ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דרושים: מדביקי שלטים באינטרנט 
 
 
עידו קינן

מרצ, שינוי ועלה ירוק לא מפקירות את השטח האינטרנטי; הראשונות מגייסות פעילים להגיב ברשת, והאחרונה אפילו מציפה פורומים בהפניות לאתרה; ומי לא בא? מיכאל (קליינר)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שגריר ישראל באינטרנט. מתוך אתר שינוי
 שגריר ישראל באינטרנט. מתוך אתר שינוי   
באינטרנט אי אפשר לזרוק עליך עגבניות, אבל זו רק אחת הסיבות לשלוח לשם פעילי בחירות. הרשת מהווה במה נוחה להפצת מסרים להמונים, ולקיום דיאלוג עם הבוחרים הפוטנציאליים (ולא, לקלל את הטלוויזיה בזמן שידור תעמולת הבחירות לא נחשב כדיאלוג). מרצ, שינוי ועלה ירוק הרימו את הכפפה. המפלגות הנציות יותר סומכות בינתיים על הטוקבקיסטים הקיימים.

עלה ירוק, למשל, מגייסת פעילי-אינטרנט דרך אתרה. "אין לנו צוות אינטרנט מסודר", הסביר דובר המפלגה, דרור ניסן. "ההוויה של המפלגה היא באופן טבעי אינטרנטית – חלק ניכר מהפעילות מתרחש בבועה האינטרנטית. אנחנו מפלגה מחתרתית של אנשים שיושבים בבית מול לפטופ. זה מאפיין לפחות חלק מהאלקטורט שלנו, והתגובות באינטרנט הן התרחשות טבעית, לא מבוימת".

שינוי שלחה מכתבים לפעילי הנוער שלה, ובין הפעילויות ההתנדבותיות הציעה גם את התגובות בפורומים ובכתבות. בנוסף, היא מגייסת "שגרירים של שינוי" דרך האתר. מרצ נוקטת בשיטות דומות. "יש מפלגות קטנות שיודעות לנצל את המדיום – עלה ירוק, למשל. אלה שיקולים כספיים – זה סוג הפרסום שלא עולה כסף", הסביר מנכ"ל צוות התגובות של מרצ, רועי ילין. "אנחנו יכולים לשים באנר ב-ynet, ואני משוכנע שזה יותר אפקטיבי. למפלגה כמו עלה ירוק אין כסף לשים את הבאנר, וגם אין להם כסף לשים מודעה בידיעות אחרונות. הם ממצבים את עצמם ככאלה שמגיבים באינטרנט".

אז למה אתם מגיבים באינטרנט, למרות שיש לכם כסף לבאנרים?
"לא מפקירים אף זירה – גם אם אתה לא טוב במשהו אתה עדיין עושה אותו. ואנחנו כן טובים בזה – אנשים שכבר טורחים להגיב בשמנו, כותבים טוב. זה לא עולה כסף – מה כבר יש לנו להפסיד?"
 
 
ראש צוות התגובות של עלה ירוק, רחביה ברמן, מעריך שבעתיד יהפוך האינטרנט לזירת פעילות סטנדרטית בקמפיין בחירות: "אין לי ספק – ככל שהציבור יהפוך יותר ויותר מקוון, כל גוף שירצה להיות בר-חיים יצטרך להתמקצע בפרסום במדיום הזה. יגיע שלב שיאכפו את הכללים של המדיה המסורתית על האינטרנט. כרגע, יש פה מצב שאנחנו יכולים לעשות די מה שבא לנו".

ברמן סיפר שלעלה ירוק יש כ-20 פעילי-אינטרנט רשמיים, ואנשים נוספים ש"חורשים ומגיבים, ואני לא בקשר איתם". ממרצ נמסר שיש להם יותר ממאה פעילי-אינטרנט, מתוך כאלף פעילים בסך הכל. מרכז מטה הבחירות של נוער שינוי, שחר להב, אמר שלמפלגתו יש 50 פעילי אינטרנט, מתוך 300 פעילי נוער.
 

הגולשים מתבקשים להישמע להוראות המפלגה

כל הגולשים מתבקשים לציית למסר המפלגתי!
 כל הגולשים מתבקשים לציית למסר המפלגתי!   
בעלה ירוק מנסים לשמור על התדמית: באתר המפלגה הם כותבים לפעילים שחשוב לא להציף פורומים ו"לייצג את המפלגה בכבוד". ניסן: "זה חלק מהאג'נדה שלנו לפתח שיח בוגר וראוי, עדכני, מכובד. אנחנו נגד קטטות שיכורים וגדפנות".

"אין הרבה מה לעשות. אם בנאדם רוצה בכוונה לגרום נזק, הוא יגרום נזק", מודה ברמן. "בגלל שיש הרבה נוכחות שלנו באינטרנט, אם קורה דבר כזה – מפנים את תשומת לבנו, ובמקרה הכי גרוע אנחנו מגיבים לזה. עדיין לא קרה איזשהו נזק בזדון. לפעמים אנשים כותבים שטויות".
 
 
במרצ, לעומת זאת, נותנים לפעילי-האינטרנט יד חופשית יותר. המפלגה הקימה לכבוד הבחירות אתר פעילים חדש, בו הם יכולים לקרוא את המסרים של המפלגה, וזו שולחת להם לינקים לידיעות שחשוב להגיב. עם זאת, ילין מבהיר ש"אנחנו לא מפקחים עליהם. זה נוגד את כל תרבות האינטרנט, שתהיה משטרת מחשבות שהם יהיו הביצועיסטים שלה. הם יודעים לנסח את עצמם".

אתם עוקבים אחרי התגובות, לראות שלא כתבו משהו שגוי בשמכם?
"מפעיל האתר והקשבים שלנו סורקים ובודקים שאף אחד לא אומר בשמנו דברים מזעזעים".

גם בשינוי אין רשימת מסרים. "המטרה שלנו היא לא לקדם את המפלגה, אלא את הרעיון", נימק להב. "הוויכוח הוא לא ברמה של 'מרצ לא טובים, שינוי טובים', אלא שמשהו במדינה לא בסדר. אין פיקוח ואין מעקב – לכל אחד מותר להביע את דעתו".
 

לא רק החתיכות בשמאל – גם המודמים

חתיכה מימין (אבל בלי מודם)
 חתיכה מימין (אבל בלי מודם)   
מהצד השני של המפה הפוליטית, נראה כי מפלגות הימין לא פועלות באינטרנט בצורה יזומה. הסיבה לכך יכולה להיות השליטה המוחלטת של תומכי ימין בטוקבקים ובפורומים, או אולי העובדה שהימין נמצא בשלטון, ובשל כך הוא מרגיש פחות צורך להיות פעיל בשטח מאשר מפלגות האופוזיציה. ואולי אפילו מדובר בשמרנות או אי-מודעות לחשיבות המדיום.

"יכול להיות שזה עניין דמוגרפי", אמר ברמן. "מרצ, שינוי ועלה ירוק הן מפלגות שקהל התומכים שלהן ברובו המכריע צעיר, אורבני, מקוון, מחובר לרשת, יודע לגלוש, גולש הרבה ממילא, ואולי פחות מאובן". לדבריו, המפלגות הגדולות מאובנות מדי, ו"במפלגות ימניות קיצוניות יש אתוס אנטי-אינטלקטואלי: זלזול באינטקטואלים ובמתוחכמים-טכנית".
 
גולשים בשמות בדויים. מתוך אתר האיחוד הלאומי
 גולשים בשמות בדויים. מתוך אתר האיחוד הלאומי   
ילין ממרצ מתנגד לדברים: "זה טיעון אנטי-דמוקרטי בעיני. זה היה נכון לגבי הבחירות הקודמות – האינטרנט היה מין שכונה קטנה וצפונית, שרק שמאלנים חיו בה. היום זה לא המצב". לדעתו, הימין לא צריך לגייס אנשים, כי הם מתגייסים מעצמם: "הימין לא צריך את זה כי במילא כשיש פיגוע או משהו כזה, הם רצים לאינטרנט להגיב. אני לא צריך לעשות מחקר, אני מכיר את זה מעצמי – פחות דחוף לי להגיב על ידיעות. אני מגיב בקלפי. לאנשים ימנים יש צורך אובססיבי להטיף לנו למה הכל באשמתנו, כמה הערבים הם חיות וכמה הם רוצים לזרוק אותנו לים".

להב משינוי לא מסכים שהימין הפקיר את הזירה: "הימין מאוד פעיל באינטרנט. אני יודע שבמרצ ובעלה ירוק יש ממש אנשים שזה התפקיד שלהם, אבל אני רואה תגובות ימניות בפורומים. יכול להיות שהם לא אומרים את זה באופן רשמי. מספיק קבוצה של עשרה אנשים שיושבים על האינטרנט ומפציצים תגובות בשמות שונים".

בתשובה לשאלה על פעילות אינטרנט, הודה דובר האיחוד הלאומי, שייקה רוזנפלד, כי לא ידוע לו על דבר כזה, והוסיף כי "אתר האינטרנט הוא אתר חשוב. אין לי ספק שישנם אנשים שקשורים לאיחוד הלאומי שמגיבים גם בנענע, גם בפורומים ובאתרים אחרים, אבל אין לנו אנשים שאנחנו מקצים במיוחד לנושא; אני לא אומר שזה לא חשוב, אבל מערכת הבחירות כל כך קצרה, ונושא האינטרנט הוא לא הכי חשוב. זה עניין של סדרי עדיפויות".
 
דובר המפד"ל, בנימין ("בנג'ו") ברמן, ענה על אותה שאלה בפשטות: "אין לנו". לדבריו, האתר שהיה פעם למפלגה ירד מסיבות תקציביות, והאתר החדש טרם הושק (שלושה שבועות לפני הבחירות), אולם הוא הבטיח כי האתר יושק בשבוע הקרוב. כרגע, מייצג את המפד"ל אתר רשמי אחד, זה של ח"כ שאול יהלום.

ברמן ניסה לנמק את חוסר הפעילות האינטרנטית: "מפלגות השמאל הרבה יותר מתקדמות בתחום האינטרנט מאשר הימין. אתה יכול לקרוא לזה מסורתיות [של הימין – ע"ק], אתה יכול לקרוא לזה יותר פתיחות לעולם המערבי ותקציבים יותר גדולים לתחום הזה [בשמאל – ע"ק]. אתה יכול לזקוף את זה במיוחד לסיבה שהבחירות האלה נפלו עלינו כרעם ביום בהיר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by