ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום, חבר 
 
 
דורון טילמן

היום, אם לא ידעתם, הולכת לעולמה מערכת ההפעלה היציבה ביותר שמיקרוסופט יצרה באופן רשמי – הדוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היה שלום דוס
 היה שלום דוס   
<\:A
התאריך: ה- 31 לדצמבר 2002

המאורע: מותו הרשמי של ה-Disk Operating System, הידועה גם בשם DOS.

כמו לכל דבר, גם למערכת ההפעלה הכי יציבה בעולם (מבית מיקרוסופט בכל מקרה), יש סוף. לא אנחנו לא מדברים על חלונות 95' (איםה אתם חיים?), אלא על אביה הרוחני - הדוס.

בדף מלא במלל משפטי, שאמור להיות נהיר לכולנו, מנסים להסביר לנו קברניטי מיקרוסופט כיצד נקבע אורך החיים של כל מוצר, ולמה ידידנו הדוס צריך ללכת לדרכו אחרי 21 שנות שירות.

ובכן, לכבוד סיום תקופת הדוס אנחנו מגישים לכם את סיפור יצירתו, עלייתו ונפילתו של אליל המחשבים של שנות ה-80 וה-90.
 
לא ידע ללכת מכות. קילדול
 לא ידע ללכת מכות. קילדול   
בראשית

ויהי בסוף שנות השבעים ויצור טים פטרסון את מערכת ההפעלה למחשבים. ויראה פטרסון אחרי ארבעה ירחים כי טוב, ויקרא שמה של מערכת ההפעלה Quick and Dirty Operating System או בקיצור QDOS.

ובימים ההם ייעצה חברה קטנה בשם מיקרוסופט, לחברה הלא כל כך קטנה, IBM, בנושא יצירת מערכת הפעלה עבור אחד מפלאי העולם החדש, המחשב האישי הראשון.

וידע ביל גייטס מבית מיקרוסופט את אשר עשה ביל פטרסון, ויישא ויתן עימו על הסכם "שיווק תמורת עמלה" למערכת ההפעלה. ויתפתה פטרסון לנוכח הסיפור על לקוח הסתרים ראשון של מיקרוסופט, ויסכים. ויראה ביל כי טוב הדבר, וישכנע את בתו של פטרסון למכור את זכויות ה-QDOS לחלוטין, ויצלח במעשיו. וייתן ביל רק 50 אלף הדולרים ויקבל את הזכויות, ויבוא ל-IBM וימכרו יחדיו את המחשב האישי. ויהי שמו בחוצות העיר "IBM PC".

ויחמוד ביל בצע כסף ויבוא לבית IBM ויאמר: "שחררו אותי מעולכם ואתור את העולם לבדי, רק אני ומערכת ההפעלה שלי". ויראו IBM כי אין טוב ביל גייטס עני ומרוד, וישחררו אותו.
וינדדו ביל ומרעיו וישווקו את מרכולתם תחת שם אביהם מולידם – MS-DOS. ותשקוט הארץ 21 שנה.

וטים? כעבור כמה חודשים הוא עזב את החברה שהעסיקה אותו וקיבל משרה במיקרוסופט. אותה חברה תבעה את מיקרוסופט לאחר 5 שנים על הפרת החוזה אתם – וזכתה בסכום של 975 אלף דולר. (תודה למשי)
 
 
שמות

אותו דוס של ביל וחבר מרעיו לא נותר לבד בעולם, למעשה קיימים לא פחות מארבעה סוגים שונים של דוס, שבקושי שניים מתוכם עדיין משווקים לקהל הרחב, ואלה הם:

DOS האמיתי
זוכרים את טים פטרסון, אבי הדוס? ובכן, לדוס יש גם סבא, קוראים לו גארי קילדול ז"ל, שיצר אי שם בתחילת שנות השבעים תוכנה בשם CP/M. רק השתלשלות מאורעות שופעת מזל (טוב/רע) מנעה ממנו להיות המיליארדר שכולם אוהבים לשנוא.
לא נלאה אתכם יותר מדי בפרטים, אבל מספיק שתדעו שלושה דברים:
1) טים פטרסון ביסס את QDOS על CP/M.
2) אל תלכו לטוס כאשר IBM רוצים לקנות מכם תוכנה ו –
3) והכי חשוב, אל תיכנסו לבר של אופנוענים אם אתם לא יודעים ללכת מכות.

בכל מקרה, בשנת 1988 יצרה חברת Digital Research של קילדול את DR-DOS על בסיס ה-CP/M, אולם כעבור זמן מה הלכה החברה הלכה, וממש לא מזמן נמכרו הזכויות למוצר לחברת DeviceLogic.

תואם DOS
בשלב כלשהו (בערך בגרסה 5) נפרדו דרכיהם של מיקרוסופט ו-IBM. האחרונה שיווקה עם מחשביה גרסאות נבדלות של DOS שיועדו למחשב האישי המקורי שלהם (ומכאן הביטוי תואמי IBM), וממשיכה לעשות זאת עד היום למעשה, עם PC-DOS 2000. הם נשבעים שזה טוב בהרבה מ- 6.22.

שחררו את DOS
כמו לכל דבר כמעט בזמן האחרון, קיימת גם קבוצת אנשים מופלאה שהחליטה לעזור לכל מי שרוצה לשווק דוס מבלי לשלם למיקרוסופט. הם עובדים יומם ולילה על הגרסה החופשית, שנקראת כמובן FreeDOS, וגם אתם מוזמנים לעזור.
 
 
 
דברי הימים

אבל לא משנה כמה מתחרים יש, כאשר זה מגיע לפופולאריות, איכות, ומונופול אכזרי (סליחה, חוש לעסקים) אין כמו מיקרוסופט, ומרבית האנשים בעולם מכירים רק דוס אחד, בכמה גרסאות כמובן.
הנה כמה מנקודות המפנה בחייו הארוכים של הדוס:

אוגוסט 87 – גרסה 3.3 הפופולארית שברה את כל שיאי האכסון של אותה תקופה עם דיסקטים של 5 ורבע אינטש וקיבולת של 1.2MB ודיסקט של 3.5 עם 720KB. לשם כך היה צריך כמובן להכיר את רזי הפקודה Format.

יוני 91 – גרסה 5.0 הביאה לא רק ממשק גרפי בשם Dos Shell (שהופיע לראשונה בגרסה 4) , אלא גם אפשרות לבצע Undelete ו-Unformat. ואיך אפשר בלי ה-QBasic - עורך ומהדר לשפת התיכנות Basic בו ניתן היה למצוא את משחק הסנייק המקורי וגם את Gorillas.

יוני 94 – גרסה 6.22 היא האחרונה בה שווק הדוס לבדו. בין היתר ניתן למצוא כאן תוכנה להכפלת המקום בדיסק הקשיח בשם DriveSpace/DoubleSpace (שגם סיפורה כרוך בפעולות בצד הלא הנכון של החוק).

אוגוסט 95 – הופעתה של חלונות 95 מבשרת את תחילת הסוף של עידן הדוס שהגיע לגרסה 7.
 
סוף דבר

אפשר עוד לכתוב מילים למכביר אודות מערכת ההפעלה ששינתה את העולם, להזכיר מושגים כמו Setver (כי רק בדוס צריך פקודה שתשקר לגבי הגרסה של עצמה), לנבור בתוככי ה-Config.sys וה-Autoexec.bat (שעדיין קיימים אם לא ידעתם) ולשתול שם פקודות כמו Device= או Echo Off. ואיך אפשר בלי להתקין Norton Commander עם שומר מסך של כוכבים מנצנצים ולשמור על המחשב מפני וירוסים עם תוכנות כמו אליישים וכרמל.

אפשר, אבל אנחנו לא נעשה זאת.

אנו יודעים כי פרץ הנוסטלגיה שגורמת המילה דוס הוא אולי לא מנת חלקם של כולם, אבל בין אם תרצו או לא תרצו, תמצית הדוס עדיין זורמת בת'רדים של מערכות ההפעלה המודרניות, אפילו בחלונות XP, אם כי לא בצורה טהורה, אלא בתור תחליף סינתטי נחות בשם אמולטור.

נסיים בשאלה: מה קדם למה? סיפור הבריאה של הדוס, בו התחלנו, או דווקא סיפור הבריאה שרץ על דוס

C:\> EXIT
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by