ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מרוצים מוויקיפדיה 

מרוצים מוויקיפדיה

 
 
עידו הרטוגזון

90% מהגולשים מרוצים מהגירסה העברית של האנציקלופדיה החופשית, כך מגלה סקר חדש שערכו ראשיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
וויקיפדיה העברית פירסמה בסוף השבוע האחרון סקר ראשון מסוגו אודות הרגלי השימוש באתר. הסקר נערך בקרב 2,250 גולשים לא רשומים שנכנסו לאנציקלופדיה החופשית. "רצינו לקבל תגובות של אורחים ולאו דווקא של וויקיפדים", אמר דוד שי, בירוקרט בוויקיפדיה, לנענע מחשבים. נתוני הסקר נותחו על ידי ד"ר עוזי וישנה, מרצה בכיר במחלקה למתמטיקה בבר אילן.
 

90% מרוצים

 
תוצאות הסקר חיוביות למדי מבחינת הוויקיפדים. "אנשים נתנו פידבק יותר חיובי ממה שציפינו וזה בהחלט מעודד", העיד שי.

כך למשל, 90% ממשתפי וויקיפדיה מרוצים או מרוצים מאוד מרמת האתר, שני שליש מהמשתמשים מסרו שהם בדרך כלל מוצאים את מה שהם מחפשים, ו-82% חושבים שיש בוויקיפדיה העברית ערכים שלא קיימים באנציקלופדיות אחרות.

על פי הסקר, רמת החדירה של וויקיפדיה בקרב הגולשים הישראלים גם היא גדולה למדי. כ-80% מהנשאלים אמרו שלדעתם רוב מכריהם מכירים את האתר. שלושה רבעים מהמשתמשים גלשו גם לוויקיפדיות בשפות זרות, אך רק 10% מתוכם משתמשים במאגרי המידע הזרים יותר משהם משתמשים בגירסה העברית.

עוד נתון מעניין ונחמד שחושף הסקר היא העובדה שהשימוש הפופולרי ביותר בוויקיפדיה הוא לצרכי ידע כללי והרחבת אופקים (קרוב ל-80% במידה רבה או רבה מאוד). השימושים לצרכי עבודה או לימודים פופולריים פחות. נו, אז אולי העם בציון לא רדוד כמו שמעלילים עליו.

עם זאת, הוויקיפדים עדיין לא יכולים לנוח על זרי הדפנה. 20% מהמשתמשים סבורים שנושאים רבים שראוי לסקר אותם עדיין לא נמצאים בוויקיפדיה העברית ועוד 43% סבורים כך בנוגע לחלק מהנושאים. 40% מהגולשים התקשו במציאת ערכים בגלל ספק לגבי האיות נכון.
 

הזקנים והנשים שמרנים

זקנים ונשים מתנגדים לכתיבה חופשית. אילוסטרציה (צילום: SXC)
 זקנים ונשים מתנגדים לכתיבה חופשית. אילוסטרציה (צילום: SXC)   
וויקיפדיה הואשמה פעמים רבות באנרכיזם ונתינת חופש רב מדי למבקרים בה. עם זאת, נראה שרוב המבקרים בה שמרנים למדי. בתשובה לשאלה האם ראוי לאפשר לכל אדם לכתוב ערכים לוויקיפדיה העברית, נחלקו המשתתפים באופן שווה למדי.

במחנה השמרני נמצאות קבוצת הגיל של גולשי בני 50 ומעלה וכן קבוצת הנשים. רק 40% מהם סבורים שיש לאפשר לכל אדם לכתוב ערך. כלומר, רוב האנשים הנמנים על הקבוצות הללו מתנגדים לכללים הנוכחיים של וויקיפדיה.

בשתי הקבוצות האלו גם יורדת הנכונות לכתוב ערכים בוויקיפדיה משיעור של 45% בשאר הקבוצות לכדי 25-30 אחוזים. ניכר שיש כאן סתירה בין הנתונים המדווחים על שביעות הרצון של הגולשים מכמות הערכים המרובה, לבין הרצון של חלק מהגולשים להגביל את כתיבת הערכים.
 
 

יותר גדולה מוויקיפדיה הערבית

וויקיפדיה העברית הוקמה ביולי 2003 והפכה מאז לאחת האנציקלופדיות השוקקות ברשת. נכון ליולי 2006, וויקיפדיה העברית כוללת את מספר המשתתפים הגדול ביותר יחסית למספר דוברי השפה. באנציקלופדיה המקוונת יש כיום מעל ל-60,000 ערכים, מספר גבוה מאוד למדינה בסדר הגודל של ישראל, ויותר ערכים מאלו שתמצאו למשל בוויקיפדיה הערבית.

פרויקט וויקיפדיה הפך מזמן לכלי חיוני עבור הגולשים ברשת העברית, ונחשב למיזם ברמה לאומית המעורר תגובות וחילוקי דעות עזים בקרב המשתמשים. "אנחנו מתייחסים למשוב במלוא הרצינות ואנשים כבר התחילו להעלות בתגובה הצעות לסדר היום", סיפר שי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by