ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
2002: מחפשים סיכום 

2002: מחפשים סיכום

 
 
עידו קינן

בריטני, בן-לאדן ודרגונבול: מה אומרים החיפושים הפופולריים ברשת על השנה שחלפה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

העתיד נשמע נוסטרדמוס

`דברי הוצאו מהקשרם`. נוסטרדמוס
 `דברי הוצאו מהקשרם`. נוסטרדמוס   
נוסטרדמוס כבר לא מעניין אותנו. בשנת 2001, היה שמו של חוזה העתידות השנוי במחלוקת החיפוש שזכה לעליה התלולה ביותר בגוגל. בשני המקומות שאחריו כיכבו ה-CNN ומגדלי התאומים, והאנת'רקס תפס את המקום החמישי.

גם השנה הגיע נוסטרדמוס למקום הראשון – אבל הפעם ברשימת החיפושים שחוו את הירידה התלולה ביותר. בלייקוס, למשל, הוא ירד תוך שנה בשלוש מאות (!) מקומות. אצלנו באינדקס נענע הוא התדרדר אל מעבר למקום החמשת אלפים. אכן, כך חולפת תהילת עולם.
 
 
עלייתו ונפילתו של נוסטרדמוס בן המאה ה-16 קשורה קשר הדוק לאקטואליה של תחילת המאה ה-21: אחרי קריסת בנייני התאומים, הסתובבה ברשת שמועה לפיה חזה נוסטרדמוס את הפיגוע. במשך שבועיים ישב נוסטרדמוס בראש רשימת החיפושים של גוגל, ובשבוע השלישי עבר להוביל את רשימת היורדים.

הסיפור הנ"ל הוא דוגמה מצויינת לאחת המגמות שפרחו השנה ברשת: ניתוח סוציולוגי\כלכלי\אנתרופולוגי של תוצאות חיפוש באינטרנט (מי שרוצה לצלול אל תוך הנתונים, מוזמן). התת-מודע הקולקטיבי, שלא לדבר על המודע, מוצגים במלוא הדרם (או עליבותם) בתוצאות החיפוש של האתרים המובילים (כמובן שמדובר בקולקטיב המערבי האמיד, שיכול להרשות לעצמו מחשב וחיבור לאינטרנט).
 

מורדים – יותר טוב מסקס

`אנחנו הכי אוהבים את הטור של סבא לינק`. המורדים
 `אנחנו הכי אוהבים את הטור של סבא לינק`. המורדים   
את רשימת החיפושים של אתר לייקוס לשנת 2002 מובילה, למרבה ההפתעה, תוכנית הטלוויזיה דרגונבול. הנתון הזה לא מפתיע את מי שראה את סיכומי השנה הקודמת של לייקוס: גם אז, למרות אירועי ה-11 בספטמבר, הצליחו גיבורי סדרת האנימציה היפנית לנצח את לוחמי אל קאעידה. מעניין לציין שגם ביאהו הצליחה הסדרה להתברג לשלישייה הראשונה ברשימה השנתית, אבל בגוגל היא אפילו לא נכנסה לעשרים החיפושים המובילים.
 
 
אצלנו בנענע, הושפעו החיפושים מגל הטלנובלות ששוטף את ישראל. מילות החיפוש הטלוויזיוניות שהתברגו במקומות הגבוהים ברשימה השנתית הן: קטנטנות (מקום 2), לחיי האהבה (28), טלנובלות (41), ויוה (67), נטליה אוריירו (39) ופקונדו ארנה (130).

הנתון המפתיע ביותר הוא טלנובלת הנוער "המורדים", שלמרות הזמן הקצר והערוץ הנידח יחסית בהם היא משודרת, הצליחה להגיע למקום הרביעי המכובד, ואפילו לעשות היסטוריה: בחודש דצמבר, לראשונה מאז הקמת נענע, ירדה המילה "סקס" מראש רשימת החיפושים והותירה את הבכורה ל"המורדים".
 

את המנגינה הזאת – לא נפסיק לשיר

`על גופתי אתם תחליפו שירים`. נאפסטר ז``ל
 `על גופתי אתם תחליפו שירים`. נאפסטר ז``ל   
נאפסטר נסגרה השנה סופית והגיעה אל המקום השני ברשימת היורדים של גוגל. אבל רוח החופש שלה עדיין מפעמת בלבבות הגולשים, ובמקום השני בלייקוס (והרביעי ביאהו) התייצבה היורשת הלא-רשמית, קאזאה.
 
גם ה-mp3 ממשיך לעניין את הגולשים: הוא ניצב בראש רשימת החיפושים הטכנולוגיים של גוגל, כשהוא מקדים את ה-SMS, הלינוקס והאקסבוקס.
 

Click me baby one last time

`אם מחפשים אותי, תגידו שאני לא פה`. בריטני (צילום: רויטרס)
 `אם מחפשים אותי, תגידו שאני לא פה`. בריטני (צילום: רויטרס)   
הזמרת (?) בריטני ספירס הודיעה השנה על פרישה זמנית לצורך מנוחה והתאוששות. בריטני היתה תופעת פופ שנפלה על האינטרנט בזמן טוב, והפכה למה ששגרירנו באינטרנט קורא "קיסרית אינטרנט". אנחנו כבר לא מדברים על רבבות האתרים שמוקדשים לה: הגברת זכתה לככב במשחק מחשב תלת-מימדי, ומישהו יצר וירוס על שמה.

כמובן שזה הוביל לחיפושים רבים על שמה, ובריטני הגיעה אל המקום השני ביאהו, ה-21 בנענע, והרביעי בלייקוס, שם היא גם מובילה את רשימת הנשים זו השנה הרביעית ברציפות. בשלושת האתרים, בריטני היא הסלבריטי הראשון שמופיע ברשימה. ביאהו היא מובילה גם את קטגוריית המוזיקאים, לפני אמינם, נלי ושאקירה.
 
לעומת זאת, בגוגל נאלצה בריטני להסתפק במקום השני לטובת ג'יי לו, אבל עדיין הצליחה לעבור את שאקירה. בהמשך הרשימה אפשר למצוא את האלי ברי (איך לא, בעצם, אחרי שהופיעה בכל מקום השנה), פאמלה אנדרסון ואנה קורניקובה.

עוד בגוגל: בריטני לא הצליחה להכנס לעשיריה הכללית וגם לא לרשימת המוסיקאים. מצד שני, היא הצליחה לעמוד בראש רשימת הנשים גם אצל הבריטים וגם אצל הצרפתים.

למרות (ואולי בגלל) סרטה "קרוסרודס", בריטני כלל לא הגיעה לרשימת 20 השחקנים המובילים של יאהו, אבל יכול להיות שזה בגלל שאנשי האתר לא מנו אותה בקטגוריה הזאת (ועם שלישייה פותחת של ג'יי לו, פאמלה אנדרסון ו-ווין דיזל, אולי זה לא כזה הפסד גדול). אבל בריטני כן קיבלה ריספקט ביאהו, שם כיכבה ברשימת עשרת אנשי השנה של האתר, שהזוכה בה הוא נשיא ארה"ב, ג'ורג' W בוש.
 

קצת סקס

`חילקתי נקניקיות במרכז הליכוד`. מקארתי
 `חילקתי נקניקיות במרכז הליכוד`. מקארתי   
בחיפושי תמונות נשים של גוגל הובילה (שוב) בריטני ואחריה (שוב) פאמלה אנדרסון ו(שוב) ג'יי לו. את רשימת הגברים של מובילים אמינם ואחריו בראד פיט והראפר נלי.

הדוגמה הטובה ביותר לדרך שבה עובדים החיפושים (והחרמן הגברי המצוי) היא ג'ני מקארתי, שלמרות שלא עשתה כלום כבר שנים, הצליחה לעבור את היידי קלום, שרה מישל גלר וקירסטן דאנסט. מקארתי, למי שלא זוכר (ולמה שמישהו יזכור), הנחתה לפני מיליון שנה שעשועון הכרויות ב-MTV נבחרה כשפנפנת השנה של פלייבוי וכיכבה בסדרה כושלת על שמה.
 
גם בנענע הוביל השנה ה"סקס" (כש-"sex" מגיע למקום השלישי), אתר "עולם הסקס של ענת" הגיע למקום החמישי ואחריהם: חפוז (7), מין (37), זיונים (42), XXX (מקום 52), פורנו (79), "סקס ישראלי" (106) ו"עירום" (110).
 

ישחקו הגיימרים לפנינו

בתחום המשחקים הגיע "סימס" למקום הראשון ברשימות של יאהו וגוגל. אחריו ממוקמים Half Life ו-GTA3. בלייקוס מוביל פיינל פנטזי ואחריו GTA3 ו-GTA Vice City. בסה"כ, מככבים ברשימת 20 המובילים של גוגל חמישה משחקי מחשב, לעומת אפס בשנה שעברה.

בתחום הקונסולות הגיעה פלייסטיישן 2 למקום הראשון ברשימה הכללית של יאהו, ובלייקוס היא מוקמה במקום העשרים ושישה. המתחרה הגדולה של הפלייסטיישן, אקסבוקס, הגיעה למקום השביעי בחיפושים הטכנולוגיים של גוגל.
 

חיפוש של חיפוש

קוריוזים מחיפושי נענע: גולשים חיפשו את וואלה, walla ו-www.walla.co.il (מקום 30 והלאה), גוגל, google, גוגל ישראל, www.google.co.il ו-www.google.com (מקומות 50, 248, 1878, 5258 ו-8651; חשבתם לחפש בגוגל?), דפי זהב (55), 144 של בזק (59), אתר MSN (מקום 167), start (מקום 358) ואפילו "נענע" (119).
 

ב-2003 יהיה חם ומגעיל

`חזרתי. יש הודעות בשבילי?` שליחות קטלנית 3
 `חזרתי. יש הודעות בשבילי?` שליחות קטלנית 3   
לייקוס חוזה שהטרנדים של השנה הבאה יהיו סרט ההמשך "Matrix Reloaded", סרט ההמשך שליחות קטלנית 3 (שוורצנגר חוזר להילחם באויב האולטימטיבי: רובוטית סקסית וארוכת רגליים), סרטים המבוססים על קומיקס (Daredevil והאלק), משחקי המחשב סימס אונליין ודום 3, והסופגניה הלוהטת, הבייבלייד (סביבון אקסטרים. אל תשאלו).
 
ביאהו ערכו סקר סגור (בו התשובות נקבעו מראש) על מה יהיו הטרנדים המובילים של 2003. הגולשים דירגו כך (נכון לזמן כתיבת שורות אלה):סרטי ההמשך של מטריקס (30 אחוז מהגולשים), בריטני (21), כריסטינה אגילרה וג'יי-לו (12 כל אחת), סדרת הטלוויזיה "חברים" (7), האלק ושאניה טוויין (4 כ"א), צמד הזמרות הרוסיות הספק-לסביות טאטו (3) ו-Daredevil (שני אחוזים).

אה, וגם לגדי שמשון יש מה להגיד בנושא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by