ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: iPhone בבלנדר 

השבוע ברשת: iPhone בבלנדר

 
 
רן יניב הרטשטיין

תערוכת E3, הצעת חוק 892 2.0, והסלולרי של אפל כבר כל כך נמאס, שהדבר היחיד שנשאר לעשות זה לטחון אותו בבלנדר. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
PS Home (צילום: יח"צ)
 PS Home (צילום: יח"צ)   
תערוכת המשחקים E3 או Electronic Entertainment Expo, נפתחה ביום רביעי השבוע, ונערכה במתכונת מצומצמת, למוזמנים בלבד - במקום כ-60,000 מבקרים אשתקד, ביקרו בה השנה רק 5,000 אנשי תעשיה. לא הושמעו שם הכרזות גדולות או מפתיעות במיוחד - נינטנדו, סוני ומיקרוסופט הציגו את תוכניותיהן להמשך הפיתוח של מוצרים, משחקים ושירותים סביב הקונסולות הקיימות שלהן, וחברות המשחקים הציגו את מרכולתן לשנה הקרובה.

עוד לפני E3, הודיעה סוני על הוזלת מחירי הפלייסטיישן 3. הדגם עם הכונן הקשיח בנפח 60GB יעלה 500 דולר - הוזלה של 100 דולר, ודגם חדש עם כונן קשיח בנפח 80GB יעלה 600 דולר.
לפי אתר גיימר, ירידת המחירים צפויה להגיע גם לישראל. כאן עולה הפלייסטיישן 4,400 ש"ח (לעומת 2,500 ש"ח, הערך השקלי של המחיר בארה"ב).

ב-E2, סוני הציגה משחקי רשת חדשים לפלייסטיישן 3, ביניהם ה-Playstation Home, הגירסה שלה לסקנד לייף. היא הציגה גם משחקים רגילים לפלייסטיישן 3 - רבים טוענים שאחת מהסיבות להצלחה המתונה של הקונסולה היא שאין לה מספיק משחקים טובים.
 
Xbox 360 Halo 3 Special Edition (צילום: אתר Xbox 360)
 Xbox 360 Halo 3 Special Edition (צילום: אתר Xbox 360)   
גם נינטנדו הציגה יישומים חדשים ל-Wii, שאינם בהכרח משחקים - כמו תוכנת הכושר הגופני הזו. אחד המשחקים המדוברים ביותר שהוצגו ב-E3 הוא Halo 3 ל-Xbox 360, המשחק לו מצפים מעריצי הסדרה מאז שהגיעה הקונסולה למדפים. המשחק עדיין לא יצא לאור, אבל מיקרוסופט כבר הכריזה על מהדורה מיוחדת של ה-Xbox 360 שתעוצב בצבעי ירוק זית בהתאם לסגנון הצבאי של הכותר.

סגה נדבקה בקדחת הווינטאג' שעוברת על תעשיית המשחקים. אחרי שנינטדו העלתה עשרות משחקים קלאסיים לרשת המשחקים של Wii, הכריזה עכשיו סגה כי תעלה משחקים קלאסיים שלה לרשת המשחקים של ה-Xbox 360.

הקונסולה של מיקרוסופט גרמה לחברה - ובמיוחד ללקוחותיה - הרבה כאבי ראש מאז הושקה בשנה שעברה, והערכות על היקף בעיות החומרה הקריטיות הגיעו ל-30% מהקונסולות שנמכרו. השבוע, הודיעה ענקית התוכנה כי תרחיב את תקופת האחריות ל-Xbox 360 משנה לשלוש שנים, ותתקן או תחליף את כל הקונסולות הפגומות.

ההערכות על עלות הרחבת האחריות מגיעות למיליארד דולר, שעבור מיקרוסופט מייצגות הרבה פחות מהמחיר של קונסולות Xbox 360 בשביל גיימר ממוצע. הרשת משבחת את החברה על הצעד חסר התקדים, אבל נראה שיהיה נכון יותר לתקוף אותה על כך שהוציאה לשוק קונסולות פגומות מלכתחילה.
 

מי צריך אנליסטים

תרשים מתוך הפטנט המדובר של אפל (צילום: US Patent and Trademark Office)
 תרשים מתוך הפטנט המדובר של אפל (צילום: US Patent and Trademark Office)   
מדי פעם צצות באתרי הטכנולוגיה והכלכלה כותרות נרגשות המבשרות על מגמה או מוצר חדשים שצפויים להופיע בשוק, וסוחפות גל תגובות נרגשות לא פחות ומסחר בורסאי נרגש עוד יותר. עיון באותן ידיעות מגלה בדרך כלל שמדובר בדו"ח כזה או אחר שפורסם על ידי אחת מחברות המחקר, בו אנליסטים מכובדים שמתמחים בנושא ליקטו ידיעות, נתונים ופיסות מידע שונות, שבבחינה ראשונית נראות בלתי קשורות, רק כדי להפוך אותן לתמונת מצב עתידית צלולה ומשכנעת.

השיטה מוכרת ומוכחת. לכאורה, מי שיודעים מה קרה בעבר, יכולים להסיק מכך מעבר לכל צל של ספק מה יקרה בעתיד, ולעשות זאת בוודאות מוחלטת. השבוע זכינו למספר שיעורים מאלפים על טיבם של דו"חות מצב ותחזיות מסוג זה.

הסניף הטייוואני של חברת המחקר JP Morgan פרסם דו"ח לפיו אפל תשיק בקרוב מכשיר iPhone קטן וזול, שיהיה מבוסס על ה-iPod Nano. הסימוכין: פטנט שהגישה אפל עוד בנובמבר 2006 ושפורסם דווקא עכשיו באופן שרירותי לחלוטין, וכן מקור אנונימי בערוץ האספקה של אפל (אחת החברות הקבלניות שמייצרות ומרכיבות עבורה את רכיבי המוצרים שהיא מוכרת).

כעבור יום, הסניף האמריקני של אותה חברת מחקר פרסם דו"ח אחר שמבטל לחלוטין את קודמו ובו נטען כי השקה בטווח הקרוב תהיה "חריגה ומאוד מסוכנת".

עוד באותו שבוע, חברת המחקר Wedbush Morgan הזינה את השמועה הפופולרית לפיה מיקרוסופט תוזיל בטווח המיידי את מחירי קונסולות Xbox, בכ-50 עד 80 דולר - כתגובה להורדת המחירים של הפלייסטיישן 3 על ידי סוני. מיד לאחר מכן, מיקרוסופט הגיבה והכחישה כל כוונה להוזלה בזמן הקרוב.

כמובן, אנליסטים לא עסוקים תמיד בפיתוח תיאוריות מופרכות על העתיד על בסיס רמזים קלושים. לפעמים הם גם יודעים לציין את המובן מאליו לגבי ההווה. כך, פירסמה לאחרונה חברת המחקר Nielsen SoundScan את מה שכולנו ידענו כבר מזמן - אנשים קונים יותר שירים בודדים ופחות אלבומים, וכן יותר קבצים דיגיטליים ופחות תקליטורים פיזיים.

אם כבר להיתפס למשמעויות עתידיות של פטנטים שאין שום דרך לדעת אם בכלל ייושמו, אז הפטנט הזה של מיקרוסופט יכול להיות הרבה יותר מעניין: מודל לרכישה של שירים שהועברו בין משתמשי Zune ב-WiFi, שיאפשר למקבל השיר לקנות את השיר בתום תקופת הניסיון בת שלושת הימים/שלושת ההאזנות, ולשולח השיר - לקבל מהרכישה הזו עמלה קטנה.
 
 

אפל

מיץ iPhone (צילומסך: אתר Will it Blend)
 מיץ iPhone (צילומסך: אתר Will it Blend)   
• חמי פרס, מייסד קרן הון הסיכון פיטנגו, נכנע ללחצים מצד אפל ופותח אפלסטור בישראל, אבל רק בתנאי שיקבל זיכיון בלעדי לייבוא ה-iPhone. זו לא הפעם הראשונה שמדברים על חנות אפל בישראל. מנכ"ל ידע איציק רדשקוביץ כבר הודיע כבדרך אגב שחנות כזו תפתח בת"א עד סוף השנה, אבל זה היה לפני השמועות על כך שרדשקוביץ מנסה בכל כוחו למכור את הזיכיון של אפל לכל המרבה במחיר.

• צחי הופמן היה העיתונאי הראשון בארץ שהצליח להשיג iPhone, ועשה איתו סבב תקשורת מקיף שכלל סקירה ארוכה במעריב והופעות בטלוויזיה. אבל למה לא לנקות את המסך קודם?

• כל אותם הגיקים שיוצרים את הבאזז הבלתי נסבל סביב גאדג'טים חדשים ונחשקים לפני שהם מגיעים לשוק נזכרים בדרך כלל במקומם האמיתי בשרשרת המזון רק אחרי שהם מסיימים לצרוך את אותם המוצרים עד כדי התפקעות, ואז נתקפים בדחף חתרני לפצפץ אותם ואת כל מה שהם מסמלים לחתיכות קטנות. עם ה-iPhone זה בא לידי ביטוי בפירוק אלים שלו לגורמים, ולפעמים בהשלכה מקרית אל הבלנדר. עד כדי כך התקדמנו, שאפילו המפרסמים לא יכולים להתאפק מלמתוח ביקורת נוקבת על תרבות הצריכה. אם תהיתם, הם עשו את אותו הדבר ל-iPod: "טום מוכן לקנות iPod חדש, אז כמובן שהוא צריך לטחון את ה-iPod הישן שלו".

• לראשונה, הגירסה האחרונה של Quicktime מנגנת וידאו על מסך מלא. מדהים.
 

892 2.0

 
• אמנון כהן לא מוותר בקלות. אחרי שהצעת החוק הקודמת שלו נטחנה עד דק, לפחות כמו iPhone בבלנדר, הוא מגיש את יצירת המופת שלו בנוסח חדש - ספקיות אינטרנט תחויבנה להציע חבילות סינון בחינם לכל גולש, ולסנן על דעת עצמן בשם הגולשים שלא יודעים להחליט.

• שר התקשורת אריאל אטיאס התראיין השבוע לערוץ האקדמי ודיבר על צנזורה - גל מור ניתח כמה פנינים מהראיון והגיב להן, אחת אחת. הטובקיסטים ממהרים לייחס את הצהרות השר לבורות מוחלטת בתחום העיסוק שלו, אבל נשמע סביר יותר שמדובר בסתם דמגוגיה ישנה וטובה.
 

עצוב

משתתפי הפודקאסט Buzz Out Loud. מימין: טום מריט, ורוניקה בלמונט ומולי ווד (צילום מסך מ-Cnet)
 משתתפי הפודקאסט Buzz Out Loud. מימין: טום מריט, ורוניקה בלמונט ומולי ווד (צילום מסך מ-Cnet)   
• שחרור גירסת הבטא הראשונה של פיירפוקס 3 נדחה למועד בלתי מוגדר לקראת סוף השנה.

• מארק פילגרים מזכיר לאנשי תעשיית הבידור שהדרך היחידה להילחם בפיראטיות היא להתחרות בה, ואפילו נותן להם כמה טיפים בשביל להפנות אותם לכיוון הנכון.

• אחרי שהרובוטריקים עלה לאקרנים ואיתו עלו גם כל הביקורות, ב-nrg סקרו כמה מהמוצלחות שבהן. לא של מבקרי הקולנוע, כמובן, אלא את אלו שכתבו הגיקים.

ורוניקה בלמונט, מהפודקאסט Buzz Out Loud, עוזבת את Cnet לטובת Mahalo - מנוע החיפוש "האנושי" של ג'ייסון קלקניס. עצוב. גם ג'ים לאודרבק, העורך של PC Magazine, עוזב ועובר למנכ"ל את Revision3, רשת הווידאו-פודקאסטים של קווין רוז. קצת מצחיק שקוראים ל-Cnet "מדיה ישנה".

השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by