ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דלאי, תגיד לי למה? 

דלאי, תגיד לי למה?

 
 
אודליה ברקין

לרגל ביקורו של הדלאי למה בישראל, יצאה לאור האוטוביוגרפיה שלו, "חירות בגלות", המציגה את חייו רווי התהפוכות והמשברים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדלאי למה. מנהיג בגולה (מתוך האתר הרשמי)
 הדלאי למה. מנהיג בגולה (מתוך האתר הרשמי)   
טנזין גיאצו, הדלאי למה ה-14 של טיבט, הוא מנהיגו הרוחני והמדיני של העם הטיבטי. השבוע הוא הגיע לישראל כדי להשתתף בוועידת הג`ובילניום הבין-דתית, שנועדה להפגיש את נציגי כל הדתות השונות בעולם לצורכי דיאלוג ומטרות הבאת השלום. ביום רביעי הקרוב, ה-24 בנובמבר, הוא ייתן הרצאה בנושא אי-אלימות, בתל אביב.

לכבוד בואו של הדלאי למה ראו אור בהוצאת `מודן` שני ספרים חדשים פרי עטו. הראשון נקרא ``הדרך אל החירות``, ובו הוא מפרט את עיקרי תורת הבודהיזם הטיבטי, ואילו השני הוא האוטוביוגרפיה שלו שנקראת בשם " חרות בגלות". בספר זה מביא הדלאי את סיפור חייו המרתק, ממנו מצטיירת תמונת הדת הבודהיסטית, וכיצד מתפרשת האמונה בה למעשים.

 
עמותת ידידי טיבט בישראל, פועלת למען העם שימור וחיזוק מורשת העם הטיבטי (מתוך האתר הרשמי)
 עמותת ידידי טיבט בישראל, פועלת למען העם שימור וחיזוק מורשת העם הטיבטי (מתוך האתר הרשמי)   
הדלאי למה, יליד 1935, הוכר כגלגולו של הדלאי למה ה-13 כשהיה בן שנתיים. הוא התגלה ידי משלחת חיפוש מטעם הממשלה, שתפקידה היה לאתר את גלגולו החדש של המנהיג הרוחני הטיבטי. המשלחת שנעזרה ברמזים שונים הגיעה לכפר טאסקאר בו נולד וגדל. וכך מתאר הדלאי למה את היום בו התגלה:

``במקום לחשוף את סיבת ביקורם, ביקשו חברי המשלחת רק מקום לינה. ראש המשלחת, קיוצאנג רינפוצ`ה, העמיד פנים שהוא משרת ובילה חלק גדול מהערב בהתבוננות בילד הצעיר ביותר בבית במשחק עמו. הילד זיהה אותו וקרא לו `סרה למה, סרה למה`.

"למחרת הם עזבו, כדי לחזור כעבור ימים אחדים כמשלחת רשמית. הפעם, הביאו עמם כמה חפצים שהיו שייכים לקודמי, ופיזרו ביניהם פריטים דומים שלא היו שייכים לו. הילד זיהה מיד את החפצים שהיו שייכים לדלאי-למה ה-13 ואמר: `הם שלי, הם שלי`.

"מיותר לומר שאינני זוכר הרבה מאירועים אלה. הייתי צעיר מדי. הזיכרון האמיתי היחיד שלי הוא של אדם בעל עיניים חודרות. מאוחר יותר התברר שהיו אלה עיניו של קנראפ טנזין, שהפך לממונה על הגלימות שלי ואחרי כן לימד אותי קרוא וכתוב". 
בהתאם למסורת הטיבטית, הובא הדלאי למה ללהסה בירת טיבט, והוכתר בה בשנת .1940 בהיותו בן 15 בלבד הוא התבקש לקבל על עצמו את האחריות המלאה כראש המדינה והממשלה. בעקבות דיכוי ההתקוממות הטיבטית הלאומית נגד הפולש הסיני, ב-1959 ברח הדאלי למה להודו, שם קיבל מקלט מדיני ובה הוא חי עד היום.

ממקום מושבו בגלות הוא מנהיג את עמו בתחומי החינוך והמסורת וממשיך במאמציו לקדם את השלום העולמי ולפתור את הסכסוך הסיני-טיבטי. בשנת 1989 הוענק לו פרס נובל לשלום.

בביקורו הראשון בארץ, בקש הדלאי למה מעמותת ידידי טיבט בישראל (יט"ב), המסייעת לשימור המסורת הטיבטית וחיזוקו של העם הטיבטי, שני דברים: לסייע לטיבטים בהקמת מוזיאון לשימור הזיכרון הלאומי נוסח ``יד ושם`` ובית התפוצות, ולאפשר לצעירים טיבטים להתמחות בארץ בחקלאת ובמנהיגות חברתית.

הכתבה בחסות חנות הספרים `בוקנט`, שתפתח בקרוב

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by