ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ביקורות מוצרים 
סקירה: נגן Blu-Ray 

סקירה: נגן Blu-Ray

 
ביקורות מוצרים |
 
רן יניב הרטשטיין

בדקנו את BDP-LX70, ה-Blu-Ray של פיוניר ואחד מנגני התקליטורים בהפרדה גבוהה הראשונים בארץ. האם המהפכה הגיעה סוף סוף לסלון? רק אם אתם עשירים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-BDP-LX70 של Pioneer (צילום: יח"צ)
 ה-BDP-LX70 של Pioneer (צילום: יח"צ)   
בארץ, כמו ברוב העולם, נגן הבלו-ריי הזול ביותר הוא הפלייסטיישן 3 של סוני. מגוון נגני הבלו-ריי הייעודיים קטן מאוד: בעולם זמינים בסך הכל כתריסר דגמים, שרק אחד מהם זמין בצורה מסודרת בישראל. זהו ה-BDP1000 של סמסונג, שעולה כ-8,000 ש"ח. לאחרונה, פיוניר החלה לייבא לארץ נגן בלו-ריי ייעודי נוסף, ה-BDP-LX70.

תקליטורי בלו-ריי ו-HD-DVD מציעים נפח אחסון גדול בהרבה מאשר תקליטורי DVD רגילים, ומאפשרים לשמור את נתוני התמונה והקול באיכות גבוהה בהרבה. תקליטורי בלו-ריי מסוגלים לאחסן סרטים באורך מלא עם 25 תמונות בשניה, ברזולוציה של 1920x1080 פיקסלים וכן פסקול בן שמונה ערוצים, ללא דחיסה, בקצב נתונים של עד כ-27.648Mb בשניה. לעומתם, תקליטורי DVD מאחסנים סרטים ברזולוציה של 720x480 פיקסלים ופסקול בן שישה ערוצים, ללא דחיסה, בקצב נתונים של עד כ-6Mb בשניה.

את כל המספרים האלה אפשר לתרגם לתמונה הרבה יותר מפורטת ופסקול הרבה יותר מדויק. בעוד שצופים רבים לא תמיד יהיו רגישים לאיכות הקול, ההבדל באיכות התמונה ניכר מהרגע הראשון. סרטי בלו-ריי עשויים להכיל יותר מכפליים מכמות הפרטים בכל תמונה בהשוואה לאלו שמגיעים ב-DVD. אבל חשוב לזכור שכדי ליהנות מהאיכות הזו - יש להשתמש בתכנים בהפרדה גבוהה; כלומר, אם ברצונכם להציג תמונה ברזולוציה של 1920x1080 פיקסלים, מומלץ להשתמש בתקליטור שאכן מכיל 1920x1080 פיקסלים בכל תמונה.

מספר ספריות וידאו עצמאיות מחזיקות מלאי של סרטי בלו-ריי, ביניהן קינו ברמת השרון, לייזר-סנטר בהרצליה ובת"א והאוזן השלישית. מלבד ספריות אלו, תתקשו למצוא בארץ תכנים בהפרדה גבוהה.

בשלב זה, ההשקעה הנדרשת בכדי ליהנות באמת מתוכן בהפרדה גבוהה דמיונית כמעט, ויכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים. אמנם, מסכים דקים רבים תומכים כבר עכשיו במצב במצב 720p ובהפרדה גבוהה, וה-BDP LX70 הוא ללא ספק אחד הנגנים הטובים ביותר שתוכלו להשתמש בהם כדי לנגן תכנים בהפרדה גבוהה - אבל חסרונו היחיד הוא מחירו הגבוה. לדעתנו, הצורך בנגן יקר כל כך והזמינות הנמוכה של תכנים בהפרדה גבוהה הופכים את הסיפור ללא משתלם.
 

עיצוב ותפעול

חזית ה-BDP-LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 חזית ה-BDP-LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
כמו נגני DVD מהדורות הראשונים, גם ה-BDP-LX70 גדול וכבד מאוד. הפאנל הקדמי שלו מזכיר במעט את שני נגני הבלו-ריי האחרים של Pioneer. החזית שלו מבריקה והוא נראה טוב יותר, אם כי אולי פחות "מקצועי". בהשוואה להרבה רכיבי HiFi אחרים, ה-BDP-LX70 נראה יותר כמו מחשב מדיה סנטר.

לפי פיוניר, המארז המוצק של ה-BDP-LX70 נועד למנוע את הרעידות ובכך לשפר את יציבות הנגינה. אם אכן יש חשיבות למניעת הרעידות, אין ספק שהנגן הכבד הזה מונע אותן בהצלחה.

השלט הרחוק שלו גדול ונוח לשימוש, אבל מרגיש קל וזול מדי, במיוחד בהתחשב בתג המחיר של ה-BDP-LX70. השלטים שמגיעים עם מסכי הפלזמה של פיוניר, למשל, מרגישים יוקרתיים יותר.
 

ביצועים

השלט הרחוק של ה-BDP LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 השלט הרחוק של ה-BDP LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
ה-BDP-LX70 מנגן תקליטורי בלו-ריי באיכות מצוינת, כמובן. הוא פועל ברזולוציה מקסימלית של 1080p, ומציע מגוון אפשרויות לכיול התמונה, הכוללות רמת הלבן והשחור, גוון, כרומה, ועוד. בנוסף, הוא מגיע עם חיבור HDMI 1.3.

ה-BDP-LX70 תומך במצב 1080p/24, המציג 24 תמונות ברזולוציה של 1920x1080 בשניה. סדרות טלוויזיה רבות וכמעט כל סרטי הקולנוע מצולמים במצלמות פילם של 35 מ"מ, עם 24 תמונות בשניה. סרטים כאלו צריכים לעבור המרה כדי להתאים לתקליטורי DVD רגילים ולרוב ציוד הווידאו ביתי, שעובדים בדרך כלל בקצב מקביל ל-25 או 30 תמונות בשניה. המרה זו כרוכה בפגיעה מסוימת באיכות התמונה ובסנכרון הווידאו לפסקול.

לפי פיוניר, במצב 1080p/24, אין צורך בביצוע המרה. הנגן תומך בהעברת 24 תמונות בשניה לאמצעי התצוגה, וכל מה שצריך זה מסך שתומך בכך. מסכי הפלזמה של פיוניר מהדור השביעי והלאה (דגמים שיצאו ב-2006) וכן מסכים של חברות אחרות יודעים לעבוד ב-72Hz, ומציגים על המסך 72 תמונות בשניה - כך, כל תמונה מהסרט מוצגת שלוש פעמים, ואין צורך לבצע המרה או עיבוד כדי להתאים את קצב התצוגה לקצב הסרט.

ה-BDP LX70 תומך במגוון פורמטים של אודיו בהפרדה גבוהה, ביניהם Linear PCM ב-7.1 ערוצים (עם רסיבר מתאים), וכן Dolby Digital Plus ו-Dolby TrueHD ב-5.1 ערוצים. עם זאת, הוא לא תומך ב-DTS-HD.

ה-BDP LX70 מנגן תקליטורי DVD, ומסוגל לבצע עליהם Upscaling עד ל-1080p. בתהליך זה, הנגן מפעיל אלגוריתם מיוחד (באמצעות שבב עיבוד התמונה Sigma Design SMP8634LF) שממיר תקליטורי DVD מרזולוציה של 480i קווים לרזולוציה של 1080p.

אין פירוש הדבר שתקליטורי DVD רגילים יהפכו לתקליטורים בהפרדה גבוהה, אבל הם ייראו הרבה יותר טוב על נגן עם Upscaling כמו ה-BDP LX70 מאשר על נגן רגיל. עם זאת, למרות שה-BDP-LX70 מנגן תקליטורי DVD באיכות גבוהה יותר מאשר נגני DVD פשוטים, הוא לא מתחרה בנגני ה-DVD הטובים ביותר, שנמצאים באותו טווח המחירים כמוהו.

ה-BDP-LX70 היה מהיר יחסית בזמן שעבר מרגע הכנסת התקליטור ועד להצגת התפריט הראשי שלו - כ-45 שניות. לעומת זה, ביצוע רוב הפעולות על תקליטורי בלו-ריי ב-BDP LX70 כרוך בהשהייה קצרה, בעיה שחוזרת על עצמה עם הרבה נגנים מהקטגוריה הזו.
 
 

פיצ'רים מיוחדים

תפריט ה-Home Media Gallery ב-BDP LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 תפריט ה-Home Media Gallery ב-BDP LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
נגני בלו-ריי לא נועדו להציע תמיכה לאחור בתקליטורי DVD רגילים (בניגוד לנגני HD-DVD), אבל ה-BDP-LX70 תומך בתקליטורי DVD וכן בתקליטורי CD, והנגן עצמו מנגן סרטי DVD כמו נגן DVD רגיל - כולל התפריטים וכל התוספות המיוחדות.

ה-BDP-LX70 תומך בתקן DLNA, שמאפשר לו להתחבר למחשבי חלונות ולנגן תכנים שמאוחסנים עליהם: קבצי וידאו, אודיו או תמונות. פיוניר קוראת לפיצ'ר הזה Home Media Gallery, ובינתיים הוא עובד רק עם מחשבי חלונות המצוידים ב-Media Player של מיקרוסופט.

עם זאת, השימוש בפיצ'ר הזה היה פשוט בצורה מפתיעה ממש. תחת חלונות ויסטה, ברגע שחיברנו את הנגן לרשת, הופיעה במחשב הודעה על "התקן DLNA חדש", עם בקשה לאישור גישה לספריית המדיה של Media Player 11. נדרשנו רק ללחיצה אחת במחשב לאישור הגישה לתכנים על ידי הנגן, ויכולנו להתחיל להציג אותם על המסך הגדול.

יש לציין כי ההתקנה היתה קלה כל כך רק בגלל שכבר היתה אצלנו רשת שמוגדרת בהתאם. כדי להשתמש ב-Home Media Gallery, תזדקקו למתג עם חיבור רשת פנוי (ה-BDP-LX70 לא תומך בחיבור אלחוטי), שמחלק כתובות IP באופן אוטומטי (באמצעות HDCP). כמו כן, תחת חלונות XP, יש להתקין את Media Player 11 או Windows Media Connect.

ה-Home Media Gallery היה יכול להיות פיצ'ר שימושי במיוחד, אבל הוא יהיה חסר ערך עבור רוב הקונים. בעת הבדיקה, הנגן תמך רק בפורמטים של Windows Media, ביניהם WMV9 ו-WMV9HD, ובקבצי MP3 ו-JPEG. אי אפשר לנגן בו סרטי DivX או XviD ואפילו לא QuickTime, או באופן כללי אף פורמט נפוץ אחר בו מקובל להשתמש כדי לגבות סרטים למחשב. התמיכה בנגינת מוסיקה יכולה להיות שימושית בצורה מזדמנת, אבל הממשק מסורבל ואיטי מכדי להשתמש בו באופן קבוע, וכן מחייב להשאיר את הטלוויזיה דולקת.

מלבד זאת, אפשר להשתמש ב-Home Media Gallery רק עם חלונות XP או ויסטה, ורק עם ספריית התוכן של Windows Media Player.

בעת חיבור באמצעות HDMI, ה-BDP LX70 תומך ב-CEC, שמאפשר שליטה במספר רכיבים דרך אותו השלט (במידה ואותם רכיבים תואמים לאותו תקן). כך אפשר לחסוך עוד כמה כבלים, ולהטמין את הנגן בתוך ארון או במקום נסתר אחר.
 

פרטים טכניים

 
Sigma Design SMP8634LF, מעבד תמונה שנמצא במספר נגני בלו-ריי אחרים. מידע נוסף באתר של Sigma Design.

Silicon Image Sil9030CTU-7 להעברה ל-HDMI. מידע נוסף באתר של Silicon Image (קישור ל-PDF).

Burr-Brown PCM1738 DAC לעיבוד קול. מידע נוסף באתר של Texas-Instruments.

Realtek RTL8201CP מספק את חיבור הרשת. מידע נוסף באתר של Realtek.

זיכרון בנפח 256MB מארבעה שבבי K4H510838D-CUUU של Samsung, כל אחד בנפח 64MB. מידע נוסף באתר של סמסונג ובאתר DigChip
 

תמונות נוספות

 
החיבורים ב-BDP-LX70, לפי המספרים: (1) יציאת אודיו אנלוגית בסטריאו; (2) יציאת אודיו אנלוגית בסראונד; (3) יציאת אודיו אופטית דיגיטלית, (4) וקואקסיאלית; (5) יציאות וידאו Component‏; (6) יציאת וידאו Composite‏; (7) יציאת וידאו S-Video‏; (8) חיבור רשת; (9) יציאת HDMI 1.3‏; (10) חיבור בקרה; (11) חיבור למאריך אינפרה אדום לשלט רחוק; (12) מתג לבחירת מצב חיבור אינפרה אדום; (13) חיבור חשמל. (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 
 
ה-BDP-LX70 פתוח (מספר כבלים הוסרו לצורך הצילום) (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 
 
כמה מהשבבים ב-BDP-LX70. מימין למעלה ובכיוון השעון: מעבד התמונה, Sigma Design SMP8634LF; בקר הרשת, Realtek RTL8201CP; אחד מתוך ארבעה שבבי זיכרון K4H510838D-CUUU של Samsung; ובקר Sil9030CTU-7 של Silicon Image. (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 
 
לוח הסאונד של ה-BDP-LX70, כולל, בצד שמאל, מעבד DAC PCM1738 של Burr-Brown (כשהמכשיר מורכב שבב זה מוסתר על ידי הכונן) (צילום: יח"צ)
 
 
ספק הכוח של ה-BDP-LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 
 
התווית על כונן הבלו-ריי של ה-BDP-LX70 (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 
 
מאפייני כונן הבלו-ריי ב-BDP-LX70 לפי מנהל ההתקנים בחלונות ויסטה (צילום מסך)
 
 
פרטי כונן הבלו-ריי ב-BDP-LX70 לפי Nero InfoTool (צילום מסך)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by