ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי מפחד ממתקפת המשובטים? 
 
 כל החיילים דומים זה לזה בצורה מפתיעה   
 
רויטרס

איב, התינוקת המשובטת הראשונה, שלא ברור כלל אם נולדה, פתחה מלחמת תעמולה מתוקשרת ביותר בנושא בו עוסקים אנשי מדע ורוח מזה שנים רבות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא נהגה להבדיל בינינו על פי התלתל מקדימה
 אמא נהגה להבדיל בינינו על פי התלתל מקדימה   
טענתם של מדענים מתחילת השבוע על כך כי הצליחו ליצור תינוק אנושי משובט בפעם הראשונה, הדליקה נורות אזהרה רבות, כי מה שהוגדר עד כה כמדע בדיוני עומד להפוך למציאות. אולם מדענים רבים פוטרים את האגדות הפופולריות שהסתובבו להן השבוע, באומרם כי הדיבורים על העתקים מדויקים של אנשים או של צבא של חיילים זהים, הם הגזמה פראית.

המדענים הדגישו כי בלי שום קשר לפחד של אנשים מהנושא, אדם משובט לעולם לא יהיה העתק מדויק של האדם ממנו שובט, ואמרו כי הדבר יהיה דומה יותר לתאום זהה אך בהפרש של דור או שניים.

"גם במקרה של תאומים זהים, כשמדובר ב-DNA זהה, אלו שני אנשים שונים בשל ההשפעות הסביבתיות השונות", אמרה לרויטרס ג'אנט רואלי, פרופסור לרפואה מאוניברסיטת שיקגו וחברה בועדת הביו-אתיקה הנשיאותית שהתכנסה במחצית השנה שעברה.

ההשפעה היחסית של גנים לעומת הסביבה, על התפתחותו של הפרט היא ויכוח שמתחולל זה למעלה ממאה שנה והוגדר בשם “Nature versus Nurture” (הטבע מול החינוך).
 
צוות הניסוי בתמונה קבוצתית
 צוות הניסוי בתמונה קבוצתית   
אמא טבע ודודה תרבות

סר פרנסיס גאלטון, פסיכולוג בריטי בן המאה ה-19 ובן דודו של צ'ארלס דארווין, הוא זה שהציג לראשונה את הרעיון כי המאפיינים העקרוניים המרכיבים את האנושות הם תורשתיים וכי החברה יכולה וצריכה להתרבות בצורה סלקטיבית על מנת להשביח את עצמה. רעיון שידוע כיום בשם "השבחת הגזע" (Eugenics).

הפחד מיישומו של רעיון זה הוא זה העומד מאחורי רוב הדאגה הציבורית בנושא השיבוט. דבר זה רק הודגש ע"י האמונות המיוחסות לאנשי החברה שביצעה את השיבוט, שגורסות כי חוצנים הם אלו שבראו את המין האנושי. רוב הקהילה המדעית מסכימה כי שיבוט בני אדם כיום הוא צעד חסר מצפון, בייחוד לאור העובדה שניסויים שנערכים בבעלי חיים (שהם כידוע מעשה מצפוני מאין כמוהו) עדיין לא הגיעו לכלל שלמות.

ניסויים שנערכו בבקר, עכברים, כבשים ושאר חיות אשר שוכפלו, הסתיימו בהצלחה חלקית בלבד (שלא להזכיר את אלפי הניסויים שלא הצליחו כלל). חלק גדול מהחיות שכן שרדו הראו פגמים בשלב מאוחר יותר של חייהן ומדענים חוששים כי דבר דומה עלול לקרות במקרה של בני אדם משובטים.

"קשה מאוד לשער שאנו נצליח להבין את הנושאים הכרוכים בשיבוט בזמן הקרוב, ולכן לעסוק בשיבוט בבני אדם זה ממש טירוף", אמר בארי זירקין, ראש מחלקת ביולוגיה יצרנית מאוניברסיטת ג'ון הופקינס האמריקאית.
 
אמא תהיה גאה בך, וודי
 אמא תהיה גאה בך, וודי   
סרטים וחיזרים

חברת קלונאיד, שייכת לכת הראלים, אשר מאמינה כי חיזרים אשר הגיעו לאזור לפני כ-25,000 שנה, הם אלו שעוררו את החיים על פני כדור הארץ ויצרו את בני האדם ע"י שיבוט. החברה מסרה ביום שישי שעבר כי היא שיבטה את התינוק האנושי הראשון, מבלי שסיפקה לכך כל ראיה.

מדענים מסוימים אומרים כי זהו רק עניין של זמן עד שטכנולוגיית השיבוט תגיע לכלל שלמות. יש הטוענים כי ישנם מצבים בהם השימוש בשיבוט יהיה מוצדק, כגון תחליף להפריה מלאכותית עבור זוגות שאין ביכולתם להביא ילדים לעולם.

למרות שתהליך השיבוט כולל השתלת גרעין שלם ולאו דווקא גנים ספציפיים – העיקרון שמאחורי ההנדסה הגנטית – עדיין מדובר בנסיון ליצור ילד עם תכונות ומאפיינים מוגדרים מראש.

הרעיון של שכפול בני אדם מסוימים, כאינדיבידואלים או בקבוצות גדולות, הובע בספרים וסרטים גם באופן מבשר רעות וגם בצורה קומית.

בקומדיית המד"ב של וודי אלן משנת 1973 "ישנוני", הדמות אותה שיחק אלן, מצאה עצמה מתעוררת 200 שנה בעתיד, וסיכלה קנוניה לשיבוט רודן מנוח, אשר פוצץ לחתיכות על ידי כוחות מורדים, ע"י גניבת החלק היחיד שנותר מהרודן, האף שלו.

במותחן "The boys from Brazil" משנת 1978, המבוסס על ספר מאת אירה לוין, עובד דוקטור ג'וזף מנגלה בלב הג'ונגלים בדרום אמריקה, בניסיון להחיות מחדש את אדולף היטלר דרך תהליך השיבוט וליצור מחדש את הרייך השלישי.
 
 
 
אתי-מה?

מצחיקים או מזרי אימה ככל שיהיו תרחישים שלו, הם עדיין בגדר פנטזיה, אומרים מדענים. "היטלר היה כמו שהוא היה לא רק בגלל גנים", אמרה בוני שטיינבוק, פרופסורית לפילוסופיה בואניברסיטת ניו יורק שבאלבני, העוסקת בביו-אתיקה. "אם היו מנסים לשכפל את היטלר, היו עשויים בסופו של דבר לקבל את האישיות של תומס ג'פרסון".

דבר זה יכול להוות אכזבה לאנשים המקווים שהם יוכלו להחליף אדם אהוב שאבד להם. "זה לא יוכל להחליף ילד שנפטר", אמר זירקין. "זה יהיה עול עצום לילד, לגדול עם הידיעה שהוא או היא הם בעצם תחליף למישהו שמת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by