ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הסטארט-אפים המבטיחים 

הסטארט-אפים המבטיחים

 
 
רן יניב הרטשטיין

חברות הרשת הגדולות ממשיכות במירוץ החימוש, וב-TechCrunch בוחרים את 40 החברות הטובות ביותר להתחמש בהן. השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנתיים האחרונות הפך הבלוג Techcrunch לסמכות הסופית והמוחלטת בכל הנוגע לרשת החדשה. המייסד, מייקל ארינגטון, ושאר אנשי הצוות של מה שהפך כבר לרשת תוכן בינלאומית, נחשבים לכמה מהגורמים המשפיעים ביותר על כלכלת הרשת, ואזכור חיובי או שלילי ב-Techcrunch יכול לחרוץ את גורלה של חברת סטארט אפ.

השבוע ערכה רשת TechCrunch, בשיתוף עם ג’ייסון קלקניס, היזם הקולני ביותר בארה”ב, את TechCrunch40 - וועידה בה 40 חברות סטארט אפ מרחבי העולם (כולל ישראל) הדגימו במהלך יומיים את מוצריהן מול משקיעים פונטציאליים. החברות שהגיעו ל-TechCrunch40 נבחרו על ידי פאנל שכלל מומחים מוערכים מכל ענפי המדיה השונים, וכן את MC Hammer ויוסי ורדי.

האירוע נפתח בשיחה בין מייקל ארינגטון למרק צוקרברג (Facebook), ובמהלכו נערכו שמונה פאנלים בנושאים שונים, ביניהם חיפוש, יישומי רשת, בידור וכדומה. אותם השופטים, יחד עם הצבעות שנשלחו ב-SMS (כמובן), בחרו בסופו של דבר חברה אחת למקום הראשון, והעניקו לה פרס של 50,000 דולר. הזוכה הגדולה היא Mint - שמפעילה שירות מקוון לניהול כספים אישי.

אחרי שהכל נגמר, רצוי לבחון עד כמה מושקעת רשת התוכן של ארינגטון בעצם קיומן של החברות אותן היא מסקרת, ושל התחום כולו, וכמה משמעות בכלל נותרה במונח “ווב 2.0”, אם בכלל היתה בו כזו מלכתחילה.
 

ה-iPhone בדרך לאירופה

ה-iPhone בבריטניה. עדיין לא דור שלישי (צילומסך)
 ה-iPhone בבריטניה. עדיין לא דור שלישי (צילומסך)   
באירוע בחנות של אפל בלונדון, הכריז מנכ"ל החברה סטיב ג’ובס על שיתוף הפעולה עם ספקית הסלולר O2 שיביא את ה-iPhone לבריטניה, ובהמשך השבוע שוחררו הודעות נוספות לגבי ה-iPhone בגרמניה (ברשת של T-Mobile), ובצרפת, ברשת של Orange.

בניגוד לציפיות, המכשיר שהושק באירופה לא מציע חיבור דור שלישי, אלא את אותו חיבור EDGE הקיים גם בארה"ב. עם זאת, ג’ובס הבטיח להציג iPhone עם חיבור דור שלישי מהיר כבר בשנה הבאה.

בהמשך לסכסוך בין אפל ל-NBC Universal, השבוע נודע כי NBC תעלה בקרוב אתר שיציע מדי שבוע את הפרקים האחרונים של הסדרות הפופולריות שלה להשכרה ללא תשלום למשך שבעה ימים. האתר יקרא NBC Direct, והקבצים שיהיו זמינים להורדה ממנו יהיו מוגבלים במערכת DRM שתמנע מהצופים לדלג על פרסומות או להעביר אותם לנגנים ניידים ומחשבים אחרים.

לא ברור איך השירות ישפיע על התוכניות של NBC להשיק את Hulu, ה-"YouTube Killer" העתידי שלה ושל News Corp. במיוחד לאור העובדה שגם News Corp מתחרה באותו השירות המשותף ומעלה ל-MySpace הפקות מקור כמו Quarterlife, מאת היוצרים של My So-Called Life הנהדרת.

עם העדכון האחרון לנגני ה-iPod שלה, נראה כאילו אפל התאמצה במיוחד למנוע שימוש שלהם עם כל תוכנה מלבד iTunes - מה שמוציא לחלוטין מהמשוואה משתמשי לינוקס, לדוגמה. לא לקח הרבה זמן עד שנמצאה דרך לעקיפת ההצפנה שנעלה את ה-iPod ל-iTunes, אבל כפי שציין איאן מונרו, איש קוד פתוח מאוסטרליה, יש רק פתרון אמיתי אחד לבעיה הזו - להפסיק להשתמש במוצרים של אפל.
 

מיקרוסופט סופגת מהלומות

ה-Zune 2. ישפר את המצב (צילומסך)
 ה-Zune 2. ישפר את המצב (צילומסך)   
נדמה שבזמן האחרון מיקרוסופט עולה לכותרות רק כשמדובר בחדשות רעות. השבוע, רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי ניצחה סוף סוף במשפט הממושך מול מיקרוסופט,
ודרישתה לחייב את חברת התוכנה לשתף פעולה עם מתחרותיה התקבלה על ידי בית הדין של האיחוד. כמו כן, חויבה מיקרוסופט לשלם את הוצאות המשפט של החברות שתמכו ברשות ההגבלים, וכן לשלם קנס של כחצי מיליארד אירו.

שון דאלי מ-Groklaw ערך ראיון קבוצתי עם כמה מהאנשים שעמדו מאחורי התביעה, תחת הכותרת "ארבעה אנשים שהעזו לעמוד מול מיקרוסופט - וניצחו".

זו לא היה המהלומה היחידה שאירופה הנחיתה על מיקרוסופט לאחרונה. ארגון התקנים ISO בשוויץ דחה את בקשתה לאישרור מהיר של פורמט המסמכים OOXML כתקן בינלאומי, אחרי שגלים של ביקורות שטפו את הרשת מאז הציגה אותו מיקרוסופט לראשונה. בהתחלה התייחסו המקטרגים רק לנחיתות הטכנית של הפורמט עצמו, אבל בחודשים האחרונים החלו להתמקד גם בשיטות הפעולה המפוקפקות בהן נקטה מיקרוסופט כדי לשפר את סיכויה מול ISO.

את המכה האחרונה הטיחה מיקרוסופט בעצמה, עם מנגנון העדכון הסמוי של Windows Update, שמאפשר למערכת העדכון לעדכן את עצמה מבלי ליידע את המשתמש בשום צורה.

למרות שחלונות כוללת אפשרות למניעת עדכונים אוטומטיים, עבור מי שרוצים לשמור על רמה מסוימת של שליטה על מה שהם מרשים למיקרוסופט לעשות במחשב שלהם, מסתבר שחלקים ממערכת ההפעלה מתעלמים מההגדרה הזו, ומיקרוסופט יצרה בחלונות מערכת שמאפשרת לה לדחוף עדכונים למחשבי המשתמשים ללא שום התראה או אזהרה.

התירוץ של רדמונד? זה היה ככה תמיד.

• מה שעשוי לשפר במעט את המצב של מיקרוסופט הוא ה-Zune החדש, שלפי Engadget יגיע לחנויות באמצע אוקטובר, לראשונה גם בגירסת פלאש קטנה וקלה יותר, בסגנון iPod Nano. במקום חום, הצבע המזעזע התורן של ה-Zune החדש יהיה ירוק זית; ובמקום Squirt, נראה שהמילה המעצבנת התורנית של ה-Zune החדש תהיה Squircle - כך הוגדר כפתור הניווט החדש.

• יש גם מי שרואים עתיד ורוד אפשרי עבור מיקרוסופט. ג’ואל ספולסקי משתמש בחבילת היישומים המשרדיים החדשה של IBM כדוגמה לאופן בו ההיסטוריה חוזרת על עצמה, וכסימן מקדים לכך שמיקרוסופט יכולה לכבוש שוב את השוק בסערה אם תשכיל להציע מסגרת פיתוח אחידה ויעילה לרשת.
 
 

עתיד ורוד גם לגוגל ויאהו

Zimbra. מכניסה את יאהו לתחרות (צילומסך)
 Zimbra. מכניסה את יאהו לתחרות (צילומסך)   
התוספת של כלי ליצירת מצגות ל-Google Docs הופכת סוף סוף את חבילת היישומים של גוגל לתחליף מלא ומקיף ל-Office וליישומים אחרים של מיקרוסופט, כמו Exchange ו-Sharepoint. יחד עם שיתוף הפעולה של גוגל עם Capgemini, חברת ייעוץ ואאוטסורסינג שכבר מטפלת ביותר ממיליון מחשבים של לקוחות ארגוניים - האיום של גוגל על מיקרוסופט הפך ברור מתמיד.

אי אפשר כמובן לומר שמיקרוסופט לא עושה דבר כדי להתמודד עם התחרות הגוברת, אבל רשימת "עשרת הסיבות שלא להשתמש ב-Google Docs", שהיא פירסמה אחרי העיסקה בין גוגל ל-CapGemini, היא לא יותר מאשר ה-FUD הרדמונדי הרגיל, וגם הפעם זה לא משכנע אף אחד.

גם יאהו לא יושבת בחיבוק ידיים, והשבוע היא קנתה את Zimbra, שמייצרת חבילת יישומים לניהול מידע אישי ושיתוף פעולה שעושה בית ספר לאאוטלוק ו-Exchange של מיקרוסופט. לפי מייקל ארינגטון מ-TechCrunch, עכשיו יאהו צריכה לקנות גם את Zoho, כדי שיהיה לה את כל מה שצריך כדי להתחרות בגוגל.
 
TimesSelect. הניו יורק טיימס נפתח (צילומסך)
 TimesSelect. הניו יורק טיימס נפתח (צילומסך)   
• השמועות לגבי הסלולרי של גוגל לא נרגעות, והשבוע הן היו עקשניות ונחרצות מתמיד.

• SCO, הנבלים של עולם התוכנה, שתבעו את כל העולם ואחותו בניסיון נואש להרוג את הקוד הפתוח מתוך חוסר יכולת להתחרות בו, החלו השבוע בתהליך פשיטת רגל. לפי SCO, יש בסיס ל-"דאגה חמורה" לגבי עתיד החברה. מסכנים.

• סוף עידן התוכן בתשלום - הניו יורק טיימס מוטט את חומת התשלום שהוקמה סביב הארכיון וטורי הדעות שלו, ופתח את כל תכני האתר מ-20 השנים האחרונות לגלישה חופשית. הבלוגספירה מהללת, ואתרי התוכן בתשלום האחרים לא רוצים להישאר מאחור. ג’ייסון קוטקה ניצל את פתיחת הארכיון וליקט כמה פנינים מ-150 שנות העיתון האמריקני.

• עתידה של Thunderbird, תוכנת הדואל של מוזילה, לא היה לגמרי ברור בחודשים האחרונים מאז הודיעה מוזילה כי Thunderbird מחפשת בית חדש. השבוע, הרגיעה מנכ"ל מוזילה, מיטשל בייקר, את המשתמשים ובישרה על הקמת חברה חדשה, תחת השם הזמני MailCo.

• לפי גרינפיס, חברת האלקטרוניקה הירוקה ביותר היא נוקיה, והחברה המזהמת ביותר היא פנסוניק - עם אפל, שקרובה מאוד אליה במקום השני. גרינפיס מפרסמת את המדריך כבר שנה, ואת השינוי הגדול ביותר לטובה עברה ב-12 הודשים הללו דווקא לנובו - שבאוגוסט 2006 היתה החברה המזהמת ביותר, והפכה עכשיו לאחת החברות הירוקות ביותר.
 
 
• מפתחי Gnome שיחררו את Gnome 2.20, הגירסה האחרונה של שולחן העבודה שצפויה להיכלל גם באובונטו 7.10. בין החידושים יש תמיכה טובה יותר בעברית ושילוב הדוק יותר של מנוע החיפוש המובנה.

• LogoLounge מסכמים טרנדים בעיצוב לוגואים ב-2007 - הגומיות, הנקודות, הפרחים והרצועות.

• ויקטור קיגן מהגרדיאן מתבייש בכך שתנועת הקוד פתוח לא הצליחה בבריטניה כפי שהצליחה במקומות אחרים. מה שהוא אמר - רק עם ישראל.

• יונתן קלינגר על ההיבטים המשפטיים בחסימת פרסומות, אבן המחלוקת המקוונת התורנית.

• יום הולדת 25 שמח לאמוטיקון.

השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by