ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום 144, אפשר לעזור? 
 
 נילסן היה מתהפך בקברו. הממשק הנוכחי של 144   
 
עידו קינן

אתר 144 של בזק עושה הכל כדי להקשות על מי שמנסה למצוא מספר טלפון; הפעם, לשם שינוי, אנחנו לא רק מבקרים, אלא גם מגישים עזרה אמיתית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתר 144 הוא אחד האתרים היותר שימושיים, אך עם זאת הפחות ידידותיים, שיש באינטרנט הישראלי. השימוש באתר מטלטל את הגולש בין חוויה קישונית באבסורדיותה לקפקאית בשרירותיותה, עד כי נדמה שבבזק קראו את כל הכללים לבניית אתר מוצלח, ונמנעו מהם.

המצב כל כך גרוע, שאפילו העלות של השירות בטלפון והשמועות על גביית יתר שנפוצו ברשת, לא עזרו לאתר המסכן (לשאלתנו כמה אנשים גולשים לאתר, נמסר מלשכת דובר בזק: "מדובר במידע עסקי אשר לא נוכל למוסרו"). אם גורו השימושיות ג'ייקוב נילסן היה מת, הוא היה מתהפך בקברו למראה רצף שגיאות השימושיות שיש באתר הזה.

בפרץ של טוב לב שנובע, כנראה, מהשנה החדשה הבאה עלינו לטובה, אנחנו שמחים להעניק לבזק מספר עצות, שבשוק הפרטי היו עולים לה ממון רב. מערכת חיים ברשת אפילו בנתה עבורה עמוד חיפוש מתוקן, כך שהחברים בבזק צריכים לעשות לא הרבה יותר מ-copy-paste.

אם שירות 144 בטלפון לא משתלם כלכלית, הנה ההזדמנות לעשות משהו כדי לצמצם את היקפו. אם הוא כן משתלם, בזק צריכה לעשות צעד שיפריך מראש את תיאוריית הקונספירציה המתבקשת, לפיה היא נמנעת מלשפר את 144 באינטרנט כדי לאלץ את הלקוחות להתקשר ולשלם.
 

Q או K?

 
אם לא הבנתם על מה דיברנו בפסקה הראשונה, כנראה שלא הצלחתם לגלוש לאתר. האמת? אנחנו לא מאשימים אתכם. האתר הראשי של בזק נמצא בכתובת www.bezeq.co.il. ניסינו להגיע אל השירות ישירות על ידי הכתובת http://144.bezeq.co.il אבל הגענו שוב... לעמוד הראשי. לא התיאשנו וניסינו גם את bezeq.co.il/144 אבל, מה לעשות, אין שם כלום. הכתובת, עולה מהלינק מהעמוד הראשי, היא www.144.bezek.com.
 
 
רגע אחד, שאלנו את עצמנו, למה באתר הראשי "בזק" נכתב עם Q ואילו בכתובת הישירה – עם K? לבזק הפתרונים, ואם אפשר, נשמח לקבל אותם. באותה הזדמנות נשמח גם לדעת למה רק בחלק הזה יש סיומת com ולא co.il.

מלישכת דובר בזק נמסר בתגובה: "הגישה לאתר יכולה להתבצע בשני אופנים: www.144.bezeq.com או http://www.144.bezeq.com [הלו, בזק, זו בדיוק אותה כתובת! – ע"ק], בנוסף תיבדק האפשרות להתקין גם את הקיצור שאתה מציע בפנייתך".
 
 

עו"ד קופץ בראש

אני קופץ על עמיתי המלומד. הפופ-אפ של 144
 אני קופץ על עמיתי המלומד. הפופ-אפ של 144   
אחרי שהצלחנו להגיע לאתר, עוד לא הספקנו לכתוב את כל החיפוש ו-הופ!, קופץ לו פופ-אפ מאיים ומפחיד, שנושא בתוכו אזהרה בעורכדינית שמודיעה ש"המידע ובסיס הנתונים שבאתר זה נועדו אך ורק לאיתור מספרי טלפון לפי שם וכתובת ספציפיים", ומבקש, אם לא אכפת, להמנע מלחמוד את מאגר הנתונים. כמובן שבמשך הזמן הזה, כל השוונג של ההקלדה כבר חלף לו.
 
אין לנו שום בעיה עם העמוד המקפץ, וההצבה שלו היא הצעד המשפטי הנכון מבחינת בזק, אבל למה אנחנו צריכים לראות אותו כל פעם שאנחנו גולשים? הרי אפשר הרי לשתול cookie קטן שיסמן שכבר ראינו את האזהרה וימנע מאיתנו את התענוג בעתיד. אם ממש רוצים להציג את הטקסט בכל פעם, אפשר לשים אותו בתחתית העמוד. אבל פה זה לא יקרה. פה זה בזק: הופכים עולמות בשבילך, רק חבל שהופכים אותם עליך.

"שתילת cookie אינה חוקית, למרות שהיא מקובלת באתרים רבים באינטרנט", נמסר מבזק. "בזק פועלת על פי החוק ולכן אינה שותלת קובץ זה. בכל מקרה, בעת הכניסה לאתר חלון תנאי השימוש נפתח פעם אחת בלבד ולאחריו ניתן לבצע שאילתות ללא הגבלה".
 

ברוכים הבאים לאינטרנט האיטי של בזק

סגרנו בעצבים את חלון האזהרה, וחזרנו לעמוד החיפוש. העמוד עמוס תמונות, ומי שלא מחובר לאינטרנט המהיר יכול להשען אחורה, להסתכל על התקרה ולהבין שהמנקה לא ממש עובדת בזמן האחרון. בזמן שהיה לנו נזכרנו באתר חיפוש אחר (גוגל או משהו כזה), שמראה שמספיק דף לבן עם לוגו גדול כדי לעשות את החיים קלים.

ההיגיון הבריא אומר שאחרי העלייה סמן העכבר צריך להיות בשדה "שם משפחה/עסק", אבל את זה אומר ההיגיון, והוא לא ממש נמצא כאן. אחרי שהצבנו את הסמן, כתבנו את השם ולחצנו enter. למרבה ההפתעה, לא קיבלנו את התוצאות, אלא את השדה הבא בתור: רשימת יישובים בארץ.

בזק: "הטענה כי הקשה על מקש enter מעלה את רשימת היישובים נכונה. נעשה ניסיון לשנות זאת אך הוברר כי בשל מגבלות טכנולוגיות הדבר אינו אפשרי".
 

03 לא גר כאן יותר

טוב, בחרנו את נס-ציונה אבל לא שינינו את אזור החיוג. מכיוון שנס ציונה נמצאת באזור חיוג 08 וברירת המחדל באתר היא 03 (דווקא הגיוני), קיבלנו הודעה שאומרת: "היישוב הנבחר אינו מופיע באיזור החיוג הנבחר!"

למה אזור החיוג לא מתעדכן כשבוחרים ישוב מסוים? ולמה צריך לתת למודם המסכן לשלוח את החיפוש ולחזור עם נזיפה? ראינו שיודעים בבזק לעשות פופ-אפ, אז למה לא להשתמש בו להודעת שגיאה?

בזק: "בדיקה העלתה כי הדבר אינו נכון, ייתכן ומדובר במקרים ספציפיים, נבקש לקבל את רשימת הערים על מנת לבדוק את טענתכם".
 

הפוגה מפרגנת

כדי שלא יגידו שיש לנו רק דברים רעים להגיד, נציין שני דברים טובים: אם לפני שתקליקו על כפתור "רשימה", תתחילו לכתוב משהו בשדה "ישוב", תקבלו את כל הישובים שמתחילים בצירוף שהקלדתם (ולא את הרשימה המלאה והמאוד-ארוכה). בנוסף, אם איתרע מזלכם לעבוד במחשב נטול עברית, או ללא מקלדת עברית, תוכלו להשתמש במקלדת הווירטואלית, שבנויה בג'אווה-סקריפט ולכן פועלת כמעט על כל דפדפן.
 

צר דפדפני כעולם נמלה

גלול, גלול, גלול. חמש תוצאות ב-144
 גלול, גלול, גלול. חמש תוצאות ב-144   
שמחנו גם לגלות שבאתר יש אפשרות לבקש שבתוצאות החיפוש יהיו חמש, עשר או אפילו עשרים תוצאות לעמוד. פחות שמחנו לראות שלא משנה מה המספר שתכתבו, תוכלו לראות רק חמש תוצאות בו זמנית, השאר לא נמצאות במסגרת, אלא צריך לגלול למטה כדי לראות אותן.

בזק מגיבה: "האתר ניתן לצפייה הן ברזולוציה 600/800 והן ברזולוציה אחרת".
 

שדות חיפוש לנצח

אחרי שזרענו בדמעה את כל שדות החיפוש, חשבנו שנקצור ברינה את התוצאות. מכיוון שהעיניים שלנו כבר לא רואות כל כך טוב (אנחנו נמצאים באתר כבר כמעט חצי שעה), לחצנו על הכפתור השמאלי ביותר. "בזזז!!!", מזמזם זמזם השגיאה: מסתבר שלחצנו על כפתור "נקה" והחיפוש הלך. חזור להתחלה בלי לקבל מאתיים שקל.

תגובת בזק: "על כפתור השליחה כתוב ייעודו באופן ברור, למרות זאת תיבדק אפשרות לשנות את מיקומו".

שבנו והקלדנו הכל מחדש, נזהרים לא ליפול באותם בורות, אבל המנוי שחיפשנו לא קיים. "לא נמצאו מנויים העונים על החתך המבוקש!", צעק האתר, "נסה להגדיר חתך מדוייק יותר!". אין שום בעיה, אמרנו, רק אם אפשר לדעת מה זה בדיוק חתך מדוייק יותר? אז זהו, שלא. האתר של בזק לא מסביר למה הכוונה, ואפילו לא נותן כפתור קטן שיחזיר אותנו למקום שממנו באנו.
 

תיקון חצות

טקסטואלי, פשוט, שימושי. ממשק 144 המשופר
 טקסטואלי, פשוט, שימושי. ממשק 144 המשופר   
"ראוי להדגיש כי בזק מעדכנת את אתר 144 כל העת על מנת לשפרו ולהתאים האתר לצרכים המשתנים. האתר פועל on-line כבר כ-7 שנים, ובזק נערכת לבניית אתר חדש במקביל לשיפורים הנערכים באתר הקיים", נמסר מבזק.
 
אנחנו יודעים שהכי קל להעביר ביקורת. הפעם החלטנו גם לעזור, ושלחנו לבזק קוד HTML משופר לאתר החיפוש. הוא אמנם לא מתקן את כל הליקויים שהועלו בכתבה, ונדרשים שינויים קלים כדי להתאימו למאגר הנתונים, אבל בתור צעד ראשון, הוא בהחלט עושה את העבודה. עכשיו נותר רק לראות, אם בבזק באמת יהפכו עולמות בשבילנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by