ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש קץ לילדות 

יש קץ לילדות

 
 
עידו הרטוגזון

Startup Seeds הוא פרויקט ללא מטרות רווח, שמחבר בין ילדים שחולמים להיות מיליונרים כבר בגיל 23, לבין יזמים ותיקים שעשו את זה. "מסודרים", הדור הבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Startup Seeds. יזמים בני עשרה (צילום: אתר Startup Seeds)
 Startup Seeds. יזמים בני עשרה (צילום: אתר Startup Seeds)   
בשנים האחרונות גדל פה דור חדש של ילדים ובני נוער. כמי שגדלו בתוך הטכנולוגיה ולא מול ערוץ הילדים, הם מפתחים גישה חדשה לחלוטין לטכנולוגיה. הם מדברים אותה כשפת אם וחווים אותה בצורה אינטואיטיבית יותר. השימוש הכבד שלהם באינטרנט, והעובדה שזה העולם שהם מכירים טוב יותר מכל עולם אחר, נותן להם נקודות מבט ייחודית שאנשים מבוגרים כנראה מפספסים.

Startup Seeds, ארגון חדש שהוקם לפני כשבעה חודשים על ידי היזם יגאל ליכטמן, מבקש לרתום את היצירתיות והחדשנות של הדור הצעיר הזה על מנת לבנות דור חדש של יזמים צעירים. הארגון פועל במסגרת מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל, ומטרתו לאתר צעירים בני 12-21 עם רעיונות יזמיים, ולתת להם את הכלים והכסף כדי לפתח את הסטארט אפ הבא. את בני הנוער מלווים יזמים בקליברים הגבוהים ביותר, כמו מאיר ברנד (מנכ"ל גוגל ישראל) או יאיר גולדפינגר (ממייסדי ICQ).
 

קרנבל הגיקים

פיצות ופינות גאדג'טים. ילדים מתלהבים (צילום: עידו הרטוגזון)
 פיצות ופינות גאדג'טים. ילדים מתלהבים (צילום: עידו הרטוגזון)   
מרכז רבין ברמת אביב היה גדוש ביום שלישי בגיקים וגיקיות בכל הגילאים. מפקאצות לינוקס דרך חיילים וכלה בילדים שלא הייתם נותנים להם לעלות לבד על רכבת ההרים בלונה פארק. האווירה הכללית היתה סוג של קרנבל גיקים, עם תורים ליד קונסולות משחקים, פינת גאדג'טים, משלוחי פיצות וצלחות עמוסות כל טוב. אבל כמו שליכטמן אמר לנענע מחשבים: "אל תטעה לחשוב שהבאנו אותם לפה כדי לשחק". מאחורי המפגש היתה מטרה רצינית בהרבה.

"כמה ילדים וילדות גולשים פחות משלוש שעות ביממה?", שאל עמי בן בסט, ראש מרכז Startup Seeds, את האולם הגדוש מפה לאוזן. מתוך כ-150 ילדים רק שניים או שלושה מרימים את היד. נראה שהוא מרוצה. "אנחנו פה כדי לעזור לכם להעמיק את הרעיונות שלכם וגם ליישם אותם", מסבירה לילדים מיכל גבע, מנהלת השיווק של האתר. בחולצה הגיקית ובחיוך התמידי שלה נראה שהיא משתלבת היטב בין הילדים.
 

יזם זה בנפש

יזם את הקמת המרכז. יגאל ליכטמן (צילום: עמי בן בסט)
 יזם את הקמת המרכז. יגאל ליכטמן (צילום: עמי בן בסט)   
בינתיים חלק מהיזמים המלווים - הדמויות המייסדות של תעשיית ההייטק המקומית - הגיעו לכאן לחלוק עם הקהל קצת מהניסיון שלהם. גולדפינגר עומד ומספר לילדים על הימים הראשונים של התוכנה שיצרה את שוק תוכנות המסרים המידיים. "חצי שנה לא ראיתי טלוויזיה", אמר כאילו חולק איתם סיפורי אימה מהתקופה ש-ICQ עוד הייתה סטארט-אפ עלום. "הייתי אוכל פעם ביום במסעדות אכול כפי יכולתך, נוסע במכונית שעלתה 300 דולר וכולנו עבדנו בלי משכורת".

גם איציק בן בסט, לשעבר סגן נשיא חברת בליזארד, מפתחת המשחק World of Warcraft, מתריע בפני הצעירים שיזמות זה לא פיקניק. "המחיר של יזמות זו מחוייבות מטורפת למוצר שאתה מפתח", הזהיר, אך מיהר להבטיח שבעולם החדש כל אחד יכול לעשות את זה.

הוא בעצמו בא מחולון ולפני הכנס ביקש מהמארגנים דבר אחד: שלאירוע יגיעו ילדים מכל הארץ. וכך הגיעה לשם גם קבוצת ילדים מקרית שמונה. "יזם זה לא מישהו שגדל עם חינוך מסוים במקום מסוים", הסביר לילדים. "יזם יכול להיות כל אחד. אין מסלול שיזם עובר. יזם זה בנפש שלך".

הגיקים הקטנים גומאים את המילים, מציפים את הגיבורים בשאלות ואחרי שההרצאה מסתיימת הם מקיפים אותם עם רעיונות למשחקים, תוכנות, שאלות על ז'אנרים, זכויות יוצרים, טכנולוגיות חדשות ועוד מליון נושאים שבני 14 לא בהכרח אמורים להתעסק בהם. בחריצות ובסקרנות האינטלקטואלית שלהם, הילדים האלה נותנים דיוקן אלטרנטיבי לנוער הישראלי של שנת 2007.
 
 

מפתים יזמים צעירים עם פיצות

רעיון שאין לו תקדים. עמי בן בסט (צילום: עמי בן בסט)
 רעיון שאין לו תקדים. עמי בן בסט (צילום: עמי בן בסט)   
"החברה' האלה זה פשוט לא יאומן", מתלהב עמי בן בסט. "אני כל הזמן חושב מה היה קורה אם אני הייתי נכנס בגיל 14 לאינטרנט. אני חושב שהייתי מתפוצץ. האינטרנט והמחשב כל כך מפתחים את האנשים האלה, הם פשוט סופרמנים ואתה יכול לדבר איתם כמו שאתה מדבר איתי. זה לא יאמן כמה שהם מוכשרים", אמר בהתרגשות.

יום לאחר הכנס בן בסט עדיין מרוצה מאוד. "ציפיתי ל-50 בני נוער ובסוף הגיעו קרוב ל-150. זו הצלחה אדירה מבחינתנו. יש לי תמונות של יאיר גולדפינגר עומד ומדבר עם ילדים. הוא בא לזמן מוגבל והוא לא הצליח לעזוב. כמעט הייתי צריך לגרש אותו", סיפר.

מה אתם מנסים להשיג במיזם הזה?
"הרעיון הוא לנסות לפנות לבני נוער מכל רחבי הארץ. כאלו שהם יצירתיים ובעלי חשיבה אחרת ורעיונות מעניינים, ולעזור להם ליישם את הרעיונות הללו. הכוונה היא לרכז בני נוער רבים ככל האפשר עם אורינטציה טכנולוגית, לעודד אותם ליזמות וגם לאתר את היזמים שיש להם פוטנציאל. הרעיון שלנו הוא ת'כלס. אם יש מישהו עם רעיון טוב, תעזור לו לפתח חברה שתיכנס לשוק כמו כל סטארט-אפ אחר".

איך אתם משכנעים את הילדים להגיע?
" Startup Seeds זה רעיון שאין לו תקדים בעולם. אנחנו ממציאים פה הכל מהתחלה. בשביל לאסוף את הילדים אנחנו עושים כנסים, ועושים pizza events. אנחנו גם לוקחים אותם לסיורים בחברות כמו גוגל, מיקרוסופט או אינטל ומחלקים להם פרסים בהגרלות. אבל הדבר הכי חשוב זה לומר להם: 'כאן אתם פוגשים בני נוער כמוכם'".

מה אתם עושים כשבא אליכם ילד עם רעיון?
"הם מעלים את הרעיון לאתר ואנחנו בודקים אותו בדיקה ראשונית. אחרי זה יש לנו צוות של יזמים מלווים שבודקים את הרעיון, ואם הוא טוב - מעבירים אותו לבדיקה קבוצתית. אם יש המלצה מעבירים אותו לשלב של הקמת חברה".
 

19 סטארט-אפים בקנה

יזמים מכל תחום, אפילו רובוטיקה (צילום: אתר Startup Seeds)
 יזמים מכל תחום, אפילו רובוטיקה (צילום: אתר Startup Seeds)   
אחד הדברים המרשימים ביוזמה הזו, שפועלת ללא מטרות רווח, היא ההתגייסות המפתיעה של חבורת משקיעים ויזמים מנוסים, שמגיעים מתחומים כה מגוונים. מרובוטיקה ומנועי חיפוש ועד מסחר אלקטרוני ומשחקי מחשב. והכל כדי להקדיש סיוע לחבורת ילדים עם מוחות קודחים.

איך שכנעתם את כל היזמים האלה להצטרף בהתנדבות?
"יש לנו 15 יזמים שעשו את זה בתעשיית ההייטק וכולם באים לפורומים ועונים לשאלות. אמרתי להם שאני עושה להם מסע בזמן, מפגיש אותם עם עצמם כמו שהיו לפני 20 שנה. עכשיו כבר יש עלינו ממש לחץ מצד אנשים שרוצים להיות מלווים", מספר בן בסט.

יגאל ליכטמן הגדיר את הארגון ככזה שפועל ללא מטרות רווח. לאן באמת הולך הכסף שמרוויחים מהרעיונות והסטארט-אפים של הילדים?
"הרעיון שלנו הוא שאנחנו נותנים כסף ואם החברה מצליחה - הכסף חוזר למרכז. זה לא כסף שמגיע לכיס הפרטי של אף אחד, אלא נועד לאפשר לנו מרווח נשימה ואפשרות להשקיע בעוד רעיונות של ילדים אחרים. חוץ מזה, אנחנו גם מתכננים חברה שתהיה מורכבת מבני נוער שיעבדו בשכר וייצרו שירותים תמורת כסף. גם זה יכניס כספים".

כמה רעיונות מצאתם בינתיים?
"כרגע יש 19 רעיונות, אבל זה עוד יגדל מאוד. רק היום, בעקבות הכנס, נוספו שבעה רעיונות חדשים".
 

הילדים מבינים את האינטרנט הכי טוב

יזמים צעירים לא מקובעים. יאיר גולדפינגר (צילום: עידו הרטוגזון)
 יזמים צעירים לא מקובעים. יאיר גולדפינגר (צילום: עידו הרטוגזון)   
יאיר גולדפינגר, אחד מארבעת המופלאים של ICQ, הוא סוג של מודל עבור הילדים הללו. כשדיברנו איתו בכנס הוא ניסה למנות על אצבעות הזהב שלו את הסטארט-אפים שבהם עבר בחייו - dotomi, JAHJAH ועוד כמה חברות - עד שבשלב מסוים התבלבל, כאילו היה אב למשפחה מרובת ילדים שלא מצליח לזכור את שמות ילדיו.

"המטרה שלי בסופו של דבר היא למצוא שם מספר חברות, לעזור להן ולחנוך את הילדים. לא בעד כסף, אלא בשביל שני דברים: להחזיר משהו לקהילה ולספק להם עזרה שהם באמת צריכים. וזה בלי לדבר על כך שברמה האישית הם פי אלף יותר חכמים מאיתנו. המטרה פה היא ללכת ולתרום תודה לתעשיה כדי שעוד כמה שנים הם אלה שיקימו את הסטאראט-אפים הבאים פה בארץ. אם יהיה לנו הצלחות זה יהיה מצוין, אבל גם אם נקים משהו, נעבור את כל התהליך, נלמד, נחנוך, נקים מוצר והוא לא מאוד יצליח - אני חושב שהשגנו את המטרות שלנו", הוא משוכנע.

מה מאפיין יזמים צעירים?
"הם לא מקובעים במחשבה. לנו בתור יזמים דברים נראים מסובכים וקשים. להם אין מגבלות בחשיבה. יש להם המון אנרגיה ורצון ובינינו, הם מבינים את האינטרנט יותר טוב מכולנו. אתה יודע כמה שעות הם מבלים ברשת? הם המשתמשים הכי כבדים והם גם משתמשי העתיד. מעטים מאוד הרעיונות היום שתוך חצי שנה אתה מקים משהו ענק, זה לוקח שנים, ולדעתי, לו החבר'ה שיש להם סיכוי להביא את זה".
 
צאו ותעיזו. איציק בן בסט עם ילדים (צילום: עידו הרטוגזון)
 צאו ותעיזו. איציק בן בסט עם ילדים (צילום: עידו הרטוגזון)   
יש לך עצות ליזמים צעירים?
"אמרתי לכולם פה: חבר'ה, תעיזו. אנשים אומרים 'יש לי את הרעיון ואני מפחד שיעתיקו אותו. אני חייב להגן עליו'. אל תחשוב איך להגן על זה כי בזמן הזה, מישהו אחר יגשים את הרעיון שלך. או שמישהו אומר 'אני חייב לגייס כסף לפני שאני עושה את זה'. אבל רוב החברות המוצלחות הוקמו על ידי אנשים שלא גייסו הרבה כסף, לפחות בשלבים הראשונים. הם לקחו את הרעיון, ובזכות הכישרון שלהם הוציאו מזה מוצר. חמישה אנשים יכולים לשבת בערבים בבית ולהשיק מוצר".

ממש כמו פעם.
"אני נורא מאמין באולדסקול ואני חושב שבעולם של משתמשים, אם לא תצליח לעשות מהמוצר שלך הצלחה במיליון דולר, כנראה שגם בעשרה מיליון דולר לא תצליח. זו תפיסת העולם שלי. אתה לא צריך הרבה מאוד כסף בשביל ללכת להקים משהו, לזרוק אותו לאוויר, לנסות לקדם אותו ולראות אם הוא תופס. תראה את וויקיפדיה, תראה את YouTube. אתה יודע שהם גייסו כלום בסיבובים הראשונים שלהם? אתה לא מבין כמה, אבל אני מכיר את המספרים. עזוב, הם מגוחכים. נכון שכשזה מתחיל לגדול צריך הרבה כסף, אבל למה לעצור לפני ולהגיד 'אני צריך כסף'? תאמין לי, כשאתה תצליח - כבר לא תצטרך לחפש כסף, הוא יגיע אליך".

גם איציק בן בסט קורא ליזמים הצעירים לצאת ולהעז. "שני הדברים שדרושים ליזם הם יצירתיות ותעוזה. אתה נדרש להיות יצירתי כדי לפתח את הרעיון שלך מעבר למה שאחרים יכולים לראות; ותעוזה צריך כי כדי להיות יזם אתה הולך לעבור הרבה דברים קשים והרבה מאוד רגעים מייאשים. אם אין לך תעוזה תתייאש במהלך הדרך".

אבל בינתיים עתיד החדשנות נראה ורוד. "אני רואה את הילדים האלה, אני רואה מה הם יכולים לעשות ואני מרגיש שאני נוגע בקצה של התהילה הזו", אומר עמי בן בסט. "זה ילדים כל כך אינטליגנטים ואני לא יכול לדבר על הרעיונות שלהם, אבל אני מרגיש שאני מסתכל באוצרות שעין אדם עוד לא ראתה. כמו להגיע לתחתית האוקיינוס, למקומות שעוד לא הגיעו אליהם. הם נקיים לחלוטין כי הממסד עוד לא ישב עליהם".
 

לא צריך לדאוג לאישה ולילדים

ילדים משחקים במחשב בכנס (צילום: עידו הרטוגזון)
 ילדים משחקים במחשב בכנס (צילום: עידו הרטוגזון)   
אאור שרף הוא נער בן 18 שפעיל באתר Startup Seeds, ודבריהם של המבוגרים כמו מהדהדים במילותיו. וגם אם הוא עדיין צריך לעבור כמה דברים בחיים, נדמה שלפחות בכל מה שנוגע להתנהלות מול התקשורת אין מה לדאוג לו. "יש פה שני סוגים של אנשים: ממש משועממים או כאלה עם דרייב אמיתי ליזמות", הוא אומר בראיון לנענע מחשבים, ומסרב לגלות לאיזו מן הקבוצות הוא שייך.

שרף, שעל פי עדותו הוגה מספר רעיונות לסטארט אפים בכל יום, מאמין שאפשר לעשות כסף מיזמויות של בני נוער. "רעיונות כמעט לא שווים כלום. קל מאוד להשיג רעיונות טובים. העולם סביבנו מלא בדברים שכל מה שצריך לעשות זה לחשוב עליהם לרגע ולקבל רעיון לסטארט-אפ. מה שחשוב זה אנשים שיאמינו במה שהם עושים ויקדישו את הנשמה שלהם לזה, וילדים בגילאי העשרה נמצאים בדיוק במצב הזה, כי אין להם אישה ולא ילדים. בגיל העשרה אין לך מה לדאוג. במקרה הכי גרוע איבדת 200 שקל וכמה אחרי צהריים שבילית עם חברים. זה בדיוק הזמן להבין שהעולם לא מוגבל כשאתה לא מגביל את עצמך. מתישהו בגיל 18 עושים את המעבר לעולם האמיתי, שם אתה צריך לדאוג לדברים כמו אוכל, חשבונות וילדים. ככל שאתה מתקדם הזמן שלך נגנב על ידי המציאות היומיומית האפורה והקונפורמיסטית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by