ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
החינוך הדיגיטלי: ללמוד עם YouTube 

החינוך הדיגיטלי: ללמוד עם YouTube

 
 
עידו הרטוגזון

הדרכות ושיעורים מבוססי סרטוני וידאו קצרים הם המגמה הכי חמה בעולם הלימודים. מה אומרים המומחים, מה רוצים הגולשים (חוץ מלפתוח חזיה בקליק) ועוד. כתבה חמישית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חינוך דיגיטלי

בבית הספר אין חדש
וויקיפדיה: חדר 2.0
סיכומים רבותי, סיכומים
הלימודים של מחר

בשנים האחרונות, בזמן ש-YouTube ואחיו המשוכפלים הפכו לתופעה החמה ביותר ברשת, גם הלמידה המקוונת עברה מהפך. אחרי שקלטו את הפוטנציאל של YouTube להעברת ידע ומידע באופן מיידי וזמין, הגיעו מורי כל העולם למסקנה שהווידאו הוא הכלי האולטימטיבי ללימוד.

"וידאו נותן מענה לכל ה-FAQ של השאלות היומיומיות שאנחנו נתקלים בהן (ומדובר במליוני שאלות כאלה): איך מבשלים, איך מתעמלים, איך מציירים, איך מתלבשים וכיוצא בזה", אומר רן הר נבו, מנכ"ל אתר 5min הישראלי, אחד הסטארט-אפים הבולטים בתחום, שכבר זכה למחמאות מגורו הווב 2.0, מייקל ארינגטון.

ובאמת, טיפשי לנסות ללמוד לקשור את שרוכי הנעליים או העניבה בעזרת רשימת הוראות כתובה. אתרי למידה המבוססים על וידאו, כדוגמת 5Min, Expertvillage, האתר לחיפוש שיעורי וידאו ברשת sutree או studytv ואינפורמטיבי הישראלים, מאפשרים לגולשים להעביר זה לזה סוגי מידע שבעבר היה קשה למסור אותם בצורה יעילה.
 

צ'ה צ'ה צ'ה בחמש דקות

 
ישנם כל מיני סוגים של לימודי וידאו ברשת. אתרים כמו Brain Pop, שזכה גם לגירסה ישראלית,
מתרכזים בהעברת חומר לימוד מסורתי בעזרת סרטוני פלאש, תחת הסיסמה "לימודים בחמש דקות". ברוח עולם ה-YouTube, בו סרט ממוצע נמשך 2.5 דקות, מרכזי ההדרכה המקוונים מניחים שגם ככה אי אפשר לרתק אף תלמיד למסך למשך יותר מחמש דקות ברצף. אידאולוגיית הננו-למידה של האתרים הללו מתבססת על ההנחה שאפשר להסביר בחמש דקות כל נושא - מפיזיקה גרעינית ועד האקולוגיה של כדור הארץ.

גם האתר Interlect מציע סרטוני אנימציה באורך חמש דקות, אך שם קהל היעד הוא דווקא תיכוניסטים, תלמידי פסיכומטרי ואף אקדמאים. הסרטונים של Interlect מותאמים לתוכניות הלימודים של משרד החינוך ומיועדות לסייע לסטודנטים ולתלמידים להתכונן לבחינות ושיעורי בית.

אבל את המהפכה האמיתית בלימודי הווידאו ברשת תמצאו באתרים הללו, המאורגנים בנושאים ומובנים על פי תוכניות הלימוד, אלא בג'ונגל של אתרי הווב 2.0, בהם מלמדים איך לרקוד צ'ה צ'ה צ'ה או ריקודי בטן. באתרים אלה, שלוקחים את הפורמט היוטיובי והופכים אותו לכלי לימוד המוני למיליוני אנשים, מתרחשת המהפכה האמיתית שלוקחת את הידע למקומות חדשים.
 

איך לחשמל בובות ברבי?

WikiHow. להתלבש כמו יפנית (צילום: מתוך האתר)
 WikiHow. להתלבש כמו יפנית (צילום: מתוך האתר)   
את השורשים למהפכה אפשר למצוא בתרבות "עשה זאת בעצמך" (DIY - Do It Yourself). בניגוד למה שהשם מרמז, לא מדובר בשיפוצים, אלא בזרמים בתרבות המערבית שביקשו למחות כנגד התרבות הקפיטליסטית והצרכנית על ידי הימנעות משימוש במוצרים שונים ובשירותים של אנשי מקצוע, תוך העדפת יצירה עצמאית המבוססת על ניסיון אישי.

התחומים השונים שבהם התמקדו קבוצות אלו כללו החל משיפוץ אופניים ועיצוב בגדים, עבור בשירותי אינסטלציה וכלה בבניית רהיטים. אלא שאז הגיעה האינטרנט ונתנה לקהילות הללו את הסטרואיד האולטימטיבי. לראשונה יכלו אנשים מכל רחבי העולם לשתף מידע פרקטי בקהילה חסרת גבולות. אתרי ה-DIY שצצו ברשת, ביניהם ehow או WikiHow, מציעים הדרכות בנושאים מגוונים: איך לסדר את החדר, כיצד לעצב את הרכב הפרטי כמו מכונית מירוץ וכיצד להתלבש כמו פריקית אופנה יפנית בת עשרה.

הרעיון היה שבעזרת האינטרנט, כל אחד יכול לשתף את הידע והמומחיות שלו עם אנשים מרחבי העולם. אתרים כדוגמת Instructables, שהוקם על ידי חוקרים ממעבדת המדיה של MIT, מעודדים אנשים לתעד בעזרת תמונות וטקסט כל דבר רבע שימושי שהם יודעים לעשות - ולחלוק אותו עם אחרים. בין ההדרכות שמופיעות באתר ישנן כאלו המלמדות איך ליצור מנורות מבקבוק וודקה, איך להוציא להורג בובת ברבי על כסא חשמלי או איך ליצור לעצמך תלבושת של גיבור על.
 
 

להוריד חזיה בקליק אחד

Instructables. איך לחשמל ברבי (צילום: מתוך האתר)
 Instructables. איך לחשמל ברבי (צילום: מתוך האתר)   
ואז הגיע YouTube ושינה את החוקים. האתר, שלראשונה איפשר לגולשים לחלוק ידע באמצעות וידאו, הפך די מהר לבית מקוון עבור חובבי ה-DIY. היזמים מצידם, ראו את הנישה כי טובה, והגיעו למסקנה המתבקשת שלימודי וידאו ברשת עשויים להיות ה-Killer Application של הלימודים המקוונים.

"אם 'תמונה שווה אלף מילים', אנימציה וסימולציה שוות לאין ערוך", סבור שרון גרינברג, מנהל פיתוח טכנולוגיות אינטרנט ברשת אורט. "במקום נפנופי הידיים של המורים אפשר להדגים ולהמחיש נקודות שהמורה בכיתה לא יכול להציג. אני רואה בווידאו כלי רב עוצמה ובעל יכולות לתת מענה בכמה תחומים:

א. VOD - צריכה של וידאו בזמן ובמקום שנוח לתלמיד.
ב. חיזוק הפריפריה - הבאת מורים טובים למקומות שאין יכולת להביא אליהם מורים.
ג. סיכומי שעורים/קורסים - תכנים של מורים מובילים או מקצועות שיהיו זמינים בכל עת ובכל מקום".

גם הר נבו מביע אמון בטכנולוגיה. "פתרונות ויזואליים נותנים מענה טוב בהרבה מפתרון טקסטואלי. כשמדובר בתהליך למידה ממשי, לימוד דרך טקסט דורש הרבה יותר אך מעניק הרבה פחות. אם גולש מסוים מעוניין ללמוד תנוחה ביוגה, למשל, שום טקסט לא יוכל להעניק לו פתרון שלם יותר מסרט וידאו", אמר.

האתר של הר נבו, שהסרטונים בו זכו באוגוסט לשני מיליון צפיות, מכיל גם הוא שיעורים מצולמים במגוון נושאים - החל מאיך להוריד חזיה בקליק אחד וכלה בדרך הנכונה להניח תפילין (לא ברור מה מסובך יותר).

Smart Player, הנגן שפיתח האתר, משפר את אפשרויות הלמידה בעזרת וידאו. "הגולש יכול לעשות זום על קטע מסוים שמעניין אותו, להריץ את הסרט במהירות איטית יותר, לצפות בסרט בשיטת Frame-By-Frame ועוד", הסביר הר נבו.
 
5Min. כוכב נולד
 5Min. כוכב נולד   
אז מתי יש יתרון לטקסט על פני הווידאו?
"הטקסט ינצח בשאלות אינפורמטיביות, שהתשובות עליהן פשוטות ולא דורשות הדגמה ויזואלית. שאלות של ידע כללי, כגון מי היה צרצ'יל, באיזה שנה פרצה מלחמת העולם וכדומה (אם כי, אם השאלות פופולריות מספיק - אני משוכנע שבסוף גם הן יעלו לאינרטנט כווידאו). גם שאלות 'זנב ארוך', שלא מעניינות מספיק אנשים ולכן עלות ההפקה של סרט לא מוצדקת", מסביר הר נבו.

יצירת תוכן בווידאו אינה דבר פשוט וזול. למה אנשים משקיעים את כל המאמץ הזה?
"האינטרנט הוא כוכב נולד עצום, שהניע של מספר רב של יוצרים באתרי הבידור העיקריים. ב-5Min, לעומת זאת, אנשים יוצרים סרט משתי סיבות: 1. כי הם טובים במשהו ועד היום לא היתה להם פלטפורמה שבאמת התעניינה בכשרון הזה. אנחנו חושבים שכל אחד טוב במשהו, כך שאנחנו פלטפורמת 'כוכב נולד' לתחביבים".

"הסיבה השניה היא שהאתר משמש כפלטפורמת מיתוג לבעלי מקצוע, שיכולים ליצור לעצמם דף שישמש כפורטפוליו מקצועי, שאליו מפנים לקוחות פוטנציאליים".

אבל איזה פיקוח יש על התוכן הזה? איך הגולש יידע שתנוחת היוגה שלמד באתר לא תגרום לו מחר לכאב גב?
"יש סכנה שיעלו תכנים ברמה ירודה, אם כי קשה לי לקבוע מהי רמה ירודה ומה לא - אני מעדיף שהגולשים יקבעו. התוכן שלנו מנוהל וסרטים שאינם שייכים לנישה שלנו כלל לא ייכנסו למערכת. מצד שני, סרט הדרכה גרוע לא יגיע לראש תוצאות החיפוש. פיתחנו טכנולוגיה שיודעת לתת לנו אינדיקציות לגבי טיב הסרט, היחס של הגולשים אליו ואיכות ההדרכה בו. כמו שבוויקיפדיה יש ערכים לא מדויקים מספיק והגולשים הם אלה שעולים על העניין, כך גם אצלנו יש מערכת טכנולוגית שתומכת בזה".

איך אתה רואה את עתיד הווידאו ברשת?
"הרעיון הוא ביצירת פלטפורמה שנותנת לגולשים אפשרות ללמד טוב יותר, וזה למעשה העניין. אנחנו, למשל, נציע בקרוב לימוד באמצעות מצלמת רשת, בהמשך ניצור לכל שיעור גם מולטימדיה שתשלב טקסט, תמונות, וידאו, קישורים רלוונטים וכיוצא בזה. לימוד ברשת תלוי ביכולת לסדר את כל המידע הרלוונטי, בכל פורמט, בחבילה אחת סדורה והגיונית. מי שיצליח יזכה לקהל עצום".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by