ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הישראלים שהקדימו את גוגל 

הישראלים שהקדימו את גוגל

 
 
עמיחי שלו

שני סטודנטים מתל אביב פיתחו תוכנה שמבצעת חיפוש בסרטוני וידאו בשפות שונות, כולל עברית. בקרוב ב-YouTube הקרוב לכיסאכם. ראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נהוג לחשוב שגוגל הוא לא רק מנוע החיפוש הפופולרי בעולם, אלא גם המוצלח ביותר. נכון, מיקרוסופט מנסה להתחרות בו עם Live שלה ויאהו גם היא מנסה לכבוש את ליבנו (וכמותם עוד כמה אתרי חיפוש מתמחים יותר ופחות), אבל בשורה התחתונה, חלק הארי של הגולשים פונים ישירות לגוגל כדי למצוא מידע מקוון.

ועל אף ההנחה המוקדמת הזו, יש תחום שבו אף אחת מהענקיות, שמתיימרות לספק תשובה לכל שאלה, לא מצליחה לגרד את פני השטח: חיפוש בווידאו. צמד המילים הגנריות הללו, שמסתובבות ברשת כבר זמן מה, ועשויות להפוך את השימוש בווידאו מקוון לדבר הכי יעיל שקרה לווב 2.0, עוד לא באמת עובד בעולם האמיתי. יש הטוענים כי ברגע שגוגל תניח ידיה על מנגנון, אלגוריתם, פלטפורמה או נשק יום הדין כזה - היא תשלוט בכל המידע בעולם באופן מוחלט.
 
עידו אופזהר. פוטנציאל מעניין
 עידו אופזהר. פוטנציאל מעניין   
יתכן שמדובר בחדשות טובות עבור שני גיקים מתוצרת מקומית, שפיתחו תוכנת חיפוש המאפשרת איתור קבצי וידאו באמצעות הקלדת מילים שנאמרו בסרטון. מה זה אומר? שאם תחפשו את המילים "זו תחילתה של ידידות מופלאה" תקבלו הפנייה לקובץ הווידאו המקוון של הסרט "קזבלנקה", במקום לקבצי הטקסט הרבים שהציטוט הנ"ל קיים בהם.

השניים, עידו אופזהר (26) ושרון לוגסי (30) מת"א, בוגרי החוג למדעי המחשב במסלול האקדמי המכללה למינהל, נפגשו במהלך לימודיהם ופיתחו את הפלטפורמה הזו כחלק מפרויקט הגמר שלהם. ימים יגידו אם השאר שייך להיסטוריה או לפח האשפה שלה.

הכל בזכות הפרומו

אז איך נרקם רעיון כזה, איפה הוא מקנן וכיצד הוא תופס תאוצה? "לפני מספר חודשים ישבתי בבית וראיתי פרומו לסדרה שעתידה לעלות בטלוויזיה", נזכר אופזהר בראיון לנענע מחשבים. "בפרומו התנגן שיר שהיה מורכב ממשפטים שונים שנאמרו באפיזודות שונות בפרקי הסדרה. כמעט מיד עלתה בי התהיה אם ניתן יהיה לפתח כלי לאיתור קטעי וידאו בצורה אוטומטית וממוחשבת, ללא צורך בצפיה בכל חומר הגלם. במהלך הפיתוח שרון ואני הבנו שטמונות בכלי כזה יכולות נוספות ופוטנציאל מעניין".
 
 
תחום החיפוש והשימוש בווידאו, שמכונה בעגה המקצועית Rich Media (כלומר, תכנים עשירים יותר מטקסט פשוט), הוא אחד התחומים החמים ביותר כיום באינטרנט. "אפשרויות חיפוש ושימוש בווידאו הן שתיים מן המגמות החשובות ביותר ברשת. אנחנו החלטנו לשלב ביניהן", מסביר אופזהר.

לדבריו, מי שירצה לחפש קטע וידאו כלשהו, יקליד בוודאי את שם הקליפ, התוכן הכללי שמוזכר בו או התג שהוסיף הגולש שהעלה אותו לאתר, אך "בעזרת הפלטפורמה החדשה נוכל לחפש קטעים על פי מה שנאמר בהם. כך למשל, עורך וידאו שירצה לחפש קטע ארכיוני מראיון בו דיבר אהוד אולמרט בזכות בנימין נתניהו, יוכל לאתר את הקטע הספציפי באמצעות האפליקציה שלנו, בלי שיאלץ לצפות בראיון כולו".

איך זה עובד בדיוק, האם מתבצע ניתוח קולי?
"הפלטפורמה מקטלגת כל Rich Media בעזרת מספר מודולים, ביניהם זיהוי טקסט מתמונה, מעבר על כתוביות, פרוטוקולים, תסריט, תגים וכל נתון אחר שיכול לספק לנו מידע שימושי בזמן החיפוש. בנוגע לזיהוי הקולי (Voice Recognition) - מדובר בטכנולוגיה שמעוררת ציפיה רבה בעולם, כאשר בשלב זה המודל עובד חלקית, אבל ברגע שחברות העוסקות בזה יציגו אלגוריתם יעיל וראוי - המודול ישולב בפלטפורמה שלנו".

אגב, מי שתהה מה לגבי תמיכה בעברית, ישמח לשמוע שהפעם יש סיכוי שנצא נשכרים מהעובדה שמדובר בכשרונות ישראלים: "ישנם מודולים העובדים גם על עברית, כשאפילו בשלב הצגת הפלטפורמה נעשה שימוש בעברית", מבהיר אופזהר.

האם הטכנולוגיה שלכם אמורה להשתלב במנועי חיפוש ואתרי וידאו או לפעול כתוכנה עצמאית?
"בתור התחלה מיצבנו את הפלטפורמה כתוכנה עצמאית, שתוכל לשמש חברות הפקה וערוצי טלוויזיה. כיום, הפיתוח שלנו עובד בשני צירים: האחד הוא מנוע הפלטפורמה והשני הוא התוכנה עצמה. המנוע ניתן לשילוב בקלות באתרי חיפוש ואנו מאמינים שקיים עבורו פוטנציאל אמיתי באתרי חיפוש ותוכן".

לעת עתה, המפתח הצעיר לא מוכן לנדב שמות, אך מסכים לספר שהוא ועמיתו מקיימים מגעים עם חברות שגילו עניין רב בטכנולוגיה, ועל אף שעדיין מוקדם לנקוב בתאריך השקה, הצפי הוא שהדבר יתרחש באמצע השנה הבאה.
 
 

מלך האריות האמיתי

מלך האריות. קיטלוג ראוי (צילום: וויקיפדיה)
 מלך האריות. קיטלוג ראוי (צילום: וויקיפדיה)   
"על פי מחקרים, בכל יום מתווספים לרשת מאות אלפי תכני וידאו. לאתרים המארחים יש שתי אפשרויות בקרה על התכנים: האחת היא לסמוך על המשתמשים כך שיתנו מידע אמין באמצעות תגים. הדרך השניה היא להעסיק אנשים (כמו עורכים מתנדבים בוויקיפדיה למשל), שיעברו על התכנים ויקטלגו אותם באופן ידני", מסביר אופזהר ומבטיח כי "כאשר נצליח לייצב את המערכת שלנו, היא תוכל לשמש הן לקבלת תוצאות חיפוש טובות יותר (כולל כאלו שלא היו זמינות לפני כן). והן לבצע סינון אוטומטי לתכנים, כזה שהיום ניתן לביצוע רק על ידי גורם אנושי".

ומאחר שבאינטרנט כפי שאנו מכירים אותה כיום, הגורם האנושי הוא הדבר היחיד שבאמת מסייע לנו להפריד את התבן מן המוץ - נראה שלתוכנה המסוגלת לבצע אבחנה מורכבת כזו יהיה ביקוש, בעיקר משום שכמו בדוגמה הבאה שסיפר אופזהר, לעיתים לא מדובר כלל במידע מועיל יותר או פחות, אלא בבעיה אמיתית.

"נתקלתי בסיפור מאוד מעניין על מעון של ילדים אוטיסטים, שקיבל מחשב. אחד הילדים במעון צפה כל היום בסרטונים של "מלך האריות" ב-YouTube. האתר היה כל עולמו. באחד מן הימים הילד או המלווה שלו חיפשו סרט חדש, אך כשלחצו בתום לב על הקישור, גילו "להפתעתם" שמדובר בסרט פורנוגרפי (אני מוכרח להוסיף כי כשניסיתי להוריד לבני פרקים חדשים של הסדרה "דורה" הם התגלו כסרטים פורנוגרפיים בכיכובה של בחורה בשם דורה - ע.ש.)".

"אם נסתכל על כך מנקודת המבט של האתר המארח - התוצאה היתה טובה, כיוון שמילות החיפוש שהוקלדו היו 'מלך האריות' והסרט אכן עסק במלך האריות (לפחות כך הגדיר אותו המשתמש שהעלה אותו לאתר), אך למעשה, הסרט אמור היה להיות מקוטלג בצורה שונה. המערכת שלנו תדע להבחין שמדובר בסרט בעל מאפיינים פורנוגרפיים וכך תוכל לקטלג אותו כראוי", הבהיר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by