ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: חולני 

השבוע ברשת: חולני

 
 
רן יניב הרטשטיין

חילופים בצמרת ביאהו מצביעים על צרות מאחורי הקלעים, ושתי מכות קשות למיקרוסופט רק מחזקות את גוגל. בינתיים, סרטו האחרון של מייקל מור הודלף בשלמותו לרשת, וברוס שנייר עושה תחרות סרטי טרור. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע באינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'רי יאנג. המנכ"ל הנכנס (צילום: יח"צ)
 ג'רי יאנג. המנכ"ל הנכנס (צילום: יח"צ)   
טרי סמל פרש השבוע מתפקידו כמנכ"ל יאהו, ואת מקומו יתפוס ג'רי יאנג, ממייסדי החברה. ל-ValleyWag זה מזכיר קצת את החזרה של ג'ובס לאפל, שהובילה את החברה לתקופה הטובה ביותר בהיסטוריה שלה, אבל הם מרגיעים ומזכירים שיאנג הוא ממש לא ג'ובס.

לפי מייקל ארינגטון מ-TechCrunch, העזיבה הפתאומית של סמל מצביעה על דרמה שהתרחשה מאחורי הקלעים. הבלוג SeekingAlpha פרסם בתחילת השנה סקירה של תפקודו הכושל של סמל כמנכ"ל יאהו, בו צוין כי ערך המניה של גוגל, מתחרתה הגדולה ביותר, עלה פי 21 יותר מערך המניה של יאהו מאז ההנפקה של גוגל באוגוסט 2004.

פוסט ההכרזה בבלוג הפרטי של יאנג הוא דוגמה מושלמת לדיבור תאגידי חסר תוכן, בדיוק ההיפך ממה שמנכ"ל צריך לכתוב בבלוג שלו. מתוך כ-550 מילים על העבר והעתיד החלומיים המזהירים של יאהו, הוא לא מזכיר אפילו ברמז כל תוכנית, כיוון או חזון של ממש. קווין קלהר מ-GigaOm מזכיר כי הכלל הראשון בניהול משברים הוא "תמיד לומר את האמת" - ולפי כלל זה, יאהו עדיין בצרות.
 

פטנטים

iPod. לא למשתמשי לינוקס? (צילום: פרוייקט iPod Linux)
 iPod. לא למשתמשי לינוקס? (צילום: פרוייקט iPod Linux)   
מיקרוסופט סימנה השבוע עוד איקס על קת הרובה שלה, כשחתמה על עסקת פטנטים נוספת - הפעם עם Linspire. בחודשים האחרונים, הצליחה ענקית התוכנה לגרום למספר חברות לינוקס לחתום איתה על הסכמי שיתוף פטנטים, על רקע האיום המופרך לפיו היא מחזיקה בכ-235 פטנטים שתוכנות קוד פתוח מפירות. בכך, מיקרוסופט מנצלת את חוקי הפטנטים הבעיתיים בארה"ב, שמאפשרים לחברות גדולות לרדות בחברות קטנות יותר באיומים של משפטי פטנטים יקרים וממושכים.

מוקדם יותר השנה, הגיב על כך מארק שאטלוורת', מייסד חברת Canonical שמפתחת את הפצת הלינוקס הפופולרית אובונטו. לפי שאטלוורת', מדיניות הפטנטים של מיקרוסופט לא צריכה להיתפס כאיום על קהילת הקוד הפתוח. הוא אף חזה כי בתוך מספר שנים, מיקרוסופט וקהילת הלינוקס יילחמו באותו הצד נגד ההשלכות ההרסניות של הפטנטים. השבוע חזר שאטלוורת' והבטיח
כי Canonical אינה מנהלת משא ומתן עם מיקרוסופט על הסכם דומה לזה שנתחם עם נובל, זנדרוס ו-Linspire.

גם מנדריבה, חברת הלינוקס הצרפתית הוותיקה, דחתה השבוע הצעה להסכם פטנטים עם מיקרוסופט. פרנסואה באנשילון, מנכ"ל החברה, פירסם בבלוג שלו פוסט שכותרתו "לא נלך לקאנוסה", בו כתב שמנדריבה "לא צריכה לשלם פרוטקשן לאף אחד".

החברה השלישית שאמרה השבוע לא למיקרוסופט היא רד-האט, שנחשבת לחברת הלינוקס הגדולה ביותר. דובר החברה ציין כי אין בכוונתה לשלם לרדמונד "מס חדשנות".

בנושא אחר, אמר השבוע שאטלוורת' בראיון לניב ליליאן, כי למשתמשי iPod אין מה לחפש בלינוקס. לדבריו, הפתרון הטוב ביותר הוא מקינטוש. לאור העובדה שמשתמשי הנגן של אפל מהווים אחוז לא קטן ממשתמשי המחשב בכלל ואחוז גדול עוד יותר מהגיקים בפרט, יש לקוות שהמדיניות של שאטלוורת' בנושא תתמתן קצת.
 

מונופולים

 
זו לא היתה התבוסה היחידה שמיקרוסופט נחלה השבוע. בעקבות תלונה של גוגל למשרד המשפטים בארה"ב, נדרשה החברה לאפשר למשתמשי ויסטה לקבוע תוכנת חיפוש חלופית, במקום זו המשולבת במערכת ההפעלה.

בדיקה מעמיקה יותר של ההסכם שביצעו ב-ArsTechnica מעלה כי מיקרוסופט לא תאפשר עקיפה מוחלטת של תכונות החיפוש של ויסטה, וכן שהיא דוחה את הטענות של גוגל לגבי ביצועי תוכנת החיפוש. ענקית החיפוש עצמה טענה כי התיקונים שתכניס מיקרוסופט בוויסטה אינם מרחיקי לכת מספיק, ודרשה כי יריבתה תאפשר לחברות מחשבים לבטל לחלוטין את תכונות החיפוש של ויסטה ולהחליף אותן ביישומים של חברות צד שלישי - כמותה.

בינתיים, גוגל מחזקת את הנוכחות שלה במסדרונות הקונגרס של ארה"ב, כדי שלא לחזור על הטעות אותה עשתה מיקרוסופט כשנגררה לתוך תביעת ענק על נוהליה המונופוליסטיים.

במסיבת עיתונאים משעממת למדי בפריז, הודיע אריק שמידט, מנכ"ל גוגל, כי אפשר לצפות בעתיד לשיתופי פעולה נוספים בין גוגל לאפל, ובכך הזין את השמועות על שילוב בין שירות ‎.Mac המדשדש של אפל ליישומים המקוונים של גוגל. המשך הפיתוח של יישום מצגות בתוך Google Documents רק הופך את רעיון שיתוף הפעולה למרתק עוד יותר, אם כי אפשר גם שהפיתוחים יתמקדו בהעשרת הפונקציונליות של ה-iPhone ולאו דווקא במחשבים השולחניים של אפל.

ואם כבר בהלקאת מיקרוסופט עסקינן: פארודיה משעשעת על Surface, שמדגישה את הצדדים הפרקטיים יותר בחזון האוטופי של מחשב השולחן.
 
 

זכויות דיגיטליות

AT&T, מתאגידי התקשורת הגדולים בעולם ואחת מספקיות תשתית האינטרנט הגדולות ביותר, הודיעה כי תשתף פעולה עם תעשיית הבידור כדי למנוע הפצה לא מורשית של תכנים מוגנים בזכויות יוצרים בתוך הרשתות שלה. לפי ג'יימס צ'יקוני, סגן נשיא בכיר ב-AT&T, ההחלטה מגיעה בעקבות הכניסה של AT&T לשוק התוכן, שקירבה את האינטרסים של תעשיית הבידור לאלה שלה.

לפי ה-EFF, למשתמשים כבר יש כוח בלתי מוגבל להעתקת תכנים - ולכן נסיונות למניעת העתקה אינם התשובה להפצה לא מורשית של תכנים מוגנים בזכויות יוצרים. נציג מארגון Public Knowledge ציין בציניות כי AT&T הולכת להכעיס מאוד את הלקוחות שלה, אבל למזלה - אין לה ממש מתחרות.

AT&T כבר היתה מעורבת בשנה שעברה בסקנדל בקנה מידה אפי, שהדגים את הזלזול המוחלט שלה בפרטיות לקוחותיה. בתביעה שהוגשה נגדה על ידי ה-EFF, מואשמת החברה ששיתפה פעולה עם ה-NSA, סוכנות איסוף המודיעין של ממשלת ארה"ב (המקבילה של יחידה 8200 בצבא ישראל), וסיפקה לסוכנות גישה ישירה ובלתי מוגבלת לכל שיחות הטלפון ותעבורת האינטרנט של לקוחותיה, ללא צורך בצווים.

ייתכן כמובן ששיתוף הפעולה בין הסוכנויות הממשלתיות לבין חברות התקשורת הממשלתיות הוא נוהג מקובל שעד כה פשוט נשמר בסוד, אבל זה לא משפר את המצב בהרבה. בהמשך אותה השנה, שינתה AT&T את הסכם השימוש שלה באופן שמעניק לה בעלות מלאה על המידע החסוי של לקוחותיה.
 

חולני

Sicko. קטעים ממנו צולמו בקובה (צילום: גוגל וידאו)
 Sicko. קטעים ממנו צולמו בקובה (צילום: גוגל וידאו)   
• סרטו התיעודי האחרון של מייקל מור, Sicko, שעוסק במערכת הבריאות של ארה"ב ומתמקד בחברות ביטוח גדולות, הגיע לרשת עוד לפני שהגיע לאקרנים. אפשר למצוא אותו ברשתות שיתוף הקבצים, ובעת כתיבת שורות אלו הוא גם היה זמין לצפיה בגוגל וידאו. Sicko כולל קטעים שצולמו בקובה, ולכן מפר חרם של ממשלת ארה"ב, ומור הסתיר עותק שלו בקנדה למקרה שהבולשת תנסה למנוע את הפצתו. בעבר ציין מור שהוא לא מתנגד להעתקה של סרטיו - לדבריו, יש לו כבר מספיק כסף, והוא רק רוצה שהמסר יעבור.

• חוקר האבטחה ברוס שנייר יזם בשנה שעברה את התחרות הראשונה לתרחישי טרור לסרטי קולנוע - והזמין את קוראיו לפתח רעיון לתסריט שמבוסס על התקפה בלתי סבירה בעליל, אך עדיין אפשרית לביצוע. מטרת התסריט היא לזרוע כמה שיותר פחד בתושבי ארה"ב, בסגנון התקפות הטרור של ה-11 בספטמבר. מטרת התחרות עצמה היתה למתוח ביקורת על מדיניות ה-Homeland Security בארה"ב, אשר, לפי שנייר, מתמקדת בהגנה מפני תרחישים קולנועיים ספציפיים במקום לנסות להתמודד עם איום הטרור הכללי.

בתחרות הראשונה, שהגיעה גם לניו יורק טיימס, ניצח טום גרנט, עם תסריט בו מטוסים מלאים בחומר נפץ מתרסקים על סכר גראנד קולי, בהתקפה שעשויה להרוג אלפים ולגרום לתגובת שרשרת שתשתק את אספקת החשמל למערב ארה"ב למשך חודשים.

בתחרות השנייה, הביקורת היתה מפורשת וחריפה יותר - הדרישה היתה לערב במתקפת הטרור חפץ יומיומי, סתמי אך חיוני, אותו רשויות האבטחה תהיינה חייבות להחרים על מנת למנוע התקפות דומות בעתיד. התסריט הזוכה היה "פרפרים ומים" של רון פיליפס, בו טרוריסטים מצליחים להפיל מטוס באמצעות חומר נפץ שמבוסס על נתרן - שהופך פעיל במגע עם מים. לפי התסריט, התגובה הבלתי נמנעת של רשות אבטחת התחבורה של ארה"ב להתקפה כזו חייבת להיות חרם מוחלט על מים בטיסות - "אחרת יפלו לנו מטוסים מהשמיים בכל פעם שיגישו לנוסעים כוס משקה".
 
• הזוכים בתחרות WebWare100 של Cnet הוכרזו השבוע - 10 זוכים בעשר קטגוריות. בשבע מהן נמצאת גוגל, בשתיים מהן היא נמצאת שלוש פעמים. כמה מהזוכים הגדולים האחרים הם הדפדפן פיירפוקס בקטגוריית הגלישה, הרשת החברתית Bebo בקטגוריית הקהילה ופליקר בקטגוריות המדיה. הפתעות? לא הפעם.

• רשת ספריות הווידאו בלוקבאסטר הודיעה כי תפסיק להציע סרטים בהפרדה גבוהה בפורמט HD-DVD, ותתמקד רק בסרטים בפורמט Blu-Ray של סוני. ייתכן שהחלטה זו קשורה למחקר לפיו בארה"ב יש פי למישה יותר בתים עם נגני Blu-Ray מאשר בתים עם נגני HD-DVD.
 
מחשב סטימפאנק. רטרו עתידני (צילום: Wired)
 מחשב סטימפאנק. רטרו עתידני (צילום: Wired)   
• מגזין Wired סוקר בכתבת תמונות את ה-Steampunk, תת ז'אנר של המדע הבדיוני והפנטסיה, בו "העתיד קורס לתוך עבר ויקטוראני דמיוני". כדי לקבל מושג כללי על האסתטיקה הרטרו-עתידנית של סטימפאנק, דמיינו איך מחשב נייד או מכונית או גיטרה היו נראים לו היו קיימים באמצע המאה ה-19, ואז הוסיפו לתמונה המנטאלית הזו עוד כמה גלגלי שיניים, ארובות ועיטורי זהב מיותרים. אם קשה לכם לדמיין, צפו בסרט "ברזיל" של טרי גיליאם; אחד מהפריטים בגלריה עוצב בהשראת מסופי המחשב עליהם עובדים הפקידים בסרט.

שיא עולמי חדש בתקשורת ב-WiFi - החוקר ארמנו פיטרוסמולי הצליח ליצור חיבור בין שני מחשבים במרחק 382 ק"מ, ולהעביר ביניהם נתונים במהירות שלושה מגהביט בשניה.

• נילי אורן אספה את כל השירים מ-Neon Bible, האלבום האחרון של Arcade Fire, בקטעי וידאו. חלק מהם הם קליפים שהלהקה הפיקה בעצמה, חלקם צילומים של הופעות שונות והשיא הוא במאש-אפ עם בין השיר האחרון באלבום לסרט 'נהג מונית' - My Body is a Taxi Driver.

• ולסיום - חמש השניות הטובות ביותר ברשת.

השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by