ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העכברים החדשים של לוג'יטק 

העכברים החדשים של לוג'יטק

 
 
רן יניב הרטשטיין

בדקנו שלושה מהעכברים הטובים ביותר של חברת לוג'יטק, שמיועדים למחשבים ניידים, מחשבי מדיה סנטר לסלון ומחשבים שולחניים. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Logitech VX Nano - עכבר אלחוטי למחשבים ניידים

ה-Logitech VX Nano והמקלט (צילום: יח"צ)
 ה-Logitech VX Nano והמקלט (צילום: יח"צ)   
יתרונות: מקלט USB קטן במיוחד עם טווח מצוין. גלגלת מדויקת ועשירה. שלושה כפתורים להתאמה אישית. נרתיק בד וכבל USB מאריך.

חסרונות: יקר. לא רלוונטי לבעלי ידיים גדולות.

ציון: 8

מחיר נמוך בעת הכתיבה: כ-450 ש"ח

ה-VX Nano הוא עכבר אלחוטי קטן שמיועד למשתמשים במחשבים ניידים, וייחודו הוא במקלט ה-USB הזערורי שלו - אורכו כשני ס"מ בסך הכל, וכשהוא מחובר לשקע USB הוא בולט ממנו בכשמונה מ"מ בלבד. לפי לוג'יטק, אפשר לחבר את המקלט למחשב ולהשאיר אותו מחובר באופן קבוע - אין צורך לנתק אותו כדי להכניס את המחשב לתיק.

עיצובו של ה-VX מזכיר את העכברים האחרים של לוג'יטק מסדרת X - ה-VX Revolution, גם הוא מיועד למחשבים ניידים וה-MX Revolution למחשבים שולחניים (אליו נתייחס בהמשך). כמוהם, גם ה-VX Nano כולל גלגלת ממונעת דו מצבית, שאפשר להעביר אותה בין גלילה חופשית ומהירה לבין גלילה רגילה ומדויקת יותר. ה-VX Nano לא יודע לעבור בין שני המצבים באופן אוטומטי - יש ללחוץ על הגלגלת כדי לעבור ביניהם באופן ידני. מלבד המעבר האוטומטי בין שני המצבים, הגלגלת של ה-VX Nano זהה לגלגלת של ה-MX Revolution.
 
הגלגלת ב-VX Nano (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 הגלגלת ב-VX Nano (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
לשם הניסוי, העברנו את הגלגלת לרגישות הגבוהה ביותר, ומדדנו את ביצועיה בגיליון נתונים ריק באקסל 2007. השיא אליו הצלחנו להגיע בגלילה אחת הוא 6,882 שורות, תוך כשבע וחצי שניות. כדי להפסיק את הגלילה באמצע, מספיק לגעת קלות בגלגלת והיא תיעצר.

חוץ מהגלגלת, ה-VX Nano כולל עוד שלושה כפתורים: כפתור החיפוש שולח את הטקסט שנבחר למנוע חיפוש מקוון או לחיפוש שולחני (תחת OS X הוא מחפש ב-Spotligh), ואילו כפתורי החיצים משמשים לניווט באתרי אינטרנט. בניגוד לרוב העכברים האחרים, שני כפתורי החיצים נמצאים בחלק העליון של העכבר, ולוחצים עליהם עם האצבע של כפתור העכבר השמאלי. לפחות עם האצבעות הארוכות שלנו, הכפתור הפנימי מבין השניים היה כמעט בלתי נגיש.

מימדיו של ה-VX Nano אופייניים לעכברים של מחשבים ניידים, והוא קצר ונמוך יותר מעכברים שולחניים רגילים. כמו כל עכבר נייד, בעלי ידיים גדולות יחושו בעיקר תסכול וכאבי פרקים אפילו אחרי זמן קצר של שימוש בו. עם זאת, שלא כמו האחרים בסדרה, ה-VX Nano הוא עכבר סימטרי שאפשר להשתמש בו ביד ימין או שמאל.
 
מימין: המקלט של ה-VX Nano משמאל: המקלט של שני העכברים האחרים (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 מימין: המקלט של ה-VX Nano משמאל: המקלט של שני העכברים האחרים (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
המקלט של ה-VX Nano פועל בתדר 2.4GHz, ואין צורך לשמור על שדה ראיה ישיר בינו לבין העכבר. הצלחנו להשתמש בעכבר גם כשעברנו לחדר אחר במרחק מספר מטרים, עובדה שעשויה לעניין את מי שמתכננים להשתמש ב-VX Nano במצגות.

האריזה כוללת כבל USB מאריך עם תחנת עגינה קטנה, שמאפשרת לשמור על המקלט צמוד לעכבר גם כשהמחשב רחוק ממנו. אפשר כמובן להשתמש בכבל כמאריך רגיל ולחבר אליו מצלמה או דיסק-און-קי, במידת הצורך. היינו שמחים אם תחנת העגינה היתה קצת יותר כבדה ומאסיבית - משקלה האפסי גורם לה להחליק בקלות מהשולחן.

את המקלט של ה-VX Nano אפשר בהחלט להשאיר מחובר למחשב הנייד באופן קבוע - בדקנו אותו עם מספר מחשבים שונים שהכנסנו למספר תיקים שונים, ובאף אחד מהם לא שמנו לב לשום בעיה. עם זאת, ה-VX Nano כולל תא אחסון קטן למקלט בגוף העכבר, ליד תא הסוללות. יחד עם נרתיק הבד שכלול באריזה, ה-VX Nano הוא אחד העכברים הניידים ביותר שראינו.
 
 
 
את התיפקוד של כל הכפתורים אפשר לשנות באמצעות הדרייבר של העכבר, ולוג'יטק מציעה עבור ה-VX Nano דרייברים לחלונות ול-OS X. למרבה ההפתעה, הדרייבר ל-OS X היה שימושי ונוח בהרבה מאשר מנהל ההתקן של חלונות. במקום לפזר את ההגדרות השונות בין מספר לשוניות ומסכים, כמו בחלונות, הדרייבר ל-OS X פשוט מציע רשימה של כל הכפתורים בעכבר, ומאפשר לקבוע את כל ההגדרות הרלוונטיות עבור כל כפתור במקום אחד. כמו כן, הוא מאפשר לקבוע לעכבר הגדרות שונות לגמרי עבור כל יישום - בניגוד לחלונות, בה ניתן להקצות לכל יישום רק הגדרות בודדות.

ה-VX Nano מגיע עם שתי סוללות AAA רגילות, שלפי לוג'יטק הן אמורות להספיק לשישה חודשי שימוש. החברה לא מספקת נתונים לגבי ההשפעה של השימוש בעכבר על אורך חיי הסוללה של המחשב הנייד - מכיוון שהמקלט צורך חשמל דרך חיבור ה-USB של המחשב, יש להניח שהוא מקצר את משך הזמן במהלכו אפשר לעבוד עם המחשב הנייד לפני חיבורו לשקע החשמל. עם זאת, בבדיקות שלנו לא מצאנו שה-VX Nano משפיע במידה מורגשת על חיי הסוללה של הנייד.

ה-VX Nano צפוי להגיע לחנויות במהלך חודש ספטמבר.
 

Logitech MX Revolution - עכבר אלחוטי

ה-MX Revolution (צילום: יח"צ)
 ה-MX Revolution (צילום: יח"צ)   
יתרונות: גלגלת ממונעת חכמה. גלגלת נוספת בצד העכבר. חיישן לייזר מדויק במיוחד. עיצוב ארגונומי ונוח.

חסרונות: יקר. מתאים לימניים בלבד.

ציון: 8.5

מחיר נמוך בעת הכתיבה: כ-450 ש"ח

ה-MX Revolution הוא לא עכבר חדש - הוא נמכר בחנויות כבר כמעט שנה - אבל הוא עדיין אחד העכברים המתקדמים והמקוריים ביותר שיש. מלבד חיישן לייזק מדויק ומבנה ארגונומי אסתטי ונוח במיוחד, הוא מתהדר בשתי גלגלות, אחת מהן ממונעת, ועוד שלושה כפתורים הניתנים להתאמה אישית.

ה-MX Revolution הוא אחד העכברים הגדולים והכבדים ביותר שניסינו, והעיצוב יוצא הדופן שלו ייחודי ומושך הרבה תשומת לב. עם זאת, הוא נועד לשימוש ביד ימין ולא מתאים לשמאליים.
 
הגלגלת של ה-MX Revolution (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 הגלגלת של ה-MX Revolution (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
בראש העכבר נמצאת גלגלת ממונעת אינטלגנטית דו מצבית - הגלגלת עם השם הארוך ביותר בכל עכבר שהוא. כמו הגלגלת של ה-VX Nano, היא עוברת בין גלילה רגילה ומדויקת, מקליק לקליק, לבין גלילה חופשית ומהירה. המנוע פועל במצב הגלילה החופשית כמעין מנגנון אינרציה, ואחרי דחיפת הגלגלת הוא ממשיך לסובב אותה לאותו הכיוון, עד שבע שניות. עם דחיפה חזקה מספיק, אפשר לגלול מאות עמודים תוך מספר שניות קצרות.

האינטליגנציה נכנסת לפעולה במעבר האוטומטי בין שני המצבים. ה-MX Revolution מודד את הלחץ שמופעל על הגלגלת ומעביר אותה למצב גלילה חופשית בהתאם לצורך. אפשר לקבוע את הסף לפיו יבחר מצב הגלילה במסך ההגדרות של הדרייבר, ובבדיקה שלנו הזיהוי היה מהיר ומדויק. לחילופין, אפשר לבטל את הזיהוי האוטומטי וללחוץ על הגלגלת למעבר בין שני מצבי הגלילה ידנית, כמו ב-VX Nano. מלבד כל זה, הגלגלת הראשית של ה-MX Revolution מציעה גם גלילה אנכית.

ביצענו עם ה-MX Revolution את אותו הניסוי שעשינו עם ה-VX Nano. הגלגלת של ה-MX Revolution גדולה ומהירה יותר, והצלחנו לגלול 41,156 שורות בגיליון נתונים ריק באקסל 2007 - ללא ספק עבירה על כל מגבלת מהירות שהיא.
 
הגלגלת הנוספת של ה-MX Revolution (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 הגלגלת הנוספת של ה-MX Revolution (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
בצידו השמאלי של ה-MX Revolution נמצאת גלגלת נוספת, המיועדת לתפעול באמצעות האגודל. הגלגלת הזו לא מסתובבת כמו גלגלת רגילה, ואפשר רק לדחוף או למשוך אותה בדרגות כוח משתנות. באמצעות הדרייבר אפשר להקצות לה פעולות שונות כמו גלילה, זום, מעבר בין יישומים פתוחים, שליטה בעוצמת הקול או שליטה בנגן מדיה (למשל, להעברת שירים), או כל צירוף מקשים שרירותי אחר.

שלושת הכפתורים האחרים - כפתור החיפוש ושני כפתורי החיצים - זהים לשלושת הכפתורים ב-VX Nano, אם כי כפתורי החיצים ב-MX Revolution נמצאים בצד העכבר, ולוחצים עליהם עם האגודל. לטעמנו, שני הכפתורים רחוקים מדי מהמיקום הטבעי של האגודל על הגלגלת הנוספת, ודווקא הכפתור הרחוק יותר הוא השימושי יותר מבין השניים.

פני העכבר עשויים אותם חומרים כמו ה-VX nano, וה-MX Revolution מרגיש יציב, מוצק ומחוספס בדיוק במידה הנכונה.
 
למרות שעל הנייר חיישן הלייזר של ה-MX Revolution זהה לחיישנים בעכברים האחרים, הוא היה המוצלח ביותר מבין השלושה, והפגין דיוק מושלם אפילו על משטחים עליהם אין שום סיכוי שתרצו להשתמש בעכבר, כמו ספל זכוכית גדול.

לפי לוג'יטק, הסוללה של ה-MX Revolution אמורה להספיק לכ-16 ימי שימוש אחרי טעינה מלאה. בצד העכבר נמצא מד סוללה עם ארבע קווים, ואנחנו הגענו לקו האחרון והאדום תוך כשבוע. האריזה כוללת תחנת עגינה.

לוג'יטק מציעה עבור ה-MX Revolution דרייברים לחלונות ול-OS X, וכמו ב-VX Nano, הדרייבר ל-OS X נוח ושימושי בהרבה מהמקבילה החלונאית שלו.
 

Logitech MX Air - עכבר אלחוטי למחשבי מדיה סנטר

ה-MX Air (צילום: יח"צ)
 ה-MX Air (צילום: יח"צ)   
יתרונות: עכבר דו מצבי עם שליטה מעולה בשני מצבי השימוש. חיישני תנועה מדויקים. עיצוב יוקרתי.

חסרונות: יקר מאוד. משטח העקיבה פחות נוח ומדויק מגלגלת מכנית. דרייבר לחלונות בלבד. ציפוי מחליק ומושך טביעות אצבע.

ציון: 7

מחיר נמוך בעת הכתיבה: כ-900 ש"ח

ה-MX Air הוא עכבר אלחוטי שאפשר להשתמש בו על השולחן, כמו עכבר רגיל, או באוויר, כמו שלט של קונסולת Wii או עכבר של Gyration. הוא נוצר במיוחד לשימוש במחשב סלוני, בישיבה על הכורסה במרחק מספר מטרים מהמסך. בהיותו סימטרי, הוא מתאים לשימוש על ידי שמאליים וימניים גם יחד.

גוף העכבר מוארך, דק ועשוי פלסטיק חלק ומבריק, עם ציפוי כסף בחלקו התחתון והאחורי, ויותר מהכל הוא דומה ליצור כלאיים ימי שזה עתה נמשה מעמקי האוקיינוס. כשמזיזים את ה-MX Air נדלקת בתוכו לאיטה תאורה כתומה שזוהרת מבעד לכפתורים ומגלה את התוויות והסימונים שעליהם. היא דועכת מאליה כשמניחים אותו.
 
בעלי ידיים גדולות יסתדרו היטב עם ה-MX Air כשלט רחוק, אבל לטעמנו הוא מרגיש נמוך ומוארך מדי בעת שימוש כעכבר רגיל. כמו כן, הציפוי החלקלק שלו הופך מהר מאוד לשמנוני ולא נעים למגע. מספר פעמים במהלך הבדיקה מצאנו את עצמנו מכבים את ה-MX Air באמצעות המתג בחלקו התחתון כדי לנסות לנגב אותו, אבל הוא נשאר שמנוני וחלק למרות כל מאמצינו.

כשמחזיקים את ה-MX Air באוויר כמו שלט רחוק, סמן העכבר הופך גדול ובולט יותר וחיישני תנועה פנימיים מאפשרים להזיז אותו על ידי הצבעה עם חרטום העכבר. השליטה היתה מדויקת וקלה במצב זה גם כשהחזקנו את העכבר באוויר ללא שום תמיכה. ה-MX Air יודע להתעלם מרעידות היד והסמן נשאר יציב גם כשהיד כבר עייפה ורועדת, אם כי בשימוש ממושך העדפנו פשוט להניח את כף היד על הבטן או על משענת היד.

כעכבר רגיל, חיישן הלייזר של ה-MX Air הסתדר מצויין עם משטחים בעייתיים כמו זכוכית ופלסטיק שקוף. בסופו של דבר הצלחנו להכניע אותו על מארז מחשב עשוי מתכת שחורה בגימור מבריק במיוחד, אבל משטחי עץ מבריקים ובהירים יותר לא היוו בעיה.
 
MX Air במבט מאחור (צילום: יח"צ)
 MX Air במבט מאחור (צילום: יח"צ)   
כדי להקל על השימוש במחשב מרחוק ולחסוך את הצורך לנסות לכוון במדויק את העכבר אל מטרות קטנות, הדרייבר של העכבר מציע סרגל כלים בשם MenuCast עבור כ-15 יישומים נפוצים - כמו פיירפוקס, iTunes ו-WinDVD - שכולל כפתורים גדולים ונוחים לפגיעה לביצוע רוב הפעולות הנפוצות ביותר של אותו היישום. אפשר להקצות את MenuCast לאחד הכפתורים ב-MX Air או לחילופין, להציג אותו אחרי שני שקשוקים פרועים של העכבר - זה מה שאנחנו בחרנו, כמובן.

בשימוש ב-MX Air באוויר, אפשר לשלב מחוות יחד עם כפתורים מסויימים כדי לבצע פעולות נוספות. לדוגמה, כדי לכוון את עוצמת הקול, אפשר להחזיק את כפתור הווליום ולהזיז את העכבר שמאלה או ימינה; כדי להעביר שירים או קטעים קדימה או אחורה, אפשר לחזיק את הכפתור Play/Pause ולסובב את קצה העכבר עם או נגד כיוון השעון. לקח לנו הרבה זמן להתרגל לכמה מהמחוות המורכבות יותר, אבל אחרי שהבנו את העניין גילינו שמדובר בשיטה כיפית במיוחד לחסכון בכפתורים בגוף העכבר.

לעומת זאת, עם משטח העקיבה שמחליף את הגלגלת המסורתית לא הצלחנו להסתדר אפילו אחרי שימוש ממושך. אותו הציפוי החלקלק הקשה עלינו גם כאן, וגללנו תמיד יותר מדי או פחות מדי. ה-MX Air כולל רמקול פנימי שמשמיע קליקים קטנים (כמו הקליקר ב-iPod) בתדירות משתנה בעת השימוש במשטח העקיבה ובפונקציות האוויריות האחרות, כמו כיוון עוצמת הקול, אבל הוא רק מסוגל לספק תחושה כללית לגבי מהירות הגלילה ובמקרים רבים התחיל אחרינו והפסיק אחרי שאנחנו כבר סיימנו לגלול.

לפי לוג'יטק, הסוללה של ה-MX Air אמורה להספיק לחמישה ימי שימוש אחרי טעינה מלאה של כשעתיים וחצי בתחנת העגינה הכלולה באריזה, וטעינה של חצי שעה תספיק ליום שלם של שימוש. השתמשנו בעכבר בהצלחה בטווח הקרוב לכ-10 מטרים, וכן הצלחנו להשתמש בו מבעד לקירות (אם כי בטווח קטן יותר).

ל-MX Air אין דרייברים למקינטוש או לינוקס. אפשר אמנם להשתמש בו בסביבות אלו באוויר וכן כעכבר רגיל, אבל אי אפשר לכוון את ההגדרות שלו או לקשר את כפתורי המולטימדיה לשליטה על נגני מדיה מלבד שליטה על עוצמת הקול. כמו כן, משטח העקיבה של ה-MX Air הופך עוד פחות נוח לשימוש ללא הדרייבר שלו.
 

תמונות נוספות

 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by