ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
אייפון 
ה-iPhone בארץ? 

ה-iPhone בארץ?

 
אייפון |
 
רן יניב הרטשטיין

רן יניב הרטשטיין מסביר למה הסלולרי הנחשק של אפל לעולם לא יגיע לארץ. דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סטיב ג'ובס מציג את ה-iPhone. כבר כאן (צילום: יח"צ)
 סטיב ג'ובס מציג את ה-iPhone. כבר כאן (צילום: יח"צ)   
קודם כל, ברור שה-iPhone יגיע לישראל. למעשה, הוא כבר נמצא בישראל, והוא היה כאן פחות או יותר מאז הרגע הראשון. צחי הופמן היה העיתונאי הראשון שכתב עליו ואחרי זה הגיע מכשיר אחד גם לנענע מחשבים. אני מניח שהיו גם הרבה אחרים.

חוץ מזה, אין לי שום מידע פנימי שאומר שהוא לא יגיע, ואני לא פוסל את האפשרות שאחת המפעילות תתחיל למכור אותו חמש דקות אחרי שאני אעלה את המאמר הזה (סתם, ברור שאני פוסל, הוא לא יגיע לארץ). אני גם לא מכיר אנשים בתעשיה ובחיים לא שוחחתי עם אף מנכ"ל של חברת סלולר או בכיר מכל סוג אחר.

כמה מהשטויות שנכתבו על ה-iPhone ועל הסיכויים שיגיע לישראל בקרוב או בכלל היו כל כך מגוחכות ומנותקות מהמציאות, שזה פשוט מטריד ומעציב אותי. כאילו שהסיבה שהסלולרי של אפל לא נמכר בישראל ברגעים אלו ממש היא שלפלאפון יש רשת CDMA והוא עובד ב-GSM, או שעצם הכוונה האקראית של כל יזם ישראלי להביא את ה-iPhone לישראל כמוה כחתימה סופית של אפל על החוזה, או כאילו שידע, שמייבאת כמה מוצרים של אפל לישראל בצורה הכי מרושלת שאפשר לדמיין, היא השליחה הרשמית והבלתי מעורערת של ג'ובס בארץ הקודש.
 
 
ב-OS X, אפל תומכת בעברית ובכתיבה מימין לשמאל בצורה שולית לחלוטין. המערכת מבוססת על Unicode ולכן יודעת עברית רק במקרה, והתמיכה בכתיבה מימין לשמאל כל כך גרועה ומלאה בבאגים שהיא בכלל לא ראויה להתייחסות. הדבר היחיד שאפל מציעה כסוג של תמיכה בעברית במערכת ההפעלה שלה הם שני גופנים עם אותיות עבריות: רעננה ולוסידה גרנדה.

תוכנות אחרות של אפל - כמו Pages ו-Keynote - לא מכירות בקיום העברית בכלל ואי אפשר לכתוב בהן מימין לשמאל.

העובדה שהתוכנה שרצה על מחשבי מקינטוש לא ממש תומכת בעברית לא משנה הרבה, כי התמיכה החלקית מספיקה בשביל הרבה משתמשים, והרבה אחרים נהנים מפתרונות צד שלישי שמתקנים את רוב הבעיות עם התמיכה המובנית.
 
ה-iPod להבדיל, לא תומך בעברית בשום צורה וגם לא יתמוך לעולם. נראה שאפל אפילו מתייחסת בעוינות מפורשת לנסיונות להתאים אותו לעברית - ידע נאלצה לפתח פיתרון מקומי עקום ומגוחך לחלוטין תוך הוצאה כספית גדולה.

העובדה שהנגן לא תומך בעברית לא משנה הרבה, כי אפשר להשתמש בו בקלות רבה גם באנגלית כפי שאלפי אנשים בארץ עושים. אפל יכולה למכור אותו כאן ממש כמו בכל מדינה אחרת, כי למרות שאנחנו לא קיימים בשבילה אין לה שום בעיה לקחת את הכסף שלנו (כל עוד אנחנו משלמים תוספת על הייבוא).
 
 

אין עברית - אין iPhone

המקלדת הוירטואלית של ה-iPhone. תתרגלו (צילום: יח"צ)
 המקלדת הוירטואלית של ה-iPhone. תתרגלו (צילום: יח"צ)   
אבל עם ה-iPhone כל זה לא יעבוד יותר. במצב הנוכחי שלו, הוא בלתי שמיש בעליל בישראל. ראשית כל, ובניגוד למגוון דיווחים סותרים, אי אפשר להשתמש בו כטלפון מחוץ לרשת של AT&T, אבל את המגבלה הזו יעקפו בסופו של דבר. אפילו אם מדובר ב-Hack, זה יספיק להרבה מאוד אנשים אם אפשר היה לקרוא ולכתוב בעברית. כרגע, עברית מוצגת כריבועים, וזה כולל אתרי אינטרנט והודעות מייל, וסביר להניח שגם הודעות SMS. מרבית האנשים היו ודאי מסתפקים רק בקריאת עברית, למרות שאני לא רואה את עצמי משלם 600 דולר בשביל מכשיר שלא יכול לעשות 90% מהדברים שאני צריך.

לפי איך שזה נראה כרגע, אפל תמכור את ה-iPhone בכל מדינה רק במסגרת שיתוף פעולה עם מפעילה מקומית, ולא תמכור אותו פתוח לשימוש באופן חופשי בכל רשת. לכן, גם אם תימצא הדרך להיכנס באופן עצמאי למערכת ההפעלה של ה-iPhone ולהלביש עליה תמיכה כלשהי בעברית - אפל לא תתחיל בדיונים למכירתו בישראל, בדיוק מאותה הסיבה שהיא לא מאפשרת לפתח לו יישומי צד שלישי.

הטלפון הזה הוא כולו תוכנה - סודית וסגורה. פתרונות צד שלישי לתמיכה בעברית כמו אלו המכוערים והמוגבלים שנמצאים במחשבי כף יד לא יעבדו עליו, כי למפתחים לא תהיה גישה לשינוי קבצי המערכת. אפל עצמה לא תפתח את התמיכה הנחוצה בעברית, כי אפילו אם היה לה איזה עניין בשוק המקומי, מדובר בהשקעה גדולה מכדי להצדיק את זה.

זה לא רק תרגום של כל מערכת ההפעלה, זה גם תמיכה בכתיבה מימין לשמאל על כל הקשיים והבעיות הכרוכות בכך; יצירת מקלדת וירטואלית חדשה לכתיבה בעברית ולימוד של מילון חדש שנחוץ למנגנון חיזוי המילים ותיקון השגיאות; תמיכה בעברית ובתצוגה מימין לשמאל בדפדפן על כל הבאגים שקשורים לזה, ועוד ועוד מיני פתרונות שמחייבים מורכבות גדולה בהרבה מזו שאפל מוכנה להרשות במוצרים שלה.
 
ה-iPhone בחנות של אפל. יקר מדי (צילום: רויטרס)
 ה-iPhone בחנות של אפל. יקר מדי (צילום: רויטרס)   
את ההתאמה הזו לא יכולה לעשות חברה מקומית שהיא לא אפל - בדיוק כמו שאת ה-iPhone לא יכולה לפתח חברה אחרת שהיא לא אפל. יש קומץ אנשים בעולם שמסוגלים לפתח ממשק טוב, ומתוכם אולי רק שניים עובדים בתעשיית הסלולר. כפי שזה נראה, שניהם עובדים היום באפל. רוב חברות הסלולר לא מצליחות להוציא מכשירים שיהיו אפילו מעט נוחים לשימוש, אז קשה לראות איך חברה מקומית תוכל להתערב בממשק של טלפון סלולרי וממש תצליח לשפר אותו, שלא לדבר על להימנע מלחרב אותו לחלוטין.

במיוחד במקרה של ה-iPhone, נחוצה התערבות כירורגית כל כך פולשנית שהתוצאה לא יכולה שלא להיות גרועה. לא מדובר בהתנשאות אנטי ישראלית, זה פשוט לא אמור לעבוד ככה. אם כבר, מדובר בהתנשאות ישראלית אנטי צרכנית, אבל זה כבר משהו אחר לגמרי.

נראה הרבה יותר סביר להניח שישראל תעבור רשמית לשימוש במערכת כתב לועזית מאשר שאפל תפתח תמיכה במערכת הכתב הנוכחית שלנו.

פשוט יקר מדי

וכאילו שכל זה לא מספיק, אז אם המוצרים של אפל הם כולם תוכנה, אפל עצמה היא כולה שיווק ויחסי ציבור. ה-iPhone ושאר המוצרים שלה אמנם מצויינים, אבל קיימים היום רק בגלל שאפל משווקת אותם כמו מטורפת - עוד משהו שידרוש ממנה לעבוד קשה בישראל, שבה לדעתי לא שודרה או הודפסה פרסומת של אפל מאז ומעולם.

ואחרי התמיכה בעברית והשוק הסלולרי המקומי המקולקל והשיווק של אפל שלא קיים בישראל, נשארת כמובן סוגיית המחיר. 600 דולר זה המון בשביל טלפון סלולרי, אבל אנחנו נצטרך לשלם בשבילו לפחות פי 1.5 יותר, וזה מבחינתי כבר ממש סוגר את כל הדיון הזה.
 
אני שונא לטעות, אבל אם יש משהו שאני אשמח לטעות לגביו, זה עלייתו של ה-iPhone לארץ. אין לי כסף בכלל וגם לא צפוי להיות לי בקרוב, אבל כשהסלולרי הזה יגיע לארץ עם תמיכה אמיתית בעברית ועם מחיר זהה למחיר בארה"ב (+מע"מ, כמובן), אני אהיה הראשון שיעמוד בתור בשביל לקנות אותו. אני והקטטר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by