ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע עם ויסטה: התקנה 

שבוע עם ויסטה: התקנה

 
 
רן יניב הרטשטיין

אחרי שלב ההיכרות, רן יניב הרטשטיין נהנה מתוכנית ההתקנה המהירה והפשוטה של ויסטה, אבל נחרד מהפלישה הבוטה לפרטיות ומהסכם השימוש הדרקוני. כתבה שניה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום הראשון: היכרות
היום השלישי: איפה ה-XP שלי?
היום הרביעי: תוכנות
היום החמישי: סיכום

כשניסיתי לראשונה לבדוק את לינוקס, הייתי צריך לבחור הפצה ולהתקין אותה לצד חלונות XP - לא הדבר הפשוט ביותר בעולם. כדי לנסות את OS X, הייתי צריך לקנות מק - לא הדבר הזול ביותר בעולם. עם ויסטה, אני מצפה שהתהליך יהיה הרבה יותר חלק.

ויסטה היא בין מערכות ההפעלה הקלות והפשוטות ביותר להתקנה שניסיתי, ותוכנית ההתקנה סיפקה לי התחלה אופטימית ומהנה לשבוע ההתנסות הראשון. בניגוד לגירסאות קודמות של חלונות, ההתקנה כולה גרפית, ויש מעט מאוד החלטות שצריך לקבל. קיבלתי ממיקרוסופט גירסה של ויסטה בעברית לבדיקה, לכן כמה מההגדרות הבודדות שכן צריך לקבוע, כמו השפה וההגדרות האזוריות - כבר נבחרו כברירת מחדל. שנית, מכיוון שוויסטה, כמו כל גירסה אחרת של חלונות, מבטיחה תאימות לאחור, אין צורך להתעסק עם פיצול וכיוונון של המחיצות בכונן הקשיח כדי לשמור על ההתקנה הקודמת של חלונות XP.
 

אסור בתכלית האיסור

תוכנית ההתקנה של ויסטה. פשוט (צילומסך)
 תוכנית ההתקנה של ויסטה. פשוט (צילומסך)   
בניגוד מוחלט לתהליך ההתקנה הידידותי, נמצא הסכם השימוש (קישור ל-PDF) הדרקוני והמגביל ביותר שראיתי אי פעם בכל תוכנה מסחרית, אותו נדרשתי לאשר כדי להתחיל להשתמש בוויסטה. גם אחרי שמיקרוסופט שינתה מעט את תנאי הרישיון של מערכת ההפעלה (בעקבות המחלוקת שהתעוררה עם פרסומם בשנה שעברה), עדיין מדובר ברשימת מגבלות ואיסורים שחורגים בהרבה ממה שחברות תוכנה אחרות מרשות לעצמן להטיל על המשתמשים שלהן.

ראשית כל, חייבים לתת למיקרוסופט קרדיט על דבר אחד: הסכם השימוש של ויסטה הוא אחד החוזים המסחריים הקריאים והידידותיים ביותר שיש, ונראה שהוקדש מאמץ כדי לוודא שאנשים אמיתיים יוכלו לקרוא אותו, ולא רק עורכי דין. אבל כל הבהירות הזו לא הופכת את הבשורה לנעימה יותר.

מלבד הדברים הרגילים, כמו התנערות מכל אחריות על הנזק שהתוכנה עלולה לגרום למשתמשים בה, ישנם גם סעיפים הרבה יותר מקוממים. למשל: את שתי הגירסאות הביתיות של ויסטה, Basic ו-Premium, אסור להריץ בסביבה וירטואלית, כמו Parallels או Fusion ב-OS X. גם השליטה מרחוק במחשבים שמריצים גירסאות אלו מוגבלת לפי הרישיון.

כמו כן, אפשר ליצור רק גיבוי אחד של תקליטור ההתקנה, לחבר רק 5-10 התקנים חיצוניים (ב-Basic ו-Premium, בהתאמה), רק משתמש אחד יכול לעבוד על המחשב בכל רגע נתון (מקומית או דרך הרשת), ואפילו כמות המעבדים או ליבות העיבוד בהם אפשר להשתמש להשתמש מוגבלת לשניים בלבד בכל גירסה מלבד Ultimate. ישנם גם כמה סעיפים שפתוחים לפרשנות מאוד כללית, כמו הסעיף שעוסק בשיתוף האלמנטים הגרפיים של מערכת ההפעלה, אותו אפשר לקרוא כאיסור על פרסום צילומי מסך, או אפילו שימוש בוויסטה למצגות.

לא בדיוק "ניתנת הרשות להעתיק, לשנות ולהפיץ מחדש", כפי שציין אחד המבקרים של ויסטה. המסנגרים על ענקית התוכנה אומרים שהמגבלות הללו תשפענה רק על חלק מהמשתמשים בוויסטה, והן ממילא לא חורגות בהרבה מהמגבלות שכבר היו קיימות בחלונות XP.
 

"הפרטיות מתה, תתגברו על זה"

תוכנית ההתקנה של ויסטה. גרפית לגמרי (צילומסך)
 תוכנית ההתקנה של ויסטה. גרפית לגמרי (צילומסך)   
לא ברור איך טיעונים כאלו אמורים לנחם את כל מי שיהפכו פתאום לפושעים כשיבקשו להשתמש בוויסטה כפי שהשתמשו בחלונות XP, אבל זה בכל מקרה לא הכל. מיקרוסופט גם שומרת לעצמה זכויות נרחבות לאיסוף מידע ממחשבים שמריצים את ויסטה ללא שום התרעה או אזהרה, ובלי לציין במפורט איזה מידע היא אוספת.

החברה בהחלט מודעת לחשיבות של פרטיות בעיני משתמשיה - מערך יחסי הציבור שלה מתאמץ לצבור נקודות זכות עם הצהרות מעורפלות לגבי הגנה על פרטיות במנוע החיפוש Live Search. אבל באותו הזמן, ויסטה אוספת מודיעין על משתמשיה בקצב שהיה מבייש אפילו את הפולשנות האגרסיבית של Windows Genuine Advantage.

בהצהרת הפרטיות אמנם מפורטים רכיבים רבים שאוספים ושולחים מידע למיקרוסופט, אבל לפי SoftPedia, רשימה זו בשום אופן אינה מלאה או מקיפה, ונראה שמיקרוסופט יכולה להשתמש במידע כדי לזהות כל משתמש בוויסטה.
 
 

מחיר התחרות

 
אף חברה לא אוהבת תחרות, ומערכת הפעלה אחרת שרצה במקביל לחלונות נחשבת במיקרוסופט לאיום ממשי - כנראה בצדק. מכל השיטות שהצליחה הענקית מרדמונד לפתח כדי להתמודד עם האיום הזה, תוכנית ההתקנה של חלונות היא היעילה ביותר. בבריונות אופיינית, היא תחסום את הגישה לכל מערכת הפעלה שמותקנת על המחשב שלכם, מלבד חלונות. אם לא תישארו מרוכזים במהלך ההתקנה ותבחרו בברירות המחדל מבלי לעיין בהן כהלכה, תוכנית ההתקנה עלולה אף להשמיד לגמרי את מערכת ההפעלה הנוכחית שלכם, ולמחוק את כל הנתונים הקיימים.

סוגיה זו בעייתית במיוחד עבור משתמשי לינוקס. אפילו אם חלונות XP ולינוקס חיות אצלכם בשלום על המחשב עכשיו, אחרי ההתקנה של ויסטה לא תוכלו להפעיל את התקנת הלינוקס שלכם, ותאלצו להתקין מחדש את מנהל האתחול שלה.
 

רק יום שני

אין בעד מה (צילומסך)
 אין בעד מה (צילומסך)   
ההתקנה של ויסטה היתה יכולה להסתיים תוך פחות משעה, אבל היתה עמוסה ביותר מדי מכשולים. את כל הזמן שחסכתי הייתי צריך לבזבז על בירורים בקשר למה בדיוק מיקרוסופט תרשה לי לעשות עם המחשב שלי כשאתקין עליו את ויסטה, ומה היא תדע עלי אחרי שאתחיל להשתמש במערכת; את תחושת הסיפוק והביטחון העצמי שהייתי יכול להרגיש כשסיימתי בהצלחה התקנה של מערכת הפעלה מסובכת, החליפה תחושת תסכול וחוסר אונים כשגיליתי שהתוכנה שאני משתמש בה לא באמת שייכת לי, וכפועל יוצא מכך - גם המחשב שלי אינו באמת שלי.

בינתיים, הרושם הראשוני שלי מוויסטה ממשיך להיות מעורב, ועדיין לא הספקתי להתייחס לוויסטה עצמה. מחר אתחיל להשוות אותה לחלונות XP ולמערכות הפעלה אחרות, ובהמשך אבדוק את כל השיפורים שמיקרוסופט היתה אמורה להכניס בה מעל ומתחת למכסה המנוע, וכן את כל התוכנות החדשות המצורפות אליה.

___________________________________________________________
היום הראשון: היכרות
היום השלישי: איפה ה-XP שלי?
היום הרביעי: תוכנות
היום החמישי: סיכום
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by