ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטלוויזיה מגיעה למחשב 
 
 זה יכול להיות המסך שלכם   
 
דורון טילמן

עם קצת רצון טוב והשקעה אפשר להתחיל לראות טלוויזיה דרך המסך שאתם בוהים בו כרגע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלק ניכר מהאנשים מבלים היום את זמנם מול מסך זה או אחר. יש כאלה שלא יכולים להתרחק מטר מצג המחשב מפחד שבדיוק יקבלו דואר, ויש כאלה שלא מתנתקים מממסך הטלוויזיה מפחד שבדיוק יפספסו משפט מפתח באופרת הסבון שלהם.

ואז אנו נתקלים באנשים שחייהם נשלטים על ידי אותם שני מסכים. אבל מה לעשות כאשר המחשב לא בדיוק פונה לטלוויזיה או שצג המחשב גדול יותר מהטלוויזיה הזעירה שמול המיטה?

בדיוק בשביל זה קיים כרטיס הטלוויזיה – מקלט (Tuner) לערוצי הטלוויזיה והכבלים אשר מתחבר למחשב בצורה של כרטיס הרחבה, קופסה חיצונית או שילוב של מקלט בכרטיס מסך, המאפשר לצפות בחדשות ובמשחק הכדורגל שלא ניתן לפספס תוך כדי שיחה סוערת ב-ICQ וכל זאת על גבי צג המחשב.


לפני שאתם רצים לחנות, הנה מספר דברים שכדאי לשים לב אליהם:
 

תמונה שווה 1000 מילים

פנטיום! אתה החוליה החלשה, שלום
 פנטיום! אתה החוליה החלשה, שלום   
הצפייה בטלוויזיה נעשית לרוב ממרחק הגדול מזה הקיים ביניכם לצג המחשב, בנוסף הרזולוציה של המחשב גבוהה בהרבה מזו של הטלוויזיה. עקב כך נוצר מצב בו התמונה שתופיע על המחשב תראה פחות טובה ויחשפו לפתע כל מיני פגמים שלא ראיתם עד כה.

המצב לא באמת כזה גרוע, וצפייה ממרחק גדול יותר תפתור את הבעיה. עוד פתרון הוא הקטנת רזולוצית התצוגה של המסך כולו.
 

חוסר קליטה

 
סביבת המחשב היא רועשת ביותר מבחינת הגלים האלקטרומגנטיים. הוספה של מקלט תדרים לא תורמת לשקט הסביבתי בתחום זה, והוא גם עלול לסבול מאותן הפרעות. זאת למעשה הסיבה בגללה רכיבי המקלט מוסתרים מאחורי קופסת מתכת על הכרטיס. שלבו את זה עם טיונר באיכות לא גבוהה ואותות שידור חלשים המגיעים מחברות הכבלים והרי לכם מתכון לצפייה קשה (ולא בגלל התוכניות שמשודרות).

זו לא סיבה לוותר לגמרי על הרעיון, אבל מומלץ לבדוק שאין יותר מדי ביקרות עוינות לכרטיס הטלוויזיה לפני הקניה, להקפיד לבדוק את יכולות התוכנה המצורפת ואפילו לבצע כיוונון ידני לתחנות.
 
 

הקלטה דיגיטלית

תכנות להקלטה . לא להיות שם כשזה קורה
 תכנות להקלטה . לא להיות שם כשזה קורה   
אחד מהיתרונות הגדולים של שילוב כרטיס טלוויזיה במחשב היא היצירה של מכשיר וידאו משוכלל. בחו"ל כבר ניתן לרכוש מכשירי וידאו מיוחדים שעובדים על דיסק קשיח ומערכת הפעלה, אבל עד שהם יגיעו לארצנו הקטנטונת זהו תחליף לא רע בכלל. באופן בסיסי אתם תלויים ביכולות הכרטיס והדרייברים שלו לביצוע פעולת הקלטה של תוכנית זו או אחרת. אבל גם למקום שיש לכם על הדיסק ולמעבד שלכם יש מה להגיד בעניין.

איכות ההקלטה תלויה בשיטת הקידוד שתבחרו וברזולוציה (במרבית המקרים MPEG2 ברזולוציה של עד 720*576). חלק מהכרטיסים מאפשרים לבצע הקלטה גם באמצעות פורמט חיצוני כמו Divx, אבל לא תמיד.

אגב, בבחירת התוכנה גם מומלץ לבדוק אם יש לה אפשרות תכנות כדי שתוכלו להקליט משהו גם כשאתם לא בבית. עוד חלק חשוב בתחום ההקלטה הוא לכידת מסך (Screen Capture), בה שומרים תמונה בודדת מהוידיאו שמשודר. למי שזה חשוב, כדאי לבדוק מה הן הרזולוציות בה תהליך זה יכול להתבצע. מבחינת פורמט השמירה לרוב זה לא משנה, כי תוכלו להמיר לכל סוג שתרצו עם תוכנה לעריכת תמונות פשוטה.
 

בחזרה לעתיד

אחד מהדברים שהוידיאו הישן והטוב לא מסוגל לעשות הוא פעולה בשם Time Shift Recording. דמיינו את המצב הבא – אתם צופים בתוכנית החביבה עליכם בדיוק ברגע בו הטלפון מצלצל עם שיחה חשובה. אתם לוחצים על הכפתור המתאים, הולכים לענות וחוזרים כעבור כמה דקות. לחצו שוב על הכפתור המתאים והמשיכו בצפייה בדיוק מהנקודה בה הפסקתם. המחשב ימשיך להקליט עד אשר תגידו לו לחדול או שייגמר המקום בדיסק.

כדי שתוכלו לחזור לעתיד שהתקדם בינתיים יש לוודא דבר ראשון שברשותכם מחשב חזק מספיק בעל לפחות 128MB של זיכרון, אחרת תתקשו לבצע כל פעולה אחרת פרט להקלטה וצפייה.
 

תיפתח חלון

אם איתרע מזלכם ואתם צריכים לעבוד על המחשב באמצע החדשות, תוכלו לעשות זאת גם ללא הקלטה באמצעות פתיחת חלון נוסף עם התחנה הרצויה. אתם שוב פעם תלויים בתוכנה/דרייברים/כרטיס, אבל האפשרויות רבות, החל מחלון בגדלים קבועים (מלא, רבע מסך, חצי מסך וכדומה) ועד חלון שתוכלו לשחק עם מאפייניו. אפשרות חביבה ביותר שמשולבת בממשק של חלונות XP, אבל לא רק, היא הלבשת התמונה על גבי חלון קיים, ועל ידי שינוי רמת השקיפות ניתן לכתוב מייל כאשר ברקע רואים סרט.

בין התכונות הנוספות שמציעים הכרטיסים: תצוגת "מסך רחב" (כמו בקולנוע), מסך מפוצל, חסימת ערוצים, והקלטה ממקור חיצוני.

למרבה הצער, הכרטיסים שנמכרים בארץ לא מאפשרים עדיין לקלוט שידורים של חברות הכבלים והלווין.
 

כרטיס טלוויזיה

 
כרטיס המורכב בתושבת ה-PCI הפנויה אליו מחברים אנטנה חיצונית או את הכבלים. מגוון המותגים בארץ הוא סביר, ומאפשר לכם לבחור בין דגמים המשלבים גם טיונר לקליטת שידורי רדיו בתדרי FM. אל תשכחו רק לבדוק אם ואיזה שלט רחוק מגיע עם הכרטיס.
מחירים:

כרטיס טלוויזיה בלי רדיו: 250 עד 570 שקל
כרטיס טלוויזיה עם רדיו: 300 עד 630 שקל
 

מקלט חיצוני

פתרון חדש יחסית אשר מבוסס על טיונר המורכב בקופסה המתחברת למחשב באמצעות כבל USB. היתרון של מוצר זה הוא בקלות החיבור והניידות, דבר שיכול להיות שימושי למחשבים ניידים. החסרון נובע מהשימוש בתקן בעל קצב העברת נתונים איטי יחסי (כאשר מדובר ב-USB 1.1 בכל מקרה) שאינו מספיק להעברת את כמות הנתונים שתספק איכות תמונה מושלמת. עקב כך אותן קופסאות דוחסות את המידע לפני השליחה למחשב, ושם יש צורך בפתיחתו. פעולה זו עלולה להעמיס על המעבד וגם לגרום לעיוותים או בעיות סנכרון של הקול עם התמונה.
מחירים: בסביבות 450-650 שקל
 

כרטיס מסך עם טיונר

אם אתם עומדים בפני רכישה של כרטיס מסך חדש, וחשקה נפשכם גם בטלוויזיה זהו מן הסתם הדבר בשבילכם. מדובר בכרטיס מסך מדגם כלשהו שאליו נוסף גם מקלט טלוויזיה, דבר שחוסך התעסקות עם עוד כרטיסים וכבלים.

בשוק שולטים כמעט ללא עוררין הכרטיסים של ATI בגרסאות הידועות בשם All In Wonder) AIW). למתחרה NVIDIA יש פתרון משלה בדמוי קופסה חיצונית בשם Personal Cinema המתחברת לכרטיס המסך. פה ושם גם תוכלו למצוא כרטיסים של Matrox עם טיונר.

מחירים: גבוהים בעשרות ועד מאות בודדות של שקלים יותר מהגרסה של כרטיס המסך הפשוט. הכל בהתאם לדגם כמובן.
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by