ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע עם ויסטה: הכל חדש 

השבוע עם ויסטה: הכל חדש

 
 
רן יניב הרטשטיין

השבוע שלו עם ויסטה כמעט נגמר, ורן יניב הרטשטיין צולל לעומק הקורה ובודק את הממשק החדש וכל התוכנות החדשות שמצורפות לוויסטה. כתבה רביעית בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום הראשון: היכרות
היום השני: התקנה
היום השלישי: איפה ה-XP שלי?
היום החמישי: סיכום

אחרי שלושה ימים עם ויסטה, עדיין לא הצלחתי לגבש לגביה דעה ברורה, אבל הרושם הראשוני הרבה פחות אמביוולנטי מכפי שציפיתי.

ההתקנה של ויסטה היתה חלקה ומהירה בהרבה מכל התקנה של מערכת חלונות אחרת, אבל רק אחרי שהסכמתי לתנאי השימוש הדרקוניים שלה; שולחן העבודה שלה נראה טוב בהרבה מכל מערכת חלונות אחרת, אבל האפקטים המיוחדים שלו לא מציעים שום תועלת מעשית ורק מכבידים ומסיחים את הדעת; כפי הנראה, ויסטה בטוחה יותר מ-XP, אבל מערכת ההרשאות עדיין מקולקלת בצורה נוראית; לבסוף, למרות שכבר הספקתי לנסות אותה על מספר מחשבים שונים שכולם היו חזקים יותר מהמפרט המומלץ של מיקרוסופט - ויסטה היתה מאוד איטית.

עכשיו הגיע הזמן לבדוק את החלקים החשובים ביותר בוויסטה - הממשק והתוכנות המצורפות. זו ההזדמנות של ויסטה להתעלות מעל כל המגרעות שלה. אני אוכל להסתדר עם כולן, כל עוד יהיה תענוג להשתמש בה.
 

סייר הקבצים

סייר הקבצים של ויסטה. תוספת מבורכת (צילומסך)
 סייר הקבצים של ויסטה. תוספת מבורכת (צילומסך)   
לפחות בדבר אחד ויסטה מהווה שינוי מהפכני לעומת קודמותיה. סייר הקבצים ומנוע החיפוש המובנה שלה מייצגים את ההתקדמות הגדולה ביותר שנעשתה בכל גירסה אחרת של חלונות, לבד אולי מחלונות 95. היה נחמד לראות התקדמות כזו בשאר ההיבטים של ויסטה, אבל מכיוון ששני אלו הם בין הפיצ'רים החשובים ביותר של חלונות, אפשר להסתפק בהם.

סייר הקבצים החדש של ויסטה הוא חיה אחרת לגמרי מזה של XP, והוא עוצמתי ויעיל ממנו באינספור מובנים. השיפורים לא מוגבלים רק לסייר הקבצים עצמו, ובעת שמירה ופתיחה של מסמכים בתוכנות חדשות, שתומכות בוויסטה, מופיע הממשק החדש של סייר הקבצים, כולל שורת החיפוש המשולבת.

החידוש השימושי ביותר הוא רשימת התיקיות המועדפות, פיצ'ר שקיים כבר במנהלי הקבצים של כל מערכת הפעלה אחרת ומהווה תוספת מבורכת במיוחד גם לחלונות. הרשימה נמצאת בבר צדדי אותו היא חולקת עם עץ התיקיות, ואפשר לגרור אליה כל תיקיה במחשב ולסדרן לפי הצורך. מכיוון שאותו הממשק של סייר הקבצים מופיע גם בחלונות הפתיחה והשמירה של יישומים שתומכים בוויסטה, רשימת המועדפים הפכה מבחינתי לפיצ'ר מספר אחד בוויסטה, ולו רק בגלל שהיא חוסכת את הניווט האינסופי בעצי תיקיות בכל פעם שאני רוצה לשמור קובץ.
 
"קובץ באותו השם כבר קיים בתיקית היעד" (צילומסך)
 "קובץ באותו השם כבר קיים בתיקית היעד" (צילומסך)   
במקרים של התנגשויות של שמות קבצים בעת העתקה או העברה שלהם, מוצג תיאור מפורט של שני הקבצים, שמקטין את הסיכויים שקובץ חדש ימחק על ידי עותק ישן יותר שלו. עם זאת, היה נחמד אם ויסטה היתה מראה גם תצוגה מקדימה של שני הקבצים המדוברים. כמו כן, מודל ההעתקה עצמו לא שופר בהרבה, והעתקת מספר גדול של קבצים עדיין עלולה להיעצר באמצע ללא אפשרות שחזור רק בגלל שקובץ אחד הופך לא זמין.

עם זאת, סייר הקבצים החדש לא חף מתקלות שימושיות. לדוגמה, רשימת המיקומים האחרונים בשורת הכתובת מכילה משום מה גם כתובות של אתרים בהם ביקרתי לאחרונה - אפילו כשאני פותח אותה דרך תוכנות שלא קשורות לגלישה ברשת. כמו כן, הכפתור השימושי ביותר בסרגל הכלים של סייר הקבצים, שמאפשר לעלות תיקיה אחת למעלה בעץ התיקיות, הועלם בוויסטה, ובמקומו יש רק את עץ התיקיות וכפתורי הקיצורים של שורת הכתובת - שניהם פתרונות מסורבלים יותר כשאני רק רוצה לחזור לתיקיה הקודמת בעץ.
 
 

חיפוש מובנה

החיפוש המובנה בתפריט ההתחל של ויסטה. בעייתי (צילומסך)
 החיפוש המובנה בתפריט ההתחל של ויסטה. בעייתי (צילומסך)   
החיפוש המובנה בוויסטה הוא ללא ספק החידוש המהותי והשימושי ביותר בה, שצפוי להשפיע על האופן בו משתמשים בה יותר מכל חידוש אחר. בדיוק כמו Spotlight, החיפוש המובנה ב-OS X, החיפוש של ויסטה משולב בסייר הקבצים עצמו ובכל חלון שמירה או פתיחה של תוכנות שתומכות בוויסטה, ואפשר להגיע אליו בכל רגע נתון בלחיצה אחת, דרך תפריט ההתחל.

לא התאמצתי לבצע השוואות ביצועים מדויקות בין החיפוש של ויסטה לתוכנות חיפוש שולחניות בחלונות XP, בעיקר בגלל שאני לא חושב שאמצא הבדל גדול בין החיפוש של ויסטה ל-Google Desktop, למשל. החיפוש של ויסטה זריז ויעיל, והמהירות היא לא נקודת התורפה העיקרית שלו.

סייר הקבצים של ויסטה מציע אפשרויות מתקדמות לטיפול ברשימות קבצים, שמבוססות בחלקן על מנוע החיפוש החדש. אפשר לסנן פריטים המופיעים ברשימה, לקבץ אותם לקבוצות או לערום אותם בערימות, והכל לפי מגוון גדול מאוד של Metadata - החל מנתונים בסיסיים כמו תאריך, גודל או שם, וכלה במידע ספציפי לכל סוג קובץ, כמו כתובת או מספרי טלפון עבור אנשי קשר, דגמי מצלמות או ערכי חשיפה עבור תמונות דיגיטליות, שמות מחברים או מספר מילים עבור מסמכים, ועוד ועוד.

הערימות שיוצר סייר הקבצים הופכות להיות מעין תיקיות וירטואליות שמתעדכנות אוטומטית, שאפשר לשמור את מאפייניהן ולחזור אליהן מאוחר יותר. אפשר ליצור תיקיות וירטואליות כאלה מכל חיפוש, והן תתעדכנה אוטומטית, כמו רשימות ההשמעה החכמות ב-iTunes. כך, יצרתי תיקיות וירטואליות עם כל הקבצים שעבדתי עליהם ביום ובשבוע האחרונים, כל התמונות שצילמתי בחודש האחרון, כל המסמכים שמופיעה בהם המילה "ויסטה", כל הודעות המייל עם המילה "ויסטה" בשורת הנושא ועוד.

אבל למרות שהיו על המחשב שלי הרבה מאוד מסמכים שעונים על הקריטריונים הללו, כמה מהתיקיות הווירטואליות נותרו ריקות. מנוע החיפוש של ויסטה תומך במעט מאוד סוגי קבצים, ומתעלם מאלו שהוא לא מכיר.

כמו כן, למרות שהסייר יודע להוסיף למסמכים בהם הוא תומך נתונים כמו דירוג, תגיות, והערות, בניגוד ל-OS X - ויסטה לא מסתמכת על מערכת הקבצים לניהול ה-Metadata עבור כל קובץ, ומאחסנת את המידע בקבצים עצמם. לכן, אפשר לתייג, לדרג או להוסיף הערות רק לקבצים מסויימים שתומכים בכך. לדוגמה, מסמכי אופיס כן, אבל מסמכי אופן אופיס לא.

כתוצאה מכך, החיפוש של ויסטה שימושי מאוד למי שמשתמשים רק בתוכנות של מיקרוסופט, והרבה פחות שימושי למי שלא. פיצ'ר התגיות והדירוג חסר ערך לחלוטין אם אי אפשר להסתמך עליו לכל סוגי הקבצים במחשבים, ותוצאות החיפוש מאבדות מאמינותן כשיודעים שיש קבצים שפשוט לא מופיעים בהן.
 

אפקטים תלת מימדיים

 
החלוצה בשימוש פופולרי באפקטים תלת מימדיים במערכות הפעלה היתה אפל, ששילבה אותם באלמנטים שונים בממשק של OS X עוד ב-2002. מעבר לקישוט שולחן העבודה, אפקטים כאלה מהווים תוספת מועילה לממשק המשתמש, בכך שהם מאפשרים להעביר מידע חשוב בצורה גרפית ומהנה. לדוגמה, אפקט השד-בבקבוק בעת מיזעור חלונות ב-OS X נועד להסביר למשתמש בדיוק לאן הולכים חלונות כשממזערים אותם; בדומה לכך, אפקט הקוביה התלת מימדית בלינוקס נועד להסביר את מושג שולחנות העבודה הווירטואליים, ולהקל על ההתמצאות בהם.

בוויסטה, מיקרוסופט משתמשת באפקטים כאלה בפעם הראשונה, ונראה שהיא פיספסה לחלוטין את המטרה. Aero אמנם מציע כמה פיצ'רים שימושיים, אבל את התועלת מאפקטים תלת מימדיים כאלה אפשר ליצור גם ללא דרישות החומרה השערורייתיות שלו, באמצעות אנימציה תלת מימדית פשוטה. לדוגמה, את התצוגה המקדימה של חלונות בשורת המשימות ובעת שימוש ב-Alt+Tab אפשר לשחזר גם בחלונות XP, באמצעות תוכנות צד שלישי חינמיות כמו TaskSwitchXP ו-Visual Tooltip.
 
 
למרבה ההפתעה, הצלחתי להשתמש בהן ב-XP אפילו במחשבים עם כרטיס מסך שמשולב בלוח האם, ללא שום פגיעה מורגשת בביצועים. עם TopDesk, אפשר גם לשחזר את אפקט Flip3D, למרות שלא ברור למה מישהו ירצה לעשות זאת, וגם את אפקט Expose השימושי יותר מ-OS X.

בוויסטה, כל האפקטים האלה פועלים רק עם Aero, שזמין רק במהדורות היקרות יותר, ורק כשיש מאיץ תלת מימדי חזק אפשר להשתמש בהם מבלי לפגוע בביצועי המחשב. עם זאת, מיקרוסופט יכלה בקלות ליצור גירסאות דו מימדיות פשוטות שלהם גם בממשק הרגיל של ויסטה Basic.

במילים אחרות, ויסטה מחייבת אותי לשלם יותר על רישיון השימוש ואז גם להוציא עוד כסף על מאיץ תלת מימדי, רק בשביל להפעיל אפקטים מיותרים שמיקרוסופט מסרבת ליישם בממשק הבסיסי והמהיר יותר, כי היא רוצה לגרום לי לשלם יותר על רישיון השימוש ואז גם להוציא עוד כסף על מאיץ תלת מימדי.
 

Windows Mail

Windows Mail. בדיחה גרועה (צילומסך)
 Windows Mail. בדיחה גרועה (צילומסך)   
Windows Mail הוא השם המפואר והסקסי שאאוטלוק אקספרס קיבלה בוויסטה, ומלבד השם, תוכנת הדואר החדשה מציעה מעט מאוד מעבר למה שכבר היה קיים ב-XP. השיפור היחיד שראוי להתייחסות הוא שילוב של מנוע החיפוש המהיר - הודעות שקיבלתם באאוטלוק אקספרס יופיעו בכל החיפושים שתעשו עם מנוע החיפוש של ויסטה, וחיפושים שתעשו בתוך אאוטלוק אקספרס יחזירו תוצאות במהירות שיא.

מלבד החיפוש, רוב השיפורים האחרים זניחים, ולא מציעים תועלת אמיתית. לדוגמה, Windows Mail כוללת אפשרות לסינון דואר זבל, אבל רק באמצעות המסנן המוגבל והלא יעיל של אחותה הגדולה, אאוטלוק. בדומה לכך, היא כוללת כלי בדיקת איות שפועל באופן עצמאי, גם אצל מי שלא התקינו את אופיס, אבל אינו תומך עברית - אפילו בגירסה העברית של ויסטה.

גם האינטגרציה של Windows Mail עם שאר תוכנות ניהול המידע האישי בוויסטה היא בדיחה גרועה. היא מסתכמת בקיצורי דרך לתוכנות האחרות בתפריט הכלים, ואפשרות להוסיף לרשימת אנשי הקשר כתובות של אנשים מהם קיבלתם הודעות.
 

יומן ואנשי קשר

Windows Calendar. היה פוטנציאל (צילומסך)
 Windows Calendar. היה פוטנציאל (צילומסך)   
אם השתמשתם בפעם ב-iCal, תוכנת היומן של OS X, הרי שאתם כבר מכירים די טוב את Windows Calendar, תוכנת היומן החדשה של ויסטה, שהיא העתק קרוב מאוד של זו של אפל. לזכותה של מיקרוסופט יאמר שהיא הצליחה לכלול בה את רוב הפונקציונליות של iCal, למרות שמדובר בתוכנה חדשה לגמרי ו-iCal קיימת כבר שנים רבות.

הודות לתמיכה של Windows Calendar בתקן Webcal, תוכלו להשתמש בה לייבוא וייצוא של יומנים ליישומי רשת כמו Google Calendaer או 30 Boxes, וכדי להירשם ליומנים מקוונים של אנשים אחרים. כך, בניגוד לאאוטלוק, Windows Calendar לא מגבילה אתכם למערכת סגורה וקניינית, ומאפשרת לכם לשתף את היומן גם עם אנשים שמשתמשים במוצרים מתחרים.

תוכנת אנשי הקשר בוויסטה הועלמה לחלוטין, ובמקומה נעשית כל העבודה על אנשי קשר באמצעות סייר הקבצים. מכיוון שהסייר החדש שימושי בהרבה מתוכנת אנשי הקשר של XP, מדובר בשיפור משמעותי.

אנשי הקשר נשמרים בתיקיה מיוחדת בתוך תיקיית הבית, אם כי אפשר להתאים כל תיקיה אחרת לאחסון אנשי קשר על ידי שינוי הסוג שלה. בחירת איש קשר מוסיפה לסרגל הכלים של סייר הקבצים אפשרויות לשליחת הודעה למייל ואפשרויות הניהול המתקדמות המובנות, כמו תיוג, דירוג, קיבוץ וחיפוש מספיקות גם להתמודדות עם רשימה של מאות אנשי קשר שונים.

הייתי רוצה לראות ב-Windows Calendar אפשרות לתייג פגישות ומשימות, והייתי מעדיף שאנשי הקשר יישמרו כקובצי VCard תקניים ולא בפורמט הקנייני הנוכחי. אבל בסופו של דבר, חסרונם העיקרי הוא בהיעדר האינטגרציה בינם לבין עצמם ובינם לבין מערכת ההפעלה.

את המייל שקיבלתי ב-Windows Mail אני לא יכול להפוך לפגישות או משימות ביומן; בתצוגת הפרטים של כל איש קשר לא מופיעות הפגישות והמיילים שקשורים אליו; היומן לא מאפשר להפעיל תוכנות או לקבוע תזכורות מכל סוג אחר מלבד הודעה קופצת; ועוד ועוד. בפני עצמם, כלי ניהול המידע האישי בוויסטה ממלאים בקושי את הצרכים הבסיסיים ביותר. אבל כחבילה שלמה, הם חסרי ערך.
 

יישומי מולטימדיה

Windows Photo Gallery. בסיסית מדי (צילומסך)
 Windows Photo Gallery. בסיסית מדי (צילומסך)   
התוספת הגדולה ביותר בוויסטה בתחום הטיפול בתכני מולטימדיה היא Windows Photo Gallery, תוכנה לניהול אוסף תמונות שמזכירה מאוד בתכונותיה את Windows Media Player 11. למרות שמה, היא מיועדת גם לאיסוף וקיטלוג סרטי וידאו, ולאור העובדה ש-Media Player 11 תומכת גם היא בתמונות, אפשר בקלות להתבלבל, במיוחד מכיוון ששתיהן לא חולקות תיקיה משותפת, ותמונות או סרטים שתוסיפו באחת לא יופיעו באופן אוטומטי בשניה. כדי לתרום לבלבול, Windows Photo Gallery מבוססת על תוכנה אחרת של מיקרוסופט - Digital Image Suite, שאינה נמכרת עוד.

Windows Photo Gallery מציעה אפשרויות בסיסיות למדי לניהול התמונות והסרטים, שלא חורגות מהאפשרויות שקיימות ממילא בסייר הקבצים עבור מסמכים מסוגים אחרים. כלי עריכת התמונות שלה בסיסיים במיוחד, וכוללים תיקון חשיפה וצבע, חיתוך ותיקון עיניים אדומות. היא כוללת מצב Slideshow במספר סגנונות, הכוללים בין היתר את "אפקט קן ברנס" חביב הקהל.
 
Windows DVD Maker. פתרון טוב (צילומסך)
 Windows DVD Maker. פתרון טוב (צילומסך)   
Windows DVD Maker, תוכנה חדשה שמגיעה עם ויסטה, היא עוד תוספת להיצע המולטימדיה של חלונות, והיא בסיסית יותר אפילו מ-Windows Photo Gallery. בממשק אשף פשוט, היא מאפשרת לאגד תמונות וקטעי וידאו ולצרוב אותם על גבי תקליטור DVD, שאפשר יהיה לנגן בכל נגן (שתומך בקריאת תקליטורים צרובים, בכל אופן). ההשוואה המתבקשת היא ל-iDVD של אפל, אבל בעוד שזו מקצועית, מושקעת ועשירה בתכונות, Windows DVD Maker מציעה רק את המינימום ההכרחי ליצירה מהירה וקלה של תקליטורי DVD.

Windows Photo Gallery לא מהווה איום על Picasa של גוגל או iPhoto של אפל, אבל היא פשוטה ואלגנטית ותהיה מספיקה למרבית משתמשי ויסטה. Windows DVD Maker, שאפשר להתחיל ולסיים להשתמש בה תוך חמש דקות, ראויה לציון דווקא בגלל הממשק הפשוט שלה, וממילא אין לה חלופות חינמיות מוצלחות.

מלבד שתי אלו, ויסטה כוללת שדרוג קטן של Windows Media Maker, תוכנת עריכת הסרטים שהיתה הדבר הטוב היחיד שיצא מחלונות ME. היא מציעה תמיכה בייבוא וייצוא של תכנים בהפרדה גבוהה, וכן יודעת לייבא ולערוך קטעי וידאו שהוקלטו באמצעות מדיה סנטר - שימושי במיוחד לביצוע רמיקסים לתוכניות של הטלוויזיה החינוכית (אחרי הסדרת הזכויות, כמובן).
 

Media Center

מדיה סנטר בעברית. נוח (צילומסך)
 מדיה סנטר בעברית. נוח (צילומסך)   
מיקרוסופט הציגה לראשונה את מדיה סנטר כמהדורה מיוחדת של XP, אותה שיווקה עם מחשבים סלוניים ב-2002. מאז זכתה המערכת למספר עדכונים, והגירסה שמצורפת לוויסטה היא רק שדרוג קטן יחסית לעומת Media Center 2005. עם זאת, זו גירסת המדיה סנטר הראשונה שזוכה לתמיכה משמעותית מצד מיקרוסופט ישראל, ומציעה גישה לתכנים מקוונים בעברית ולמדריך שידורים מקומי.

הודות לתמיכה המקומית ושיתוף הפעולה עם ספקי תכנים, אפשר לראשונה לקבל במדיה סנטר לוח משדרים בעברית, הנחוץ לצורך הקלטת וידאו על תקן גירסה יקרה ומשוכללת יותר של ממיר דיגיטלי מקליט.
 
וידאו במדיה סנטר. יקר מדי (צילומסך)
 וידאו במדיה סנטר. יקר מדי (צילומסך)   
הממשק הפשוט והידידותי של המדיה סנטר והשילוב של תכנים מקומיים בהחלט ראוי לציון, אבל אין שום דרך להצדיק את הביצועים הנוראיים שלו. על ה-Xbox שלי אני מריץ בצורה מושלמת ממשק מדיה סנטר עשיר באפקטים ואנימציה ומרשים לא פחות מזה של ויסטה. ההבדל היחיד הוא שבקונסולה יש מעבד Celeron במהירות 733MHz וזיכרון בנפח 64GB, ובמחשב הבדיקה יש מעבד Pentium 4 במהירות 2.8GHz וזיכרון בנפח 2GB.

על מחשב שולחני רגיל ממילא אין הרבה טעם במדיה סנטר. היא נועדה לפעול על מחשב סלוני שמחובר לטלוויזיה. אבל מחשב שיהיה חזק מספיק אפילו רק בשביל להפעיל את המדיה סנטר של ויסטה, שלא לדבר על לנגן סרטים או להקליט תוכניות טלוויזיה - צפוי לעלות כ-7,000 ש"ח ומעלה - סכום לא הגיוני בעליל.
 

עברית

הפוגה קומית. יש מצב לבעיה (צילומסך)
 הפוגה קומית. יש מצב לבעיה (צילומסך)   
תחום אחד בו ויסטה נכשלת לחלוטין, באופן מביך ומגוחך ומצחיק ומטומטם, הוא התרגום המזעזע של הממשק שלה לעברית. זה לא ממש מפתיע אף אחד - מיקרוסופט ישראל מעולם לא העסיקה דוברי עברית בתרגום התוכנות האחרות שלה, או בכתיבת התכנים באתר האינטרנט שלה.

באופן מקומם, כל התרגום עדיין פונה למשתמשים ולמשתמשות בלשון זכר בלבד, ומנוסח בצורה מסורבלת ומורכבת שהיא כמעט בלתי קריאה. אם זה לא מספיק, ויסטה בעברית (כמו גירסאות עבריות אחרות לפניה) הופכת את כל הממשק על פניו, וכל מה שאמור להיות בצד ימין נמצא פתאום בצד שמאל - אלא אם כן אתם משתמשים בתוכנת צד שלישי, ואז חלק מהדברים נמצאים במקומם הטבעי וחלק לא.

מעבר לכך, חלקים מסוימים ממערכת ההפעלה לא תורגמו כלל. לדוגמה, בודק האיות של Winodws Mail לא תומך בעברית, למרות שלמיקרוסופט ישראל כבר יש מילון עברי - באופיס. ככל הנראה, זוהי דרכו של הסניף המקומי להיות יותר מיקרוסופטי ממיקרוסופט עצמה, ולאלץ את המשתמשים לקנות רישיון יקר לאופיס בעברית.

כל זה לא היה נורא כל כך, אם ויסטה היתה מאפשרת לתקן את התקלה הזו ולהחזיר את הממשק שלה לאנגלית. אבל אלא אם התקנתם את ויסטה Ultimate או Enterprise (או קניתם ויסטה באנגלית), אתם תקועים עם הגירסה העברית המקולקלת לנצח - אף מהדורה אחרת של ויסטה לא מאפשרת להתקין ממשק בשפה אחרת מזו שבחרתם בעת הקניה.
 

כמעט נגמר

מלבד סייר הקבצים ומנוע החיפוש, שגם הם רחוקים מלהיות מושלמים, התוכנות המצורפות לוויסטה אחידות בבינוניותן. יש עוד תכונות חדשות שבכלל לא טרחתי לבדוק, כמו הסרגל הצדדי, שאינו שונה בהרבה מ-Yahoo Widgets או Google Calendar, וכמו Media Player 11 ואינטרנט אקספלורר 7, שזמינים ממילא גם תחת חלונות XP.

השבוע שלי עם ויסטה מתקרב לסיומו. מחר אסכם את רשמי מהימים האחרונים, ואנסה סוף סוף להחליט אם חלונות ויסטה ראויה להחליף את XP, וחשוב יותר - אם היא תגרום לי לנטוש גם את לינוקס ו-OS X.
___________________________________________________________
היום הראשון: היכרות
היום השני: התקנה
היום השלישי: איפה ה-XP שלי?
היום החמישי: סיכום
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by