ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע עם השועל 

שבוע עם השועל

 
 
דנה פאר

כבר שנים שמנסים לשכנע את דנה פאר לעבור מאקספלורר לפיירפוקס. בעקבות הפסד צורב בהתערבות, היא חולקת את רשמיה מהתנסות בת שבוע עם השועל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר שנים שהחברים שלי מנסים לשכנע אותי לעבור לפיירפוקס. הם כבר איכשהו למדו להשלים עם חיבתי המביכה למיינסטרים גרוע, לשירי פופ מתקתקים ולטלנובלות זולות, אבל בתור חנונים גאים, כאלה שסולדים ממיקרוסופט בכל נימי נפשם הגיקית, הם בשום פנים ואופן לא הצליחו להבין איך אני מסוגלת להעדיף את הזוועה המטונפת העונה לשם אינטרנט אקספלורר על פני השועל החביב והטוב.
 
"תעברי כבר לפיירפוקס!" (צילום: אתר מוזילה)
 "תעברי כבר לפיירפוקס!" (צילום: אתר מוזילה)   
אני, לעומת זאת, בחירוף נפש ממש, בחרתי במשך שנים להתעלם מהירידות ולהגן על האקספלורר האהוב. נכון, פעם-פעמיים ערקתי וניסיתי להשתמש בשועל. אחרי הכל, קשה להתנגד לנסיונות שכנוע של אנשים שאחראים על תיקון המחשב, וכשהם מגיעים אליך הביתה הם כבר מתקינים את פיירפוקס על הדרך, בלי לשאול אותך בכלל. חלקם, המתוחכמים יותר, אלו שהבינו שהם עומדים בפני מקרה קשה של סרבנות, גם דאגו שמבחינה חיצונית - הפיירפוקס ייראה כמו האקספלורר. אבל כל הנסיונות תמיד הסתיימו באותה תוצאה: ברגע שהייתי נתקלת באתר הראשון שלא מסתדר איתו (לרוב ישראלי) התרגזתי, העפתי את החלון של השועל לאלף עזאזלים ושבתי לחיק האקספלורר האהוב. אחרי הכל, למי אכפת שהוא שייך לתאגיד מפלצתי ולא תואם לתקנים המקובלים, כל עוד הוא מציג כמו שצריך את נענע ואת ynet?

אבל לאחרונה הוכרעתי: בעקבות התערבות שהפסדתי בה בגדול, נאלצתי להשתמש במשך שבעה ימים אך ורק בפיירפוקס. חסל סדר אקספלורר, חסל סדר תירוצים – השועל ואני פצחנו ברומן של שבוע, ונוסף לכל גם התחייבתי גם לכתוב כתבת ראש השנה על ההתרשמות מהחוויה. אחרי הכל, תחילת שנה חדשה היא זמן טוב להגיע לתובנות חדשות.
 

אין פרסומות קופצות!

שני היתרונות הגדולים ביותר של פיירפוקס (שאחד מהם הפסיק להיות ייחודי עם צאת אקספלורר 7) הם ללא ספק אלה: אין פרסומות קופצות (ופרסומות פלאש קל מאד לחסום), ויש לשוניות (טאבים). נתחיל מהפרסומות, שהיוו במשך שנים גדר מחלוקת עצום ביני לבין חבריי, מכיוון שהם, שהורגלו בפיירפוקס, לא היו מסוגלים לראות פרסומות קופצות ופרסומות פלאש בזמן הגלישה. כשפתחתי מולם אקספלורר המראה החריד אותם. אני, לעומת זאת, לא הייתי מסוגלת שלא לראות את הפרסומות האלו: למעשה, בכל פעם שגלשתי בפיירפוקס הרגשתי שמשהו חיוני ממש חסר לי שם ברקע.
 
 
nrg באקספלורר. בפיירפוקס זה לא היה קורה
 nrg באקספלורר. בפיירפוקס זה לא היה קורה   
ובכן, הסתבר שהם הצודקים ואילו אני הייתי המטומטמת: בעקבות גלישה של שבוע בפיירפוקס, גם אני כבר לא מסוגלת לראות פרסומות קופצות ופלאשים מול העיניים. לא רק שזה לא חסר לי, אלא שעכשיו זה באמת נראה לי מחריד ומסיט את תשומת הלב מהתוכן הרלוונטי של העמוד. אם ניקח לדוגמא את עמוד הבית של nrg, שב-IE תמיד נראה עמוס ובלתי קריא, הרי שבשועל אני ממש נהנית לגלוש באתר.

היתרון הגדול השני הוא, כמובן, גלישה באמצעות לשוניות. נכון שפיצ'ר דומה קיים גם באקספלורר 7, אבל כאן השועל הקדים בענק וראוי לתת לו את הקרדיט. תכל'ס, זה כל כך פשוט והגיוני: במקום להקדיש חלון חדש בתחתית המסך עבור כל אתר נוסף שאנחנו גולשים אליו, פשוט פותחים לשונית נוספת בתוך השועל עצמו. מה שכן, בהחלט לוקח זמן להתרגל לזה מבחינה מחשבתית. במשך השבוע האחרון מצאתי את עצמי שוב ושוב לוחצת על Alt-Tab וגונחת מרוב תסכול (לעזאזל, קשה להתרגל לעניין הזה של מיעוט חלונות), אבל עכשיו, אחרי שהתרגלתי, ממש קשה לי להבין איך יכול היה להיות אחרת.
 

תוספים לכל דורש

אני חושבת שאחת הסיבות שהכי פחדתי מפיירפוקס היא העובדה שאני אוהבת לחשוב על עצמי בתור "המשתמשת הפשוטה". ההצהרה אמנם לא מחמיאה לי במיוחד, במיוחד לאור מעמדי ככתבת לענייני אינטרנט וטכנולוגיה, אבל ככה זה: אני רוצה שהדפדפן פשוט יפעל כמו שצריך, מבלי שאצטרך להקדיש כל מאמץ ומחשבה לאופן הפעילות שלו. להתאים בעצמי את הפונקציות של הדפדפן? אוי נו באמת, עזבו אותי מזה ותנו לי את אקספלורר.

מה שמצחיק זה, שבעולם נורמלי דווקא האקספלורר הוא שהיה אמור לפעול לא כמו שצריך. הדפדפן הזה הרי מלא בבאגים ולא מותאם לתקנים בינלאומיים של דפדפנים. אבל הוא נהנה מיתרון קריטי אחד - מונופול - וזו הסיבה שמתכנתי אתרים בכל רחבי העולם דואגים שהאתר שלהם יעבוד טוב באקספלורר, גם אם המשמעות היא לבנות אותו בצורה גרועה. קשה להאשים אותם, שכן בעולם שלנו, אתר שלא פועל טוב עם אקספלורר שקול לאתר שלא קיים.
 
ערכת נושא חמודה של חתלתולים
 ערכת נושא חמודה של חתלתולים   
פיירפוקס, שמותאם לתקנים בינלאומיים - ולכן, באופן אירוני, רבים מהאתרים הללו מוצגים בו בצורה לא טובה - דואג לתקן את הבעיות האלה באמצעות מוסד התוספים (Add-Ons). לפיכך, כדי לצפות כמו שצריך באתרים ישראלים נאלצתי להתקין תוספים שנשאו שמות מצחיקים כגון Fix Ha'aretz, ynet Helper ו-ynet makes links behave like links. בהתחלה נרתעתי מזה כמו מאש, אבל בדיוק כמו שקרה עם הלשוניות והפרסומות הקופצות - אחרי שהתרגלתי הסתבר לי שזה לא מסובך בכלל. בסך הכל מדובר בהתקנה חד פעמית פשוטה, ואחרי זה אפשר לשכוח ממנה.

וכמו תמיד, עם האוכל בא התאבון. כשראיתי כמה זה פשוט החלטתי להעז ולנסות להתקין גם "ערכת נושא" (theme) של חתלתולים חמודים (סממן של מגיפת ה"חתולולים" שפשתה לאחרונה במחוזותינו). גם הפעולה הזאת הסתברה כלא מסובכת בכלל: שלושה קליקים, איתחול קליל של הפיירפוקס וכל התפריטים שלי כבר מרוחים בתמונות של חתולים. אלוהים אדירים, תוך שבוע הפכתי מ"משתמשת פשוטה" לשועלת דפדפנים נועזת. מי היה מאמין?
 

חילול הקודש

אבל למרות כל ההתלהבות, לא הכל ורוד בעולמו של שועל האש. חרף מגוון התוספים והאפשרויות המגניבות, עדיין יש אתרים שפועלים איום ונורא בפיירפוקס (שוב, בעיקר אתרים ישראלים. מה נסגר איתם?!). אולי לחברים הגיקים שלי זה פחות מפריע כי הם גולשים בעיקר באתרים באנגלית, אבל כאמור, אני בסך הכל משתמשת פשוטה וחובבת מיינסטרים. בין הדברים שלא יכולתי לעשות בפיירפוקס: להוסיף תגובה לתגובה באתר "תפוז", לחפש גאדג'טים באתר של דאטא כחול-לבן, לכתוב כותרת משנה במערכת ניהול התוכן של "נענע", להשתמש בגודל תצוגה נורמלי באתר "דן".
 
רשימת תוספים, כולל IE Tab
 רשימת תוספים, כולל IE Tab   
ובכן, לשם כך נוצר מוסד חילול הקודש, הידוע גם בשם ה-IE Tab. אתה גולש בפיירפוקס והאתר לא עולה/פועל כמו שצריך? אין בעיה, לחיצה קלילה בתחתית המסך תפתח לך באלגנטיות חלון של אקספלורר בתוך השועל. בנוסף, לחיצה ימנית על ה-IE Tab מאפשרת לך להגדיר לשועל שתמיד יפתח את האתר הזה בלשונית של אקספלורר. השועליסטים האורתודוקסים סולדים מזה בטירוף, אבל אפילו הם יודו שלפעמים פשוט אין ברירה.
 

יתרונות נוספים

יש ים של כתבות שמפרטות את מגוון היתרונות של פיירפוקס, כולל כאלו שאינם נראים לעין, כגון יתרונות אבטחה. בתור משתמשת בת שבוע אפילו לא אתיימר להכיר את מגוון האפשרויות, ורק אציין כמה שמהם נהניתי במיוחד. למשל, בתור פריקית ידועה של השפה העברית מאד אהבתי את התוסף Gmail RTL, שאיפשר לי סוף סוף לכתוב בצורה נורמלית בעברית ב-Gmail, כשאפילו הפיסוק הסתדר במקומות הנכונים. תענוג ממש. תוסף נחמד נוסף הוא ה-Google Preview, שאיפשר לי לראות צילומי מסך קטנים בתוצאות החיפוש של גוגל.
 
יתרונות נוספים, שמגיעים מובנים בשועל ובכלל לא צריך לטרוח להוסיף אותם, הם חיפוש מאד נוח בטקסט של אתרים (שמאפשר למשל להדגיש את כל המילים הרלוונטיות), העובדה שאפשר בקלות רבה ובצורה אלגנטית להגדיל ולהקטין את הכיתוב שעל המסך, וזה שכאשר סוגרים את השועל הלשוניות למעשה נשארות פתוחות והסשן האחרון לא הולך לאיבוד (יתרון שיכול גם להיות לך לרועץ אם היו שם תכנים שהיית מעדיף ששאר המשפחה לא תדע על העניין שלך בהם). שלא לדבר בכלל על ה-Middle Click, שמאפשר לפתוח לשוניות חדשות ברצף, אחת אחרי השניה, ובכך להקל באופן משמעותי על הסריקה בין תוצאות חיפוש.

אבל מה שחשוב באמת הוא כמובן לא היתרונות הספציפיים שציינתי, אלא העובדה שבפיירפוקס כמעט אין גבול לאפשרות שניתנת למשתמש (גם הפשוט) להגדיר את הדפדפן לצרכים האישיים ולנוחות האישית שלו. אין ספק שזה דבר שמתמכרים אליו, ובענק.
 
 

תחל שנה וברכותיה

אז לפחות החלטה מוצלחת אחת פותחת אצלי את שנת תשס"ח: האקספלורר הושלך אחר כבוד, והשועל תפס את מקומו. החברים החנונים שלי יכולים להירגע, ולמקד את מירב מאמציהם החדשים בנסיונות עקרים לשכנע אותי להצטרף ל-FaceBook (לא יקרה!). וטרם סיום, אני רוצה לברך אתכם בשנה טובה ומתוקה, שנת שלום ואחווה, שנה מלאה באהבה ושנה נטולת פרסומות קופצות. כי תכל'ס, זה באמת מעצבן לאללה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by