ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תנו חופש לידע 

תנו חופש לידע

 
 
תומר ליכטש

החזון החדש של אנשי וויקיפדיה ישראל נגע לליבו של ליכטש, אבל הוא בכל זאת חש צורך להזהיר אותם מפני הדיקטטורה של הידע. לוֹל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

עלאכיפאק

אחו של ידע, חופשי ומאושר. אילוסטרציה (צילום: ASAP Photos)
 אחו של ידע, חופשי ומאושר. אילוסטרציה (צילום: ASAP Photos)   
שלושת הבירוקרטים הישראליים של וויקיפדיה פרסמו בסוף השבוע מניפסט בשם "וויקיפדיה: יציאה לדרך חדשה", ובו פרשו חזון, או הצעה לחזון, לוויקיפדיה העברית. חזון שיקח את ענקית המידע החופשי/ת קדימה. וויקיפדיה "צולעת, והצליעה אף הולכת ומחמירה", הם אומרים. הוויקיחזון מבקש, כלשונם, "לפרק את מוקדי החיכוך והסכסוך העיקריים של וויקיפדיה". הרשו לי: כל הכבוד. אפשר לומר עלאכיפאק.

גטו-ידע

ונאמר עלאכיפאק: "ויקיפדיה שכזו תפנה עורף לוויכוחים פרוצדורליים דווקניים, להצבעות על חודו של קול, להתנהגות כוחנית ודורסנית, לקינטור, להתבהמות ולחוסר יכולת ההכרעה", כותבים הבירוקרטים, שכנראה, כמו רבים אחרים, חשו בקלוּת שבמיאוס שנוצרה מתוך אווירת גטו-הידע, גטו שנוצר במקום שאמור להיות אחוּ של ידע, חופשי ומאושר.

דמוקרטיה

הם כותבים שצורת השלטון העדיפה עליהם היא דמוקרטיה. זאת, להבדיל מצורות אחרות, שהם מזכירים: חתירה לקונצנזוס, דיקטטורה נאורה ואנרכיה. אבל הבחירה בדמוקרטיה, הם יודעים, בשעה שהיא המוצלחת ביותר כמודל למיזם חופשי כמו וויקיפדיה, כרוכה גם בכמה בעיות. את הבעיות האלה הם מבקשים לתקן כעת. ופה, אפשר להצביע על הכשל הראשון בוויקיחזון.

פּגוֹם בי

החזון מבקש לקדם דמוקרטיה, "שלטון העם", שלרוב טועים לחשוב שבו "הרוב קובע", בשעה שדמוקרטיה אמיתית אינה מבקשת לעגן את דעת הרוב, אלא להגן על החלשים שבה, על הדחוּקים, לשמר את השוליים כדבר בריא. היא מבקשת לתת קיום גם לאלה שהרוב הקולני אינו זוכר את זכותם הלגיטימית לקיום. במשל על וויקיפדיה, העם הוא הרוב, והשוליים הם ערכים "לא ראויים". מי יחליט מה ראוי ומה לא? אינני יודע. מה שכן, בדמוקרטיה ראויה הכל ראוי. לפעמים, גם מה שמבקש לפגום בה.
 

בלי פניקה

 
פרופ' חיים כהן אמר פעם שהדמוקרטיה בישראל אינה צריכה לחשוש מנוכחות ערבית בפרלמנט שלה. להיפך. היא צריכה להבין שהיא חזקה דיה כדי לקבל אל תוכה קול המבקש לערער עליה עצמה. כך גם וויקיפדיה, במידה ואכן היא רוצה לקדם מודל דמוקרטי, צריכה לקבל לתוך עצמה את מה שעשוי, לכאורה, לפגום בה. לא לפחד מזה. לבדוק את זה. לבחון את זה. להיות נאורה כלפי זה. לקבל את זה, ולתת לזה את הזמן ואת המקום הראויים לזה.

בקשה לתיקון

"בעיני רוחנו, על ויקיפדיה לקדש עבודה חיובית למען המיזם". הנה השורה שבגינה ביקורת זו, שאני כותב כעת, תפול על אזניים ערלות. ההפרדה בין "עבודה חיובית למען המיזם", שהיא, כך על פי החזון החדש, עבודת קודש, ובין "עבודה שלילית", שמטבע הדברים היא "כנגד המיזם", היא הפרדה שגויה. החלוקה בין "מי שעושה" ו"מי שמדבר" היא הפרדה לא טבעית, שלא לומר אנטי דמוקרטית. האם ביקורת על וויקיפדיה - ואין פה שום כוונה ללגלוג/זדון, אלא לביקורת אמיתית - תתקבל בברכה? מקרי עבר הוכיחו אחרת. נקווה שהחזון החדש ישנה גם את זה, ועוד יותר מזה אני מבקש, ופונה לשלושת הבירוקרטים: הסירו את המלה "חיובית" מהניסוח המקורי. קבלו על עצמכם את הבעייתיות שבדמוקרטיה, כי גם הבעייתיות הזו מציגה כמה יתרונות שבעיקרם מורכבים מחופש, עיקרון שקיבלתם על עצמכם, אני חושב לפעמים, בלי להבין אותו עד תום.
 

בּיוּרוֹפּדיה

 כך, בגדול, נראה מהלך התשה זריז/ה בוויקוח טיפוסי:
א) מישהו מתנגד. ויש לו תירוץ.
ב) מפעיל עם אגו-ותק ו/או ותק-אגו קובע טיעון מעגלי: הערך חייב להימחק כי הוא מיותר. אין מה לדבר עליו כי הוא מיותר. אם הוא לא היה מיותר היינו מדברים עליו. אבל הוא מיותר ולכן אנחנו לא מדברים עליו. כי הוא מיותר.
ג) רגע של תסכול. הכל נסתם.
ד) מישהו מביא במטאפורה לעגנית.
ה) העניין ננעל.
(מתוך לוֹל: פושעי וויקיפדיה לדין
בעיקרו, לצד הצעות לרוח חדשה, וקצת נשיפה רצינית במפרשי הוויקי הקיימים, החזון הוויקיפדי אינו מציע אלא חוקים חדשים. "כך יעשה לזה", "כך יעשה להוא", "הפרלמנט ינעל", "המזנון יפוקח", וכו' וכו' הצעות משטרתיות אחרות. לפי שעה, החזון הוויקיפדי לא מצליח לפרוץ את הביורקרטיה של עצמו. הוא נולד מתוך בירוקרטיה, ואינו מנסה אלא לעדן את האווירה הבירוקרטית שמתוכה הגיח. בשעה שהחזון מבקש משהו אחד, דרכי הפעולה המובאות לפנינו אינן אלא דרכים לשימור המצב הקיים, ואולי דחיקה לצד של שוליים קולניים. בכל אופן, על הנייר, זה לא נראה הכי דמוקרטיה של ידע.

וייבּ

השאלה שצריכה להעסיק את כותבי החזון גדולה יותר ממישטור של וויכוחים כאלה או אחרים. אם פעם, כלשונם, וויקיפדיה היתה כפר, וכיום היא "עיר", עליהם לשאול את עצמם איזו עיר זו. עיר אינה נמדדת רק בגודלה. כן, אוכלוסיה היא מדד מסוג אחד. אבל עיר יש בה משהו אחר, מנותק מגודל האוכלוסייה: וייבּ. אווירה. אנו עולים לירושלים ומרגישים את ירושלים. יורדים לתל אביב ומרגישים את תל אביב. נכנסים לחיפה ומרגישים את חיפה. ובמנהטן - מנהטן. ערים גדולות, וייב שאי אפשר לערער עליו. והנה וויקיפדיה - עיר גדולה עם וייב שלילי וחזון שמבקש לא לספק וייב חיובי, אלא מסתפק בלעדן את השלילי. אתם בני עיר? מי אתם? ספרו לי על העיר שלכם. מדוע שארצה ללון בה?
 
 

בצל החוק

אני לא וויקיפד ולא איש חזון. קטונתי מלהציע חזון חדש, אך וויקיפדיה חשובה לי. לא רק קיומה חשוב לי, אלא במובן הכי פשוט: יש לי סנטימנטים לפרויקט. העיקרון שצריך להנחות את כותבי החזונות למיניהם (ובזאת כולי תקווה שיום אחד החזון הזה ינוסח מחדש) הוא העיקרון שלא החוקים משנים, ולא אוכפי החוקים, אלא יושבי המקום שנדרשים, בסופו של דבר, לחיות בצל החוקים. לכן החוק הראשון בחזון הבא, אולי ראוי שיהיה זה:

טיוטה לחזון

וויקיפדיה היא מיזם מידע חופשי, ולפיכך עיסוקה במידע, ותת עיסוקה בידע. בתור עסקני ידע (במובן החיובי של המלה), הוויקיפדים ינהגו בפיסות מידע באשר הן באמצעות הרחבה אינסופית של מסגרת המידע הקיימת, כדי לאפשר למידע החדש (באשר הוא מידע) מקום בתוך המיזם. אולי זה חזון. אולי זו פשוט מידה של דרך ארץ או דרך רשת, שמעולם לא הצליחה לתפוס את מקומה דווקא בזירה היותר טבעית לה: הרשת, ובתוכה הרשת הישראלית, ובתוכה - וויקיפדיה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by