ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הנבחרות 
תשליך מהמחשב 

תשליך מהמחשב

 
הנבחרות |
 
ליאור באקאלו

לא רק את החטאים צריך לזרוק בראש השנה, אלא גם את כל הזבל והשאריות שנותרו לנו על המחשב מהשנה החולפת. אספנו בשבילכם רשימה של תוכנות חינם מצוינות שיעשו עבורכם את העבודה. המומלצות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש השנה הגיע ואיתו מצוות תשליך הידועה. לרגל המאורע החלטנו לעזור לכם לבצע תשליך גשמי למחשב, ולזרוק ממנו את כל החטאים הקטנים והגדולים שהצטברו בשנה החולפת. אספנו בשבילכם קבוצה של תוכנות וכלים חינמיים, שיעזרו לכם לנקות את המחשב ולהתחיל את השנה החדשה עם דף כמה שיותר חלק.

רגע לפני שניגש למלאכה ונתחיל במלאכה, חשוב שתגבו את הקבצים החשובים לכם ותשמרו אותם במקום נגיש, לכל צרה שלא תבוא. אתם יודעים, כדי שבמידה ומשהו חלילה ישתבש נהיה לראש ולא לזנב.
 

שלב ראשון: מה יש לנו בכונן

אז מה יש לנו על הכונן? Scanner (צילומסך)
 אז מה יש לנו על הכונן? Scanner (צילומסך)   
הצעד הראשון בניקוי המחשב הוא לבדוק מה בדיוק יש עליו, מה תופס מקום על הכונן הקשיח שלנו והאם יש שם משהו שאולי צובר אבק סתם בין החריצים, ואפשר להיפרד ממנו. Scanner היא תוכנה קטנה וחינמית שאינה דורשת התקנה, סורקת את כונני המחשב ומציגה את תוכנם בתרשים עוגה. לאחר הסריקה הראשונה התוכנה תציג את התיקיה הראשית על גבי הכונן הקשיח המרכזי שלכם, תראה כמה מקום פנוי בו יש ואת החלוקה העיקרית לתיקיות התופסות את כמות המגה-בייטים הרבה ביותר.

כל תיקיה ב-Scanner מיוצגת כמעין פלח בעוגה, כשתתי התיקיות יוצאות ממנו כפלחים קטנים יותר (ראו בתמונה). כשתעבירו את סמן העכבר על כל פלח, Scanner תציג את שם התיקיה אותה הוא מייצג בראש חלון התוכנה. הקלקה על הפלח באמצעות כפתור העכבר השמאלי תאפשר לכם להיכנה אל התיקיה ולראות כיצד היא מורכבת, מה תופס בה מקום וכדומה. הקלקה עלכפתור העכבר הימני תקפיץ תפריט ממנו ניתן לבחור גם לפתוח את התיקיה הנסקרת, למחוק אותה ועוד.

ניתן להשתמש ב-Scanner גם כדי לסרוק תקליטורים וכוננים ניידים, וקובץ ה-ZIP בו היא מגיעה כולל גם פקודה המאפשרת להוסיף קישור לסריקת תיקיה ב-Scanner אל תפריט העכבר הימני (ה-Context menu). בכל אופן, אחרי שסרקתם את הכונן שלכם ובחרתם אילו קבצים ברצונכם להעיף, Scanner מציעה לכם קישור ישיר לממשק הוספת והסרת התוכניות של חלונות. אבל אנחנו רוצים משהו קצת מתוחכם יותר.

להורדת Scanner
 

שלב שני: מסירים את התוכנות המיותרות

מסלקים יישומים מיותרים. Revo Uninstaller (צילומסך)
 מסלקים יישומים מיותרים. Revo Uninstaller (צילומסך)   
כל מי שניסה להסיר תוכנה או שתיים באמצעות ממשק ההסרה הרגיל של חלונות ודאי יודע כמה הוא איטי, מוגבל ומסורבל. Revo Uninstaller לעומת זאת הוא יישום קל משקל שאמנם דורש התקנה, אבל מציע די הרבה בשביל גודלו. במהלך השימוש השוטף במחשב מצטברים עליו יישומים רבים שבכלל שכחתם שאי פעם התקנתם. Revo יעזור לכם למצוא אותם ולהעיף אותם מהמערכת.

Revo מציג את כל היישומים המותקנים במערכת בממשק דמוי חלון, המציע מידע רב על היישומים, כולל תמונה המסייעת לזיהוי. בחירת יישום ולחיצה על כפתור העכבר הימני תביא להופעת תפריט, המאפשר לחפש מידע אודות היישום ברשת וכמובן להסירו. אחרי הליך ההסרה, Revo יישמח לחפש עבורכם אחר שאריות במערכת ולסלק גם אותן. כמו כן, תוכלו לדלג בין שלל היישומים המותקנים באמצעות הקשת חלק משמם.

אחת האפשרויות היותר חביבות של התוכנה, היא "מצב צייד" (Hunter Mode), ההופך את סמן העכבר למטרה גדולה, ומאפשר "לתפוס" יישומים פתוחים ולהסיר אותם, מבלי הצורך לחקור איך בדיוק הם מופיעים בתפריט ההסרה. לחילופין, תוכלו לחפש מידע אודות היישום ברשת, ולהחליט אם הוא חיוני לכם או לא.

Revo כולל גם כלי המאפשר לשלוט בתוכנות וביישומים המופעלים מיד עם הרצת המחשב (Start up), וכן מאפשר למחוק קבצי אינטרנט זמניים לצורך פרטיות. אבל הכוח שלו הוא בעיקר בכל הקשור לאיתור והסרת יישומים.

להורדת Revo Uninstaller
 
 

שלב שלישי: מוחקים את הזבל

 
אחרי שהסרנו את התוכנות שלא באמת השתמשנו בהן נשארנו עם כל המתנות הקטנות שהן הותירו לנו במערכת כמתנת פרידה. כל מיני קבצים זמניים, הגדרות ומה לא. אחת התוכנות הוותיקות והטובות לניקוי הקבצים הללו היא CCleaner, שגירסה ניידת חדשה שלה יצאה ממש לפני שבועות מספר. אך הפעם נציע לכם דווקא תוכנה אחרת, שעושה את כל מה ש-CCleaner עושה, ואז ממשיכה עוד קצת.
 
מחיקה יסודית. nCleaner (צילומסך)
 מחיקה יסודית. nCleaner (צילומסך)   
תכירו את nCleaner, תוכנה יפה וידידותית שמסוגלת לנקות קבצי זבל ולבצע תיקונים ברג'יסטרי ממש כמו CCleaner, ובנוסף כוללת גם כלי למחיקה בטוחה של קבצים, ניקוי אוטומטי ומתוזמן, סוג של הגנה בזמן אמת, מנהל לסטארט-אפ ואפילו קצת טוויקינג לחלונות. מעבר לניקוי רגיל ניתן לבחור האם ומה לנקות בדפדפנים, תוכנות המסנג'ר, לקוחות המייל ורשימה ארוכה נוספת של תוכנות נתמכות.

ארבע כותרות גדולות בחלקו העליון של חלון התוכנה מאפשרות לנקות את המערכת מקבצים מיותרים שהותירו התוכנות שלכם ולתקן את הרג'יסטרי, למצוא ולמחוק קבצי זבל דוגמת קבצים זמניים ולוגים, לבצע טוויקינג ולנהל את היישומים העולים עם הפעלת המערכת. בחלקה התחתון של התוכנה מופיעות ארבע שורות נוספות, המפנות לניהול הניקוי בזמן אמת, כלי למחיקה מוחלטת של קבצים מהכונן, הגדרות ותזמון וכן קובץ יומן העורך רישום של הפעולות שביצעתם עם nCleaner.

להורדת nCleaner
 

שלב רביעי: מתעסקים עם הרג'יסטרי

ספריית הרג'יסטרי בחלונות היא המקום בו נשמר המידע אודות הגדרות החומרה, התוכנה והמערכת של מערכת ההפעלה. כל שינוי שאתם עורכים בהגדרות המחשב, בשיוך הקבצים, התקנה או הסרה של תוכנות חדשות - הכל נרשם ומתועד בקובץ זה, שמטבעו הולך ומתנפח עם הזמן.
 
NTRegOpt. מצמצם (צילומסך)
 NTRegOpt. מצמצם (צילומסך)   
גם CCleaner וגם nCleaner כוללות בתוכן כלים שימושיים וידידותיים שיחשפו עבורכם אחר כניסות לא רצויות ברג'יסטרי ויאפשרו לכם ליצור קובץ גיבוי ואז למחוק את הכניסות המיותרות הללו, כדי לחסוך במקום ולקצר הליכים. אבל אנחנו רוצים להכיר לכם שני כלים נוספים, שיעשו בשבילכם קצת יותר.

NTRegOpt הוא כלי קטנטן וידידותי שמבצע פעולה אחת בלבד: סורק את ספריית הרג'יטסרי בחיפוש אחר מקום מבוזבז שנותר בה לאחר מחיקת כניסות ישנות ולא רלוונטיות, ומסלק אותו. NTRegOpt לא משנה כניסות שקיימות ברג'יסטרי, מה שהופך את השימוש בו לבטוח במיוחד. סריקה קצרה של כדקה תאפשר לכם לכווץ את תיקיית הרג'יסטרי בשיעור יפה.
 
RegSeeker. מחפשים ברג'יסטרי (צילומסך)
 RegSeeker. מחפשים ברג'יסטרי (צילומסך)   
במידה ואתם לא ממש מיודדים עם תיקיית הרג'יסטרי נמליץ לכם להסתפק בשלב זה בכלים שהצענו לכם ולדלג ישירות לשלב הבא. זאת, משום שחשיבותה הרבה של הרג'יסטרי מביאה לכך שכל פעולה שגויה במסגרתה עלולה לחרב לכם את המערכת. מצד שני, אם אתם מכירים את דרך העבודה ברג'יסטרי, או שסתם בא לכם להתנסות, נשמח להמליץ לכם לגבות היטב את הרג'סיטרי באמצעות כלי דוגמת ERUNT, ולנסות את RegSeeker.

RegSeeker, שאינו דורש התקנה, הוא כלי שימושי המאפשר לטפל בכניסות נפוצות בתיקיית הרג'יסטרי באמצעות מנגנון חיפוש מדוקדק והפניות לאזורים ספציפים בתיקיה. בין השאר ניתן להשפיע ישירות על הדרך בה מטפלת המערכת בתוכנות העולות בסטארט-אפ, בהיסטוריית המחשב, המועדפים של אקספלורר ועוד. RegSeeker כולל גם כלי ניקוי פשוט עם אפשרות גיבוי, על מנת לנקות את הכניסות המיותרות ברג'יסטרי, אך יתרונו הגדול הוא בגישה הבלתי אמצעית שהוא מאפשר ללב ליבה של מערכת הרישום של חלונות. שימושי, אם אתם יודעים מה לעשות שם.

להורדת NTRegOpt

להורדת RegSeeker
 

שלב חמישי: מסדרים את מה שנשאר

Auslogics Disk Defrag. איחוי מהיר (צילומסך)
 Auslogics Disk Defrag. איחוי מהיר (צילומסך)   
אז בדקנו מה יש לנו על המחשב, העפנו את התוכנות המיותרות, מחקנו את הזבל שנשאר לנו מהתנסויות קודמות ואפילו פינינו קצת מקום מתיקיית הרג'יסטרי. כדי להפיק את המקסימום מכל המקום החדש שפינינו, וסתם כדאי לייעל קצת את הדרך בה המערכת מטפלת בקבצים, כדאי לאחות את הקבצים במחשב (Defragmentation).

במהלך האיחוי המחשב מסדר מחדש את המקום המוקצה לקבצים השונים על גבי הכונן הקשיח, ומשתדל לאסוף קבצים גדולים שחולקו לפיסות רבות ולארגן אותן יחד, לצורך שליפה מהירה יותר. אם לא איחיתם את המחשב שלכם מזה זמן רב, סביר להניח שקבצים גדולים חדשים המתווספים למערכת מפוצלים לרסיסים, ואתם מאבדים זמן יקר כשהמחשב מנסה לחבר אותם מחדש.

Auslogics Disk Defrag היא תוכנה קטנה ופשוטה, שאמנם נעדרת אפשרויות מתקדמות כמו איחוי מתוזמן או אפשרות לבחור קבצים או תיקיות שלא יכללו בהליך האיחוי, אך היא ניחנה בתכונה אחת חשובה: מהירות. תוכנה זו תאחה מחדש את המחשב שלכם במהירות ובזמן קצר בהרבה מכלי האיחוי המובנה של חלונות למשל. פשוט התקינו, הריצו, בחרו את הכונן המבוקש לאיחוי ואחרי מספר דקות לא רב התוכנה תבשר לכם על תוצאות פעולותיה. מומלץ לבצע את הפעולה הקטנה הזו לעתים קרובות, כדי לשמור את המערכת עירנית.

להורדת Auslogics Disk Defrag
 

דברי סיכום

אז זהו, סיימנו. אף אחד לא אמר שזה יהיה קצר, אבל עם קצת מאמץ והרבה כוונה טובה - המערכת שלכם אמורה לעבוד עכשיו קצת יותר מהר. כמו שציינו בהתחלה, אלה ממש לא התוכנות היחידות שמטפלות בבעיות השונות שהצגנו כאן, הן פשוט החביבות עלינו.

כמו שוודאי שמתם לב, חלק מהתוכנות, כמו CCleaner, nCleaner או RegSeeker, מטפלות בקשת די מרשימה של בעיות במערכת, וניתן בהחלט להתפשר עליהן ולוותר על חלק אחר מה"חבילה", רק קחו בחשבון שחלק מהאפשרויות שתחפשו עלולות פשוט לא להיות שם. כלי רב תחומי אחר שנשמח להמליך לכם עליו הוא, Advanced WindowsCare, שסקירה ממצה שלו תוכלו למצוא בכתבה הבאה.

מרוצים מההמלצות שלנו, חושבים שהן מסריחות? שתפו אותנו ואת יתר הגולשים באמצעות מערכת התגובות. מכירים תוכנות טובות יותר וחושבים שפספסנו אותן? נשמח לשמוע על כך בתגובות, או כתבו לנו ל-software.nana@gmail.com. חג שמח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by