת: האתר בקשיים, שמאיימים על עצם קיומו. כבר תקופה ארוכה (מדי) שפלטפורמת הבלוגים הקהילתית האקסלוסיבית - ויש המוסיפים במידה מסוימת של צדק גם האליטיסטית - מקרטעת.
 
 
אפשר היה לראות רמזים מטרימים בניוזלטר המופלא של קונספציה (הקולקטיב), איך כל פעם הוא נפתח במין התנצלות בנוסח: "כבר לא שלחנו יותר מחודשיים. כולנו היינו עסוקים, בלה בלה בלה". עדויות אחרות הגיעו בדמותן של בעיות חוזרות ונשנות בשרת. בלוגרים רבים סבלו מתקיעות פתאומיות של ממשק העבודה, שלעיתים מחק את הפוסטים שלהם באופן שבו רק לאלוהים ולאורי ברוכין פתרונים.

באופן כללי שררה באתר תחושה, שלמרות אי אילו ניסיונות - לא באמת מדובר בקהילה, אלא באוסף כותבים חסרי מכנה משותף; מלבד העובדה שזכו לכבוד של בלוג ברשימות, ויש להם מידה מסוימת של כישרון כתיבה.
 
 

רק 5,000 דולר

רשימות קם כמו מן זירה יוקרתית ואנטי מסחרית של כותבים איכותיים. לא לכל אחד מותר לכתוב שם. רבים התדפקו על הדלתות המטאפוריות של המערכת ונענו בשלילה (ואז כילו את זעמם במנהלי האתר בבמות שכן איפשרו להם לכתוב).

אחת המנטרות הקיומיות שלו היא קהילה ללא כל כוונת רווח: אין פרסומות, אין באנרים, אין מודעות טקסט ואפילו הספאמרים המעטים שעוד מצליחים להשחיל טוקבקים ידניים נבעטים החוצה במהרה. מעין מקום סטרילי ואליטיסטי, שמתקיים עקב כוח הרצון של מייסדיו - אורי ברוכין, ירדן לוינסקי ואילן גליני.

אבל כנראה שמשהו בכוח הרצון (וגם בזמינות שלהם), כבר לא מה שהיה פעם. עקב ריבוי הכותבים שיוצרים ריבוי של קבצים השרתים לא עומדים בעומס. תחילה נעשתה פניה נרגשת לכלל הציבור, בה נכתב כי מדובר בסך הכל בסכום זניח יחסית, של 5,000 דולר, שיעזור להעמיד את האתר המט לנפול על רגליו האחוריות. הפרסום עורר הדים, ובבלוג המערכת ברוכין כבר מדווח על כמה סוגי פניות שהוא קיבל: ממתכנתים וספקי אחסון, מגורמים לא מסחריים, מיזמים קטנים ובינוניים וכמובן, מגופי תוכן גדולים.
 
 

גאידמק יעזור

סביר להניח שמישהו יקח על עצמו לבסוף את העלויות. קהילה אמיתית היתה יכולה לייצר פתרון עצמאי אחר. אחרי הכל, יש כמה מאות בלוגרים ברשימות ויתכן שפניה לכל אחד מהם בבקשה שיתרום סכום צנוע בכל חודש היתה פותרת זמנית את העניין, ומוכיחה שבהחלט מדובר בקהילה אמיתית.

היו כמה בלוגרים שניסו את כוחם, אבל לא ממש התאמצו. אולי גם אצלם זה עניין של כוח רצון וזמינות. בכל מקרה, רשימות נמצא בצומת גורלי. הבחירה במי שיעזור עלולה מחד לתת לו חמצן חיוני, מאידך לשנות אותו לגמרי או לפרק אותו לחלוטין.

ולא רק הציניקנים ראו את הנולד. במציאות המקוונת בלתי אפשרי לנהל אתרים בסדר גודל כזה בהתנדבות, בלי שום תזרים מזומנים מגורם מסחרי כלשהו. לא תמיד חייבים למכור את הנשמה עבור זה, אפשר לסגור עיסקאות מינוריות, שגם ההבלטה שלהן בעמוד הראשי לא תהיה צעקנית, אבל כדי לקפוץ קדימה, או במקרה של רשימות - כדי לא לקפוץ לתהום - צריך כסף.

הבעיה תהיה במי שייתן את הכסף. כל גורם שישקיע ירצה לראות רווחים, אין שום ספק בכך (אלא אם כן יגיח איזה ארקדי גאידמק ויחליט שהוא לוקח את זה על עצמו כמו שזה). העיסקה שתירקם תהיה קריטית. כל דבר שלא ימצא חן בעיני הבלוגרים המשפיעים שם (ויש לא מעט), תגרום להם לקחת את פוסטיהם למקום אחר.

מי שיבוא יצטרך להתחנף קצת, להתנצל קצת; הוא לא קונה עסק, הוא קונה קהילה, ואם הוא לא ידע איך לגשת לחבריה - לא יישאר לו דבר. אתרי תוכן גדולים לא ידעו לעשות זאת. סביר להניח שכל גוף תוכן גדול שירכוש את האתר יגרום לגל נטישה.

יש משהו בגוף עצמאי שיכול לטמון בחובו כותבים מבית ידיעות, מעריב או הארץ (או כל מקום אחר) תחת גג אחד. בעולם שלנו, ברגע שאתה שייך לגוף אחד גדול, אסור לך להפגין נוכחות בגוף השני, לא באותו פרק זמן. כך שגוף גדול יגרום נזק לרשימות עוד בטרם יחליט על אסטרטגיה. יזמים אחרים יעוררו אולי פחות אנטגוניזם.

בכל מקרה, מבחינה עיסקית יש פה פוטנציאל אדיר, אבל כל מי שיחליט להשקיע במיזם, יצטרך להבין שהכוח הכי גדול שלו אינו האתר או הפלטפורמה, או אפילו המוניטין - אלא אך ורק הבלוגרים והגולשים עצמם. לא כל גורם עיסקי מסוגל להפנים מסר שכזה.
 
______________________________________________________
גילוי נאות: הכותב מחזיק בלוג ברשימות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by