ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האינטרנט: עשו זאת בעצמכם 

האינטרנט: עשו זאת בעצמכם

 
 
עידו הרטוגזון

ShiftSpace, תוכנה שפיתחו שני סטודנטים ישראלי ואמריקאי, שמה לה למטרה לשנות את כל מה שידעתם על האינטרנט. איך? בעזרת פיצ'רים שעשוייים מהחלומות של הוגי הרשת: החל מלינקים דו כיווניים ועד יצירת שבילי אסוציאציות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טד נלסון. טבע את המושג הייפרטקסט (צילום: katielips - CC)
 טד נלסון. טבע את המושג הייפרטקסט (צילום: katielips - CC)   
האינטרנט והדרך שבה היא פועלת נראות לחלקנו כמו סוג של קסם. אחרים, שבקיאים בקרביה מעט יותר, חושבים שכמו כל דבר בחיים - גם היא לא מושלמת. טד נלסון למשל, שטבע את המושג "הייפרטקסט" לפני יותר מ-40 שנה, ניסה מאז 1965 לפתח מערכות מידע שאמורות היו להיות האינטרנט של היום. אם נסיונו היה עולה יפה, ומערכת המידע שלו - Xanadu - היתה קורמת עור וגידים - הרשת של ימינו היתה שונה לחלוטין מזו שאנו מכירים. אבל מאמציו נכשלו ונלסון מקונן עד היום שהפלא הזה, שנקרא אינטרנט, הוא לא יותר מגירסה פשטנית וגסה של הרעיון המקורי של הייפרטקסט.

ShiftSpace, תוכנה חדשה שפותחה על ידי מושון זר אביב הישראלי ודן פיפר האמריקאי, במסגרת תוכנית ITP שבאוניברסיטת ניו יורק, מבקשת לעשות שדרוג לרשת ומגשימה כמה מהתכונות ההן של נלסון, תוך שהיא מוסיפה כמה חידושים משלה.

שמה המחוכם של התוכנה, שזמינה להורדה ללא תשלום, מספר הכל על ייעודה. השם הוא משחק מילים על שני מקשי המקלדת המשמשים לתפעול התוכנה וגם מלמדים על רצונה לבצע שינוי (Shift) בחלל (space) הרשתי; מחלל פרטי לחלל ציבורי שפתוח לעיצוב על ידי קהל הגולשים.
 

לכתוב לתוך הרשת

ShftSpace בפעולה. הערות על כל עמוד והחלפת תמונות (צילומסך)
 ShftSpace בפעולה. הערות על כל עמוד והחלפת תמונות (צילומסך)    
הממשקים של ShiftSpace מגיעים בצורת תוספים (יש להתקין את GreaseMonkey והתוכנה פועלת רק עם פיירפוקס), ונותנים לגולשים חופש רב יותר בשימוש שלהם ברשת. לדוגמה: הלינקים, אותו בסיס אוניברסלי שעליו בנויה האינטרנט כולה. כאשר נלסון הגה את מושג ההייפרטקסט, הוא דיבר על לינקים דו כיווניים. המושג הזה מסוגל לחולל מהפכה בדרך שבה אנחנו צורכים את הרשת ולהפוך אותה לחופשיה ומבוזרת הרבה יותר.

האינטרנט בנויה כך שיש לנו אפשרות לקשר מאתר שאנחנו בונים לאתרים אחרים, אבל אין לנו אפשרות לבצע את הפעולה ההפוכה: לקשר מאתרים אחרים אלינו (ולו היתה לנו - מנגנון ה-PageRank של גוגל היה משתגע). אבל ShiftSpace מאפשרת לנו לעשות בדיוק את הפעולה הזו. בעזרת הממשק שלה אפשר להשאיר "מעל" אתרים לינקים שגולשים אחרים של התוכנה יוכלו לראות.

מתי זה עשוי להיות רלוונטי? נניח שאתם נכנסים לאתר שממש מעצבן אתכם. בעבר יכולתם לכתוב עליו נאומים חוצבי להבות בבלוג שלכם, אבל רוב הסיכויים שאף אחד לא היה קורא אותם לעולם. בעזרת התוכנה תוכלו להשאיר על האתר לינקים שיקשרו חזרה לאתר שלכם. הטראקבקים אמנם מאפשרים לעשות דברים כאלו ביתר קלות, אולם הם שמורים לבלוגים בלבד. ShiftSpace תאפשר לכל אחד לעשות זאת בכל אתר.

התוכנה מגבירה את כוחו של הגולש והופכת את חווית הגלישה מדבר פאסיבי לפעולה. למשל, במקום להיות בעמדה של קורא בלבד, ShiftSpace תאפשר לגולש לכתוב חזרה אל תוך הרשת או אפילו להחליף תמונות בעמודים של אתרים שונים (כמו MySpace), כך שחווית השימוש באינטרנט תהפוך לאינטראקטיבית ועשירה הרבה יותר.

יכולת נוספת היא להוסיף מידע משלכם על כל עמוד אינטרנט קיים. כלי ה-Notes שבתוכנה מאפשר לכם לשתול הערות שיהיו זמינות לכל מי שמשתמש ב-ShiftSpace (ראו סרטון הדגמה). לחלופין, אפשר ליצור את ההערות הללו לשימושכם הפרטי. פיצ'ר שימושי אחר הוא ה-Highlights, כלי שמאפשר לסמן את החלקים החשובים ביותר באתר כלשהו ולשתף את הסימונים הללו עם אחרים.
 
 

סוג חדש של אינטרנט

 
השאלה מי שולט ברשת ובמרחב המקוון עומדת בבסיסה של Shiftspace. לדברי מושון זר אביב, החלל הציבורי עובד לטובת הכלל, ואילו החלל הפרטי משרת אינטרסים פרטיים. רק חלל ציבורי שהגישה אליו פתוחה לכולם יאפשר קיום ספירה ציבורית שתוכל לייצר דעת קהל חופשית ממניפולציה.

"קניונים הם חללים פרטיים עם חזות של חלל ציבורי", אומר זר אביב בראיון לנענע מחשבים. קניונים אמנם מתחזים למעין שטח ציבורי שבו אנשים יכולים לבלות את זמנם באופן חופשי - אבל במרכז קניות לא תמיד מותר לצלם למשל, כי מאחורי החזות הפתוחה מסתתר מקום השייך לגופים מסחריים.

"המודל הטכנולוגי שעליו בנויה הרשת מופרט בבסיסו", הסביר. "ה-DNS, אותו פרוטוקול שמכתיב את השייכות והשליטה בשמות מתחם מייצר מצב, שבו הרשת לא מציעה חלל ציבורי של ממש. לדעתנו, האינטרנט מתפקדת כיום כסוג של קניון בכל הנוגע לשליטה במרחב".

על מנת להחזיר את השליטה ברשת לגולשים וליצור סוג חדש של תקשורת, שתתקיים מחוץ לשליטת הרשתות, מבקשת ShiftSpace ליצור מטה-ווב, מעין רשת קוד פתוח שתתפקד מעל לרשת הקיימת ותאפשר לתכנת מחדש את האינטרנט בצורות חדשות.

"המטה-ווב זה נסיון ליצר טלאי מעל לפרוטוקול המופרט של הרשת ובאמצעותו ליצר סוג חדש של תקשורת", מספר זר אביב. "על אף שהכניסה לאתרים בדרך כלל פתוחה לקהל הרחב, ללא הבחנה בין אדם לאדם, השליטה במרחב - ובעיקר השליטה בממשק - שמורה לבעלי האתר. אפליקציות כאלו יאפשרו למשתמשים לבחור את הממשקים שלהם ולהשתמש בהם בכל אתר".
 
 

ממש כמו Digg

ונבאר בוש. חזה את המחשב האישי (תמונה: וויקיפדיה)
 ונבאר בוש. חזה את המחשב האישי (תמונה: וויקיפדיה)   
ShiftSpace היא תוכנה עם גוון אקטיביסטי חזק, שמלמד על המוטיבציה של יוצריה להעמיד אלטרנטיבה לצורה שבה אנחנו חושבים ומבינים את הרשת, כמו גם לאפשר לאנשים חופש ועצמאות רבה יותר בדרך שבה הם מתקשרים עם העולם המקוון.

"גם אני וגם דן מגיעים מתוך תשוקה גדולה לנושא של ממשק ברשת ומתוך תסכול ממנו" מודה זר אביב, שסבור כי "במידה רבה, האינטרנט הוא הניסיון התרבותי החשוב ביותר שלנו בחברה פוסט לאומית. המבחן הגדול הוא מי יעצב את החברה הזו, התאגידים הבינלאומיים בעלי האינטרס הפרטי הצר או הציבור הרחב, שפועל מתוך תפיסה רחבה יותר ? הרשת, למרות שהיא פתוחה ונהדרת, עדיין מקיימת את המאבק הזה כשהמבנה המופרט בבסיסה. דרך ShiftSpace אנחנו שואפים לפתוח את הממשק לדיון מחודש. שלא נתרגל לרעיון שהממשק שנתנו לנו הוא הדבר היחיד שקיים".

אתה רואה את האינטרנט הולכת לכיוון ש-ShiftSpace מכוונת אליו?
"המגמות העכשוויות ברשת מכתיבות כבר זמן רב ביזור של כוח על פני ריכוז שלו. מהפכת הווב 2.0 (על כל הבעייתיות שבה) היא הוכחה לכך. בשלב מסוים, הדרישה של הגולשים למערכות פתוחות יותר תגדל ותדרבן יציאה מעבר לגבולות הממשק המוגדר מראש. אפשר לראות את זה כבר היום, כשאתרי מועדפים שיתופיים, כמו del.icio.us, מייצרים מטה-אינפורמציה (כמו תיאורים ותגיות) מחוץ לדף ומקשרים אליו באמצעות לינק. ההבדל ביננו בעיקר ממשקי. אפשר לומר שאתרים כמו digg, Del.icio.us ובמידה מסוימת אפילו גוגל - הם יישומי מטה-ווב".
 

לחלוק מחשבות מקוונות

Trails, פיצ'ר נוסף שזר אביב מבטיח שיתווסף בגירסה הבאה, מאפשר ליצור מסלולי מחשבות ואסוציאציות המבוססים על תהליך הגלישה שלנו, ולשתף אותם עם אחרים. תהליך הגלישה של המשתמש הופך למעשה למסלול שמור, שאפשר לתור אותו ולחזור אליו, ממש כמו עקבות פיזיים.

"אם ביקרתי נניח בכתבה על ועדת וינוגרד שמופיעה לי ב-Shift שמדבר על המנדט של הוועדה לחקור את כשלי המלחמה, יתכן והיא תהפוך לחלק מהמסלול שיוביל אותי בשיטוט ברשת, ויכלול גם אזכור של בלוג מביירות, פתק במאמר על פצצת מצרר בוויקיפדיה, אזכור על כתבה שמזהירה מחפץ חשוד ישראלי באתר של תחנת אל-מנאר וכן הלאה", אומר זר אביב, כשלדבריו, "הכוונה בעתיד היא לאפשר למשתמשים לייצר מסלולים משותפים ולשלב אותם בתוך בלוגים" (כמו מאש-אפים של Google Maps או סרטוני וידאו מ-YouTube - ע.ה.).

לשירות העקבות הזה ישנן השלכות פילוסופיות מעניינות. הוא מאפשר לנו לראות את הרשת כמו ענן של נתיבי מחשבות המתקשרים זה עם זה, לעקוב אחרי נתיבי המחשבה של אנשים, המקומות שבהם מתרחשת הצלבה והנקודות שבהן המסלולים נפרדים, כך שבפועל, ניתן לראות בדיוק כיצד נקודות השקפה שונות יכולות להוביל לאותו מקום.
 

התלמוד 2.0

התלמוד הבבלי. דמיון ל-ShiftSpace (צילום: ePublicist - CC)
 התלמוד הבבלי. דמיון ל-ShiftSpace (צילום: ePublicist - CC)   
התוכנה מתכתבת עם כמה תפיסות קלאסיות מההיסטוריה של הרשת. מאנשים שהציגו תפיסות אלטרנטיביות ועד לשאלה מהו ממשק. כמו הרעיונות של לינקים דו צדדיים ושל כתיבה לתוך הרשת שנלסון דיבר עליהם, או הרעיון של Trails שוואנבאר בוש, מי שנחשב לחוזה המחשב האישי, דיבר עליו בשנות הארבעים.

ממה הושפעתם בתהליך הפיתוח?
"וואנבאר בוש אכן השפיע, ומעבר לכך, אנחנו מושפעים מהרבה כתיבה בנושא, הן מהאספקט הטכנולוגי והן מהאספקט התרבותי. קליי שירקי הנחה אותנו בתחילת הפרויקט וגם היום, אחרי שכבר איננו סטודנטים ב-NYU, הוא עדיין תורם רבות לפרויקט. גם אלכסנדר גאלווי, שהכתיבה שלו על תיאוריה של רשתות מאוד רלוונטית לנו מעורב בפרוייקט. מעבר לזה, אנחנו מושפעים מהכתיבה של לורנס לסיג ויוחאי בנקלר על קוד פתוח ומתיאורטיקנים של המדיה, כמו סטיוארט הול ויורגן האברמאס, שאת התיאוריות שלהם אנחנו מנסים להתאים למרחב האינטרנטי".

יש משהו מאוד יהודי בתוכנה. היא מאוד דומה לטכניקה התלמודית, בה כל אחד מוסיף הערות כדי ליצור דף משותף. אתה רואה אפשרות ליצור סוג של דף תלמודי בעזרת ShiftSpace?
"כשההערה הזו הגיעה בפעם המי יודע כמה באירוע האפגרייד במנשר, דן לחש לי באוזן: 'אין ברירה. נצטרך לבנות ספייס תלמודי'. אבל האמת שההקבלה עלתה כבר בשלב מוקדם, כשנפגשנו עם צמד יזמים יהודים בניו יורק, שביקשו לצור מערכת אינטרנטית שתפגיש בין בלוגים מקצוות שונים של דיון, ותכלול ממשק שיאפשר דיון תלמודי סביב הכתוב. המיזם לא התקדם, אך התקשורת איתם תרמה לנו בשלבים המוקדמים של הפרויקט".

ראינו בעבר כמה נסיונות ליצור אפליקציות מטה-ווב כמו Third Voice, Annozilla או Trailfire. מה עושה את ShiftSpace למיוחדת?
"היו נסיונות רבים שנכשלו בעקבות ניגוד האינטרסים בין השולט בתוכנה (ובמאגר המידע שהיא מייצרת) לבין התוכנה ומשתמשיה, ששואפים בדיוק לכיוון ההפוך. ShiftSpace מנסה ללמוד מההיסטוריה כדי ליצר פלטפורמה פתוחה, חופשית מאינטרסים מסחריים, שתשמש מכלול רחב של אפליקציות מטה-ווב אחרות".

ומכיוון שכך, ההצלחה של ShiftSpace תלויה יותר מכל בהיענות המשתמשים. זר אביב קורא לכולם להצטרף בחינם ולתרום לקהילה. "אנחנו מזמינים את כולכם להצטרף, לנסות את התוכנה, להגיד לנו מה אתם חושבים, לפתח ממשקים משלכם (בקרוב תושק תחרות מלגות לפיתוח ממשקים) ולהצטרף לפיתוח המשותף של הפלטפורמה הפתוחה", קרא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by