ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איפה זרובבלה? 

איפה זרובבלה?

 
 
ניצן ברומר

גם ניצן ברומר תוהה על מה מתבססים אנשי בלוגטל בבואם לדרג את הבלוגים הישראלים ברשת, וטוען: דירוג בלוגטל יומרני. דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למאמר תגובה נוסף: "פשע סטטיסטי".
 
 אם לאתרים הגדולים יש את סקר TIM, הרי שלחובבי הסטטיסטיקה מקרב הבלוגרים עד עתה לא היה כלום, לפחות לא לבלוגים המקומיים. אתר בלוגטל מנסה להרים את הכפפה עם דירוג בלוגים, שמנסה לעשות סדר באי סדר או לפחות להכניס קצת מספרים לתחושות, תוך התסכנות ביצירת מהומת אגו בלוגוספירית. >>לחצו להמשך הכתבה. 
לשירות ה"מדהים" של בלוגטל, שמציע דירוג בלוגים ישראלי, נחשפתי כבר בשבוע שעבר. בעקבות מאמרו של עמיחי שלו, "מדד הבלוגרים", הנה כמה מההסתייגויות שלי לא רק על עצם קיומה של רשימת מובילים כזו, אלא גם לגבי האלגוריתם העמום על פיו היא מכתירה ומדיחה בלוגרים ברשת העברית.

בלוגטל מתיימר להביא לקהילת הבלוגרים את הדברים שכולנו צריכים ולא יכולים בלעדיהם. אחד מהם הוא פורום הבלוגים הישראלי, שאנשי בלוגטל החליטו לארח באתרם.

"מהיום הבית של הדיונים לגבי עולם הבלוגים יהיה בפורום הבלוגים הישראלי. לדעתנו בלוגרים אוהבים לתקשר אחד עם השני וכיום הדרך היחידה שיש להם לעשות את זה היא בעזרת תגובות והשיטה הישנה של איימליים. חוץ מפורום בלוגים בתפוז ששם בעיקר מסתובביים בלוגרים של תפוז אין אף מקום או פלטפורמה לבלוגרים לדבר, לשאול ולהתייעץ אחד עם השני. נקווה שהפורום הזה יספק את הצורך הזה", כתבו שם (הטעויות במקור).

מה שאנשי בלוגטל לא מבינים, זה שהבלוגרים בתפוז מדברים בפורום בתפוז, כיוון שהוא הכי רלוונטי עבורם. בדיוק כמו הבלוגרים מישראבלוג, שמדברים בפורום הרלוונטי בנענע. את משתמשי וורדפרס בעברית ניתן למצוא בקבוצה הרלוונטית ב-Google Groups, שהוקמה על ידי תומר ליכטש, ומונה כיום מעל 300 חברים. כל פורום רלוונטי לקבוצה שמשתמשת בו, שכן רוב הדיונים עוסקים בטיפים, עצות ושאלות טכניות. לא בנושאי השיחה בבלוג. אלו נעשים באמצעות התגובות לפוסטים.
 

משתנים יותר מדי משתנים

 
אבל גם אם נעזוב לרגע את אי ההבנה הבסיסית הזו, ונעבור לניתוח של מדד הבלוגים שמתיימר בלוגטל לבצע, ניתקל בבעיות לא מבוטלות. בעזרת אינדקס הבלוגים החדש תוכלו ללחוץ על כל בלוג ולדעת את הדירוג שלו באלקסה, את הדירוג שלו בגוגל ואת כמות הקישורים הנכנסים אליו.

דירוג גוגל הוא אומנם נתון החשוף לכולם, אבל הוא בסך הכל ציון שנע בין 0-10 ולא אומר יותר מדי. אלקסה הוא אתר שסופר כניסות ממחשבים עליהם מותקן סרגל הכלים של האתר (סוג של רוגלה), שלמיטב ידיעתי נפוץ בעיקר בקרב משתמשי אקספלורר. ומה באשר לקישורים נכנסים? ובכן ההנחה היא שמדובר במידע שמגיע מטכנוראטי, אבל המנגנון שלו לא מייצג דבר.

היות וסרגל הכלים של אלקסה מותקן בעיקר אצל הגולשים בדפדפן של מיקרוסופט, אין באתר ייצוג סטטיסטי מדויק ומהימן של אוכלוסיית הקוראים שלי - שרובה כוללת גולשי פיירפוקס. כל זה נכון כל זמן שמאמינים למנגנון הסטטיסטיקות של גוגל, אבל כמו שכתבו אחרים בעבר, חלק ממשתמשי פיירפוקס חוסמים את Google Analytics בגלל בעיות פרטיות, כך שיתכן שנתח קוראי הבלוג שלי בדפדפן הקוד הפתוח גדול יותר. אגב, 11% מהם הינם משתמשי לינוקס, מקינטוש ואחרים - ולכן גם הם לא נספרים באלקסה.
 
 
 
ומה באשר לקישורים נכנסים? כאן בכלל אין קשר למציאות. לדוגמה, הרבה מהכניסות לבלוג שלי מגיעות אמנם מחיפושים, אבל יש נתח מכובד (כ-20%) שמגיע ממגוון פורומי הורדות העוסקים בתמיכה טכנית, וטורחים להפנות אל פוסט רלוונטי שכתבתי בנושא. מרבית הפורומים הללו דורשים רישום לצורך צפיה, כך שהם לרוב לא מאונדקסים על ידי גוגל וכמובן לא נספרים בשום מערכת רשמית.

גם פוסטים שכתבתי בבלוג ופורסמו באתרי תוכן שונים (NRG, נענע ואחרים) תופסים את המקומות הראשונים ברשימת המפנים אל הבלוג שלי (שאינם קוראי RSS או הפניות עצמיות). כל הפירסומים הללו מכילים גם לינק אל הפוסט המקורי בבלוג, ומייצרים חלק ניכר מהתעבורה שמגיעה לבלוג שלי, וכן מקדמים את הבלוג על מילות חיפוש שונות ומשונות בגוגל. כל הלינקים הללו, אם אכן הכותרת "קישורים נכנסים" היא תחליף לטכנוראטי, לא נספרים. כמותם, בוודאי לא נספרים בלוגים שאינם רשומים בטכנוראטי. אני, מן הסתם, לא היחיד שסובל מבעיית הלינקים הלא נספרים - וזהו משתנה שקצת קשה לקזז.
 

דירוג בבלנדר

 הבלוגספירה הישראלית גועשת כבר כמה ימים בעקבות עלייתו לאוויר של "מדד בלוגטל", שמדרג בלוגים ישראלים על פי פופולריות. לא כולם מרוצים. >> לחצו להמשך הכתבה. 

"בעזרת האלגוריתם שכתבנו אנחנו מדרגים את כל הבלוגרים בבלוגספריה הישראלית. כלומר אנחנו לוקחים נתונים רבים שבינהם שלושת הנתונים שציינו, מחברים אותם, נותנים לכל אחד את החשיבות שלו ומייצרים את דירוג בלוגטל".
(מתוך אתר בלוגטל - הטעויות במקור)

שתי נקודות מרגיזות במשפט הזה. הראשונה היא הבחירה במינוח "כל הבלוגרים". לא טרחתי לשאול את אילנה תמיר על כמות הבלוגים בישראבלוג או את מקבילתה בתפוז על כמות הבלוגים אצלם, וגם מצוות בלוגלי לא קיבלתי נתונים - כך שממש כמו בלוגטל, גם אני יכול רק לנחש כמה בלוגים קיימים בבלוגספירה הישראלית. רק שאני, בניגוד לצוות היומרני, לא טוען שהם מונים 150 בלוגים בלבד.

בקיצור, לקחו החבר'ה בבלוגטל שלושה מספרים שאינם מייצגים שום דבר, זרקו אותם לבלנדר מאולתר שבנו בחצר האחורית והצמידו לתוצאה את צמד המילים המפוצץ - דירוג בלוגטל. כמו כן, הבטיחו לנו שהאלגוריתם רק ישודרג בימים הקרובים כך שהוא יהיה יותר מדוייק. ובכן, לא משנה עד כמה האלגוריתם ישודרג - הרי כל זמן שהוא מסתמך על נתונים שאינם מדוייקים, הוא לעולם לא יצליח להיות מדוייק.
 

לא מערבים מין שאינו במינו

ובכלל, הדירוג עצמו, על אף שהוא מאפשר להציג רשימת דירוגים על פי קטגוריות, נעשה בין כל הבלוגים בעברית (לפחות 150 מהם). אך האם בלוג העוסק בשירה דינו זהה לבלוג העוסק במחשבים, כלכלה או כל נושא אחר? האם באמת אפשר להשוות בין הבלוג של Xslf לבין ברכה גולשת? האם הגלוב ניתן להשוואה עם חומוס להמונים?

אם מנסים ליצור מנגנון דירוג, למה לא לעשות אותו על פי קטגוריה, ואיך זה, שדווקא בלוגים גדולים ופופולריים, כמו הרווק או זרובבלה, לא מופיעים בתוך מדד בלוגטל? האם בגלל שהם משתמשים בפלטפורמה של ישראבלוג, הם אינם נחשבים? הם לא שייכים לבלוגוספירה? הרי שני הבלוגים הללו, יכולים להביס כמעט כל בלוג ברשימה של בלוגטל בכמויות הכניסות היומיות, התגובות, וכל מדד אחר שעליו ניתן לחשוב כעל מדד שמסמן את הפופולריות של הבלוג. מכל אלה, בחרו להתעלם בבלוגטל, ובמקום זה זרקו לנו רשימה אומללה שמבוססת על מנגנון נכה.
 
__________________________________________________________
הפוסט פורסם במקור בבלוג The N.Z.B של ניצן ברומר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by