ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מארגנים את המחשב 

מארגנים את המחשב

 
 
ניצן ברומר

לניצן ברומר נמאס ממדריכי "סרוק-התקן-מחק" ולרגל ראש השנה היהודי הוא החליט ללמד אתכם כיצד לנפות בעדינות ובאיטיות את הזבל שממלא לכם את הדיסק הקשיח. מה שיצא הוא המדריך לארגון מחדש של המחשב, שכולנו תקווה שילווה אתכם לפחות עד החג הבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישנם שני חגים משמעותיים במיוחד לעם היהודי שחובב מחשבים (ובעיקר כותב עליהם): ראש השנה ופסח. בכל אחד מהם סביר להניח שתמצאו מדריכים שמזמינים אתכם לעשות חסד עם המחשב ומציעים לפתוח איתו שנה חדשה או לעשות בו סדר פסח. מכיוון שהכתבים והעורכים מתקשים להמציא מחדש את הגלגל או את מערכת ההפעלה - פעמים רבות תמצאו במדריכים הללו תכנים לעוסים יותר או פחות, שכבר בשנה שעברה לא טרחתם לעשות איתם כלום ולהפוך את המחשב המקרטע שלכם למכונת עיבוד אימתנית.
 
 
ובכן, לא עוד. השנה החלטנו לכתוב את המדריך הסופ-סופי-סופני, מדריך שיהיה נכון בפסח ויהיה נכון בראש השנה, שיתאים לכם עכשיו על ה-XP, בעוד חצי שנה על האובונטו ובהמשך אפילו על המק שאתם משתוקקים לרכוש. זה לא הולך להיות מדריך מצולם שלב אחרי שלב עם תוכנה א' או ב', במקום - נציג לכם גישה, את הגישה שלי, לעבודה על (ועם) המחשב. אם אתם בראש של מדריך תוכנות, נסו את הכתבה "תשליך מהמחשב". אם בא לכם לנבור קצת - בואו איתי.
 

מרוב עצים לא רואים את היער

כמה פעמים כבר קרה לכם שחיפשתם תוכנה כלשהי במחשב ולקח לכם מספר דקות כדי להבין איפה היא נמצאת? סביר להניח שפניתם לשולחן העבודה, האזור הנגיש ביותר, שתמיד נמצא מול העיניים. ברוב התוכנות תמצאו אייקון שיפנה אתכם ישירות אליו אם אתם מחפשים קובץ, ואם זה לא מספיק, כל תוכנה שתתקינו תיקח לעצמה את הזכות להניח קיצור דרך על שולחן העבודה שלכם. בסופו של דבר, בין אם זה יקח שבוע או שנה, תמצאו את עצמכם בוהים במשטח מפוצץ באייקונים, מחפשים אחרי זה שהונח שם רק לפני שבוע.

ואם זה לא מטריד אתכם, לחצו לרגע על רשימת התוכנות שמצויה בתפריט ההתחל שלכם. האם קיבלתם תפריט ברור ומסודר או שמא מפלצת אימתנית שמתפרשת על מחצית המסך (לפחות)? אם עניתם לא, הרי שאו שאתם ממש ממש מסודרים, או שעכשיו פירמטתם את המחשב ועוד לא הספקתם להתקין כלום או שאתם עובדים על לינוקס. כל תוכנה שתתקינו תחת חלונות תיקח לעצמה את הכבוד לפתוח תיקייה נוספת ברשימת התוכנות שלכם ולהציג אותה לראווה - לנוחותכם, כמובן.
 
 
תפריט התחל בחלונות. אוי לזוועה (צילומסך)
 תפריט התחל בחלונות. אוי לזוועה (צילומסך)   
על מסך LCD איכותי שעובד ברזולוציה אידיאלית ניתן לפרוש כ-200 איקונים. לא רבים מגיעים למצב הזה, אבל אצל קשה למצוא מחשבים שהמסך שלהם אינו מפוצץ בעשרות אייקונים. לכן, בשלב הראשון, נפתח תיקייה חדשה על שולחן העבודה (רק לבינתיים) ונתחיל לעבור על קיצורי הדרך. הכלל פשוט מאוד: מסמכים ותמונות מושלכים אחר כבוד אל תיקיית המסמכים, כל תוכנה שלא השתמשתם בה לפחות שלושה נשלחת אל סל המחזור, כזו שאתם כן משתמשים בה, אבל לא נגעתם בה לפחות שבועיים מושלכת לתיקיה החדשה.

אל תשלו את עצמכם; תנו לתיקיה שם כמו "מועמדים למחיקה" כי זה בדיוק מה שהיא מכילה. אם בעוד 3-4 שבועות תראו שלא שלפתם מתוכה אף תוכנה - מחקו אותה.

אחרי שהסרתם את כל מה שאתם לא צריכים נשארו רק התוכנות בהן אתם כן משתמשים בצורה שוטפת. אם עדיין יש לכם כמות מכובדת של אייקונים, שקלו להשתמש בשיטת הרבעונים, בה מחלקים את המסך לארבעה חלקים (דמיוניים, כן?) ומגדירים לכל רבע תפקיד. הרבע הימני עליון למשל מוקדש לתוכנות המשמשות לפיתוח, הימני התחתון למשחקים, השמאלי התחתון לתוכנות מולטימדיה (גרפיקה, מוזיקה או וידאו) והשמאלי העליון לכל הקיצורים הפנימיים במחשב (תיקיות משותפות ברשת, תיקיות מסמכים וכדומה). כך, על סמך סוג התוכנה שאתם מחפשים, תדעו מיד להיכן להפנות את הסמן.
 
כל תוכנה חלונאית שמכבדת את עצמה כוללת אפשרות הסרה, שמופיעה כקיצור דרך בתפריט התוכנות הנגיש מכפתור ההתחל או בלוח הבקרה תחת "הסרת/הוספת תוכנות". את הרשימה הזו ניתן למיין במספר דרכים, כשהיעילות ביותר עבורנו יהיו תכיפות השימוש ותאריך שימוש אחרון. האם אתם באמת צריכים תוכנה שתאריך השימוש האחרון שלה היה אי שם בתחילת 2006 או באמצע 2007? רוב הסיכויים שלא, ולכן הסירו אותן עכשיו. גם תוכנות שהסטטוס שלהן תחת תכיפות שימוש הוא rarely זוכות לאותו יחס - אתם לא צריכים כאן ג'אנק.
 
 
אחרי שהסרתם את כל מה שאתם לא צריכים, למה לא לסדר את תפריט התוכנות שבהתחל? תחת C:\Documents and Settings\User Name\Start Menu\Programs ניתן לנהל את סידור התיקיות של המשתמש. בשביל להגיע אל תוכנות שמותקנות עבור כל המשתמשים של המחשב, החליפו את User Name ב All Users.

בתוך התיקיה הזו צרו כמה תיקיות חדשות ורלוונטיות. למשל, תוכלו ליצור תיקיה בשם "אינטרנט", בה נמצאות כל התוכנות הרלוונטיות. או תיקיה בשם "גרפיקה", אליה תאחדו את כל תוכנות העיבוד הגרפי. נסו לשמור על מינימום של תיקיות ושיהיו רלוונטיות. ככה, כשתחפשו תוכנות גרפיות תדעו בדיוק איפה למצוא אותן, ושוב לא תצטרכו לעבור על הרשימה הארוכה רק כדי למצוא את הלינק ההוא ל-Nero או אימיול. אתם בהחלט מוזמנים לקחת דוגמה משיטת הסידור בגנום (סביבת עבודה גרפית ללינוקס) - היא פשוטה ונוחה. אחרי שיצרתם את כל התיקיות הנדרשות, פשוט גררו פנימה את הקיצורים של התוכנות הרלוונטיות.
 

הברכה של דודה חנה

Spotlight. חיפוש מובנה במק בקלות (צילומסך)
 Spotlight. חיפוש מובנה במק בקלות (צילומסך)   
במערכת הפעלה מושלמת, לתיקיות לא היתה כל חשיבות, היינו יכולים לשמור כל מסמך בכל תיקיה ולמצוא אותו בקלות בתוך מספר שניות. במקום להפוך את תיקיית המסמכים בחיפוש אחר ברכת השנה טובה ששלחתם לדודה חנה בשנה שעברה, כל שהייתם צריכים לעשות זה לבחור את התגים הרלוונטים: "שנה טובה", "ברכה" ולסמן את סוג הקובץ - תמונה/מצגת/וידאו וכדומה. בתוך שניות הייתם מוצאים את הקובץ הרצוי. האמת שתוכנות החיפוש המתקדמות שזמינות היום להורדה (של מיקרוסופט, גוגל או Spotlight המובנית במק למשל), בהחלט מקלות על המשימה, אך לרוע המזל אנו עדיין רחוקים מן האידאל. ולכן, אלא אם אתם פדנטים להפליא, סביר להניח שיש לכם היום תיקיית מסמכים מפלצתית שאין לכם שמץ של מושג מה קורה בה.

עכשיו קחו את הזמן למחוק כל מה שאתם לא צריכים (או לכווץ ולצרוב על דיסק לגיבוי). בכל מה שאתם כן רוצים לשמור - טפלו יפה. בעוד שנה לא תזכרו מה יש במסמך שקוראים לו בשם הכה יצירתי "מסמך חשוב" או "פקס לבנק", גם התמונה עם השם המאוד כוללני "מסיבה" בוודאי לא תגיד לכם כלום ואפילו האקסל שנושא את השם "מאזן" לא ממש מקפיץ לכם לראש מה תפקידו. בימינו, ניתן להעניק לקבצים שמות ארוכים, כולל תווים בעברית וסימנים מוזרים. אל תתביישו לקרוא לאקסל שלכם "מאזן עובר ושב 2006" ולתמונה "דני יוסי ורונה במסיבה של גלית". יקח לכם זמן לעבור על הכל, אין ספק, אבל בעוד שנה, כשתחפשו תמונה של דני ממסיבה, כל מה שתכתבו במנוע החיפוש יהיה "דני מסיבה" והתמונה תוצג בפניכם בשניה.
 
חלונות, כמו שאתם יודעים, מגיעה כברירת מחדל עם תיקיית מסמכים שתחתיה יש תיקיית תמונות, סרטוני וידאו, אודיו וכדומה, בלינוקס תמצאו את הקיצוניות השניה; שם אין תיקיית מסמכים ייעודית. אל תחששו לבנות את תיקיית המסמכים שלכם בצורה שנראית לכם הגיונית וקלה לחיפוש. תוכלו לבנות למשל תיקיית "לימודים", שתחתיה יש תיקיית עבור שנת הלימודים הנוכחית, ובה בנו תיקיות בשם "סמסטר חורף" ו"סמסטר אביב", שבתוך כל אחת מהן מצויות כל התיקיות של הקורסים מאותה השנה.
 

זכרונות מהמגירה

תפריט התחל באובונטו. בלינוקס קל יותר לעשות סדר (צילומסך)
 תפריט התחל באובונטו. בלינוקס קל יותר לעשות סדר (צילומסך)   
כל טכנאי ימליץ לכם לפרמט את המחשב פעם בחצי שנה. כך נפטרים בקלות מכמויות הזבל העצומות שמצטברות במחשב, ומחזירים לו ניצוץ של נעורים וטריות בהינף יד (לפחות מהצד של הטכנאי). אם מדובר במחשב שלכם, תמצאו עצמכם עושים שיעורי בית לא מבוטלים בגיבוי תיקיית המועדפים, המסמכים ועוד שלל תיקיות חשובות. אבל אפשר גם אחרת. לפני שבועיים, בעודי מנסה להבין איך 160GB של שטח כוננים נוצל כמעט במלואו מצאתי כארבע תיקיית מסמכים ישנות. אין כמו לעבור על תיקיית תמונות מלפני ארבע שנים כדי לעורר גל של נוסטלגיה, להיזכר בחברים שנעלמו, קשרים שהתנתקו, הבטחות שנעשו וסתם זכרונות שמציפים את הלב.

אחרי שתקדישו את השעות הנדרשות לחפירה במחשב שלכם ומציאת כל הנוסטלגיה מיחקו את כל מה שאתם לא צריכים והעבירו את כל מה שאתם כן רוצים לתיקיית המסמכים הנוכחית שלכם. לאחר מכן, העבירו אותה לכונן נפרד מזה שעליו מותקנת מערכת ההפעלה.

כך, גם במקרה שתרצו לפרמט תחסכו את העבודה המפרכת של לפני ואחרי. משתמשי חלונות יכולים לעשות זאת בלחיצה ימנית על אייקון "המסמכים שלי", בחירה במאפיינים ולחיצה על כפתור "העבר". משתמשי לינוקס יכולים להשיג אפקט דומה (ואף מוצלח יותר) על ידי הגדרה של תיקיית /home על מחיצה נפרדת. כך, גם אם תחליטו לפרמט את המחשב (או שמערכת ההפעלה קרסה ללא התראה מוקדמת) - המשתמש שלכם, על כל הגדרותיו, יישמר ויהיה נגיש לאחר התקנה מחודשת.
 

הצעת הגשה

בניגוד לכל מדריכי ה"התקן-סרוק-סמן-מחק", כאן אין תוכנה או דרך נכונה לתפעל מחשב נקי ומסודר. המחשב האישי הוא אכן כזה ואם ניסיתם כבר לבצע כמה מההמלצות שלנו - בוודאי כבר גיליתם זאת בעצמכם. היות וכל אחד מאיתנו חושב בצורה שונה ועובד בדרכים אחרות, יכול מאוד להיות שהדרך שלנו לא תתאים לכם. אדרבא, אם תחליטו ששיטת הרבעונים לא מתאימה לכם ואתם מעדיפים לחלק את המסך לשישיות או להשאיר אותו ריק לחלוטין - זה מה שעליכם לעשות. הכל תלוי בכם.

בסופו של דבר, למרות שמה שקראתם כאן נראה קל ומהיר לביצוע, העבודה עצמה מרובה. אין תוכנות שיבצעו עבורכם תהליכים אוטומטיים, פשוט כי אין תהליכים. האנלוגיה הטובה ביותר היא לעשות סדר במגרות של שולחן העבודה או לארוז את תכולת הבית לפני מעבר לדירה חדשה - כל פיסת נייר היא זיכרון, אבל גם סוג של הבטחה להמשך הדרך. מה לוקחים הלאה ומה משאירים מאחור? מה חשוב ומה אפשר לזרוק?

בשורה התחתונה, מה שקראתם כאן זה קצת כמו הצעת ההגשה שתמצאו על חלקה האחורי של אריזת הפסטה: היא תעבוד, אבל לא בהכרח תתאים לכולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by