ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע עם ויסטה: סיכום 

שבוע עם ויסטה: סיכום

 
 
רן יניב הרטשטיין

אחרי שבוע שלם עם ויסטה, רן יניב הרטשטיין מסכם את ההתקנה, הביצועים, חווית השימוש והאבטחה ומגיע למסקנה בלתי נמנעת. כתבה אחרונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום הראשון: היכרות
היום השני: התקנה
היום השלישי: איפה ה-XP שלי?
היום הרביעי: התוכנות

בתום שבוע של סקירה של ויסטה, שמסכם עבורי חודשים רבים של שימוש מצטבר בה, אני מרגיש שאני כבר יכול לסכם את מה שאני חושב עליה.

אפילו במסגרת הביקורת הנרחבת הזו, לא הספקתי להתייחס לכל מה שקרה בחלונות מאז 2001. יש לוויסטה כמה פיצ'רים חשובים שלא שיבחתי, כמו היכולת שלה לשמור גירסאות קודמות של כל קובץ במחשב, וגם כמה חסרונות שלא השמצתי, כמו מגוון רכיבי החומרה והתוכנות שהיא לא תומכת בהם, או הקצב בו היא זוללת סוללות של מחשבים ניידים.

להלן סיכום התחושות שלי לגבי ויסטה, בארבע קטגוריות נוחות לעיכול.
 

ההתקנה

תוכנית ההתקנה של ויסטה. מוכרים אותנו בזול (צילומסך)
 תוכנית ההתקנה של ויסטה. מוכרים אותנו בזול (צילומסך)   
תוכנית ההתקנה של ויסטה, בשתי מילים, היא תענוג צרוף. שלב ההתקנה עצמו אמנם קצת ארוך מכפי שנראה נחוץ, אך כל השאר היה חלק, מהיר, ופשוט.

מוקדם מדי בשביל לדעת אם מיקרוסופט הצליחה לפתור את בעיית הריקבון שנוטה להשתלט על התקנות של חלונות אחרי תאריך התפוגה שלהן, לכן לא ברור עדיין אם מי מכם שאכן יתקינו את ויסטה בעצמכם באמת יפגשו בתוכנית ההתקנה יותר מפעם אחת או פעמיים.

מה שכן תצטרכו להתמודד איתו באופן קבוע הוא הרשיון הפולשני והדרקוני שלה. למרות שמשתמשים מקומיים רבים נוטים לזלזל במגבלות השימוש שמפורטות, קשה יותר להתעלם מהחירות שמיקרוסופט שמרה לעצמה להושיט את ידה לכל מחשב שמריץ את ויסטה ולקחת ממנו פחות או יותר כל מה שהיא רוצה.

אם הזכויות שלכם זה לא משהו שאתם מוכנים להתפשר עליו, אתם לא צריכים להשתמש בוויסטה. למעשה, אתם לא צריכים להשתמש בחלונות בכלל.
 

הביצועים

ויסטה 95. עדיין איטית (צילומסך)
 ויסטה 95. עדיין איטית (צילומסך)   
כאמור, את סוגית הביצועים של ויסטה אפשר לסכם מאוד בקלות - היא איטית, כבדה ותובענית יותר מ-XP, וכנראה שתצטרכו לשדרג או להחליף את המחשב שלכם רק בשביל לשמור על רמת הביצועים אליה הייתם רגילים. הזכוכית השקופה ושאר האפקטים של Aero הם האשמים העיקריים בכך, אבל לא היחידים, ואפילו כשהחזרתי את ויסטה למראה האפור של חלונות 95 (שעדיין זמין לשימוש בוויסטה), היא עדיין הרגישה מסורבלת.

למרות שרוב המחשבים עליהם בדקתי את ויסטה היו מעל ומעבר למפרט המומלץ, הביצועים שלה היו מאכזבים. עם מחשב חלש יותר, שתואם במדויק לדרישות המומלצות, ספק אם הייתי מצליח להתקדם הרבה מעבר לתפריט "התחל".

באופן פרדוקסלי, נראה ש-Aero יכול למעשה להיות אפילו מהיר יותר מהממשק האפור הישן, עבור מי שיפעילו אותו עם מאיץ תלת מימדי חזק - מהסוג שעולה 1,000 ש"ח ויותר, ושנקנה במהלך ב-18 החודשים האחרונים.

אני לא לודיט, ואין לי שום התנגדות להתקדמות טכנולוגית. לא היתה לי שום בעיה לשדרג את המחשב שלי בשביל ויסטה, אם באמת הייתי מקבל משהו בתמורה. אבל דרישות החומרה של ויסטה לא נובעות מעומס יוצא דופן בתכונות ובפיצ'רים שמצדיקים כוח עיבוד רב: לדוגמה, הגירסה האחרונה של אובונטו מסתדרת מצוין על מחשב הבדיקה הראשי שלי, אפילו עם חיפוש מהיר ושולחן עבודה תלת מימדי.

מבלי להתדרדר לתיאוריות קונספירציה אודות מיקרוסופט ויצרניות המחשבים, ההסבר ההגיוני היחיד לאיטיות של ויסטה הוא שהיא פשוט לא מנצלת כהלכה את המשאבים הזמינים לה, ואני לא רוצה לקנות מחשב חדש ויקר רק בגלל שהמפתחים של מיקרוסופט לא מצליחים לכתוב קוד יעיל.

אם ביצועים זה משהו שאתם לא מוכנים להתפשר עליו, אתם עדיין לא צריכים להשתמש בוויסטה.
 
 

חווית השימוש

מיון, קיבוץ, סינון, או חלוקה לערימות, לפי תאריך. עוצמתי (צילומסך)
 מיון, קיבוץ, סינון, או חלוקה לערימות, לפי תאריך. עוצמתי (צילומסך)   
כמה מהשיפורים ביישומים החשובים ביותר בוויסטה, כמו מנוע החיפוש וסייר הקבצים, עשויים להצדיק את המעבר אליה רק בזכות עצמם. סייר הקבצים החדש מוסיף מידה רבה של פונקציונאלית מבלי להכביד מדי על הממשק, והוא עמוס בפנינות קטנות של שימושיות, כמו האפשרות לבחור קבצים מרובים באמצעות תיבות סימון או התצוגה המקדימה האלגנטית של תכולתן של תיקיות באייקון שלהן.

מנוע החיפוש של ויסטה, על כל בעיות התאימות שלו, הוא כלי עבודה שימושי ומועיל במיוחד, והשילוב שלו בתפריט התחל ובכל החלונות של שמירה ופתיחה של קבצים חסך לי מאות קליקים מיותרים ביום. למרות שאני יודע בדיוק איפה נמצא כל דבר במחשב שלי, פשוט הרבה יותר קל להגיע לקובץ או לתיקיה הרצויים רק על ידי הקלדת כמה אותיות או מילים מהשם שלו בשורת החיפוש, מאשר לנווט אליו בעץ תיקיות מסועף.
 
מרכז "התאמה אישית" בלוח הבקרה של ויסטה. מבולגן ולא צפוי (צילום מסך)
 מרכז "התאמה אישית" בלוח הבקרה של ויסטה. מבולגן ולא צפוי (צילום מסך)   
עם זאת, כמה מהשינויים שנעשו מאז XP נדמים שרירותיים ומיותרים לחלוטין. כך, למשל, לוח הבקרה של ויסטה הפך מורכב בצורה מגוחכת, וחלקים שונים ממנו קובצו במעין "מרכזי בקרה" מאוחדים, לפי נושאים. כפי הנראה, אותם "מרכזי בקרה" נועדו לשרת מטרה כפולה: בלבול של משתמשים חדשים, שיצטרכו לקרוא שורות ארוכות של ניסוחים תאגידיים מעורפלים כדי להבין איך לבצע משימות פשוטות; ובאותו הזמן, גם הכשלה של משתמשים מנוסים, שיצטרכו לעבור עוד כמה מחסומים מיותרים רק כדי להגיע בסופו של דבר לבדיוק אותן תיבות דו שיח בדיוק שהם מכירים מחלונות XP.

כמו כן, למרות השיפורים הנקודתיים ביישומים מסוימים בויסטה, חווית השימוש הכללית בה נותרה עוינת למשתמש, והרבה ממה שהיה מקולקל בחלונות מאז ומתמיד נשאר מקולקל גם כאן.

לדוגמה, אחד הבאגים החמורים ביותר בכל הגירסאות של חלונות הוא העובדה שחלונות יכולים לגנוב זה מזה את תשומת הלב של המשתמש, ופשוט לקפוץ על המסך ללא שום אזהרה או התרעה מוקדמת. זה לא רק מעצבן, זה גם מאוד מסוכן: בזמן שאני מקליד או מקליק עם העכבר בחלון אחד, עלולה לקפוץ למסך תיבת דו שיח של חלון אחר, ואני אאשר או אבטל אותה בטעות, בלי שבכלל הספקתי לקרוא מה היה כתוב בה.

העובדה שהבאג הזה עדיין קיים בחלונות אחרי כל כך הרבה שנים היא פשוט מדהימה, אבל זו לא השגיאה שיחידה שמעצבי הממשק של חלונות ממשיכים להתעקש לעשות. הכפתורים בכל תיבות הדו שיח עדיין מנוסחים ב-"כן" ו-"לא" סתומים, שמחייבים אותי לקרוא את כל מה שכתוב מעליהם מבלי לתת לי שום רמז על מה שהם עומדים לעשות.

לשיעור זריז בממשקי משתמש, אפשר להפנות את אנשי מיקרוסופט לפיירפוקס: שם, לתיבות דו שיח קריטיות יש השהייה שמונעת לחיצות לא מכוונות, ועל כל הכפתורים כתוב בדיוק מה יקרה כשילחצו עליהם.

התוספת של Aero התבררה בעיקר כמיותרת ומכבידה. כמות האנרגיה שהעולם יצטרך להשקיע כדי להפעיל כל כך הרבה מאיצים תלת ממדיים בזבזניים לא מצדיקה את התועלת המזערית שהאפקטים של ויסטה מספקים מעבר לרמת הקישוט השטחי.

אם חווית השימוש זה משהו שאתם לא מוכנים להתפשר עליו, ויסטה תהיה עדיפה על חלונות XP. אבל OS X עדיפה על שתיהן.
 

האבטחה

מרכז האבטחה של ויסטה. הרבה, אבל עדיין לא מספיק (צילום מסך)
 מרכז האבטחה של ויסטה. הרבה, אבל עדיין לא מספיק (צילום מסך)   
ויסטה בהחלט עשויה להיות בטוחה יותר מ-XP, אבל בניגוד לכל ההצהרות וההבטחות של מיקרוסופט, אין שום דרך לדעת את זה כרגע. אפשר יהיה לקבוע בוודאות שוויסטה היא אכן מערכת הפעלה בטוחה רק בעוד כמה שנים, אחרי שכל ארגוני הפשע וחוקרי האבטחה בעולם יסיימו לנסות לחדור אליה.

אם אבטחה זה משהו שאתם לא מוכנים להתפשר עליו, אתם עדיין לא צריכים להשתמש בוויסטה. למעשה, סביר להניח שאתם לא צריכים להשתמש בחלונות בכלל.
 

אחרית דבר

 
חלונות מותקנת על רוב המחשבים בעולם, ותהיה מותקנת על רוב המחשבים, והחסרונות או היתרונות שלה לעומת החלופות בדרך כלל לא נלקחים בחשבון בתהליך קבלת ההחלטה האם לשדרג לוויסטה עכשיו או בעתיד הקרוב. בבחינה אובייקטיבית, אין כמעט ספק - ומעולם לא ממש היה ספק - שמשפחת חלונות היא הנחותה מבין שלוש המשפחות הגדולות של מערכות הפעלה, והסיבה העיקרית לפופולריות שלה היא עצם היותה פופולרית.

ויסטה אמנם עדיפה על XP בהיבטים מסוימים, אבל לא הצליחה לשכנע אותי שיש (או שתהיה אי פעם) סיבה לעזוב את OS X. בסופו של עניין, אחרי כל עבודת הפיתוח, אחרי כל ההייפ והרעש, אחרי ש-OS X וההפצות הגדולות של לינוקס הספיקו להתקדם שנות אור בחמש השנים האחרונות - את התחושה הכללית שלי ממערכת ההפעלה האחרונה של מיקרוסופט אפשר לסכם בשתי מילים: "זה הכל?"

מתוקף תפקידי, אהיה חייב להמשיך להשתמש בוויסטה עוד לעיתים רבות, לבדיקות וסקירות ועדכונים. אבל אני מבטיח שלא ליהנות מזה.
 
 
_____________________________________________________
היום הראשון: היכרות
היום השני: התקנה
היום השלישי: איפה ה-XP שלי?
היום הרביעי: התוכנות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by