ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לנקות את המצפון 

לנקות את המצפון

 
 
עידו הרטוגזון

במהלך השנה אנחנו מבצעים שלל עבירות דיגיטליות: מתעללים במחשב, מגיבים באלימות לגולשים אחרים, ואפילו חוטאים לעצמנו בשימוש יתר בטכנולוגיה. אספנו כמה עוונות שראויים לאיזו מצוות תשליך קטנה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכשירים אלקטרוניים יוצרים הרגלים מסוימים. מצד אחד, המחשבים והסלולריים שסביבנו משנים את אופן החשיבה שלנו, ואת הדרך בה אנחנו מבלים ועובדים והופכים אותנו למשוכללים יותר. מצד שני, מכיוון שהקשר שלנו אליהם כמגדירי זהות וכשלוחות של מערכת העצבים שלנו הדוק הרבה יותר ממכשירים מכניים ישנים - גם ההרגלים שהם יוצרים עשויים להיות קטלניים בהרבה.

ככל שהטכנולוגיה מתפתחת אנחנו אוספים אלינו עוד ועוד הרגלים שליליים, וכדאי לשים לב אליהם, כי כמו שאמר מקלוהן "שום דבר אינו בלתי הפיך כל עוד מוכנים לשים לב". הרגלים דיגיטליים שליליים הם רעה חולה שמתלווה באופן טבעי לעיסוק בטכנולוגיה, אבל ניתן להתגונן מפניה.
 
 
לרגל ראש השנה, הימים הנוראים ויום כיפור, החלטנו למנות כמה מהרעות החולות של העידן המודרני. עבירות דיגיטליות אפשר לקרוא להן. מדובר בעבירות שאנחנו עושים כנגד אנשים אחרים בחלל הווירטואלי, עבירות נגד המחשב, וחשוב מכל - כאלו שאנחנו עושים כנגד עצמנו. גם על העוונות הדיגיטליים ניתן לעשות תשובה, כמו על כל עבירה אחרת.

ברוח יום הכיפורים, בו אנחנו באים בתשובה לפני אלוהים (כשכולנו מדברים בגוף שני רבים) ומונים את כל העבירות - אפילו אם לא חטאנו כלל - הנה העבירות שבכולן אני אשם במידה זו אחרת בשם הקולקטיב הדיגיטלי. נראה לי שכל אחד יכול להזדהות איתם ברמה זו או אחרת.
 

לא לקנות סקס

sex4free. אל תלחצו
 sex4free. אל תלחצו   
סקס מוכר, כולם יודעים את זה. אבל אתרים מסוימים באינטרנט הביאו את העקרון הזה לרמת סטיה מקוונת. בלי לציין שמות (בכל זאת יום כיפור), בהרבה מקומות חושבים שהדרך הכי טובה לכסות על זה שאין מה לומר היא על ידי תמונות של כוסיות. העניין הוא שלא משנה כמה פעמים משתמשים בזה - הטריק עדיין עובד.

השיטה הנלוזה הזו מתבססת על החיווט האבולוציוני הדי מייאש של הגבר האנושי. באופן כללי, הוא עשוי להיות עסוק בכל משימה שהיא, ותהיה חשובה ככל שתהיה, ברגע שהראית לו לרגע איזה כוסית הוא שוכח את כל מה שהתעסק בו וישר לוחץ על הלינק.

לרוע המזל, רובנו מתקשים להתמודד מול הפיתוי הבלתי מסתיים הזה שעובר כחוט השני באינטרנט, מאתרי ההורדות הבלתי חוקיים ועד הפורטלים המובילים. למי שלא חושב שהאינטרנט צריכה להיות מדיום תרבותי שמושתת בעיקר על פורנו רך יש דרך פשוטה להתנגד - להפסיק להקליק. אולי בשלב השני יגיבו בצד השני ויורידו קצת את המינון.
 
 

בדיקת נוכחות

אמצעי תקשורת זה כיף. מייל הוא אחד הממכרים שביניהם, אבל הסעיף הזה תקף גם לסלולרי ולאמצעי תקשורת אחרים. באופן עקרוני, רבים מאיתנו מאוד נהנים לקבל מיילים, אבל צריך לקחת בחשבון שכל כל פעם שאנחנו בודקים אם נחתה בתיבה שלנו הודעה חדשה - אנחנו גורמים לפיזור סרוטונין (נוירוטרנסמיטר של תחושת סיפוק ואושר), מחווטים מחדש את המוח שלנו ומרגילים אותו לתחביב הזה.

בשלב כלשהו זה הופך לאובססיה שגורמת לנו לבדוק מייל (או כל אמצעי תקשורת אחר) כל חמש דקות בממוצע. זה טפשי, זה לא תורם לכלום וזה בעיקר בזבוז של זמן. בואו נפסיק עם זה.
 

אנא המתן

רובנו דורשים מהמחשב שלנו לפעול בקצב המחשבה. אנחנו עובדים על המחשב במהירות מסחררת, אבל לפעמים המערכת האומללה שכבר מלאו לה שנתיים (שלא לדבר על חיבור אינטרנט איטי - סכנה אמיתית לבריאות), מתקשה לעמוד בקצב שלנו. כשזה קורה אנחנו נוטים ללקות בתסכול והתגוננות.

אנחנו נושמים פחות (זה בכלל קורה לא מעט מול המחשב, נסו לשים לב לקצב הנשימה שלכם ברגע הזה), לפעמים רוכנים מול המסך בתנועות לא נוחות ולפעמים ממש מרגישים לחץ פיזי. הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות למען עצמכם במקרה כזה הוא כמובן להחליף את המחשב. לחלופין, אם זה בלתי אפשרי - פשוט תירגעו כבר.
 

כבד את אחיך

אילוסטרציה. אל תהיו מגעילים (צילום: SXC)
 אילוסטרציה. אל תהיו מגעילים (צילום: SXC)   
הארץ שלנו היא אחת המעצבנות שבארצות העולם. כל העולם יודע את זה, והוא שונא אותנו בגלל זה. גם אנחנו שונאים את עצמנו מדי פעם בפעם, רק שאנחנו תקועים עם עצמנו. ועכשיו ברצינות, להיכנס לאתרי החדשות המובילים בארץ בלי להתעצבן באופן בלתי הפיך היא משימה קשה עד בלתי אפשרית. הרבה פעמים העצבים הללו, בשילוב עם האנונימיות הנוחה שהרשת (עדיין, לפעמים) מספקת מוציא מאיתנו את החלק הבהמי, החייתי והאכזרי ביותר. האינטרנט היא המוות הרשמי של המושג הנקרא "דרך ארץ". וזה חבל, כי דרך ארץ היא ממש לא דרך רעה.

בפעם הבאה שאתם רוצים לשלוח טוקבק משתלח ומגעיל (או לפרסם הודעה איומה בפורום), עיצרו, נישמו עמוק, פיתחו סימניה חדשה בדפדפן ועיברו לאתר אחר. אם כשתחזרו לאותו האתר עדיין תרגישו שזה כל כך נכון להגיב - עשו זאת אז. רוב הסיכויים שגם תתנסחו בצורה פחות נוראית.
 

למה לסחוב?

התקנת תוכנות מיותרות זו עבירה שנוגעת למחשב שלנו ומה שאנחנו מעוללים לו במהלך השנה. הכמות הבלתי נתפסת של תוכנות (מגניבות, באמת) שהאינטרנט מציעה הופכת את המחשבים שלנו הופכים לפח זבל של כל הרשת. הם הופכים לאיטיים, גמלוניים, מעצבנים (ראו סעיף 3), בזבזני חשמל וחסרי תועלת.

העניין הוא שקל להעמיס על המחשב המון תוכנות מיותרות, כי אנחנו לא מצליחים דמיין אותנו כחלק מאיתנו. חשבו מה היה קורה לו אתם הייתם יוצאים למסע של שנה (עד לפרמוט הבא, נניח) - הרי לא הייתם ממהרים להעמיס על גבכם עוד ועוד משא מיותר שלא יורד. אז למה לעשות את זה למחשב שלכם? בפעם הבאה שבא לכם להתקין תוכנה שנראית מגניבה, נשמו רגע, גילשו הלאה ותחליטו אחר כך אם היא עדיין כזו בוערת או שזה סתם שטות (ראו סעיף 4).
 
 

לראות עולם

האינטרנט גדולה ורחבה, אבל הרבה פעמים אנחנו נוטים להיכנס לאיזה לופ, לבקר תמיד באותם אתרים, לא לצאת החוצה, להשתבלל בקונכיה הפרטית שלנו. בניגוד מושלם לסעיף הקודם, תנו לי להציע לכם כלי נפלא שרבים בטח מכירים. StumbleUpon הוא כלי שמטרתו לעזור לכם לצאת מההרגלים המקוונים הרעים שלכם, ולהתחיל להכיר גם קצת דבר אחרים. צאו אל הרשת.
 

אבל אל תגזימו...

לא לעזוב אף פעם את האינטרנט זו אחת העבירות המשמעותיות שאתם עושים לעצמכם ולקרובים אליכם. שוב, האינטרנט זה אחלה, לא מזיק לבלות בה את מירב או מיטב זמנכם - היא בהחלט שווה את זה לפעמים. אבל בחייאת, צאו מדי פעם מהמסך הזה. יש עולם שלם בחוץ.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by