ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אתם גנבים. נקודה 
 
 כלי פריצה לכל דבר. קאזה   
 
דורון יעקובי

למרות מה שחשבתם, אתם סתם גנבים קטנים שעושקים את האמנים הקטנים; דורון יעקובי מראה שלא כולם בעד מהפכת המוסיקה החופשית של האינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היא לא נפגעת. בריטני ספירס
 היא לא נפגעת. בריטני ספירס   
קוראים יקרים, אנא הכינו את עצמכם לעוד הטפת מוסר נגד גניבת מוסיקה. כן, אני יודע, הרצו לכם על זה מיליון פעם, ומיליון פעם התחמקתם באלגנטיות. סביר להניח שגם כל מה שלי יהיה להגיד יעבור לגנבים שביניכם מעל הראש, אבל החלטתי לנסות בכל זאת. כל מה שאני מבקש מכם זה לקרוא את המאמר עם ראש פתוח, ולהיות מוכנים לאפשרות שאולי, רק אולי, אתם טועים.

בתאריך ה-1.10 פורסם כאן במגזין "חיים ברשת" מאמר של עמיחי יעקבי, בו הוא מגחך אל מול מסע פרסום כנגד הורדות בלתי חוקיות של שירים מן הרשת, וטוען כי גניבת מוסיקה היא לגיטימית לחלוטין. הרשו לי לנצל את במה זו על מנת לפנות אל כותב הכתבה ולומר לו: עמיחי, כפי שציינת בכתבתך, אתה גנב. אבל אתה לא סתם גנב, אלא גנב מהסוג הגרוע ביותר – הגנב המצטדק.

הגנב המצטדק יגנוב טלוויזיה מרשת מכשירי חשמל גדולה ויטען: "הייתי חייב לקחת את הטלוויזיה הזאת! טלוויזיה בת 50 אינץ' של 'סוני' אינה עניין זול בימינו, אתה יודע. אם לא אגנוב אותה כיצד יוכלו ליהנות ילדי מכוכבי 'קטנטנות' בגודל טבעי? וכיצד אוכל אני ליהנות עד הסוף מן ה-DVD שגנבתי מהדיוטי פרי? חוץ מזה, תראה איזה חנות גדולה זאת. טלוויזיה אחת בטוח לא תחסר להם".

מה שממאנים עמיחי וחבריו הגנבים להבין, הוא שמוסיקה, כמו גם משחקי מחשב וטלוויזיות 50 אינץ', הם מותרות. כל טיעוני ה"לחם לנשמה" שבעולם לא ישנו את העובדה כי לא צריך לרכוש כל תקליטור חדש שמגיע לחנויות. אז מחירי הדיסקים המקוריים הם יקרים. אז מה. אין לכם 90 ש"ח לקנות דיסק מסוים? אל תקנו! זה לא יהרוג אתכם לחיות בלי החדש של כריסטינה. הורדת אלבום מוסיקה מן האינטרנט הוא בבחינת גניבה לכל דבר, ועבירה מוסרית לא פחות חמורה מאשר גניבת טלוויזיה מהדיוטי פרי.
 

עיקר הנפגעים: האמנים הצעירים

 
למען האמת, אני מעולם לא רכשתי תקליטור מוסיקה במחיר של 90 ש"ח. אם תתאמצו, תמיד תוכלו למצוא את הדיסק שאתם רוצים במחיר של 60 או 70 ₪, מחיר הגיוני לחלוטין, באחד מן המבצעים הרבים שבחנויות המוסיקה. אך מחיר של 60 שקלים הוא גם מוגזם עבור רובכם. למעשה, אני די בטוח שהורדת המחיר של תקליטור מקורי ל-30 ש"ח אף היא לא הייתה מקטינה בהרבה את מספר ההורדות הלא-חוקיות. אחרי הכל, 30 ₪ זה יותר מ-0 ₪, מחיר הורדת התקליטור דרך קאזה. אז למה להיות פראיירים ולקנות?

אמנם עכשיו אתם מגחכים ותוהים "למה האמנים המיליונרים צריכים את ה-90 שקל שלי?", אבל הנפגעים העיקריים מהצריבות וההורדות הם לא אמינם ובריטני ספירס, אלא דווקא הזמרים והלהקות הצעירות, אשר נמצאים בתחילת דרכם, ומכירות התקליטורים הם הלחם והמים שלהם. יתר על כן, אם הטיעון המוסרי לא מפריע לכם, והעובדה כי זכותו של כל אדם לקבל תמורה על עבודתו מעניינת אתכם כשלג דאשתקד, הרי שלא נותר לכם אלא להבין שבגניבת מוסיקה אתם לא פוגעים רק באמנים, אלא גם (ואולי בעיקר) בעצמכם.

המשוואה היא פשוטה: יותר צריבות והורדות = הרבה פחות כסף שמגיע לחברות התקליטים. זה, בסופו של דבר, יביא למצב בו חברות התקליטים "ילכו על בטוח": ישקיעו אך ורק באמנים הגדולים שביססו כבר את הצלחתם על הנוסחה הידועה ומצליחים למרות ההורדות למכור מספר מכובד של אלבומים, בעוד מוסיקאים חדשים ומוכשרים המציגים מוסיקה שונה ומקורית ייאלצו להמשיך לשיר באמבטיה. סממנים לתופעה הזו ניכרים כבר עכשיו – מתי שמעתם לאחרונה שיר רוק היוצא מן הגבולות הידועים של הז'אנר? אין לי ספק שאם להקה כמו "נירוונה" הייתה קמה היום, היא הייתה מתקשה למצוא חברת תקליטים שתסכים להחתים אותה. האם אתם רוצים שהקורט קוביין הבא יישאר אלמוני, ואנו ניוותר רק עם קיילי מינוג ו"לימפ ביזקיט"? הרי לזה אתם גורמים.

נכון, בכל חייכם בארץ הקודש לימדו אתכם לא לצאת פראיירים, וזה לא דבר של מה בכך לוותר על דברים המגיעים בחינם. אז כן, זה נמצא שם. מספר קליקים על העכבר, וכל אלבום מוסיקה או משחק מחשב שרק תרצו כבר יהיו בדרך למחשב שלכם. ובכל זאת, בפעם הבאה שאתם ניגשים ללחוץ על "Download", עצרו לחשוב לרגע. חשבו במי אתם פוגעים ועל ההשלכות של ההורדה הזאת. שכן אם החוק לא שווה דבר בעיניכם, אולי למצפון שלכם יש עוד מה לומר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by