ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רוצה לקרוא על בת-ים? טוס לניו יורק 
 
 עוד מקומונים של האינטרנט. מקומוני ידיעות תקשורת   
 
עידו קינן

המקומונים של רשת ידיעות תקשורת פתוחים באינטרנט לכל דורש – בתנאי שהוא לא מישראל; האם רק מי שמשלם זכאי לדעת מה קורה ליד הבית שלכם? לא בדיוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האנשים שלא תפגשו.  מתוך ערוץ "ישראלים בחו"ל"
 האנשים שלא תפגשו. מתוך ערוץ "ישראלים בחו"ל"   
עיריית ראש-העין שוכרת יועצת תדמית ב-2000 דולר לחודש; פרלמנט הנוער בבית-שאן החל בהקרנת סרטים באולם מופת, במחאה על כך שאין שם בית קולנוע; ובנהריה, למרות המצב, ייפתח בית מלון חדש ברמה של ארבעה כוכבים. אם אתם תושבים של אחת מהערים הנ"ל ואתם רוצים לקרוא את הידיעות הנ"ל באינטרנט, אתם מתבקשים לפנות לסוכן הנסיעות שלכם ולהזמין טיסה לחו"ל: הידיעות לקוחות ממקומוני רשת ידיעות תקשורת, אולם הן מתפרסמות באתר ynet רק לגולשים מחו"ל.

בסוף אוגוסט אשתקד, יצאה הודעה מ-ynet על השקת "ישראלים בעולם", ערוץ ייחודי אשר זמין רק לגולשים בחו"ל, חודשים ספורים לאחר שהאתר החל לדרוש מגולשי חו"ל להירשם כדי לגלוש באתר. במסגרת "ישראלים בעולם" נפתח ערוץ "חדשות מהבית", שלפי ההודעה של ynet מספק "סיפורים ודיווחים מעניינים ברמה המקומית מכל הערים בישראל, מהקיבוצים וגם חדשות בענייני צבא ומילואים" ב-ynet טוענים שבתכני הערוץ החדש יכולים לצפות אך ורק מי שגולשים מחוץ לישראל, כאשר "מערכת מתוחכמת מפקחת וממיינת את הגולשים על פי מקום מושבם, ומציגה להם עמוד בית חדש ושונה של Ynet, הרלוונטי רק לגולשים מחו"ל", לשון ההודעה.

לדברי יון פדר, העורך הראשי של ynet, השירות לא נחוץ לגולש הישראלי, שממילא מקבל את גירסת הנייר של המקומונים, וכי מדובר בשירות ערך מוסף לגולשים בחו"ל, שיחלו לשלם על כך בקרוב (התגובה המלאה בסוף הידיעה). למרות ה"מערכת המתוחכמת", גולשים ישראליים יכולים להגיע לערוצי התוכן הנ"ל באמצעות שינוי קל בכתובת האתר, או אפילו חיפוש פשוט של ידיעות מקומיות לפי כותרת.
 

מעריב והעצמאיים שולטים

אפשר לקרוא על הבית גם במקומות אחרים. ערוץ "חדשות מהבית"
 אפשר לקרוא על הבית גם במקומות אחרים. ערוץ "חדשות מהבית"   
האמת היא שידיעות לא לבד ברשת. מקומוני רשת שוקן עלו בעבר באתר IOL, והגישה אליהם היתה בתשלום. בהמשך נסגרו כל האתרים מלבד זה של "העיר" התל-אביבי, שהיה פתוח בחינם, ואז נסגר גם הוא. כיום אין ייצוג באינטרנט למקומוני שוקן.

לעומתם, העלו ב"מעריב" את כל מקומוניהם לרשת, והם פתוחים לכל בחינם. בראיון במגזין PCPlus נשאל מנכ"ל מעריב אינטרנט, שמעון שפירא, אם אתרו יספק תכנים ייחודיים לגולשי חו"ל, בדומה ל-ynet. שפירא עקץ: "הקשר שלנו עם הגולשים בחו"ל מאוד חשוב לנו, אבל לדעתי זו טעות לייחד מהדורה לגולשים בחו"ל, כי הם הרי רוצים לדעת מה קורה בארץ ולהרגיש קרובים, להרגיש בבית".

גם העיתונאי רמי יצהר ניסה להעלות ידיעות מקומיות לאינטרנט, אף שלהגדרתו, "המקומונים בארץ הם עיתונים שמורכבים ממודעות, שמפרידות ביניהן מילים מקושקשות וחסרות כל משמעות". אתרו של יצהר, "עניין מרכזי", עלה לאינטרנט לפני כשלוש שנים, וידיעות מרשת המקומונים של האתר פורסמו בו בשנה הראשונה לקיומו, ואז הופסקו.

"לא היה בזה עניין, לפי כמות הכניסות", הסביר יצהר. "להבנתי, המידע והחדשות שקיימים בערים לא מעניינים את הקהל הרחב. אנחנו מתכוונים לצאת בזמן הקרוב במהדורה משודרגת של המקומונים, שיעסקו בתרבות וצרכנות, ולאו דווקא בפוליטיקה מקומית, שיש בה פחות עניין". המהדורה המשודרגת אמורה היתה לעלות לרשת עד סוף 2002.

בנוסף, יש באינטרנט אתרים של מקומונים עצמאיים או של רשתות קטנות, כמו גל גפן, הרשת המקומית או קרית שמונה און ליין. הגדיל לעשות המקומון החדרתי כאן נעים, שעבר לאינטרנט במלואו, והגירסה המודפסת שלו בוטלה.
 

מיעוט של 70 אחוז

 
הסיפור של ידיעות שונה. המקומונים של ידיעות תקשורת סיפקו בעבר חומרים ל-ynet באופן ספוראדי, ולאחד המקומונים (עיתון תל אביב), יש אתר עוד משנת 97', אולם הדבר קרה בזכות יוזמה פרטית של מספר כתבים בעיתון.

במילים אחרות, מלבד תושבי תל אביב והסביבה, שאר הגולשים צריכים להסתפק בדיווחים הארציים, לטוס לחו"ל או לגלוש אל המתחרים. ב- ynet מעריכים כי שלושים אחוזים מהגולשים הקבועים לאתר מקורם בחו"ל. "החלטנו כי מן הראוי לתת לאוכלוסית הגולשים הזו – אוכלוסיה עקבית ונאמנה מאוד לאתר, גדולה ואקטיבית – מקבץ תכנים ייחודי ורובד של הדרכה ומידע שהם נדרשים לו", מסר העורך הראשי, יון פדר.

השאלה היא מה עם שבעים האחוזים הנותרים? האם הם לא אוכלוסיה גדולה, עקבית, נאמנה ואפקטיבית? האם להם לא מגיע להם לקרוא מה קורה בישוביהם? פדר אמר ש"זהו שירות ייחודי לגולשינו בחו"ל, שמפאת מקומם הגיאוגרפי אינם יכולים לקבל את המקומונים השונים והרבים המופצים בישראל. השירות הזה מיותר לגולש הישראלי הנחשף לאינפורמציה הזו תדירות. יצויין שזהו גם אחד מן השירותים הייחודים לגולשינו בחו"ל, שבקרוב יידרשו לשלם דמי מנוי בגין הגלישה ב-ynet".

בשבוע שעבר דיווח "הארץ" על תחילת הגבייה בחו"ל. אולי המקומונים יגיעו לישראל כש-ynet יתחיל לגבות כסף גם מישראלים שגרים כאן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by