ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנות ורודות 

תוכנות ורודות

 
 
מחשבים נענע 10

חוקרת אמריקנית סבורה כי הסיבה לפער בין המינים בתעשיית המיחשוב אינה היעדרו של חוש טכני או מיומנות לקויה, אלא פשוט תוכנות לא מתאימות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העובדה שאין נשים רבות בתעשיית ההייטק והמחשבים היא סוד גלוי מזה זמן מה, שגורם לגופים שונים, ביניהם אוניברסיטאות ומכללות, להקדיש מאמצים לשכנוע של נשים צעירות להפוך לסטודנטיות למדעי המחשב ומקצועות דומים. אך חוסר העניין שמביעות נשים במקצועות המחשב, והפער המגדרי בתעשיה, אינו דבר מובן מאליו.

כעת, כמה חוקרות בתחום מדעי המחשב סבורות שאחת הסיבות לפער הזה טמון בתכנון היישומים עצמם - אפילו תוכנות רגילות שכולנו משתמשים בהן יום יום.
 
נשים חשות פחות בטחון מול מחשב. אילוסטרציה (צילום: ASAP photos)
 נשים חשות פחות בטחון מול מחשב. אילוסטרציה (צילום: ASAP photos)   
לפני שנתיים נחשפו לורה בקווית', בעלת דוקטורט במדעי המחשב מאוניברסיטת אורגון, והמנחה שלה, מרגרט בארנט, לעובדה מעניינת: נראה שגברים נוטים להשתמש בפונקציות ממוחשבות מתקדמות הרבה יותר מאשר נשים. אבחנה זו הובילה את השתיים לבחון את האופן שבו אנשים משתמשים במחשבים על מנת לפתור בעיות יומיומיות, כמו הוספת נוסחאות לגיליון נתונים, שילוב אנימציה באתרי אינטרנט ועיצוב מסמכי וורד.

הכל עניין של בטחון עצמי

בקווית' החליטה לחקור מדוע נשים וגברים מתקשרים בצורה כה שונה עם אותן התוכנות. לאחר שעיינה במחקרים וספרות מקצועית משלושת העשורים הקודמים, תיאוריה אחת משכה את תשומת ליבה: בטחון עצמי גבוה מתקשר להצלחה; כלומר, אנשים שמשוכנעים כי יש בכוחם לעמוד במשימה - אכן עומדים בה.

הבעיה היא שמרבית הנשים, לרבות אלו שלמדו מדעי המחשב, חשות בטחון עצמי נמוך בהרבה בכל הנוגע למיומנויות המחשב שלהן לעומת גברים.
 
 
לאחר שביצעה מחקרים בקרב קבוצות של סטודנטים משני המינים, הגיעה בקווית' למסקנה, כי בתיאוריה אכן יש ממש, וכי מרבית התוכנות, לרבות וורד,אקסל ודומותיהן - בנויות בצורה המחייבות קבלת החלטות שמקורן בביטחון עצמי רב, ולא מותירות מקום לספק. אולם כחוקרת המתמחה במדעי המחשב, מאמציה הופנו לניסיון לשנות את עולם התוכנה, כך שיתאים גם לנשים.

לכן, בסבב המחקרים הבא, בו נדרשו המשתתפים לאתר טעויות בקובץ אקסל, היא שילבה אפשרויות תפעול חדשות, שכללו למשל את המילה "אולי" בעת התראה על טעות, בחרה בצבעים רכים יותר כדי לסמל שגיאות במסמך ועוד.

המסקנות היו כמעט הפוכות מאלו של המחקר הראשון: בחלק מהמקרים נשים השתמשו בכלי איתור השגיאות באותה תדירות כמו גברים, במקרים אחרים - הן השתמשו בהן אף יותר.
 
 

אקסל - המהדורה הנשית

אמנם לא מדובר במחקר מקיף ומעמיק, אולם תעשיית התוכנה מייחסת לו חשיבות. יעיד על כך התפקיד הבא שאותו תמלא בקווית' - כחברה מן המניין בצוות פיתוח התוכנות של מיקרוסופט. קבוצת העבודה, שמתמחה בתכנון יישומים למפתחים, מעולם לא שמה דגש רב על מינו של המשתמש, כך מעידה סוזן טוד, המעסיקה העתידית של החוקרת.

לדבריה, הסיבה העיקרית לכך היא הפער הגדול בין המינים בתחום. עם זאת, בראיון לסוכנות הידיעות AP, ציינה טוד, כי "אני חושבת שזה יהיה משהו שמאוד יעניין אותנו לבחון אותו".

בכל מקרה, אל תעצרו את נשימתכם בציפיה ל"אקסל - המהדורה הנשית". שתי החוקרות סבורות כי רב הדמיון על השוני, כשזה נוגע למתכנתים ממין זכר או ממין נקבה. "אין טעם לעשות תוכנה 'ורודה' ותוכנה 'כחולה'. זה לא יתאים לאף אחד", הבהירה בארנט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by