ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עורך ynet: רק אחוזים בודדים יסכימו לשלם על כניסה לאתר 
 
 
עידו קינן

בראיון לחיים ברשת, מסביר יון פדר שהתמחור החדש מינימלי ומבטיח לא לגבות תשלום מהגולשים בארץ (לפחות לא בעתיד הנראה לעין)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בימים הקרובים יחל אתר ynet בגביית תשלום על תכנים מהגולשים בחו"ל, שם הוא זוכה לפופולריות גבוהה. אתרים כמו גלובס, דה מרקר, הארץ ומפה כבר גובים תשלום במודלים שונים, וחלקם גם מחייב רישום בכניסה. אבל למרות שהוא לא הראשון לגבות, ושהוא לא האתר הפופולרי בארץ, המהלכים של ynet משמעותיים, משום שהוא שייך לאימפריית העיתונות הישראלית "ידיעות אחרונות", ומעיד על גישתה לנושא התכנים בתשלום ברשת. לרגל האירוע, ערכנו ראיון עם העורך הראשי של האתר, יון פדר.

לפי ההערכות שלכם, מה יהיה שיעור המשלמים מכלל גולשי חו"ל?
פדר: "על פי אומדנים שונים, אנחנו מעריכים שבשלב הראשון לפחות, שיעור המנויים לא יהיה גדול ולא יעלה על אחוזים אחדים מכלל גולשי חו"ל. עם זאת, בשל היתרונות המובהקים של ynet, בשל התכנים הייחודיים שיצרנו עבור גולשי חו"ל, וגם נוכח העובדה שמדובר בדמי מנוי זניחים עד אפסיים – בשל כל אלה, לאט ובהדרגה אנחנו צופים שיעור מנויים שילך ויעלה".

הירידה במספר הגולשים לא תפגע בהכנסות מפרסום?
"אין קשר בין היקפי הפרסום ב-ynet למספר הגולשים בחו"ל. העובדה שהגולש יושב בניו-יורק לא משנה למפרסם הישראלי, שלא לדבר על כך שמדובר בהיקף גולשים שהוא בסך הכל חלק קטן מהגולשים של ynet". לפי ההערכה הרשמית של ynet, מדובר ב-30 אחוז מכלל הגולשים לאתר.

האם האתר עשוי להפוך ריווחי בעקבות גבייה מגולשים?
"שום אתר תוכן בטווח הנראה לעין לא יכול לכסות את עלויותיו רק מדמי מנוי, במיוחד כשמדובר בגבייה ממגזר קטן בלבד".

איך מוודאים שאנשים לא יעבירו זה לזה סיסמאות כניסה, ויגלשו דרך חשבון אחד?
"זה נלקח בחשבון, המנגנון נבנה כך שזה לא יתאפשר".

איך מוודאים שישראלים בארץ לא יזוהו כגולשים בחו"ל, בעיה שכבר קיבלנו תלונות עליה?
"זה מצב שמתרחש בקרב גולשים בסרברים של החברות שלהם, שנמצאים בחו"ל, בדרך כלל חברות הייטק. בכל המקרים האלה אנחנו אמורים לסגור עם מנהלי הרשתות – בסדר גודל של 72 שעות זה ייפתר. כל גולש בישראל לא יחויב בתשלום, גם אם קיבל הודעה על תשלום, בתנאי שאותם גולשים יודיעו לנו".

האם תהיה גביה בארץ בעתיד?
"לא, ממש לא, לא מתוכנן בשלב זה בעתיד הנראה לעין, כי ההכנסות בארץ מפרסום וממקורות אחרים לא מצדיקים את סגירת האתר לתשלום. זה לא אומר שאופציה כזאת לא קיימת, רק שאנחנו אפילו לא שוקלים אותה כרגע".

הגלישה ב-ynet בחו"ל פגעה במכירות העיתון שם?
"במקרה של ynet וידיעות אחרונות, להבדיל מזיקות של עיתונים אחרים לאתריהם, הזיקה התוכנית מאוד קלושה – ynet זו מערכת עצמאית, ובוודאי שאי אפשר לקרוא את ידיעות באינטרנט. מי שרוצה לקרוא את ידיעות אחרונות, אין לו ברירה אלא לקנות את ידיעות אחרונות. אין שום הוכחה לקניבליזציה".

מה התוכניות לעתיד?
"שווה לשים לב לתכנים שאנחנו נותנים לחו"ל – אנציקלופדיה מקוונת הראשונה והיחידה בשפה העברית. ייתכן שנציע אותה לגולשים הישראליים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by