ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יוחזר המנדט הבריטי 

יוחזר המנדט הבריטי

 
 
עמיחי שלו ורוני שני

איזה תאגיד יותר מרושע, זה שמתעלם מנאציזם או זה שתומך בעינויים? למה משרד החינוך לא אוהב תלמידים עם פיירפוקס, מהו האתר הכי שווה ברשת ולמי בכלל אכפת מפנדורה? השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא עובר שבוע, לפעמים אפילו לא יממה, בלי איזו שערוריונת קטנטנה ב-YouTube. זה יכול להיות סרטון בעייתי, תביעה בגין זכויות יוצרים, או נער זועם שרוצה לנקום במורתו. עדיף תמיד שזה יהיה משהו שקשור בסקס, אבל גם נאציזם לוקח. "היהודי זיס" הוא סרט תעמולה נאצי שנאסר להקרנה בגרמניה שמציג חלק מהזוועות היותר זוועתיות של הצבא הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה, וכמו רבים מהסרטונים ביקום, הגיע לאתר שיתוף הווידאו הפופולרי ביותר ברשת.
 
היהודי זיס. נאסר להקרנה (צילומסך)
 היהודי זיס. נאסר להקרנה (צילומסך)   
זה כמובן גרם לחבר פרלמנט סוציאל דמוקרטי לצאת מגדרו, ולסגן נשיא מועצת הקהילה היהודית בגרמניה, סלומון קורן, לשקול בקול רם לתבוע את הסניף הגרמני של גוגל. אגב, על פי כתבת טלוויזיה, ארגון ההגנה של הנוער היהודי בגרמניה (מתברר שיש דבר כזה) התלונן בפני גוגל יותר מ-100 פעמים בשנה האחרונה, בבקשה להסיר את התוכן הפוגעני - אך לא נענה. אח, כוח משחית שזה משהו.

אז אמנם לא מדובר בעוד האשמה בהפרת זכויות יוצרים, אבל זה ממחיש עוד יותר את העובדה שלתבוע את YouTube (או לחלופין את גוגל) הפך לאחד מענפי הספורט הפופולריים של הכפר הגלובלי. אגב, במקרה הזה (אולי בגלל שאנחנו יהודים, אבל לא בטוח), חייבים לציין שמדובר בתביעה מוצדקת למדי. (עמיחי שלו)
 

פנדורה תשוב, אז מה?

 
SoundExchange הוא הארגון שאחראי על איסוף תמלוגים בארה"ב. אחרי שהיה נדמה כי שום דבר לא יקרה, שוב התבדינו, והגוף הזה, שמייצג חברות מוזיקה אמריקניות, הגיע להסכם פשרה עם DiMA, המייצג את תחנות הרדיו המקוונות, לפיו הסכום המירבי שתחויב כל תחנה לשלם לא יעלה על 50 אלף דולר בשנה. אבל כמו בכל ועדה שאי פעם התיישבה על איזושהי מדוכה בעולם, הוחלט לא להחליט על המשתנה החשוב ביותר: הסכום שישולם עבור כל השמעה.

טים ווסטרגרן, מייסד פנדורה, משוכנע שכאן בדיוק טמונה הבעיה. "כולם ידעו שהדרישה הראשונית שלהם אבסורדית, אבל עלות התמלוגים עבור כל שיר - הנושא שבאמת נמצא במחלוקת - טרם נקבעה". בינתיים, ככל שעובר הזמן, והוא הרי עובר בטירוף, פנדורה מאבדת את הרלוונטיות שלה בפני העולם שמחוץ לארה"ב.

בזמן שהיא ישנה, קמות לה אלטרנטיבות, ולגולשים עצמם לא כל כך מעניין לדעת על אילו הסכמי פשרה היא חותמת, בכמה היא תתמלג את בריטני ספירס ואיך בדיוק ימופו צינורות הכסף. את הגולש מעניין רדיו מקוון איכותי וזמין ונגיש, שיענה על הצרכים שלו. אם כדי להאזין למוסיקה נהיה חייבים לסבול איזו פרסומת בפרצוף - זה גם בסדר. נכון שקשה להאשים את פנדורה בפלונטר שלא היא יצרה, אבל היה בכל זאת משהו נפסד ופחדני בהתנהלות שלה.

ובלי שום קשר, האלטרנטיבה המוחלטת שלה (למעשה, הרבה יותר מזה), בלוגמיוזיק, ירדה זמנית לצורך טיפולי תחזוקה כבר לפני כמה ימים. נקווה שישוב במהרה. (עמיחי שלו)
 
 
 

פעם שלישית Second Life

כנס Second Life נערך בשיקגו זו השנה השלישית ברציפות. 825 אנשים אמיתיים, בשר ודם, נטלו חלק באירוע והראו שהעולם האמיתי יכול להיות בלתי מציאותי ממש כמו העולם הווירטואלי, כלומר, שהחיים יכולים להיות מרתקים בדיוק כמו המשחק. נכון להיום רשומים ב-SL קרוב לתשעה מיליון משתמשים; זו קפיצה חסרת תקדים. בתקופה מהקבילה אשתקד הם רק חצו את איזור המיליון מנויים.

אם יש סיפור רציני באינטרנט בזמן האחרון, שלא יהיה ספק, זה לא YouTube או גוגל - זה Second Life. העולם הווירטואלי הפופולרי אמנם זכה לאחרונה לביקורות רצחניות (רובן אגב, די בצדק), אבל אפילו פיליפ רוזדייל, מייסד Linden Labs, שעומדת מאחורי המיזם, הודה "שיש מקום לשיפור".

זה לא רק הקפיצה הדרמטית בטראפיק, המתחרים שצצים להם כפטריות רעל אחרי גשם חומצי, לא הבאזז שמסרב לדעוך או והנהירה הבלתי פוסקת מחד של גולשים ומאידך של חברות מסחריות. זו הקונספציה עצמה. ברור שהעתיד לוקח לשם, רק עוד לא ברור איך. אם רצינו הוכחה חותכת לכך, היא הגיעה מסין. המדינה שהכי אוהבת לשלוט באינטרנט הקימה השבוע "עולם מקביל" משלה - HiPiHi. יש הרי מיליארד סינים, סביר להניח שכמה מיליונים מהם יחיו גם שם. בואו נקווה שאף אחד פה לא יקבל רעיונות. אחרי הכל, כמה מדינת ישראל עוד נצטרך לסבול? (עמיחי שלו)
 

קטנות

NoSo היא הדבר הכי מלבב שראינו לאחרונה באינטרנט. אם גם לכם נשבר כבר לשמוע על רשתות חברתיות, מעין גטאות מקוונים לאנשים כמוכם (והעלוקות שבאות אחריהם לכל מקום); ואם גם אתם חשים לעיתים שמספיק צליל של SMS נכנס או מישהו שרוצה נורא לדבר איתכם ב-Gtalk - כדי שלא תהיה לכם ברירה אלא למהר וללמוד פיסיקה גרעינית רק כדי לעזור לאחמדיניג'אד להשמיד את העולם - זה האתר בשבילכם. אנטי רשת חברתית זה הדבר האמיתי, תאמינו לי.

• ואם כבר הגענו לאחמדיניג'אד, למה לא נדבר קצת על צנזורה וש"סניקים. לא הגיע הזמן שחברי הכנסת המתישים הללו, שחושבים שטכנולוגיה וחוקים ותקנות יוכלו אי פעם לעצור את הגולשים (כן, ל-RIAA הגישה הזו הועילה רבות), יפקחו את העינים ויבינו שכל מערכת דינה להיפרץ?
 
השוטרים המצוירים של ממשלת סין. בקרוב אצלנו (צילום: רויטרס)
 השוטרים המצוירים של ממשלת סין. בקרוב אצלנו (צילום: רויטרס)   
• ובמעבר חלק, ניגש למשרד החינוך, שמעדיף את היחסים הטובים עם מיקרוסופט על פני טובת האזרחים. במקרה הנוכחי, מדובר במכרז למערכות למידה מרחוק, שיתמכו אך ורק בגירסאות שונות של דפדפני אקספלורר. פיירפוקס? ספארי? לא בבית ספרנו. ואם חשבתם שככה זה בכל העולם, תשמחו אולי לשמוע שיש מדינות שבהן מעיזים לערער על "הדיפולטיות המולדת" של מוצרי מיקרוסופט.

• אפרופו תאגידים מרושעים, הנה חברה שעושה Evil גדול בהרבה משתי יריבותיה גם יחד: יאהו הגישה השבוע בקשה לבית משפט בקליפורניה, כדי שזה יפטור אותה מעולם של יסורי המצפון שאמורים היו להיות לנציגיה בהונג קונג, אחרי שהסגירו לממשלת סין שני עיתונאים שחטאם היחיד היה אמונה מוגזמת בחופש הביטוי. אין ספק שדוברת החברה הצליחה לשבור את השיא של שאול מופז, ולהישמע אמינה עוד פחות באומרה: "אנו משתתפים בצער המשפחות".

• נוקיה, קצת כמו אפל, החליטה שחומרה זה דבר הרבה פחות סקסי מתוכנה, ואם כבר - אז עדיף שירותים באווירת ווב 2.0. במסיבת עיתונאים שערכה בלונדון הודיעה ענקית הסלולר על השקתם הקרבה של שירותי הורדת מוזיקה ומשחקים, וכן על ממשק חדש דמוי iPhone (מה יש להם מאפל?) ועל פורטל שיאפשר גישה נוחה לכל החידושים. אה, בדרך הם גם הציגו חמישה מכשירים חדשים. ואף מילה על iPhone.

• בפעם הבאה שתיתקעו בפקק בגלל שסמכתם יותר מדי על הגאדג'ט התורן שמנהל לכם את החיים - תוכלו שוב להיאנח ולהצטער שסבא שלכם גירש את הבריטים מישראל.

• Bloglines, אביר ה-RSS המקוון של ילדותנו (או לפחות זו של האינטרנט) - עלה בגירסת בטא חדשה ונוצצת, שמעוררת בנו מחשבות על נטישת Google Reader וחזרה לשורשים. נסו ותהנו.

• אסף אביר ממליץ על כמה מילוני חינם שנגישים ברשת, ללא התקנה. אבל עצה שלנו: שמרו קצת לינקים ליום ראשון, כשתשבו משועממים במשרד. (רוני שני)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by