ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נגעת – שילמת 
 
 להציג את האצבע הנכונה למכונה   
 
צבי טלית

רשת הסופרמרקטים הגדולה בארה"ב מציעה אמצעי תשלום חדש: טביעת האצבע שלכם; מה היתרונות והסכנות הכרוכות ביצירת תקדים שכזה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש כרטיס מועדון?
 יש כרטיס מועדון?   
נניח שהגעתם למקום הראשון בתור בסופרמרקט, ורק אז גיליתם שחסר לכם כסף, או ששכחתם את הארנק. מה אם תוכלו ליישב את החשבון בנגיעה של אצבע? חברת קרוגר, רשת הסופרמרקטים הגדולה בארה"ב, מציעה לחלק מלקוחותיה בדיוק את אפשרות זו, באמצעות ניסוי של טכנולוגיה לסריקת טביעת אצבע כאמצעי תשלום, שהיא עורכת בשלושה מסניפיה בטקסס.

מכונה אשר בודקת את האצבע המורה, משווה את טביעת האצבע הייחודית עם זו הנמצאת במאגר המידע של חשבונו של האיש. החברה נמנעת במכוון מהמושג "fingerprinting" (לקיחת טביעות אצבעות) בשל הקונוטציות הקרימינליות שלו, בדיוק מסיבה זו המכונה סורקת את האצבע המורה ולא את האגודל.

לקוחות יכולים להצטרף לתוכנית באופן התנדבותי ע"י הצגת רשיון הנהיגה, האצבע המורה והוכחת אמצעי תשלום (כרטיס אשראי, כרטיס חוב או צ'ק אלקטרוני). מהחברה נמסר כי במהלך תשעת החודשים בהם נערך הניסוי הצטרפו למעלה מ-10,000 לקוחות להשתתף בו. החברה לא מסרה לרשת רויטרס על כוונות להרחיב את התוכנית לחנויות נוספות ברשת. אך אנו לא חייבים להשתכנע רק בגלל שהם אמרו.
 
גם על סימה אף אחד לא יעבוד!
 גם על סימה אף אחד לא יעבוד!   
בחירה לא מפתיעה

נושא זה של אישור רכישה וקנייה באמצעות טכנולוגיה ביומטרית, הוא דרוך ומורכב עד מאוד. לעומת אלו המצודדים באפשרויות הנוחות הכרוכות בשיטה זו, ניתן למצוא בצד השני של המתרס מתנגדים לנושא, הן מקרב אלו החרדים לסוגיות הפרטיות והן מקרב האוכלוסייה הנוצרית הדתית בארה"ב.

אלו המצדדים אומרים כי מדובר באמצעי נוח ויעיל לחיסול הטרחה הכרוכה בלהסתובב עם ארנק, לחכות בתור מאחורי מישהו שמנסה לרשום צ'ק ביד רועדת בעוד שני הילדים מנדנדים לך. יחי היעילות, החיסכון והקידמה.

הבחירה בעיירות קטנות בטקסס כזירת הניסוי, אינה מקרית. טקסס מהווה את ליבה של "רצועת התנ"ך" (The Bible Belt), רצועה גיאוגרפית החוצה את מרכז ארה"ב, המורכבת מרוב גדול של נוצרים דתיים (תומכי המפלגה הרפובליקנית ברובם). זרמים שונים בנצרות העלו לא פעם בעבר את החשש, כי התוכנית להשתלת שבב אלקטרוני (לצרכים שונים) בגופם של בני אדם, מהווה את מה שמכונה כ"סימנה של החיה", המופיע בספר ההתגלות בברית החדשה.

החדרת הטכנולוגיה לזיהוי טביעת אצבע, שהיא פולשנית הרבה פחות מהשתלת שבב, מהווה מעין צעד לריכוך דעת הקהל בכיוון זה, באזור שהוא כה רלוונטי מבחינת אחוזי ההצבעה לנשיא בוש ולמפלגה שבראשה הוא עומד.
 
 
גיקים, גיקים, גיקים

קהילת הגיקים חלוקה אף היא בין המצודדים למתנגדים. בקרב המתנגדים ניתן לשמוע את אלו החרדים לנושא זכויות המידע של הפרט הטוענים כי בידי החברות הפרטיות והממשל קיים כיום הרבה יותר מידע "אישי" מאשר טביעת האצבע. אם אדם משלם בעזרת כרטיס האשראי (או בצ'ק) הם יכולים לדעת את כיפות הקניות שלו, היכן ומתי מתבצעת הרכישה, ומה המוצרים שנרכשו. אז מה ההבדל הגדול אם עכשיו יצרפו לרשימה זו גם את טביעת האצבע?

ההבדל הגדול, כפי שמציע אחד מהאנשים הללו, טמון בהודעה של משרד ההגנה האמריקאי, על כך כי הוא מתכוון לבנות מאגר נתונים כדי לפקח על תנועת כספים ורכישות של צרכנים. הטענה של רשת הסופרמרקטים הגדולה בארה"ב (שחברי הדירקטוריון שלה תורמים כספים לשתי המפלגות), כי הצעד הוא תמים לחלוטין, נראית תמוהה במקצת.

ניתן בהחלט להניח כי מערכת טביעת האצבע, מרגע שתיושם באופן פעיל ברחבי ארה"ב כולה, עשויה לשמש כזרוע נוספת של רשויות החוק לאיתור עבריינים, אולם רוב הסיכויים שאלו ימצאו דרכים לעקוף אמצעי זה. אולם הבעיה הגדולה באמת, צפויה להתעורר מהרגע שתופעל גם המערכת של משרד ההגנה לאיתור דפוסי התנהגות המרמזים על פעילות עבריינית, מערכת שתפקידה למנוע מעשה פשע עוד לפני שזה התבצע.

ובל נשכח גם כי המערכת, אמינה בדיוק כמו האנשים שמריצים אותה, כמו סוכן היחידה למלחמה בסמים (DEA) אשר נעצר לאחרונה על מכירת מידע ממאגרי המידע של רשויות החוק, או כמו רוברט הנסן, סוכן FBI שהורשע על מכירת מידע לרוסיה בתמורה ליהלומים. כן... אין שום סיבה לדאגה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by