ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמת המשחקים 

מלחמת המשחקים

 
 
עידו הרטוגזון

קודם שחררו האמריקנים משחק מחשב שבו מחבלים בכור האיראני בננתז. בתגובה שיחררו היריבים משחק שבו חודרים לישראל ומצילים מדעני גרעין. המלחמה עוברת למחשב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לחצו על העכבר ותפסו את סדאם (צילום: משחק של Kuma)
 לחצו על העכבר ותפסו את סדאם (צילום: משחק של Kuma)   
עולם המשחקים האיראנים בטלטלה. השבוע יצא במדינה משחק מחשב חדש בשם "הצילו את מדעני האטום". הכותר, שנחשף ביום שני, מאפשר לגיימר לגלם את דמותו של המפקד בשמן ולצאת למשימות בעורף האויב (ישראל) על מנת להציל את תוכנית הגרעין של איראן. וכל זה מתקיים כחלק מסדרת פעולות תגמול וירטואליות שמנהלת אגודת הסטודנטים האיראנית עם חברת משחקים אמריקנית, ששחררה משחק על פלישת ארה"ב לאיראן. נשמע מופרע? עוד לא התחלנו.
 

משחקים מוסלמים גאים

מפילים מסוקים ישראלים (צילום: משחק החיזבאללה Special Force)
 מפילים מסוקים ישראלים (צילום: משחק החיזבאללה Special Force)   
את המשחק החדש שיחררה אותה קבוצה סטודנטים שארגנה את ועידת "העולם ללא ציונות" ב-2005, שבה קרא נשיא איראן למחוק את מדינת ישראל מהמפה. במשחק יוצא המפקד למשימה שמטרתה להציל בעל ואישה מדעני אטום שנחטפו על ידי כוחות המערב במהלך עליה לרגל לאתר הקדוש כרבלה שבעיראק. על מנת להציל את השניים ולנצח במשחק נדרש השחקן לחדור לשטח ישראל, להרוג חיילים ישראלים ואמריקנים ולהניח ידיו על הלפטופים שלהם, שבהם נמצא מידע סודי.

כמו המשחק Special Force שהוציא ארגון החיזבאללה ב-2004, גם המשחק החדש של איראן נמנה על ז'אנר המשחקים הרציניים. משחקי אג'נדה שמטרתם להעביר לשחקנים מסרים. על פי רנן גלוזמן מהתוכנית למשחקולוגיה בבית ברל, בעידן שבו צרכני מדיה הופכים חסינים למבול הפרסומות והמסרים החזותיים, משחקי מחשב הם תחום שבו אנשים עדיין חשופים לקבלת מסרים. היתרון של משחקי מחשב לעומת פרסומות רגילות, הוא שהם שמים את השחקן בתפקיד פעיל, גורמים לו לשחק תפקיד מסוים ובכך גורמים לו לתחושת הזדהות חזקה יותר.

צרכני משחקי מחשב במדינות מוסלמיות רגילים לשחק במשחקים אמריקניים שבהם נהוג לירות ולחסל לוחמים ערבים מכל המינים והסוגים ככל הבא ליד. בשביל מי שמשחק כל היום מנקודת המבט של האויב הדבר עשוי ליצור מעין סכיזופרניה אידאולוגית שעשויה להיות בעייתית פוליטית, לפחות מנקודת מבטם של המשטרים המוסלמים. מסיבה זו מנסים כיום בעולם המוסלמי לקדם משחקים שיתנו לגיימרים אלטרנטיבה מיליטנטית-מוסלמית גאה.

"זוהי ההגנה שלנו כנגד המתקפה התרבותית של האויב, אמר מוחמד טאקי פאקירן, מנהיג קבוצת הסטודנטים, בראיון ל-AP. "זהו מוצר איראני לחלוטין הבא בתגובה למלחמת הקיברנטית שמנהלת ארה"ב כנגד איראן", הוסיף. על פי פאקיראן, מטרת המשחק לקדם רעיונות של "הגנה, הקרבה ומות קדושים". האיראנים מבטיחים שהמשחק עתיד להיות משווק גם מחוץ לאיראן.
 

לצוד את אוסאמה בן לאדן

להילחם בחדשות (צילום: משחק של Kuma)
 להילחם בחדשות (צילום: משחק של Kuma)   
המשחק האיראני לא בא ללא התגרות. למעשה הוא הופיע כמעין פעולת תגמול על המשחק האמריקני "מתקפה על איראן" (Assault on Iran) שיצא בשנת 2005.

kuma games, החברה שאחראית על המשחק, יצרה בשנים האחרונות יותר מ-80 אפיזודות דו שבועיות של משחקי FPS חינמיים המבוססים על מלחמות עכשוויות מסביב לעולם. המשחקים האקטואליים מתרחשים במקומות כגון עיראק, אפגניסטן, דרום קוריאה, סיירה ליאון וויאטנם. את המשחקים שלה מכנה החברה Game-Isodes והם כוללים גם תמונות לווין, מאמרים וקבצי מולטימדיה. למעשה מהווים המשחקים של Kuma מעין שילוב של משחק מחשב, מהדורת חדשות ופרק בתוכנית טלויזיה.

חוקרי משחקי המחשב גונזאלו פראסקה אמר פעם שעלינו להיות מסוגלים לשחק את המציאות שלנו במשחקי מחשב. המוטו הקולע של Kuma משקף את ההכרזה הזו בצורה מדויקת למדי: "בעולם הקרוע על ידי קונפליקטים בינלאומיים, יש דבר אחד שכולם חושבים עליו כשהם מסיימים לצפות בחדשות: 'בנאדם, זה היה יכול להיות משחק אדיר'". המשחקים שלה הופכים את ההכרזות של גונזלה למציאות. הם יוצאים כמו מהדורות חדשות, לעיתים בהפרש של שבועות ואפילו ימים לאחר קרבות שהתרחשו במציאות ומאפשרים לשחקן להשתתף בהם.

במשחק הראשון והמפורסם ביותר של החברה - "הקרב האחרון של אודאי וקוסאי" (2004), צד השחקן את בניו של סדאם חוסיין בעיר מוסול שבצפון עיראק. אפיזודות ראויות לציון אחרות של משחקי החברה הן: "אוסאמה 2001: טורה בורה", שבו דולק השחקן בעקבות בן לאדן במנהרות טורה בורה שבפקיסטן; וגם "ג'ון קרי: כוכב הכסף", בו זוכה השחקן לגלם את ג'ון קרי, המועמד לנשיאות ארה"ב בשנת 2004, להילחם בג'ונגלים של ויאטנם ולזכות בכוכב הכסף הנכסף.

במשחקים של Kuma משחקים מאות אלפי שחקנים מרחבי העולם שמורידים אותם בחינם מאתר החברה. באופן מפתיע זכתה החברה לבסיס מעריצים נכבד דווקא בקרב גיימרים עיראקים, שנוהגים לשחק חיילים אמריקנים או עיראקים הנלחמים בטרוריסטים עיראקים ומשבחים את הריאליסטיות של הכותרים. המשחקים, שמתנהלים לעיתים מזומנות בקפה אינטרנט ברחבי עיראק, כבר הרגיזו כמה מהמתנגדים לנוכחות האמריקנית במדינה.
 
 

הצב האיראני והארנב האמריקני

משחקים פטריוטיים מדי? (צילום: משחק של Kuma)
 משחקים פטריוטיים מדי? (צילום: משחק של Kuma)   
ולא רק אותם. במהלך השנים חטפה Kuma Games הרבה ביקורת. האשימו אותה בפטריוטיות יתר, מילטריזם וחמור מכל - תמיכה בג'ון קרי. החברה מפתחת את משחקיה בשיתוף הצבא האמריקני וחיילים שחוזרים מהחזית, והתוצאה נוטה להיות חד צדדית למדי ואף זכתה לביקורת מארגוני זכויות אדם. אבל המשחק האיראני הוא הפעם הראשונה שחברת משחקים קוראת תיגר עלKuma Games במשחק משלה.

קצפם של האיראנים יצא על אפיזודה 58 בסדרת Kuma\War שבה חודר השחקן למתקן הגרעיני בננתז שבאיראן, משיג ראיות לתוכנית הגרעין האיראנית ולבסוף משמיד את הצנטריפוגות שבמקום. בזעמם כי רב, נשבעו האיראנים לייצר משחק מחשב שיבצע פעולת תגמול על אותה פעולה וירטואלית מחוצפת.

אלא ש-Kuma ומפתחי המשחקים האיראנים מזכירים קצת צב וארנב. בניגוד לאמריקנים, שמכינים משחקים דו שבועיים - לאיראנים לקח שנתיים לפתח את המשחק שלהם. בזמן הזה הספיקו ב-Kuma Games ליצר 25 אפיזודות חדשות, ביניהן “Assault on Iran, Pt. 3: Payback in Iraq” שבאה כתגובה כפעולת תגמול על המשחק האיראני, אבל יצאה חודשים ארוכים לפני שהאיראנים בכלל הספיקו לסיים את המשחק שלהם. ב-Kuma החליטו שבכל עז יש מתוק וראו את המשחק האיראני ברוח חיובית. כהזדמנות ל"דיאלוג פוליטי רציני".

Kuma בנו את המשחק שלהם כך שיתחיל במקום שבו, על פי הצהרות האיראנים, אמור היה להסתיים משחק הגומלין. הם גם השאירו חורים בעלילה על מנת שהאיראנים יבנו בעתיד משחקים שיספרו את החלקים החסרים בסיפור.

"הסוג הזה של דיאלוג מבוסס משחקים הוא חסר תקדים בהיסטוריה של היחסים הבינלאומיים", אמר מנכ"ל Kuma, קית' האלפר. "העובדה שהצלחנו להתניע דיון חיוני שכזה בעזרת משחק וידאו היא מעבר לציפיות הכי אופטימיות שלנו. אנחנו מנסים להביא עניינים אקטואליים בצורה נגישה וקרובה לאנשים, אבל התגובה מעוררת המחשבה של הסטודנטים האיסלמיים היתה בלתי צפויה ומרגשת. אנחנו חושבים שהסיפור שלהם מרגש, רלוונטי וטעון רגשית ופוליטית. אנחנו מצפים להגיב במשחק רלוונטי ומעורר מחשבה באותה מידה, שבו יוכל העולם כולו לשחק".
 

הווירטואליזציה של המלחמה

 
אוטופיה דיגיטלית חדשה? ואולי סתם חברה אמריקנית שרוכבת על אגודת הסטודנטים האיראנית בדרך אל הבנק? עכשיו צריך להמתין ולראות מה מתפתח בדיאלוג שבין הצדדים. האם רק האמריקנים רואים בדואט ה-FPS הזה דיאלוג מרגש, או שגם האיראנים רואים כאן מסר מקורי.

ועדיין, לא משנה מה יקרה, יש כאן בשורה חשובה. המשחק החדש הוא שלב ראשון בדיאלוג-מלחמה ממין חדש. המלחמות ה"אמיתיות" מיוצאות לעולם הווירטואלי. ההוגה הצרפתי ז'אן בודריאר טען שבעידן הפוסטמודרני שבו מלחמות משודרות בטלויזיה ומורכבות מספקטקלים של סרטים מעין המצלמה של הטיל המלחמה הפכה לווירטואלית. במקום מציאות המלחמה אנחנו מקבלים סימולציה של מלחמה. המלחמה של זמננו אומר בודריאר, היא יותר משחק וידאו ממלחמה.

אולי יום אחד ישחקו גיימרים איראנים בצד אחד של האוקיאנוס וגיימרים אמריקנים בצד שני וינהלו את המלחמות בסביבות ווירטואליות. וכאן גלום המסר החיובי בכל הסיפור הזה. אם רק היינו יכולים לגרום למלחמה להגר לעולם של First Person Shooters היינו יכולים להפנות אולי חלק מהאנרגיות המילטנטיות של האנושות מחוממת המוח שלנו לעבר העולם המקוון.

אולי מלחמות במשחקי מחשב הן דרך להפוך את המלחמה למדיה קרה יותר. אולי זו דרך להוציא את הדם מהמלחמה ולעשות אותה בתוך המזגן. ואולי זו המצאה נפלאה לגרום למיליטנטי העולם לעשות מלחמות בתוך המחשב ולעזוב אותנו בשקט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by