ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנות השבוע: עשה לך אייקון 
 
 
סער קרני

איך להכין אייקונים יפהפיים בקלות ובמהירות, איך לחלק מחדש את הדיסק הקשיח למחיצות, איך להתגונן מוירוסים המגיעים דרך ICQ ואיך לדהור במכונית מבלי לחטוף קנס; וגם ההמלצות שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תוכנת השבוע – IconArt

 
כולם מכירים את האייקונים (צלמיות), אותן תמונות קטנות המייצגות קבצים ויישומים תחת מערכת Windows. התמונות הללו שמורות בפורמט מיוחד, פורמט ico, וגודלן אינו עולה על 255x255 פיקסלים. תמונות בפורמט רגיל (GIF, BMP וכו') אינן יכולות, לפיכך, לשמש כאייקונים, אם כי תוכנות שונות מאפשרות להמיר תמונות ולהפוך אותן לקבצי ico. מערכת Windows מאפשרת למשתמש לשנות את אייקוני ברירת-המחדל של קיצורי הדרך לתוכנות השונות (באמצעות לחצן העכבר הימני, בחירה ב-Properties, לשונית Shortcut וכפתור Change Icon), ומאגר האייקונים הזמינים הוא מכובד למדי, אך תמיד נחמד יותר להשתמש באייקון מעשה ידינו להתפאר.

כאן נכנסת לתמונה (תרתי משמע) IconArt. בעזרת תוכנה זו ניתן ליצור אייקונים חדשים, המוגבלים רק ע"י דמיונכם (והגודל, כאמור). ניתן למצוא כלי ציור שונים, דוגמת ספריי, עיפרון, דלי למילוי שטחים, קווים ומצולעים שונים. הציור מתבצע על גבי רשת, כדי להקל על הדיוק, ואפשר לבחור בין ארבעה גדלים שונים של אייקונים. בכל עת ניתן להתרשם מהאייקון כפי שייראה בגודלו הטבעי, ולשנות ולתקן בהתאם.
 
 
פרט לכלי הציור, ניתן גם למצוא כלי עריכה בסיסיים, דוגמת סיבוב התמונה לכל הכיוונים או החלפה בין חלקים צבועים לחלקים בלתי צבועים. כמו כן ניתן לייבא אייקונים קיימים או תמונות בפורמטים אחרים (BMP, GIF או JPG) ולהפוך אותם לקבצי ico. בסיום, כאשר היצירה גמורה, נותר רק לשמור ולבחור איזו תוכנה תזכה באייקון החדש שיצרתם במו ידיכם.

רשיון: חופשי.
גרסה: 1.0.1.
גודל קובץ להורדה: 318 ק"ב.
הורידו כאן.
 

לא למקצוענים בלבד – SwissKnife

 
כל משתמש מחשב נדרש בשלב זה או אחר של חייו (או יותר נכון, של חיי המחשב) לבצע חלוקה של הדיסק הקשיח למחיצות (Partitions, עבור הגיקים שבין הקוראים). על ידי חלוקת הדיסק למחיצות ניתן לשמור על הסדר בקלות רבה יותר, ולתת למערכת ההפעלה הכה-יציבה שמותקנת במחשבכם לפעול בצורה טובה יותר, כאשר היא מופרדת מהמשחקים ומשאר התוכנות. חלוקה של הדיסק נעשית בדרך כלל עוד לפני התקנת מערכת ההפעלה, אך אם ברצונכם לשנות את החלוקה מכל סיבה שהיא – ניתן לעשות זאת בעזרת SwissKnife.
 
 
מדובר בתוכנה חופשית לחלוטין, המאפשרת ליצור ולמחוק מחיצות ולבצע פורמט מהיר או מלא לדיסק. קיימת תמיכה ביצירת מערכות קבצים מסוג FAT16 ו-FAT32, ובנוסף ניתן לקבל נתונים טכניים שונים על הדיסק, כגון גודלה של כל מחיצה, התוויות של המחיצות, מספר הצילינדרים ועוד. אפשרות חביבה נוספת היא היכולת לשנות את האייקון של הדיסק.

רשיון: חופשי.
גרסה: 3.06.
גודל קובץ להורדה: 3.36 מ"ב.
הורידו כאן
 

זה כדאי – RAV4ICQ

 
סביר להניח שלא נסתכן יותר מדי אם נהמר, שחלק ניכר מקוראי המדור עושים שימוש בתוכנה זניחה אחת בשם ICQ. רבים גם עושים שימוש במנגנון החלפת הקבצים שבו מצוידת התוכנה, ומשום שמדובר בקבצים שמקורם בחברים (ולא במשתמשים לא מוכרים, כפי שקורה בעת שימוש בתוכנות שיתוף קבצים קונבנציונאליות) – מניחים שהקבצים נקיים מוירוסים, תולעים, סוסים טרויאניים ושאר ירקות, ולא ממש בודקים אותם לפני שמירתם בדיסק הקשיח.
 
אז זהו – שלא. גם כאשר מדובר בקבצים שמגיעים מחברים, מומלץ (מאוד) לסרוק אותם בעזרת תוכנת אנטיווירוס, ולא חס וחלילה כי חושדים בחברים, אלא משום שהרבה פעמים נשלחים קבצים הנגועים בווירוסים גם ללא ידיעת השולח.

ואחרי החדשות הרעות הללו, הנה גם חדשות טובות: RAV4ICQ היא תוכנת אנטי-וירוס חופשית ופשוטה, הסורקת באופן אוטומטי את כל הקבצים המתקבלים דרך ICQ. התוכנה משתמשת במנוע של חברת RAV כדי לאתר קבצים נגועים, כולל קבצי ארכיב. אם מתגלה קובץ נגוע – ננקטות הפעולות הנדרשות והמשתמש מעודכן בהתאם, כדי שיוכל להזהיר גם את החבר ששלח את הקובץ.

רשיון: חופשי.
גרסה: 1.0.
גודל קובץ להורדה: 2.2 מ"ב.
הורידו כאן.
 

שחקו אותה – Tiny Cars

 
שיטת הניקוד החדשה לעברייני תנועה אמורה לגרום לנהגי ישראל לנסוע קצת יותר לאט, ולא למהר להדביק את דוושת הגז אל רצפת המכונית. למרבה המזל, היא לא חלה על Tiny Cars – מרוץ מכוניות מלהיב ומשעשע, שבו מנסה השחקן להקדים את כל יריביו, ולזכות במקום הראשון הנכסף. הגרפיקה של המשחק פשוטה ומוצלחת כאחד, וניתן להתחרות במגוון מסלולים באזורים שונים, לשנות את מספר ההקפות ולבחור את צבע המכונית. המשחק מורכב למעשה מסבב שלם של מרוצים, כאשר בכל מרוץ יש לצבור די נקודות כדי להעפיל למרוץ הבא.

רשיון: שיתופי.
גרסה: 1.1.
גודל קובץ להורדה: 8.4 מ"ב.
הורידו כאן.
 

התוכנות שלכם – תוספים לדמו פיפ"א 2003

אם אתם חובבי המשחק פיפ"א 2003, אך אינכם רוצים (או לא יכולים להרשות לעצמכם) לרכוש את המשחק המלא ומסתפקים בגרסת הדמו, לאסי קפנר יש המלצה בשבילכם: ניתן להוסיף למשחק אין ספור אפשרויות חדשות בעזרת תוכנות קטנות שניתן להוריד מהאתר של פיפ"א בישראל. בין הטלאים שניתן למצוא עבור הדמו: החלפת הקבוצות המשתתפות, תפריט אפשרויות פעיל, שינוי אורך המחציות ועוד.
 

עדכוני גרסאות

KoolMoves – גרסה 3.6 לתוכנה המקצועית ליצירת מצגות פלאש.
WinRAR – גרסה 3.10 של התוכנה לטיפול בקבצי ארכיב.
 

הבהרה קטנה (אבל חשובה)

בשבוע שעבר סקרנו במסגרת המדור תוכנת קוד חופשי, וכתבנו שאין להפיץ בצורה מסחרית תוכנות ברשיון GPL. למעשה, אין זה מדויק, והתנאי היחיד של הרשיון הוא שיש להפיץ את התוכנה תחת אותן זכויות ובאותם תנאים שבהם המפיץ קיבל את התוכנה (ותודה לקורא גלעד על התיקון).


יש לכם תוכנה פייבוריטית? רוצים לשתף את קוראי "תוכנות השבוע" בתוכנה שאי אפשר לחיות בלעדיה? שילחו אימייל אל software@nana.co.il.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by