ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אנטי-בוטיקה 
 
 ג`יגולו גו. אחלה בוט שבעולם, דווקא   
 
מערכת חיים ברשת

במעבדות מבעבעות מבחנה יושבים מיטב בנינו ועמלים על המלחמה באוֹרקים של הרשת - ה(רו)בוטים של אנשי הספאם חורשי הרעה. האם יצליחו במשימתם? זאת ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בספרות המדע הבדיוני מופיעה לא פעם השאלה - איך נבדיל, בבוא היום, בין אדם לרובוט? שהרי תפקידו של הרובוט הוא לבצע משימות שנתפסו כאנושיות, על הצד הטוב ביותר. ואם פעם לא הצליחו מנועי חיפוש, רובוטי רשת קלאסיים, להבין מה אנחנו רוצים ודאגו להציף אותנו בכמויות של מידע חסר תועלת, הרי שחוויית השימוש ב"גוגל" מעלה לא פעם את השאלה "איך הוא ידע ב-ד-י-ו-ק לאיזה אתר התכוונתי?".

אלא שאם "גוגל" הוא בוט (רובוט-רשת) "טוב", לא חסרים בוטים "רעים", המשרתים את האדונים האפלים של הספאם. הללו סורקים את הרשת ומחפשים את כתובת האי-מייל שלנו, פותחים חשבונות מייל פיקטיביים ביאהו והוטמייל כדי לבצע משם את מבצעי הצפת התיבה שלהם, נכנסים לחדרי צ'ט ומציעים שם את מרכולתו הבלתי-קרואה של שולחם. הבוטים ה"רעים", בדיוק כמו הטובים, מנצלים את עובדת מהירות החישוב הרבה העומדת מאחוריה כדי לבצע משימות שבלעדיהם היו דורשות אלפי אנשים. בדיוק כמו הטובים, הם זולים להפליא. אלא שהם ממררים את חיינו.

לא פלא שחברות מסחריות רבות, המבקשות להגן על האינטרסים של צרכניהן, מבקשות למצוא דרך לעצור את הבוטים הללו עוד בשערי השירות שלהם. לא פלא, אם כך, שאנשי אקדמיה חובבי פיתוח ופיצוח מנעולים, מנסים לספק את הפתרון לחברות האלה, לגרות את האינטלקט, ולעשות כמה גרושים אם אפשר.

כמה חוקרים כאלה, עליהם מדווחת סוכנות הידיעות AP, נמצאים באוניברסיטת קרנגי מלון בארצות הברית. השיטה בה משתמשים החוקרים, השוקדים על פיתוח תוכנת "שוער" שכזו, היא ה-captchas, ראשי תיבות לועזיות של "מבחן טורינג אוטומטי לחלוטין להבחנה בין מחשבים ובני אנוש". הרעיון הוא למצוא את הפעולות שכל אדם, אפילו צעיר ואפילו מוגבל מעט בשכלו, יוכל לבצע ללא קושי, בעוד שמחשב לא יוכל לבצע.

המשימה שבחרו אנשי קרנגי מלון היא זיהוי מילים. מתוך אוצר בן 850 מילה בוחר השוער שלנו מילה אחת, ומציג אותה באופן גרפי, כשמסביבה קשקושים שונים. המוח האנושי לא יתקשה להפריד את המוץ מן התבן המילולי, וכשיתבקש להקליד את המילה שהוא רואה, אפילו בן חמש יוכל למבחן. בוטים, לעומת זאת, יתקשו מאוד לזהות את האותיות ולשחזר את המילה.
 

נו, וזה עובד?

 
ביאהו משתמשים במבחן גימפי, ואריאציה על השיטה הזו, כדי לחסום בוטים מלפתוח חשבונות אי-מייל להפצת ספאם. מנוע החיפוש אלטה ויסטה משתמש בה כדי לחסום בוטים מלהציע אתרים לאינדוקס. גם Ebay משתמשת בשוער שכזה לאחד משירותיה.

אלא שכמובן לא מדובר בחסימה מלאה. האקרים תמיד יוכלו לנסות ול"גנוב" את התשובה הנכונה ממקור המידע הראשוני שלה, עוד לפני שהיא הופכת לתבנית גרפית. כיוון שמבחן גימפי משתמש בכ-850 מילים, יכולים הבוטים לאגור את אוצר המילים הזה, ולהריץ את התשובות פעם אחר פעם, עד שיעברו את השוער. ארי ג'ואלס, חוקר בחברת האבטחה RSA כתב תוכנה המסוגלת לפצח את מבחן גימפי פעם ב-500 ניסיונות (תכפילו את זה 10,000 ניסיונות לשניה, מהירות סטנדרטית לבוט). באוניברסיטת ברקלי הצליחו להביא את תוכנות זיהוי הצורה שלהם להביס את המבחן על ידי "קריאה" של הטקסט. ויש כבר ספאמרים המעסיקים עובדים שיפענחו להם את מה שהבוטים לא מצליחים.

וכאן אולי נמצא החיוב האמיתי של ניסיונות החסימה. אמנם אין הם מצליחים לחסום הרמטית את הבוטים ואת הספאם, אבל הם ללא ספק מגדילים את העלות של הספאמרים. אילו יחס של 1-500 הוא יחס מתסכל מעט עבור מי שעבדו ללא הפרעה, והעסקת עובדים היא בוודאי הוצאה נכבדת. אנשי הפורטלים, ואנחנו איתם (הפעם), מקווים שבסופו של דבר הצפת תיבות הדואר שלנו בהצעות הגרלה מפתות פשוט לא יהיה עסק כדאי כפי שהוא היום. הכחדת הספאם, כמו הפסקת הגניבה והשוד בעולם האוף-וירטואלי, נדמית כמו משימה בלתי אפשרית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by