ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אחרי החגים 

אחרי החגים

 
 
רן יניב הרטשטיין

לפעמים הטובים מנצחים, ולפעמים הרעים. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע עם הבלגנים של תעשיית המוזיקה, הצרות של אפל, המשברים של "רשימות" ואובדן הפרטיות בעולם ובישראל. השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זכויות יוצרים וקניין רוחני חזרו למרכז השיח וזכו בשבוע האחרון לכותרות רבות. הדיון סביב חוק זכויות היוצרים החדש הסעיר את הרוחות בישראל, ופסק הדין נגד ג'יימי תומאס הסעיר את הרוחות בעולם כולו.
 

הטובים ניצחו, לשם שינוי

 
בבוקר יום רביעי אישרו משרד המשפטים וועדת הכלכלה של הכנסת שינויים בחוק זכויות היוצרים החדש, בהתאם לדרישות היוצרים שניהלו בשבועות האחרונים מאבק נגד הנוסח. סלע המחלוקת היה סעיף לפיו זכויות היוצרים על יצירה מוזמנת, כמו ג'ינגל פרסומת, תהיינה שייכות באופן אוטומטי למזמין היצירה, במקום ליוצרה - אלא אם כן הוסכם אחרת.

החוק אמנם מאפשר לשנות את ברירת המחדל הזו באמצעות חוזה, אבל היוצרים חששו שיהפכו יהיו חסרי אונים מול דרישות הלקוחות העשירים, ורק היוצרים החזקים והוותיקים ביותר יוכלו להרשות לעצמם לדרוש חוזה שישאיר את הזכויות בשליטתם.

בשבוע שעבר הם יצאו להפגין ברחובות, בתחילה בתל אביב ולאחר מכן בירושלים, והשבוע הגיעו להסכמה על הנוסח הסעיף שיגיע להצבעה: הסעיף החדש מציין כי הזכות שייכת באופן אוטומטי ליוצר, אלא אם כן צוין אחרת.

• קשה אמנם למצוא הצדקה מוסרית להורדה של שירים וסרטים משירותי שיתוף קבצים ברשת, אבל חשוב לזכור שתעשיית המוסיקה בישראל לא מציעה אלטרנטיבה של ממש. בעוד שבמדינות רבות אחורות פועלות מספר חנויות מוזיקה מקוונות, שמציעות כמעט את כל הקטלוג הזמין בפורמטים אחרים באותה מדינה, בישראל המצב שונה מאוד - רק שתי חנויות מוזיקה מקוונות פועלות בארץ, והן מציעות בעיקר את הקטלוגים של NMC ונענע דיסק.

• עוד ראוי לציין שחוק זכויות היוצרים לא כלל בסוף סעיפי DRM דוגמת ה-DMCA בארה"ב, כפי שדרשו גורמים שונים בתעשיית התוכן בארץ בשנים האחרונות.
 

הטובים הפסידו, למרבה ההפתעה

קמפיין הטרור של חברות התקליטים בארה"ב נשא השבוע את פירותיו הראשונים. אחרי כארבע שנים של נסיונות כושלים, RIAA ניצחה במשפט הראשון שלה נגד משתפת קבצים - ג'יימי תומאס, אם חד הורית ממינסטוטה, עליה הוטל לשלם פיצויים בסך 222,000 דולר לאחר שהורשעה בשיתוף 24 שירים באמצעות קאזאה.

למרות שבמסגרת המשפט הודו נציגי החברות כי קמפיין התביעות עלה מיליוני דולרים ונחל כשלון, מובן שהמטרה לא היתה לכסות את ההפסדים שנגרמו לכאורה כתוצאה משיתוף קבצים, אלא רק לזרוע פחד כזה בקרב משתפים פוטנציאליים, שישלח אותם ישר לחנויות הדיסקים עם כרטיס אשראי שלוף. תומאס הודיעה כי תערער על החלטת בית המשפט.

• כשחברות התקליטים מכלות את זמנן בחיסול לקוחות כמוה, אך טבעי שכמה מהשמות הגדולים בעולם המוזיקה, כמו רדיוהד, Nine Inch Nails ומדונה ירצו לברוח מהן בגועל. וכשאף אחד ממילא לא רוצה לקנות את האלבומים החדשים של להקות עבר כמו אואזיס וג'אמירוקוואי, זה רק טבעי שהן תרצנה לרכב על הגל ופשוט לחלק אותם בחינם.

• אם גם אתם מודאגים מתביעות מצד חברות התקליטים בישראל, יתכן שחוק זכויות היוצרים החדש דווקא יגן עליכם מפני קנס דמיוני כמו זה שהונחת על ג'יימי תומאס. ליאור באקאלו דיבר עם ד"ר מיכאל בירנהק, שהסביר שלמרות שהחוק החדש מציין במפורש ששיתוף או הורדה של תכנים מוגנים בזכויות יוצרים מהווה הפרה, התיקונים בחוק ביטלו את הפיצוי האוטומטי בסך 10,000 ש"ח, מה שהופך את אפשרות התביעה לעוד פחות משתלמת מבעבר.

מצד שני, אל תטעו ותחשבו שאי אפשר למצוא אתכם. לפי מחקר שתוצאותיו פורסמו ב-Ars Technica, חברות התקליטים עוקבות אחרי כל משתף קבצים שלא טורח לחסום את כתובות ה-IP מהן מתבצע המעקב.
 
 

אפל

iPod Touch. תוכנות צד שלישי (צילומסך: האתר Engadget)
 iPod Touch. תוכנות צד שלישי (צילומסך: האתר Engadget)   
אפל ומשתמשי ה-iPhone משחקים זה מספר שבועות את משחק החתול והעכבר הנצחי שמתקיים תמיד בין כל חברה שמייצרת מוצר נחשק אך סגור ומוגבל לבין המשתמשים שלה, ולא נראה שאף אחד מהצדדים צפוי לסגת בקרוב.

ה-iPhone הוא ללא ספק אחד הטלפונים הסלולריים הטובים ביותר שאפשר לקנות היום, אבל אפל מנצלת את השליטה המלאה בכל רכיביו ובתוכנה שהוא מפעיל כדי להטיל מגבלות שירותיות על מה שהמשתמשים יוכלו לעשות איתו, באופן שמזיק במפורש לצרכנים ומועיל רק לה ולשותפותיה, כמו AT&T בארה"ב ובקרוב מספר ספקיות סלולר אחרות באירופה.

בין היתר, אפל נועלת כל iPhone לשימוש ברשת סלולרית אחת, לא מאפשרת להתקין עליו תוכנות צד שלישי, וגובה סכום שערורייתי וסחטני בשביל הזכות המפוקפקת לנגינה של שיר כצלצול טלפון.

עם ה-iPod Touch, נגן ה-iPod החדש שמבוסס על העיצוב והממשק של ה-iPhone, המצב בוטה בהרבה: למרות שה-iPod Touch מסוגל מבחינה טכנית לעשות את כל מה שעושה ה-iPhone, אפל הסירה ממנו תכונות חשובות כמו לקוח המייל והאפשרות להוסיף פגישות ליומן, כדי להפוך את ה-iPhone לאטרקטיבי יותר. אפל יכולה בדרך זו לנפח את מחיר ה-iPhone באופן מלאכותי.

עתה מתחילות אמנם להסתובב שמועות לפיהן אפל כן תציע בסופו של דבר דרך רשמית ומסודרת להפעיל יישומי צד שלישי על ה-iPhone, אבל מאות אלפי המשתמשים שכבר קנו iPhone מאז יצא ביוני לא היו צריכים לחכות שאפל תרשה להם להפיק את המיטב מרכושם החוקי. מפתחים נחושים הצליחו לשחרר את המגבלות על ה-iPhone ולהפעיל עליו יישומי צד שלישי רק שבועות בודדים אחרי שיצא, וזמן קצר אחר מכן גם שחררו את הנעילה לרשת של AT&T.

אם אותם המפתחים היו עוצרים ביישומי צד שלישי ולא ממשיכים גם לשחרר את ה-iPhone מ-AT&T, ייתכן מאוד שאפל היתה מעלימה עין מהתופעה, כפי שהיא עושה עם ה-Apple TV. עם זאת, הנעילה מהווה מקור הכנסה משמעותי עבור אפל, ובעדכון התוכנה האחרון ל-iPhone, לגערסה 1.1.1, היא גרמה לניטרול מוחלט של חלק גדול מהמכשירים ששוחררו - כך ש-iPhone חדש שעלה 600 דולר הפך בין רגע למשקולת נייר עם רגישות מיוחדת לטביעות אצבע. אפל סירבה גם לספק שירות למי שה-iPhone שלהם נוטרל, בטענה שהפרו את הסכם השירות כששחררו אותו מהרשת.

תגובת הנגד היתה מהירה, חדה וזועמת, והגיעה עד כדי מספר תביעות ייצוגיות. במקביל, גם אותם מפתחים ששחררו את ה-iPhone מלכתחילה לא שקטו על שמריהם, והשבוע הצליחו לעקוף גם את כל המחסומים שנוספו בגירסה 1.1.1. בנוסף, הם החזירו לכלל פעולה את המכשירים שנוטרלו, ועל הדרך גם עקפו את החסימות ב-iPod Touch כדי לאפשר להריץ גם עליו יישומי צד שלישי, וכן את היישומים שאפל עצמה הסירה מה-Touch וצירפה רק ל-iPhone, כמו המייל ותוכנת המפות.
 
• עד לאחרונה, אפל יוצגה בישראל על ידי ידע מחשבים, אם אפשר לקרוא לזה ייצוג. לאחרונה נפטרה סוף סוף קהילת המקיסטים בישראל מהיבואנית שכולם כל כך אהבו לשנוא, ובמקומה נכנסה לתמונה iDigital של קרן פיטנגו, בראשות חמי פרס. נכון לעכשיו, ישראל היא עדיין אחד המקומות היקרים בעולם לקניית מוצריה של אפל, אם לשפוט לפי מחיר ה-iPod נאנו החדש. אפשר רק לקוות שבתוך מספר חודשים, כש-iDigital תיסגר על עצמה ועל השוק בו היא פועלת, נוכל להתחיל לשמוע חדשות טובות. אבל לא הייתי בונה על זה.

• לכל ברי המזל, מדריך מפורט לשחרור של iPod Touch ו-iPhone בגרסה 1.1.1.

• בתגובה לאגרסיביות בה נהגה אפל בלקוחותיה, פירסמו ב-Wired סקירה של טלפונים חכמים פתוחים - כאלה שמציעים למשתמשיהם גישה מלאה לכל יכולותיהם, בניגוד מוחלט לעקרונות שעומדים מאחורי ה-iPhone, שנועד לספק חירות מעטה ככל האפשר.

• משום מה, מקובל להשוות את ה-iPhone של אפל ל-N95 של נוקיה. למרות שה-N95 הוא ההתגלמות של הטלפון הסלולרי הרגיל והמשעמם עם תג המחיר המנופח, ולמרות שה-iPhone הוא ההתגלמות של הטלפון הסלולרי שובר המוסכמות, החדשני והמקורי עם תג המחיר המנופח, ולמרות שלהשוואה ביניהם אין שום תוקף, היא מעניינת ולו רק בגלל שה-N95 בן השנה הוא פשוט הדבר הכי קרוב למעניין שיש לנוקיה להציע כרגע.

• Leopard או OS X 10.5, צפויה להגיע לחנויות בעוד שבועות ספורים בלבד, וב-AppleInsider החלו בסדרת סקירות עומק מפורטות על היבטים שונים במערכת ההפעלה החדשה, הכוללות גם מבט מרתק להיסטוריה של מערכות הפעלה שונות. בינתיים פורסמו סקירות של ה-Finder, ה-Dock ו-Spaces, שולחן העבודה הווירטואלי החדש.
 

משברים

Xbox. יותר מסתם משקולת נייר (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 Xbox. יותר מסתם משקולת נייר (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
• אתר "רשימות", אחד מאתרי הבלוגים הגדולים והחשובים בישראל, נמצא במשבר. לאורי ברוכין, ירדן לוינסקי, ואילן גליני, שלושת המתנדבים שהקימו אותו ב-2003 ומפעילים אותו מאז ללא כל שכר או תמורה, כבר אין מספיק זמן וכסף להחזיק אותו באוויר. הם ענו כבר על כמה מהשאלות הצפויות, ועתה מחפשים שותפים שיעזרו לשמור על הפרוייקט בחיים.

• עוד אתר תוכן גולשים מקומי, כנראה קצת פחות גדול וחשוב, נסגר השבוע. מדובר בשמה, בלוג קישורים קבוצתי, שעלה במסגרת אורגיית האגרגטורים ששטפה את הרשת אחרי סגירתו בשנית של וובסטר של חנן כהן.

• אלעד אברון, נציג מטעם תעשיית המשחקים, מסביר ב-ynet למה חופש זה רע ו-DRM זה טוב, ולמה חברות הקונסולות זכאיות להחליט עבורנו מה יהיה מותר ואסור לנו לעשות בביתינו עם רכושנו הפרטי. במקרה שזה לא היה מובן מאליו, זה בגלל שהמגבלות שהן מטילות עלינו בעצם יוצרות עבורנו יותר חופש; בגלל שהמונופול שלהן על שוק המשחקים בעצם מבטיח לנו אספקה קבועה של משחקים חדשניים ומקוריים במחירים שווים לכל נפש ועזרים וציוד היקפי במחיר הוגן לחלוטין;

בגלל שהברגים המוזרים, הדבק על המגעים, מדבקות האזהרה וכל שכבות ההגנה האחרות בעצם נועדו להגן עלינו מפני הסכנות שבהתעסקות ברכיבי האלקטרוניקה המורכבים שבקרבי הקונסולה; ובגלל שתאגידי ענק בשווי מיליארדי דולרים בעצם מקדישים הרבה מאוד זמן וכסף לבקרת איכות, ואף פעם לא מוציאים במודע לשוק מוצרים פגומים מהיסוד.

אבל יותר מהכל, זה בגלל תחושת החמימות הגלותית המתנשאת שאברון כנראה מרגיש בבטן בכל פעם שה"ישראלי הממוצע" קורא לו "פראייר". אם יש סיבה טובה יותר מזו לקנות מחשב שלא יכול להפעיל תוכנות או מכשיר DVD שלא יכול לנגן סרטים, או באותה מידה נגן מוסיקה שאי אפשר להעתיק ממנו שירים או טלפון סלולרי שאי אפשר להוציא ממנו שיחות, אני לא יכול לחשוב עליה.
 
• בארה"ב, החלה השבוע החקירה של פרשת האזנות הסתר של ה-NSA, המקבילה האמריקנית של יחידת 8200 הישראלית, ומי שקיבלו את התוכן המלא של הכתבה הזו לפני ששלחתי אותה למערכת. כזכור, לפני שנה חשף ה-EFF כי AT&T סיפקה ל-NSA גישה מלאה ובלתי מוגבלת לכל מה שעבר בצינורות שלה - שיחות טלפון, מיילים ותעבורת רשת - ללא צווים או אישורים, ובניגוד לחוקי פרטיות בארה"ב.

• דייוויד פוג תמיד מקבל את הצעצועים הכי שווים. אחרי שצילם סרטון יחסי ציבור בוטה ל-iPhone ואחרי שפירסם ביקורת חיובית במיוחד על ה-XO Laptop של פרוייקט "מחשב נייד לכל ילד", פורסמה השבוע הסקירה של פוג של ה-Palm Centro, הטלפון החכם ב-100 דולר והתשובה של Palm ל-iPhone. למרות שמדובר בסך הכל ב-Treo עם קצוות מעוגלים יותר, פוג לא חסך במחמאות.

• ניב ליליאן ואהוד קינן ב-ynet מזכירים שוב את מאגרי המידע על אזרחי ישראל שמסתובבים ברשת כבר מספר שנים, אבל לא בדיוק ברור מה אפשר לעשות בנידון. אם אפילו ארגונים עשירים ומנוהלים בקפדנות כמו חברות התקליטים לא מסוגלים למנוע מהתכנים שלהם מלהגיע לרשת, ובטח ובטח לא מצליחים להוריד אותם מהרשת אחרי שהם כבר שם, מה כבר יכול לעשות ארגון עני ומנוהל בשלומיאליות כמו ישראל?

השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by