ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
גאדג`ט 
הפלטפורמות של אינטל 

הפלטפורמות של אינטל

 
גאדג`ט |
 
רן יניב הרטשטיין

כל ההשקות מוועידת המפתחים של ענקית השבבים, כולל מעבדי Penryn ו-Nehalem ופלטפורמת Skulltrail החדשה, עם SLI של Nvidia ומחשבים זעירים מבוססי אובונטו. חדשות חומרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

IDF Fall 2007 - כנס המפתחים של אינטל

פול אוטליני, עם לוח שיוצר בתהליך ייצור של 45nm (צילום: יח"צ)
 פול אוטליני, עם לוח שיוצר בתהליך ייצור של 45nm (צילום: יח"צ)   
מנכ"ל אינטל, פול אוטליני, הציג את מעבדי Penryn ו-Nehalem החדשים ופרס את תוכניות החברה לשנים הקרובות בנאום הפתיחה של IDF Fall 2007, כנס המפתחים הדו-שנתי של אינטל, שנערך בשבוע שעבר.

רוב תשומת הלב הוקדשה ל-Nehalem, דור המעבדים החדש של אינטל שצפוי להגיע בתחילת 2008. בהדגמה אינטל הציגה לראשונה מחשב עם מעבדי Nehalem - שני מעבדים מרובעי ליבות, בהם כל ליבה מסוגלת לעבד במקביל שני "פתילי ריצה" (או Threads בעברית), בסך הכל 16 פתילים במקביל. ארכיטקטורת Nehalem תומכת בכיבוי והדלקה של רכיבים שונים במעבד באופן אוטומטי, בהתאם לצורך, כדי להביא לחסכון משמעותי בצריכת החשמל.

כפי שעושה AMD זה מספר שנים עם מעבדי Athlon, אינטל תשלב במעבדי Nehalem בקר זיכרון מובנה עם אפיק תקשורת חדש בין המעבד לזיכרון ולמעבדים האחרים, תחת השם QuickPath Interconnect. שינויים אלו נועדו לשחרר את צוואר הבקבוק שקיים עתה באחזור מידע מהזיכרון.

לפני מעבדי Nehalem ב-2008, תציג אינטל ב-12 נובמבר את מעבדי Penryn הראשונים כשלב ביניים, ותקדים בכך את מעבדי Phenom הראשונים של AMD. המעבדים הללו יהיו מבוססים על הארכיטקטורה הקיימת של מעבדי Core 2, אבל ייוצרו בתהליך ייצור של 45nm בניגוד ל-65nm באלו הקיימים, ולכן יהיו יעילים יותר וכפועל יוצא, גם חזקים יותר מההיצע הנוכחי.

אוטליני התייחס גם לתוכניות של אינטל להתחרות ברצינות בתחום הגרפיקה והמאיצים התלת מימדיים, אם כי בינתיים לא הוצגו מוצרים של ממש. Larrabee, מעבד עתידי של אינטל שיהיה המעבד הגרפי הייעודי הראשון שלה, עשוי לשנות את התמונה.

עוד דיבר אוטליני על Montevina, הגירסה הבאה של פלטפורמת סנטרינו למחשבים ניידים (המחליפה של Santa Rosa הנוכחית), שתעשה שימוש במעבדי Penryn וכן תציע לראשונה תמיכה מובנית ב-WiMax.
 

עוד ב-IDF

מחשב המבוסס על פלטפורמת SkullTrail. מערכת הקירור לא כלולה במחיר (צילום: יח"צ)
 מחשב המבוסס על פלטפורמת SkullTrail. מערכת הקירור לא כלולה במחיר (צילום: יח"צ)   
• אינטל הציגה ב-IDF את SkullTrail, התשובה שלה ל-Quad FX של AMD. פלטפורמת SkullTrail מכוונת ישירות לגיימרים התובעניים ביותר, ועושה שימוש בערכת השבבים X38 של אינטל. לראשונה עבור אינטל, תומכת SkullTrail ב-SLI עם מאיצים של Nvidia, באמצעות שני מעבדי nForce 100 MCP של החברה, שמאפשרים שימוש בארבעה מאיצים במקביל. לפי ה-Inquirer, המערכת שהציגה אינטל הגיעה ל-17,006 נקודות ב-3DMark06. פרטים נוספים על ביצועי המערכות שהוצגו ב-IDF, ב-X-bit Labs, ב-AnandTech, ב-PC Perspective, ב-TechGage וב-LegitReviews.

• לפי ה-Register, פרטים נוספים דלפו ב-IDF גם על פלטפורמת Eagle Lake למחשבים שולחניים, שתחליף את פלטפורמת Bear Lake שעדיין לא שוחררה. בין השיפורים הבולטים אפשר למצוא תמיכה בזיכרון DDR3 במהירות 1,333MHz וכן תמיכה בחיבור DisplayPort, במקביל ל-HDMI ו-DVI.

• מלבד השבבים, הציגה אינטל עיצוב קונספט למחשב "MID" חדש (השם הנוכחי לאותם מחשבי UMPC מוכרים, ראשי תיבות של Mobile Internet Device), שנראה דומה בצורה מביכה ל-iPhone. אמנם מדובר במכשיר עם עוצמת עיבוד שלא היתה מביישת מחשב שולחני ממוצע בן ימינו, וסוללה שאמורה להחזיק 24 שעות, אבל אינטל תשיק אותו רק ב-2009, ואת ה-iPhone אפשר לקנות כבר עכשיו. עם זאת, נראה שאינטל כבר לא סומכת על מיקרוסופט לפיתוח התוכנה למחשבי ה-MID החדשים שלה - כל המכשירים שהציגה הריצו לינוקס של אובונטו.

• במסגרת האהדה ההולכת וגוברת של אינטל ללינוקס, השיקה יצרנית השבבים את האתר LessWatts, שנועד לסייע למפתחים ואנשי סיסטם להפחית את צריכת החשמל של שרתים המבוססים על מערכת ההפעלה החופשית. לפי אינטל, יישום ההמלצות באתר יכול להביא לחסכון של כ-10 וואט בצריכת החשמל של שרת מודרני עם שני מעבדים.

• גורדון מור, ממייסדי אינטל ומי שניסח את "חוק מור", שקובע כי כמות הטרנזיסטורים שאפשר באופן מעשי לדחוס לתוך מעגלים משולבים, וכפועל יוצא מכך גם עוצמת העיבוד שלהם, תוכפל מדי כשנתיים, חזר והכריז בנאומו ב-IDF כי מגמה זו לא תמשך לנצח - ועשויה להיעצר בעשור הקרוב. מור פרסם לראשונה תחזית המבוססת על חוק זה ב-1965, והיא הוכיחה את עצמה מחדש מדי שנתיים, במשך 40 השנים האחרונות.
 

קישורים

מחשב XO-1, לשעבר "הנייד במאה דולר" (צילום מסך מאתר הפרוייקט)
 מחשב XO-1, לשעבר "הנייד במאה דולר" (צילום מסך מאתר הפרוייקט)   
• יומיים אחרי IDF, הודיעה Nvidia על המשך הידוק שיתוף הפעולה שלה עם אינטל, בדמות שלושה מאיצים תלת מימדיים חדשים שישולבו בערכות השבבים של אינטל. מדובר ב-GeForce 7050,‏ 7100 ו-7150, שישולבו במחשבים אישיים זולים, ושלפי Nvidia יציעו ביצועים מקבילים למאיצים התלת מימדי הנפרדים הפשוטים ביותר שלה.

• פרוייקט מחשב נייד לכל ילד, שאחראי על מחשבי ה-XO-1 שנועדו לילדים במדינות עניות (לשעבר "הנייד ב-100 דולר"), יתחיל למכור את המחשבים לצרכנים פרטיים - כל קונה יחויב לקנות מחשב נוסף שייתרם לאחת המדינות המתפתחות המשתתפות בפרוייקט. מחשבי ה-XO-1 כוללים מגוון פיצ'רים יחודיים, כמו מסך דו מצבי שמתאים לשימוש באור שמש חזק, מארז מוקשח, אפשרות לספק כוח חיצוני המופעל באמצעות מנואלה ידנית וצריכת חשמל נמוכה במיוחד. עם זאת, נראה שמדובר במחשבים איטיים להחריד, ולמרות צריכת החשמל האפסית, הסוללה לא מחזיקה הרבה זמן.

• לנובו הציגה בשבוע שעבר את ה-L220x, המסך הראשון בגודל 22 אינץ' שפועל ברזולוציה של 1920x1200 - במקום 1680x1050, כמו רוב המסכים האחרים בגודל הזה. עד כה, רזולוציה זו היתה שמורה רק למסכים בגודל 24 אינץ'. מדובר אמנם במסך הפועל ברזולוצית HD מלאה, אבל משום מה הוא לא מציע כניסת HDMI.

• VIA הכריזה בשבוע שעבר על EPIA SN, לוח חדש בסדרת הלוחות בממדי Mini-ITX עם מעבד C7 מובנה במהירות 1.8GHz, שמתאים לשימוש בשרת ביתי או כמחשב סלוני צנוע. פליטת החום הנמוכה של המעבד מאפשרת להפעיל את המחשב כולו בקירור פסיבי, ללא מאווררים מרעישים, ומימדיו המזעריים של הלוח מאפשרים לדחוס את המחשב לתוך מארז קטן במיוחד, שישתלב בקלות במרכז בידור ביתי.
 
 

סקירות

ה-Caterpillar של Nexus (צילום מסך מהאתר של Nexus)
 ה-Caterpillar של Nexus (צילום מסך מהאתר של Nexus)   
• ב-HotHardware סקרו זכרונות DDR3 מארבע יצרניות שונות (סיכום: TWIN3X2048-1800C7DF של Corsair הכי מהיר, אבל גם הכי יקר. OCZ3P1600EB2GK של OCZ הכי משתלם).

• ב-Tom's Hardware בדקו את הביצועים של מאיצים תלת מימדיים משולבים או זולים במיוחד, במשחקים ובנגינת תכנים בהפרדה גבוהה (סיכום: לא למשחקים, כן לנגינת DVD, אולי לנגינת HD-DVD).

• ב-Bit-Tech סקרו את ה-P35 Diamond של MSI, "היהלום שבכתר של יצרנית לוחות האם", שכולל כרטיס X-Fi וכרטיס VoIP (סיכום: מהיר ויציב, אבל התוספות מיותרות והמחיר גבוה).

• ב-XtremeComputing בדקו את ה-Caterpillar, מארז שקט של Nexus (סיכום: שקט, קצת צפוף).

• ב-Digital Trends בדקו את ה-AudioHub של Logitech, מערכת רמקולים ניידת למחשבים ניידים (סיכום: נשמע טוב, עולה הרבה).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by