ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-eBay של המידע 

ה-eBay של המידע

 
 
דורון ברקת

ערן שיר, דוקטורנט בוגר הטכניון, וג'ון אייזן, מתכנת אמריקני, נפגשו במקרה ויצרו את דאפר - שירות שמאפשר לכל אחד לשאוב מידע מהאינטרנט ולצרוך אותו בכל צורה שירצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ערן שיר וג'ון אייזן. הצוות המייסד
 ערן שיר וג'ון אייזן. הצוות המייסד   
כמו בכל סיפור סטארט-אפי טוב, גם הסיפור שלנו מתחיל לגמרי במקרה. לערן שיר (33), דוקטורנט בוגר הטכניון, היה חזון. בעיני רוחו ראה את רשת האינטרנט העתידית כפלטפורמה שתכיל את כל הידע האנושי עלי אדמות. רשת בה כל אתר יתמקד בתחום מסוים בו הוא מצטיין. הדבר היחיד שהיה חסר בחיזיון האוטופי הזה, הוא משהו שמתווך שבין כל האתרים, ממשק שיאפשר לשאוב את כל המידע הזה ולעשות בו שימוש לפי דרישות משתמש הקצה.

במסגרת סטארט אפ אקדמי בו עסק שיר הוא הוזמן להרצות בקליפורניה, שם פגש בג'ון אייזן, אמריקני יהודי, שהביע עניין ברעיונות שלו. "הוא שמח לשמוע מישהו שמדבר עברית עם מבטא ישראלי וניגש אלי. שנה אחר כך הגיע לארץ והתנדב בפרוייקט האקדמי שלי, ולאחר טיול קצר במזרח התחלנו לעבוד יחד. בסוף 2005 החל דאפר לקרום עור וגידים והשירות הושק תשעה חודשים לאחר מכן", סיפר שיר לנענע מחשבים.

דאפר (Dapper, שילוב בין המילים Data ו-Mapper או בקיצור: מיפוי מידע) הוא שירות המאפשר לכל אחד לשאוב מידע מאתרים שונים ברשת, לשמור אותו בכל פורמט שיחפוץ ואף להטמיע אותו באתר או בבלוג שלו. הדבר דומה מעט לשירותי ה-RSS, שמאפשרים למשתמשים לקבל מידע ממוקד מאתרים שונים. אולם בניגוד לטכנולוגיה הוותיקה, בה האתר צריך להציע את השירות הזה, דאפר מאפשר למשתמש לבחור את המידע הרצוי ולשאוב אותו ורק אותו מהרשת, וכך ליצור מעין RSS גם לאתרים שאין להם שירות כזה.

האתר מאפשר לכל משתמש לבנות יישומון שנקרא "דאפ". זהו מעין API - ממשק תכנות, שבו המשתמש בוחר את המידע הרצוי ואת הפורמט בו הוא יוצג. כך למשל ניתן ליצור אתר חדשותי ולרכז בו חדשות מאתרים מרכזיים בעולם, ליצור דף שירכז המראות ונחיתות בעולם, מחירי מניות, שירים וסרטונים חדשים שמוצעים להורדה ברשת, ועוד ועוד - אין סוף לאפשרויות.

מיד עם השקתו, באוגוסט 2006, קצר השירות תשואות מכל רחבי הרשת. למעשה, הוא היה כל כך פופולרי שזמן קצר אחרי השקתו, בסוף 2006, כבר סיים סיבוב גיוס של 1.2 מיליון דולר מקרן ההון סיכון "אקסל פרטנרס". אין ספק שפוטנציאל המגניבות שלו, בעיקר בעולם ה-Web 2.0 שמקדש תוכן גולשים והתאמה אישית - גבוה במיוחד.
 

כיצד הופכים את האינטרנט לאבני לגו, שניתנות לפירוק והרכבה?

 
"קודם כל פתרנו את הבעיה הטכנולוגית של כיצד להפוך אתר אינטרנט למידע, שניתן לצרוך באלף ואחת צורות וגם לפתח אפליקציות בשבילו. אנחנו עובדים מאוד קשה כדי למצוא פתרונות גנריים, שיאפשרו לפרק לאבני לגו כאלו כל אתר שקיים ברשת, פתרונות שיאפשרו גמישות וניידות של כל תוכן מקוון. לפתור את הבעיות אחת אחת זה תהליך ארוך מאוד. כל פעם צצות טכנולוגיות חדשות, שצריך למצוא להן פתרונות. כיוון שלא מדובר בטכנולוגיה סגורה, הרבה מהעבודה שלנו נמצאת בקדמת הטכנולוגיה של הרשת. המרדף אחר פתרונות לכל הרשת הוא כמעט מחקר אנתרופולוגי, שחוקר איך הרשת בנויה, וכיצד ניתן להבין מתוך מידע אינטרנטי מבולגן, איך משתמש הקצה קולט את המידע שלפניו".

כיום אתם עדיין חינמיים. מתי נצטרך לשלם על השימוש בדאפר?

"אני לא חושב שנעבור אי פעם למודל מבוסס תשלום עבור השירות הבסיסי שלנו. אם היינו רוצים לעשות סיבוב מהיר ולהרוויח כמה מיליונים, לא היינו עושים גיוס אלא היינו נשארים עצמאיים. עצם העובדה שגייסנו כסף מקרן הון סיכון כמו אקסל פרטנרז, מעיד על כך שאנחנו מתכננים לעשות טיול ארוך עם דאפר".

"אמנם השירות שלנו הוא חינמי, אבל מתחילים להצטבר לקוחות, בעיקר חברות גדולות, שמעונינות לקבל מאיתנו שירותי ערך מוסף בתשלום. מדובר בשירותים כמו אבטחה או רמת תמיכה מסוימת לאפליקציות, או אפילו שיהיה להם שרת ייעודי אצלנו בחוות השירותים. אלו הסכמי שירות בתשלום (SLA)".

אז אם זה לא הכסף, מה המטרה שלכם?

"אחד הדברים שבגללם אני קם בבוקר כל יום היא תחושת השליחות, כל המיילים שאני מקבל, שמהללים את השירות שלנו ומספרים לי על הבעיות שהוא פותר לאנשים, בהחלט עושים לי טוב. הפתרונות האלו הם ברי קיום אך ורק באמצעות שירותים שאין להם חסמים - לא של ידע ולא של כסף. אני רוצה שכמה שיותר אנשים ישתמשו בשירות שדאפר מציע, כי באמצעותם אני מעשיר את הספריה שלנו. יש לי אינטרס שהשירות יהיה חינמי, אם כי מה שלא יהיה חינמי הוא השימוש בתוכן. ייתכן שתצטרך לשלם עבור התוכן, משום שהוא שייך לאחר ומוגן בזכויות יוצרים, ואנחנו נקבל על כך עמלה".

"דאפר עדיין לא רווחי וזה גם לא הפוקוס שלנו. אנחנו נדחפנו לתת שירותים בידי חברות שדרשו זאת. זה לא העיסוק העיקרי שלנו. בינתיים הכסף שיש מהקרן נותן לנו מרווח נשימה, להתחיל לגדל את שוק הסחר בתוכן, שעדיין נמצא בחיתוליו. אנחנו עדיין לא ריווחיים למרות ההכנסות. תוך מספר חודשים עד שנה נתחיל לראות הכנסות מאוד משמעותיות".
 

ואם כבר זכויות יוצרים, אין לכם בעיה עם כך שגולשים משתמשים בכם לשאוב מידע ששייך לאחרים?

Dapper. פלטפורמה מקשרת (צילומסך)
 Dapper. פלטפורמה מקשרת (צילומסך)   
"התוכן הזה באמת שייך למישהו, אבל אנחנו רק הפלטפורמה המקשרת. כל בעל אתר שמעוניין שמידע מהאתר שלו לא יישאב, יכול להיכנס לדאפר ותוך שתי דקות לחסום את האתר שלו לשירות שלנו. אבל במקום, הוא גם יכול למשל לאפשר לאנשים להשתמש בתוכן שלו בתנאי שיופיע לינק חזרה לאתר, או לקבוע שניתן יהיה להשתמש במידע מהדף הראשי בלבד, אבל לא משאר הדפים. אנחנו נותנים לבעל התוכן גמישות מלאה בכל מה שנוגע להכתבת התנאים בהם ישתמשו בתוכן שלו. בסופו של דבר, דאפר הוא כמו eBay לתוכן - זירה שבה בעלי אתרים יכולים לומר 'אני מוכן שתשתמש בתוכן שלי, אבל אך ורק בתנאים האלה, תמורת מחיר זה או אחר או שיתוף ברווחים'. כל אחד לפי ראות עיניו. אנחנו בעצם בונים את זירת המסחר - שוק חדש, שבו תוכן יהיה מטבע עובר לסוחר".

"מתוך מאות בעלי תוכן שבחרו כבר את התנאים שלהם לשימוש במידע מהאתר שלהם, רק חמישה בחרו את לחסום את האתר שלהם לחלוטין בפני משתמשי דאפר. בדרך כלל, בעלי האתרים שמגלים שמידע מאתרם נלקח באמצעות דאפר מתנגדים. אחרי שהם מבינים במה דברים אמורים, הם דווקא מתלהבים מהשירות, ובדרך כלל בוחרים לאפשר לאנשים להשתמש במידע, בתמורה ללינק לאתר שלהם - דבר שמייצר להם תעבורה נוספת של גולשים".

השירות אמנם קל לשימוש, אבל עדיין נשמעת הטענה שהוא דורש רמת ידע שאינה בסיסית.

"זה נכון, ואנחנו עוד לא במצב שבו כל משתמש ביתי יכול להשתמש בשירות שלנו בקלות. אבל זה חלק מהאסטרטגיה העסקית. החלטנו במודע לפנות קודם כל לקהילת המפתחים, שמודעת לבעיה הזו של שאיבת מידע מהרשת, וצריכה פתרון לכך. מאז ההשקה עשינו קפיצות משמעותיות, הן מבחינת ממשק המשתמש של דאפר, והן מבחינת הנגישות למידע, אבל זה עדיין לא מיועד למשתמש הפשוט. החזון שלנו הוא חזון שבו באמת כל אחד יוכל לצרוך את האינטרנט בצורות שמתאימות לו, וידע מוקדם לא תהיה מגבלה. נגיע גם לזה".
 
 

האם דאפר הוא ה- RSS של העתיד?

"כן, זה בעצם ה- RSS של העתיד. כן. כבר כיום אנחנו ספקי RSS מאוד גדולים, ואלפי אנשים משתמשים בדאפר כדי ליצור RSS לאתרים שאין להם פיד משלהם. אנחנו האינסטלציה המקוונת של העתיד. כבר הרבה זמן שמדברים על הרשת הסמנטית - חזון אוטופי שבו כל הרשת תהיה מורכבת משירותים מובנים וקלים להתממשקות. אנחנו מייצרים את הרשת הסמנטית הזו בצורה מבוזרת, בעזרת המשתמשים שלנו, שבעצם יוצרים אותה עבורנו עם דאפר".

מה האתגר הכי משמעותי שלכם כיום?

"האמת שהאתגר שלנו כיום הוא לגייס אנשי אינטרנט ברמה יוצאת דופן. אנחנו לא צריכים הרבה, אבל אנחנו צריכים אנשים שחיים את הרשת בכל רמ"ח איבריהם. אנשים מבריקים ויוצאי דופן. אנחנו מאוד מקפידים על הרמה של האנשים אצלנו. אנחנו מפתחים דברים שהם בחזית של החזית, וזה לא טריוויאלי".

אז מה הדבר הבא שנראה בדאפר?

"כבר השבוע השקנו כמה דברים מאוד משמעותיים, כמו שיפורים בעבודה עם אתרים שלפני כן לא עבדו טוב עם האתר. בעתיד הרחוק, בעוד כחצי שנה, אנחנו מתכוונים לפתור אחת ולתמיד את בעיית ההתממשקות עם DHTML ו-Ajax. בעתיד הקרוב יהיו כל מיני דברים מעניינים מאוד, שכרגע איני יכול לחשוף".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by