ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הגובלינים באים 

הגובלינים באים

 
 
רפאל בן ארי, גיימר

Overlord הוא משחק מצוין, שמציע לכם להיות שליטים כל יכולים. החוויה והאווירה הופכות אותו לאחד הכותרים הטובים ביותר בהם נתקלנו לאחרונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זהו בוקר שמשי ונעים בסְפּרִי, הכפר השקט והפסטורלי השוכן בין גבעות מוריקות ונחלים צלולים. כבשים קטנות וצמריריות מקפצות להן בשלווה, פרחים וחמניות נעים הנה והנה עם הרוח המלטפת. פרפרים צבעוניים מטיילים להם בחופשיות, כמו רוקדים לצלילי השירה שבוקעים מהכפר. גועל נפש.

תוך שניות פוקדים את הכפר עשרות הגובלינים הנלוזים של אדון כל הרשע - הלא הוא אתם - וזורעים הרס וחורבן בכל פינה. הם הורגים אנשים, מעיפים לכל עבר את חפציהם של הכפריים האומללים בחיפוש אחר נשק ואוצרות, מעלים בתים באש ומשמידים את השדות של הכפר.

מאחורי כמה גובלינים שבדיוק עוסקים בחטיפת נערה יפה, שתשמש כשפחה שלכם מעתה והלאה, מגיח אדון האופל בכבודו ובעצמו. לב האבן שלו מתמלא גאווה למראה הכאוס שנתיניו, הגובלינים הנאמנים, יצרו. תוך כמה דקות הכפר נכנע, כל תושביו נופלים על ברכיהם ומתחננים אליו בכל לשון, שרק יחוס על חייהם האומללים.
 

הרשע תמיד ינצח, כי הטוב מטומטם (Spaceballs)

 
Overlord, אם עדיין לא הבנתם, הוא משחק שנותן לנו לשחק את הצד השני של סיפורי הפנטזיה הקלאסיים. אנו נגלם את שליט האופל התורן, ובמקום לרדוף צדק ולהביא נחת לממלכה נעשה בדיוק ההיפך: נשמיד את הטוב, נמחץ את הצדק ונשליט טרור בכל רחבי הממלכה, עד שלא יוותר בה יצור אחד שלא ירעד למשמע שמנו.

המשחק פותח בכך שנתינינו הנאמנים, הלא הם הגובלינים הנפלאים, מוצאים אותנו אי שם בהרים ומעירים אותנו לחיים. הטוב ניצח זה עתה, ואנחנו הודחנו מהמגדל האפל שלנו, שגם הוא ספג נזקים משמעותיים. עכשיו כשחזרנו, עלינו לבנות מחדש את המגדל ולצבור את כוחנו שוב.

בתחילה אנחנו נטולי אמצעים, ועל כן נצא להעצים את הצבא שלנו ולהשליט פחד בלבבות המקומיים. המגדל שלנו משמש כמפקדה ראשית, נשקיה, בית ומקום אימונים, ועל כן יהיה עלינו להשיב אליו חלקים נחוצים, כמו 'לב המגדל'. ממעוז הרשע המקסים שלנו נשתגר לחלקי הממלכה השונים על מנת לספר לכולם שאם הם לא איתנו, הם נגדנו (וזה הרבה יותר כיף).

השליט המאיים שלנו מצויד בתחילה בגרזן, קסמים פשוטים, שריון כבד וקסדה, ואלו ישמשו אותנו לעבודה שחורה של שחיטת אויבים וזריעת הרס בסיסי. עם הזמן והמשאבים שנצבור נוכל לשפר את הציוד שלנו או ליצור כלי נשק חדשים, כשלכל אחד יש יתרונות וחסרונות (החרב למשל מהירה יותר אך חזקה פחות, והגרזן איטי יותר אך חזק ממנה).
 

הצבא הכי חזק שבעולם

לרשותנו עומד צבא של נתינים מסורים: הגובלינים. יצורים קטנים, חצופים ומעוררי חלחלה נעימה. הם יתלוו אלינו ויסתערו לפקודתנו לעבר כל דבר שנגיד להם, בין אם זאת תיבת אוצר, בקתה, אויב או כבשה. בתחילה הם יהיו מעטים, אך עם ההתקדמות במשחק ואסיפת חפצים מיסטיים שונים, מספרם יעלה לעשרות והם יהפכו לעדר שלם והרסני מאוד, הממתין לפקודתכם הזדונית.

למרות שהגובלינים שלנו מצטיירים כטיפשים, הם למעשה מהיצורים היותר חכמים שתיתקלו בהם במשחק. הם כמעט תמיד ידעו למה אתם מתכוונים כשאתם שולחים אותם לפצח ארגז או להביא משהו מאיזו פינה מרוחקת, ולעולם לא תצטרכו לעשות יותר מללחוץ על מקש העכבר השמאלי על מנת לגרום להם למלא את רצונכם. הם גם יודעים לעקוב אחריכם בלי להפריע, ואפילו למצוא קיצורי דרך ודרכים חלופיות להגיע אליכם אם משהו חוסם אותם.

ישנם כמה סוגי גובלינים: חומים, שיודעים להילחם פנים אל פנים, אדומים שזורקים כדורי אש למרחק, ירוקים שאורבים לאויבים וגם מנטרלים רעלים, וכחולים שיכולים לנוע במים ולהחיות גובלינים אחרים. ניתן לשלוט בגובלינים מכל הסוגים יחדיו, ובסופו של דבר יוצגו בפנינו בעיות מורכבות שידרשו מאיתנו תכנון אסטרטגי של ממש, המתברר כחלק דומיננטי במשחק.
 
 
 
ניתן לחלק גובלינים לקבוצות ולתת להם הוראות בסיסיות כמו להצטרף לקבוצה, ללכת למקום מסוים או לחזור אלינו. אפשר גם לשלוט בהם ישירות עם העכבר, אולם זהו מהלך מסורבל, ולרוב תנסו להימנע ממנו ולבצע חלוקה מראש לקבוצות בעלות מטרה (כמו למשל, קבוצת גובלינים אדומים שעומדים במקום גבוה וזורקים אש על האוייבים, בעוד קבוצה של חומים מסתערים, וקבוצת גובלינים כחולים עומדת היכון להחיות גובלינים שנהרגו).

זהו עונג צרוף לצפות בגובלינים שלכם מפרקים איזה בקתה או מחסלים מפלצת, ואז חוזרים להגיש לכם את השלל בצהלות וברכות. הם מסורים לעבודה שלהם ואוהבים אותה עד כדי כך שאין להם בעיה להקריב את עצמם כדי שמד-החיים שלכם יטפס טיפה (והם יעשו זאת בשמחה יתרה אם תורו להם).
 

מעבר לטוב ורע

 
במשחק שני משאבים עיקריים: כוח חיים ומטבעות זהב. עם זהב אפשר לעשות דברים חביבים כמו רכישת ציוד וכלי נשק או פריטים עבור המגדל שלכם. כוח-חיים הוא הרבה יותר חשוב, והוא מסמל למעשה את כמות הגובלינים שעומדים לרשותכם. את כוח החיים תשיגו כשתהרגו כמעט כל דבר, ואילו את הזהב תמצאו כשתפרקו את סביבתכם לחתיכות קטנות בחיפושים. מאוד משתלם להרוג ולהחריב, ולמזלנו הרב, זה גם מאוד כיף.

המשחק מציג גרפיקה מרשימה מאוד המשתמשת באפקטי תאורה מתקדמים על מנת ליצור רכות, צללים וצבעים המתמזגים באופן משכנע. הנופים מדהימים, ולא רק בגלל הגרפיקה הטכנית, אלא גם בגלל שכמעט כל אזור נראה כמו ציור פסטורלי מספר אגדות או משר הטבעות, ושואב אותנו היישר אל האווירה המיוחדת של המקום בו אנו נמצאים.

חלק גדול מאותה אווירה מתבטא גם בעלילה ובדמויות שנפגוש במהלך המשחק. למשל, בתחילת המשחק נפגוש את ההוביטים, אולם ב-Overlord הם זן מרושע ומוקצן שמנסה לשעבד את תושבי סְפּרִי. מי שמכיר את ספריו של טולקין, ובעיקר את ההתחלה של שר הטבעות, יבין מיד את הפרודיות המצחיקות המופיעות לאורך כל השלב. במהלך המשחק נפגוש דמויות אנטי סטריאוטיפיות כמו אלפים מושחתים, חדי קרן רצחניים ואפילו זומבים, ועוד הפתעות נוספות שחבל לקלקל.

עם זאת, המשחק לא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות ומעורר לא אחת גיחוך או אפילו פרצי צחוק מצד השחקן. הגובלין החכם שמדריך אתכם במהלך המשחק מציג בפניכם את הצד הטוב שבלהיות רשע, ולפעמים אפילו תתקלו בדילמות מוסריות שיבחנו האם אתם באמת מרושעים או סתם עובר עליכם יום רע והכל מוצג ומועבר בצורה הומוריסטית, נגישה וקלילה, המעצימה את ההנאה מהמשחק.
 

קמצוץ של טוב

ל-Overlord יש המון קסם אישי, אבל הוא לא מושלם. השליטה במשחק די מסורבלת, ואם המצב מסתבך ועליכם גם לדאוג לכך שלא תמותו, המקשים עובדים לרעתכם. אחרי הכל, אתם שולטים גם באדון האופל וגם בצבא של גובלינים בו זמנית, והמקשים שנבחרו לשם כך תמוהים למדי.

בנוסף, להרבה מהפעולות שלכם אין הרבה השפעה על המשך המשחק, ולכן נוצרת ההרגשה שאתם יכולים להיות מרושעים יותר אבל לא תקבלו על כך כל תמורה. האמת היא שגם גיבורים טובים היו עלולים להזדהות לפעמים עם המשימות שאדון האופל מבצע, וחלק מהן אפילו תורמות לאחרים מדי פעם. כמובן שאם זה ממש מציק לכם, גם אותם תוכלו לחסל בסופו של דבר, רק כדי שאף אחד לא ישמע שעזרתם למישהו בטעות.

לסיכום, Overlord לא מושלם, אבל הוא משחק כיפי מאוד, קליל ואווירתי שנותן לכם להיכנס לנעליו של הרשע. הוא משלב אסטרטגיה עם פעולה מגוף שלישי ואפילו אלמנטים ממשחקי הרפתקאות, וגם אם אלו לא מושכים אתכם במיוחד, כנראה שהאווירה והרעיון עצמו יעשו את העבודה. מומלץ.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by