ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך למשדרג המתחיל 

מדריך למשדרג המתחיל

 
 
דורון טילמן

לא תמיד כדאי לקנות מחשב חדש. לפעמים אפשר, בתקציב זול יחסית, להחליף חלק מהחלקים במחשב ולשפר את התוצאות שלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהמיתון משתולל וכל אגורה נחשבת וגם בתחום כמו המחשבים האישיים לא רואים צמיחה כדאי לחשוב טוב טוב לפני שפולטים "המחשב לא זז הגיע הזמן לקנות חדש".

השבוע ננסה לעזור לכם להגיע למקסימום ביצועים במינימום השקעה, וזאת באמצעות החלפת רכיב אחד או יותר בתוך המחשב, או במילים אחרות – שדרוג (Upgrade).
תהליך זה יאפשר לכם להשתמש במחשב עוד כמה חודשים/שנים וזאת מבלי להתחיל הכל מהתחלה. בהתאם לסכום הכסף שאתם יכולים להשקיע, זוהי יכולה להיות חלופה טובה מאוד למחשב חדש.
 

שדרוג תוכנה

הגיע זמן שדרוג
 הגיע זמן שדרוג   
אין כל ספק כי החלפת רכיב חומרה יכול תמיד לעזור, אבל אם תוכנת הדואר שלכם מקרטעת, זו לא תמיד בגלל מודם איטי או מעבד חלש, אולי פשוט צריך לדחוס את הקבצים.

לכן לפני שאתם רצים לחנות, עשו לעצמכם טובה, בדקו כי ברשותכם כל הגרסאות החדשות של דרייברים/תוכנות ובצעו פעולות של תחזוקה בסיסית.

אל תצפו לשיאי מהירות חדשים, אבל מעבר ל-DirectX9 או ביצוע איחוי לדיסק (Defrag) יכולים רק לעזור.
למי שממש רוצה להשקיע, התקנה מחדש של מערכת הפעלה, במיוחד אחרי פירמוט, יכולה לעזור עוד יותר. גם התקנה חוזרת יכולה לסייע בנושא הביצועים אבל בצורה קלה יותר בגלל שמירה על כל ההגדרות הקיימות (בעיקר ב-Registry).

עכשיו שאתם בטוחים כי האשמה היא בשבב, הגיע הזמן לבחור מי יוחלף.
 

צוואר בקבוק

 
לפני רשימת הרכיבים שכדאי להחליף חשוב שתכירו מושג אחד והוא צוואר הבקבוק.

הכוונה למצב בו רכיב אחד מסיים את עבודתו אבל נתקל במחסור בקבלת נתונים חדשים או בקשיים בהעברת המידע לרכיבים האחרים. מבחינה זו זיכרון בכלל, וזיכרון המחשב (RAM) בפרט, הוא מקום המועד לפורענות - נתונים לפני או אחרי עיבוד מוזרמים אליו בדרכם לרכיבים אחרים, ובמידה ואין מקום הם נשמרים על הדיסק הקשיח (בתוך קובץ Swap) שעובד הרבה יותר לאט. עקב כך נוצר בזבוז של זמן עיבוד יקר על חשבון גישה לנתונים.

מכאן תסיקו בוודאי, ובצדק, כי הוספת זיכרון למחשב היא תרופת פלא. הדבר נכון בעיקרו, אבל בעירבון מוגבל, מה לעשות, גם 512MB לא יריצו את המשחק האחרון בלי כרטיס מסך מתאים.

ועכשיו נעבור לרשימת הרכיבים שאפשר לשדרג, איך הם קשורים לביצועים ואחד לשני וכמובן כמה זה עולה.
 
 

מעבד

 
בשוק קיימים מעבדים של החברות Intel ו-AMD, שכל אחת מהן מוציאה גרסאות מוחלשות (כמו Duron ו-Celeron) ורגילות (Athlon ו-Pentium) למעבדים בני אותו דור. בהתאם ללוח האם שברשותכם תוכלו לרכוש מעבד מדור מסוים ובעל טווח מהירויות מוגבל.

באופן הבסיסי ביותר ניתן לומר כי ככל שתצליחו לסחוט יותר מהירות תמורת המחיר כך ישתפרו הביצועים, אבל ישנם גם גורמים נוספים במעבד שיכולים לגרום למעבד שרץ לאט לנצח אחד מהיר יותר.

טווח מחירים:
מעבדים מוחלשים 250 עד 580 שקל
מעבדים רגילים 370 עד 2700 שקל
 

זיכרון

אם ממש בא לכם להשקיע בשדרוג
 אם ממש בא לכם להשקיע בשדרוג   
כיום נפוצות 3 טכנולוגיות זיכרון שונות הנבדלות בביצועים ובמחיר.

זיכרונות SDRAM הם הישנים ביותר ורק אם אתם מחויבים טכנולוגית (בגלל לוח האם) כדאי לשקול רכישה שלהם.

זיכרון בטכנולוגיית DDR (שמבוסס על SDRAM למעשה) מאפשר לכמות כפולה של מידע לזרום בו זמנית. הוא מתאים למעבדים של AMD ו-INTEL ומבחינת יחס מחיר/ביצועים הוא העדיף מבין השלושה.

הסוג האחרון נקרא RDRAM (לעיתים מופיע גם בשם RAMBUS) והוא מותאם רק למעבדי אינטל. הוא יקר יותר מ-DDR אבל במצבים שונים הביצועים שלו טובים בהרבה.

כמו במעבדים, גם כאן קובע לוח האם את אפשרות הרכישה שלכם, מבחינת הטכנולוגיה, הכמות והמהירות. במידה ואתם מוסיפים זיכרון לזה הקיים, כדאי לבדוק כי אין מגבלות מבחינת ערבוב מהירויות עבודה (במידה וזה המצב) ושאין מחויבות או עדיפות להתקנת זוגות כרטיסי (Modules) זיכרון.

מחירים (עבור 128MB בכל המהירויות):
sdram:
100 - 260 שקל
DDR:
170 עד 350 שקל
RDRAM:
290 עד 600 שקל
 

לוח אם

זהו הרכיב המרכזי בכל מחשב, אליו מתחברים המעבד, הזיכרון, הדיסקים והכרטיסים שונים. בהתאם ליצרן המעבד שלכם תוכלו לרכוש לוח אם במגוון ערכות שבבים (Chipset). דבר זה יוצר ערב רב של אפשרויות שישפיעו על המפרט של שאר החלקים.

בהקשר למעבד, לוח האם מתאים רק לדור בודד של שבבים (רק פנטיום 4 למשל) ולזיכרונות בטכנולוגיה מסוימת.

אם אתם מחליטים בכל זאת ללכת על החלפה של לוח האם, קחו בחשבון כי אתם רוכשים אחד שיאפשר התרחבות ושדרוג גם בעתיד.

אפשר לנצל את רכישת לוח האם כדי לחסוך ברכישת כרטיס מסך/כרטיס קול/כרטיס רשת על ידי קניה של דגם שמשלב רכיבים אלה. מבחינת ביצועים ויכולות של קול ותמונה פתרונות אלא נוטים להיות נחותים במקצת, עובדה שעלולה להפריע לגיימרים שבניינו למשל.
טווח מחירים: 300 עד 1200 שקל
 

כרטיס מסך

אנחנו צריכים לדבר על כמה דברים
 אנחנו צריכים לדבר על כמה דברים   
כאשר מדובר במחשב המיועד למשחקים בעיקר, כדאי להשקיע בכרטיס שיחזיק מעמד כמה שיותר זמן. ככל שדרישות הגרפיקה שלכם נמוכות יותר (אינטרנט, סרט DVD פה ושם) כדאי פחות להשקיע בכרטיס המסך ולהתרכז במשהו כמו זיכרון.

כל הפרטים והמחירים במדריך הזה.
 

דיסק קשיח

למרות שהוא לא נמצא בלב מערך הביצועים, כאשר חסר מקום זהו הדבר לקנות (פרט לצורב כמובן). הבדלים גדולים במהירות העבודה ניתן למצוא בעיקר בין דיסק IDE ל-SCSI, אבל לאדם הממוצע אין כמעט סיבה לקנות את האחרון.
בדומה למעבדים, כמה שיותר ג'יגה לשקל יותר טוב, עם עדיפות לדיסק שמסתובב במהירות של 7200RPM.
נקודה שכדאי לזכור היא כי בקרוב יתחילו להופיע דיסקים עם חיבור SATA שיחליף את הצמות האפורות והרחבות המחברות את הכונן ללוח האם. בטווח הקרוב לא יהיה לתקן זה שום יתרון מבחינת מהירות, ומכיוון שרק עכשיו התחילו למכור לוחות אם ומתאמים שתומכים בתקן זה, אין שום סיבה להיות הראשונים עם אחד שכזה.

אתם מוזמנים להיעזר במדריך שלנו עליהם כדי ללמוד עוד קצת בנושא.

טווח מחירים לדיסק של 40GB:
450 עד 680 שקל
 

מחיר התקנה

נקודה חשובה למי שהולך לקנות חלק חדש במחשב היא ההתקנה. פרט ללוח האם (ולפעמים מעבד), מרבית המשתמשים יוכלו להסתדר לבד עם התהליך שנוטה לעבור באופן (בתנאי שעובדים לפי ההוראות).

אבל מכיוון ובכל זאת מדובר ברכיבים עדינים ויקרים שיכולים לנפוח את נשמתם בגלל חשמל סטטי למשל, עשו לעצמם טובה, בדקו כמה התקנה יכולה לעלות אצל טכנאי בחנות, או בקשו יפה מחבר שעשה זאת בעבר. בפעם הבאה תוכלו לעשות זאת בעצמכם.

עכשיו שאתם יודעים איך הכל מתקשר פחות או יותר, נעבור להמלצות השידרוג בהתאם לשימוש שלכם במחשב:
 

אינטרנט

גלישה באינטרנט, בין אם זה שיטוט באתרים, צ'אט או הורדת קבצים, מורכבת משני שלבים עיקריים. בראשון נמצא המודם דרכו אתם מקבלים את המידע למחשב (וגם שולחים מידע, דואר למשל). לא ניתן לקבל/לשלוח מידע יותר מהר מקצב העבודה של המודם.

השלב השני הוא עיבוד המידע כדי שיוצג על גבי המחשב. כאן נכנסים לפעולה המעבד, הזיכרון, כרטיס המסך וגם הדיסק הקשיח שמאכסן את המידע.
לכל זה יש להוסיף את נבכי רשת האינטרנט, שמה לעשות, אתם לא שולטים בה.

בכל מקרה, אין לצפות לשיפור מהירות הגלישה מקניית מעבד שרץ קצת יותר מהר. באותה מידה אתם פשוט יכולים לסגור כמה חלונות דפדפן ולהפסיק את ההורדות מקאזה כשאתם עוברים בין אתרים. אם אתם בכל זאת משוכנעים שהאינטרנט לא זז, פנו לספק האינטרנט שלכם/ן.

שורה תחתונה: בעלי המחשבים המודרניים (נגיד פנטיום 3, עם 64-128 מגה זיכרון) ואינטרנט מהיר לא יזכו לגלישה מואצת על ידי מעבר לפנטיום 4 2GH.
 

משחקי מחשב

זה ללא ספק התחום שלא רק מתקדם טכנולוגית הכי מהר אלא גם זה שדורש הכי הרבה משאבים מהמחשב. לא מדובר רק בכרטיסי המסך החדישים ביותר שתומכים באפקטים משוכללים, אלא מעורבים כאן גם המעבד שלפעמים עוזר בבניית התמונה על המסך ולפעמים עסוק בחישובי אינטליגנציה מלאכותית של אויביכם, כמות הנתונים שיכול זיכרון המחשב להכיל ולהעביר ממקום למקום ועוד.

דרך פשוטה לבדוק איפה מקור הבעיה (חוץ מיכולות המשחק שלכם) היא להשוות את הדרישות המינימאליות של המשחק הכי מודרני בנמצא אם החומרה שלכם. בהתחשב בקצב הפיתוח של משחקים (כשנה לפחות) תוכלו להעריך איפה אתם עומדים.

שורה תחתונה: בדקו לעומק, התייעצו עם חברים, עם הרשת ובכלל לפני כל קניה.
 

שימוש משרדי

כתיבה במעבד התמלילים, גם אם מדובר במסמך ממש ארוך, או שימוש בתוכנת אקסל לא מצריכים מחשב על ובטח שלא כרטיס מסך על.
מבחינת הביצועים, אין בדרך כלל יותר מדי מה לשפר (אלא אם כן מדובר בגרוטאה ישנה במיוחד), אבל באופן כללי הוספת זיכרון תמיד יכולה לעזור.
אם הביצועים לא כמו פעם אפשר תמיד לחשוב על החלפת המעבד או הגדלת הדיסק הקשיח.
שורה תחתונה: עוד זיכרון זה טוב, אבל אם המצב לא כזה גרוע, עדיף לחסוך למחשב חדש או מסך טוב שלא יהרוס לכם את העיניים.

במידה ויש לכם עוד שאלות בתחום רחב זה, על תהססו להשתמש בפורומים המתאימים אצלנו, והכי חשוב, לפני הכל, תבינו מה תורם יותר למחשב שלכם ולא למוכר בחנות.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by