ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל לא שמה עליכם 

גוגל לא שמה עליכם

 
 
רן יניב הרטשטיין

ענקית החיפוש לא מתחשבת בצרכנים, מתי כבר יגיע ה-iPhone לארץ, תחילת הסוף של הקרב שמנהלות SCO ומיקרוסופט נגד הקוד הפתוח והמשך הסוף של ה-DRM. רן יניב הרטשטיין מסכם את השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגים של DEF CON 125. המשתתפים קיבלו הוראות לעריכת ההודעה הנגללת (צילום: אליוט פיליפס, CC-BY-SA)
 תגים של DEF CON 125. המשתתפים קיבלו הוראות לעריכת ההודעה הנגללת (צילום: אליוט פיליפס, CC-BY-SA)   
DEF CON 15, כנס ההאקרים הגדול ביותר שנערך מדי שנה בלאס וגאס, הסתיים לאחרונה, והמשיך לשבור שיאי נוכחות - הפעם עם יותר מ-7,000 משתתפים. רוב הכותרות שיצאו ממנו התייחסו לניסיון ההסתננות השלומיאלי של כתבת Dateline, תוכנית תחקירים אמריקנית בעלת גוון צהבהב. מארגני הכנס לא מונעים מאנשי תקשורת להשתתף בו, אבל דורשים מהם ללבוש תג שמזהה אותם ככאלה, ולבקש רשות מפורשת ממרואיינים ומצולמים פוטנציאליים.

כפי הנראה, הכתבת של Dateline, מישל מדיגן, זוהתה כעיתונאית על ידי המארגנים עוד לפני פתיחת הכנס, וסירבה לבקשות חוזרות ונשנות לענוד תג עיתונאי. המארגנים הזהירו את המשתתפים מפניה, ואף הקרינו את תמונתה.

לפי משתתפים בכנס, מדיגן הגיעה לכנס במטרה למצוא הוכחות לכך שממשלת ארה"ב מודעת לפעילות "הלא חוקית" שמתרחשת בו. הכנס ידוע בכך שנציגים מכל ארגוני אכיפת החוק הפדרליים נוהגים לפקוד אותו, ומדיגן ביקשה לצלם נציג ממשל בצופה "בהאקר" עושה משהו "לא חוקי", ולא עוצר אותו. ללא ספק, עיתונאות חוקרת במיטבה.

בסופו של דבר, מדיגן נחשפה במסגרת התחרות המסורתית שכותרתה היא בדרך כלל "Spot the Fed", ששמה שונה ל-"Spot the Undercover Reporter". המארגנים קראו למשתתפי הכנס ללוות את מדיגן אל מחוץ לכנס, ובעודה צועדת אל מכוניתה החלו המשתתפים המשולהבים לצעוק לעברה עקיצות, דוגמת "אנחנו רק רוצים לשאול אותך כמה שאלות".

אבל בכנס עלו גם כמה נושאים קצת יותר קרובים לתחום עיסוקו המסורתי, כמו הניתוח של פרצות אבטחה בקוראי כרטיסי RFID שמאפשר לעקוף מנגנוני אבטחה בשדות תעופה, ודיון באבטחה פיזית שכלל הדגמה של פריצת מנעולי Medeco, שנחשבים למנעולים הבטוחים ביותר בעולם.

ראוי לציון הוא הסיקור של פורבס את DEF CON, שבחר לנקוט בגישה שפויה וכנה יותר כלפי הכנס וכלפי תרבות ההאקרים בכלל, ולא ניסה לנצל אותם לכותרות סנסציוניות זולות.

• בכנס האבטחה Black Hat USA, שנערך גם הוא בעיר אחרי Def Con, נערך השנה זו הפעם הראשונה טקס הענקת פרסי ה-Pwnies, שמעניק גביע בצורת פוני מוזהב לזוכים בשבע קטגוריות הקשורות לאבטחת מידע.

• בגרמניה, אושר השבוע חוק שנוי במחלוקת שהופך אחזקה של "כלי האקרים" לעבירה פלילית. מה הבעיה? שאין דבר כזה "כלים של האקרים", ושהתוצאה של החוק לא תהיה הגנה על אזרחים תמימים מפני הרשת המרושעת, אלא רק פגיעה בדיון הפתוח והנחוץ על אבטחת מידע.
 

נושמים לרווחה

 
פרשיית התביעה הכמו נצחית של SCO נגד Novell‏, IBM, והעולם בכלל, נראית השבוע קרובה מתמיד לסיום. במשפט של SCO נגד Novell, פסק השופט ש-SCO לא מחזיקה בזכויות היוצרים על UNIX, וקהילת הקוד הפתוח נשמה לרווחה.

SCO Group, שהתחילה את דרכה ב-1994 כ-Caldera, היתה חברת לינוקס כושלת שהכניסה את חברות התוכנה הגדולות בעולם למאבק משפטי אפי שהחל בסביבות 2003 ועדיין לא הסתיים. כמו כל פרשה משפטית אחרת, גם זו סבוכה ומורכבת וגדולה בהרבה מכפי שאפשר לדמיין, ואף כללה מעורבות כספית משמעותית מצד מיקרוסופט - שתמכה ב-SCO במאבקה בלינוקס, האיום הגדול ביותר על חלונות.

במוקד הסכסוך עמוד זכויות היוצרים על UNIX, ובמשפט של SCO נגד Novell שהסתיים השבוע נקבע כי זכויות אלו שייכות ל-Novell, ולא ל-SCO. בתגובה לכך, הבטיחה Novell כי היא לא מתכננת לתבוע אף אחד באמצעותן. עם זאת, לדעת רבים, עתידה של Novell גם הוא לא כל כך מבטיח, ואין לדעת מה יקרה כשתדחק לפינה. אף אחד לא "מתכנן" להפוך לנבל.
 

זין עליכם

• הסכסוך בין יוניברסל, חברת התקליטים הגדולה בעולם, לאפל, בעלת חנות המוסיקה המקוונת הגדולה בעולם, הולך ומחמיר. השבוע הודיעה יוניברסל כי תתחיל להציע את הקטלוג שלה לקנייה מקוונת ללא DRM, אבל רק בחנויות המתחרות ב-iTunes.

כמו כן, ראוי לציין כי יוניברסל לא ויתרה לחלוטין על המאבק נגד העתקה והפצה לא מורשות, ותעשה שימוש ב-Watermarking בשירים שיוצעו להורדה. למרות ששיטה זו נחשבת לידידותית יותר ופולשנית פחות בהשוואה ל-DRM, הרבה שאלות נותרו ללא תשובה.

• מבקרי ה-DRM הזהירו את האדישים מפני היום שבו הסכנות שבוויתור מרצון על הזכויות שלהם יפסיקו להיות תיאורטיות ויהפכו ברורות ומוחשיות. היום הזה הגיע השבוע, כשגוגל סגרה את חנות הווידאו שלה, ועל הדרך גם "סגרה" את כל קטעי הווידאו שנמכרו באמצעותה.

ה-DRM בו נעשה שימוש בחנות חייב חיבור קבוע לרשת ואימות בלתי פוסק מול שרתי גוגל, ושרתי האימות ירדו מהרשת יחד עם החנות. הקונים יותר לא יוכלו לנגן את התכנים שקנו בחנות, ובמקומם קיבלו מגוגל זיכוי לשימוש בגוגל Checkout - בתוקף ל-60 יום.

בבוינג-בוינג מסבירים את המצב בצורה מושלמת - גוגל מנפנפת את האצבע האמצעית הגדולה והשמנה שלה בפני הלקוחות חסרי האונים.
 
 
ה-iPhone. בקרוב בישראל? לא (צילום אילוסטרציה)
 ה-iPhone. בקרוב בישראל? לא (צילום אילוסטרציה)   
• פרשיית ה-iPhone בישראל ממשיכה לעשות כותרות, למרות ששום דבר בעצם לא קורה שם. חמי פרס וצחי הילל כנראה בטוחים שאפל משתוקקת להשיק את ה-iPhone בארץ לפני שהוא בכלל הגיע לאירופה, וללא תמיכה בעברית או שותפה סלולרית מקומית. זה מסביר למה הם חשבו בתחילה "שמדובר בעניין של שבועות". כפי הנראה, המשא ומתן בין קבוצת פיטנגו לידע מחשבים לא מתקדם - מה שאומר שפרס והילל לא יזכו בקרוב בשליטה בזיכיון שממילא לא יקדם אותם לקראת יבוא ה-iPhone לישראל.

מעניין שגרימלנד חוזה שלקוחות הסלולר בישראל לא ירצו לוותר על "חווית משתמש" רק בשביל לקנות את הסלולרי של אפל, כשחווית המשתמש היא נקודת החוזק העיקרית, אם לא היחידה שלו.

• גם Electronic Arts, חברת המשחקים הגדולה בעולם, לא מביאה לאפל נחת. למרות ההבטחות להגביר את קצב הפיתוח של משחקים ל-OS X, ולשחרר מהדורות מק של משחקים פופולריים במקביל לשחרורם לחלונות, הגירסה האחרונה של Madden NFL, סדרת המשחקים המצליחה ביותר שלה, שוחררה השבוע במקביל על חלונות ועל כל הקונסולות הפופולריות - אפילו על GameCube ו-Xbox הוותיקות - ורק הגיימרים המקיסטים לא קיבלו.

• בינתיים, אותם הגיימרים המאוכזבים יוכלו לפחות לשחק ב-Doom על ה-iPhone שלהם.

• למרבה ההפתעה, הסיפור על המנתח הפלסטי שהקטין לעצמו את האגודלים כדי שיוכל להשתמש ב-iPhone ובגאדג'טים ממוזערים אחרים - היה בדיחה.

• מפתח של מיקרוסופט שעובד ב-MacBU, היחידה העסקית במיקרוסופט שאחראית על תוכנות ל-OS X, כותב על Numbers, גיליון הנתונים החדש של אפל. מדהים איך הקול של מחלקת יחסי הציבור של מיקרוסופט מצליח לחלחל אפילו לבלוגים הפרטיים של העובדים שלה.
 

מיקרוסופט

• מיקרוסופט ממשיכה לעשות חיל עם Silverlight, ועתה היא מסייעת למפתחים שעובדים על גרסת קוד-פתוח של פלטפורמת יישומי הרשת שלה להמיר אותה ללינוקס.

• חלונות XP מסרבת למות, למרות המאמצים הניכרים מצד מיקרוסופט לשכנע את העולם שכדאי להם לשדרג לוויסטה. השבוע, נגמרו למיקרוסופט המספרים הסידוריים ל-XP, בפעם השניה.

• Windows Live Folders, שירות האחסון המקוון של מיקרוסופט, נפתח לציבור, ושמו שונה ל-Windows Live SkyDrive הקליט. הדגמה קצרה.
 

רק צרות

• בעת פרסום כתבה זו, רוב משתמשי סקייפ עדיין לא יכולים להתחבר לשירות ולקבל או להוציא שיחות. התקלה, שהחלה ביום חמישי, נמצאת ככל הנראה בשרתים שמאפשרים למשתמשים להתחבר לשירות. בבלוג החברה מתפרסמים עדכונים תכופים לגבי מצב התקלה, וכן הוכחשו השמועות לפיהן התקלה נובעת מעבודות תחזוקה או מתקפה מרוכזת.

• קוד המקור של העמוד הראשי של Facebook, שאמור בדרך כלל להיות סוד שמור, פורסם השבוע במלואו בבלוג Facebook Secrets, שמאז ירד כבר מהרשת לבקשת Facebook. עם זאת, אפשר לקרוא עליו בניתוח קצר בבלוג שהספיק בינתיים לחמוק מעיניהם של עורכי הדין של Facebook. את תשומת הלב השלילית הספיקה Facebook להשכיח במהירות, כשיישום שמבוסס על פלטפורמת הפיתוח בת שלוש החודשים שלה נקנה תמורת שלושה מיליון דולר.

• דייויד סיפרי, ממקימי Technorati, עזב את מנוע החיפוש שהקים. יש מי שממהרים לקפוץ בראש ולהגיד "בועה" לפני שמישהו אחר יספיק להשמיע תחזיות פסימיות יותר משלהם, אחרים רואים בכך מכה ניצחת נוספת למנועי החיפוש לבלוגים, ואילו יש גם מי שמעדיפים להתרכז בעובדה שסיפרי כתב על עצמו שהוא "מנהיג דגול".

• במשבר סוללות שמגמד את כל מבצעי ההחלפה שבוצעו עד כה על ידי יצרניות של מחשבים ניידים, הודיעה נוקיה שיותר מ-46 מיליון סוללות בטלפונים הסלולריים שלה מקולקלות, ועלולות להתחמם יתר על המידה. מדובר בדגמי הסוללות BL-5C, שיוצרו על ידי Matsushita בין דצמבר 2005 לנובמבר 2006. רוצו להחליף.

• לראשונה, גוגל מוכרת אחסון מקוון - תמורת 20 דולר בשנה, יתווספו לכם 6GB לאחסון ב-Gmail ופיקסה. כמו כן, תוכלו לקנות עוד 500GB תמורת 250 דולר בשנה. או אולי 250GB תמורות 500 דולר בשנה. בתחילת השבוע היה קשה לדעת, כי הקישור להוספת אחסון הוביל לעמוד בעברית - בו כל המספרים היו הפוכים.

אבל זה לא אומר שגוגל מפסיקה לחלק דברים בחינם - השבוע, StarOffice נוספה ל-Google Pack, חבילת התוכנות החינמית של גוגל. Star Office עולה בדרך כלל 70 דולר, אבל דרך Google Pack אפשר לקבל אותה בחינם.
 
ה-Civic ההיברידית החדשה של הונדה (צילומסך: אתר החברה)
 ה-Civic ההיברידית החדשה של הונדה (צילומסך: אתר החברה)   
• ערוץ תוכן חדש ב-ynet- ירוק. היינו שמחים לקרוא מאמר מערכת קצר שיסביר מה מהות המדור ומה יהיה סדר יומו, וכן שיבהיר מה טבע החסות שהוא מקבל מהונדה, שמתחילה למכור בישראל את ה-Civic ההיברידית "והירוקה" שלה.

• IBM ו-SUN, שעד כה התחרו זו בזו בשוק השרתים, הודיעו ביום חמישי על שיתוף פעולה שיביא את Solaris, מערכת היוניקס של SUN, לשרתים של IBM. מהלך זה נועד כפי הנראה לסייע ל-IBM בתחרות מול HP - כל אחת חולשת על נתח של כ-29% משוק השרתים, ואילו SUN ולצידה Dell מחזיקות בנתח של 11% לכל אחת, לפי USAToday.


• בהמשך למכרז על תדרי 700MHz בארה"ב, ב-Ars Technica מסבירים בלי יותר מדי מונחים טכניים מה בדיוק כולל המכרז, ועד כמה קטנה הסכנה שיווצר סביבו מונופול.

• מנוע חיפוש חדש מאפשר להתחקות אחר מקורם של שינויים אנונימיים בוויקיפדיה - במיוחד כאלה שנעשו על מאמרים שנויים במחלוקת. אבל לפי לינמגזין, רוב החשיפות המעניינות נגמרות בסביבות 2006, בערך התקופה בה ארגונים שביקשו למחוק עובדות לא מחמיאות מוויקיפדיה הבינו שאפשר בקלות לשייך אליהם את השינויים. מאז, העריכות האנונימיות לא הפסיקו כמובן - העורכים פשוט החלו להשתמש בכלי אנונימיזציה פשוטים כדי להתחמק מגילוי.

• ההצעה הפופוליסטית לשינוי מודל החיוב על הודעות SMS לתשלום לפי תווים במקום תשלום לפי הודעה נשמעת אולי כמו רעיון טוב במבט ראשון, אבל זו בדיוק המטרה של הצעות פופוליסטיות כמותה.

• כדי להקל על הקשיים בקניית מחשב לעבודה עם לינוקס, ב-Linux.com עושים סדר בבלגן ומפנים לכל מקורות המידע שיעזרו לכם להחליט אם החומרה שתקנו תהיה תואמת להפצה החביבה עליכם.

• לראשונה מזה חודש וחצי, גיליון חדש לקולקטיב.

• מזל טוב לתקליטור - הפורמט חגג השבוע את יום הולדתו ה-25.

השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by