ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הקוד הפתוח תובע 

הקוד הפתוח תובע

 
 
מחשבים נענע 10

בית המשפט האמריקני יידרש לראשונה לקבוע האם לרישיון GPL יש תוקף חוקי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במה שנראה כמו התביעה הראשונה של תנועת התוכנה החופשית בארה"ב, תובע כעת פרויקט הקוד הפתוח BusyBox את חברת Monsoon Multimedia בגין הפרת תנאי רישיון ה-GPL שתחתיו מופצת התוכנה, כך מדווח ה-Software Freedom Law Center.

BusyBox היא חבילת יישומי שורת פקודה ללינוקס המחוברות יחדיו בתוכנית הפעלה אחת. החבילה נמצאת בשימוש נרחב בפתרונות לינוקס וגם במכשירים ניידים שונים. בין החברות העושות שימוש בחבילה: HP, IBM, נוקיה ואחרות, ששמרו עד היום על רישיונות ה-GPL.
 

פעם ראשונה בבית המשפט

 
למי שלא מכיר, רישיון GPL, אותו ניסחה עמותת התוכנה החופשית, הוא מעין היפוך של מנגנון זכויות היוצרים הרגיל - Copyright. היפוך זה ניכר בשמו Copyleft ומשמעותו, שלעומת הרישיון הסטנדרטי, המונע מהמשתמשים בתוכנה לשנותה או להפיצה, מתיר לבצע בה שינוי או להפיץ אותה, כל עוד התוכנה החדשה מופצת תחת אותו רישיון.

ההפרה של Monsoon Multimedia התרחשה כאשר החברה כללה את BusyBox בתוכנה שפיתחה, אולם בניגוד לתנאי הרישיון - לא חשפה את קוד המקור. לרוב מסתיימים מקרים כאלו בפשרה, ונראה כי זוהי הפעם הראשונה שבה בית המשפט האמריקני נדרש לבחון את תוקפו החוקי של GPL.

"אנחנו הפצנו את BusyBox תחת רישיון GPL כדי להעניק למשתמשים גישה חופשית לביצוע שינויים בקוד המקור. אם חברות לא יצייתו לתנאים ההוגנים של הרישיון שלנו, אין לנו ברירה אלא לבקש מעורכי הדין שלנו לאלץ אותם לעשות זאת", אמר אריק אנדרסן, מפתח בפרויקט ואחד התובעים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by