ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שיתוף יציל את הרשת 

שיתוף יציל את הרשת

 
 
עידו הרטוגזון

שימוש מוגבר ברשתות P2P יהפוך את הרשת לבטוחה ויעילה יותר, זו מסקנת המחקר החדש של חוקרי DIMES הישראלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאז 2004 מנפיק הפרוייקט האוניברסיטאי DIMES מפות של האינטרנט וזוכה לשבחים ברחבי העולם. בימים אלו שחררה חבורת המפתחים שמאחוריו מאמר עם מסקנות חדשות שיכולות להיות בעלות משמעות אדירה לאופן שבו רשת האינטרנט בנויה ומתפקדת ולסייע ביצירת רשת יציבה, יעילה ובטוחה יותר.
 

למפות את האינטרנט

 
DIMES, פרויקט ישראלי שהתחיל באוניברסיטת ת"א, משתמש בדגם חדשני של מיחשוב מבוזר על מנת לבצע את המשימה הבלתי אפשרית של מיפוי האינטרנט. בדומה לפרויקטים כמו SETI@Home, שמתמקד בחיפוש חיים ביקום, ב-DIMES מציעים לגולשים להוריד אל מחשבם תוכנה קטנה, שפועלת ברקע מבלי לגזול כמעט משאבי מחשוב או רוחב פס. בעזרת התוכנות הללו, המותקנות נכון להיום על כ-20,000 מחשבים ברחבי העולם יכולים אנשי החברה לבצע כשלושה מליון מדידות ביום.

הממצאים שלהם כבר זכו להכרה ומשמשים כיום חוקרים מרחבי העולם בעבודתם, זאת, באמצעות "השאלת" זמן אצל משתמשי DIMES לצורך ביצוע ניסויים. מהמחקרים הללו מונפקים לא רק נתונים חשובים, אלא גם תמונות מרהיבות, שמזכירות התבוננות בחלל החיצון. המחקר הנוכחי שלהם מתמקד בניסיון להבין את מבנה האינטרנט ברמת הספקיות והממצא העיקרי הוא שהרשת מחולקת לשלושה חלקים:

1. הגרעין - אלו 90-100 ספקיות הרשת הגדולות בעולם. חברות כגון AT&T, AOL או Verizon.
2. המרכז - כ- 15,000 ספקיות בינוניות, שמחוברות לגרעין הרשת אבל מתבססות גם על חיבורים בינן לבין עצמן.
3. הספקיות הקטנות - כ-5,000 חברות קטנות שמחוברות רק לגרעין הרשת. ביניהן תמצאו גם כל מיני "ספקיות במדינות נחשלות כמו ישראל".

אך בממצא התמים למראה הזה גלומות מסקנות המרמזות על סכנות חמורות לאינטרנט ובאותו הזמן גם רעיונות שיכולים להפוך את הרשת ליעילה, יציבה ובטוחה יותר. לכל אלו הגיעו ב-DIMES בעזרת שיטת ניתוח ייחודית ששמה K-core descomposition.
 

לקלף את האינטרנט

האינטרנט על פי DIMES. מרהיב (צילום: אתר DIMES)
 האינטרנט על פי DIMES. מרהיב (צילום: אתר DIMES)   
"K-core זו טכניקה מתמטית שאנחנו מיישמים על האינטרנט משום שהיא יעילה מאוד בניתוח פונקציונליות וחשיבות של צמתים ברשת", הסביר ערן שיר, הוגה פרוייקט DIMES שהמיזם הייחודי הוא בשבילו גם עבודת הדוקטורט.

מה ייחודי בטכניקה הזו?
"תפיסות ישנות ונאיביות יותר הסתכלו על נתונים כמו לכמה צמתים כל שרת מחובר", אמר בראיון לנענע מחשבים. "מה שקורה זה שיכול להיות צומת אחת שמחוברת ל-1,000 צמתים אחרים שכולם קטנים ומנותקים משאר הצמתים ברשת. הצומת הזה הוא למעשה מעין מטאטא שלמרות שהוא מחובר להרבה מקומות החשיבות שלו לא מאוד גדולה".

"לעומת הצומת הזה, יכול להיות צומת אחר בעל 1,000 קישורים שנמצא במרכז של האינטרנט ואם אתה מוציא אותו אתה מנתק את עמוד השדרה של האינטרנט. כלומר מספר הקישורים לא מספר את כל הסיפור".

ומה עושה השיטה שלכם?
"השיטה שלנו היא אלגוריתם שחוזר על עצמו, ומקלף את הרשת כמו שכבות של בצל. בשכבה הראשונה אני מציב את כל מי שיש להם חיבור אחד בלבד. כלומר שאחרי שהורדתי את השכבה הראשונה, כל אותו המטאטא ממקודם כבר ירד כי אחרי שהורדתי את 1,000 הילדים שלו - הוא נותר יתום ואז גם הוא ירד. בשכבה הבאה נמצאים כל אלו שאחרי שהורדתי את השכבה הראשונה מחוברים לשני קשרים וכן הלאה. ככה אני מקלף שכבה שכבה עד שנגמרת לי הרשת".

ומה קיבלנו?
"ובכן מה שאנחנו רואים זה שהרשת מחולקת לכ-20,000 ספקים שנמצאים במבנה בעל 40 שכבות, שזה די הרבה. לשם ההשוואה, עשו מחקר על רשת טלפוניה עם מיליון משתמשים וגילו ששם יש 14 שכבות בלבד. כשיש 40 שכבות ברשת של 20,000 צמתים זה מראה על היררכיות מאוד גבוהה, כלומר, הרשת מאוד מקושרת דרך המרכז. לדוגמה, אם אתה רוצה לשלוח תוכן לברזיל, עליך לשלוח אותו לספק שלך והוא לספק שלו ואז המידע עולה לגרעין הרשת - ומשם יורד חזרה לברזיל".

"מה שאנחנו אומרים זה שההתנהגות הזו של המעלה-מטה לא מחויבת המציאות. המחקר שלנו מראה שיש 15,000 ספקי אינטרנט בשכבת הביניים שיכולים להתחבר אחד לשני. כלומר, במקום לעלות ולרדת אפשר גם לזוז הצידה. אני שולח חבילה לנטוויז'ן, היא לאינטרנט זהב, ממנה לרומניה, לפריז וכן הלאה, עד שמגיעים לאן שצריך. הנתיב אמנם יותר ארוך אבל יש הרבה יותר נתיבים, כך שהבריאות של הרשת משופרת, כי גם אם המרכז נפל - עדיין יש את כל הנתיבים לדרכים הצדדיות".
 
 
האינטרנט בשלוש שכבות. מתוך המחקר של DIMES
 האינטרנט בשלוש שכבות. מתוך המחקר של DIMES   
בסרט "מת לחיות 4.0" יש טרוריסטים שמנסים לשתק את האינטרנט. האם שינוי מהסוג שאתה מציע היה הופך פעולה כזו למסובכת יותר?
"בהחלט. שינוי כזה היה הופך חבלה כללית ברשת להרבה יותר קשה. מעבר לזה הוא גם היה הופך את הרשת להרבה יותר יעילה, כי יש הרבה מאוד קשרים לא מנוצלים ברשת. אם ניישם את המסקנות יהיו פחות בעיות של צפיפות, פחות צורך לשדרג חומרה וכן הלאה".

יש דרך ליישם את המסקנות הללו?
"בהחלט. זה הכל עניין של שינויים לא מאוד גדולים מבחינה טכנולוגית. דברים שקשורים לפרוטוקול הלוגי של האינטרנט. צריך לעדכן ולשדרג את ה-BGP, פרוטוקול הראוטרים של הרשת שמאפשר את ניתוב האינטרנט היום. מבחינה טכנית זה לא מסובך".

לדברי שיר, "האתגר האמיתי הוא פסיכולוגי-עסקי וקשור לדרך שבה נעשים עסקים באינטרנט היום. אנחנו מציעים לשנות את היחסים העסקיים כך שהם לא יהיו רק ביני לבין הספק שלי והוא עם הספק שלו, אלא גם לצדדים. אני נותן לך ואתה מעביר את זה הלאה ואני נותן לך תשלום חלקי, כך שלמרות שאני לא לקוח שלך, אני מפצה אותך".

בעצם מדובר על דה-צנטרליזציה של הרשת?
כן. זה דבר שצריך להוכיח אותו מבחינה עסקית ולא רק מחקרית. קל לראות שזה הדבר הנכון לאינטרנט כמערכת אבל צריך להוכיח לאנשים שהם יכולים להרוויח מזה כסף. לגרום לכך שספקי האינטרנט השונים יצרו ביניהם סוג חדש של יחסים".
 

מוח יציב יותר לכוכב

המפות של DIMES. האינטרנט היא צורת חיים אורגנית (צילום: אתר DIMES)
 המפות של DIMES. האינטרנט היא צורת חיים אורגנית (צילום: אתר DIMES)   
תמונות הפספורט ש-DIMES עושה לרשת מזכירים צורות חיים אורגניות ותמונות של מוחות אנושיים. רבות כבר נכתב על הדמיון שבין האופן שהמחשבים ברשת מחוברים ביניהם לקישורים בין הנוירונים שמרכיבים את המוח האנושי. המחשבים השונים שעל פני הכוכב משמשים בתפיסה זו כמו נוירונים במוח הגדול של האינטרנט.

גם מאפיינים אחרים של הרשת מזכירים את האופן שהמוח בנוי. לדוגמה, הימצאותו של אותו מידע במספר מקומות ברשת, מאפיין אשר הופך אותה ליציבה הרבה יותר ממחשב יחיד - מאפיינת גם את המוח.

המחקר החדש משתמש במונחים כגון "דנדריטים", הלקוחים מתחום האנטומיה (הסתעפויות תאי עצב) וחקר המוח. אם מסתכלים על רשת האינטרנט כסוג של מוח של כדור הארץ והאנושות, אפשר לראות את המסקנות של DIMES כניסיון לבנות לכוכב מוח יציב יותר.

אבל שיר נותר מסויג בנוגע לנושאים מיסטיים מהסוג הזה. "לא הייתי ממהר לקרוא לאינטרנט אורגניזם", אמר. "המוח, כמו הרבה מערכות אחרות, נוצר בתהליך אבולוציוני שבו יש הרבה מאוד עודפות וגיבוי, ולכן נראה את זה שוב ושוב בכל מערכת שמוצאה אבולוציוני".

אז שיטת ההתפתחות האבולוציונית של המוח היא דבר שאנחנו יכולים להרוויח ממנו?
"נכון, אבל ההבדל הוא שהלחץ בתהליך האבולוציוני אינו על הנוירון הבודד, אלא על האורגניזם. באינטרנט לעומת זאת, הלחץ הוא על הספק הבודד. האם הוא מצליח או לא מצליח. האם הלקוחות שלו עוזבים אותו או מצטרפים".

האנושות יודעת הרבה פעמים את הדרך לשפר את הדברים, ובכל זאת נמנעת פעמים רבות מלנקוט בה. עכשיו צריכים יזמים נוספים להרים את הכפפה ולהפוך את מודל הרשת האלטרנטיבי שמציעים ב-DIMES לישים - וגם משתלם כלכלית לספקים השונים - כדי שלא נצטרך למות לחיות בפעם החמישית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by