ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השיר שימחק לכם את המחשב 
 
 שום קובץ לא בטוח יותר. קאזאה   
 
עמיחי יעקובי

יכול מאד להיות שבשיר הבא שתורידו יש וירוס. אתם אפילו לא תצטרכו לנגן אותו – מספיק שתעמדו עליו עם הסמן של העכבר, והוא כבר יקרע לכם את הצורה. אבל העניין המטריד ביותר פה הוא מי המניאק שיעשה כזה דבר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שירים תמימים או וירוסים? קאזאה
 שירים תמימים או וירוסים? קאזאה   
לא, אתה לא יכול לחטוף וירוס משיר של מדונה, הייתי מסביר בסיפוק ובחיוך מרגיע למי שהרגע סיימתי להתקין לו ווינאמפ בפעם הראשונה, ולבתק בגבריות בוטחת את בתוליו האמפישלושים. אתה בטוח? הוא היה מתעקש בחשש תוך שאני כבר מקנפג לו ביד בוטחת גם קאזה-לייט באותה הזדמנות על המחשב – אני בטוח, אני בטוח - אל תדאג, רוצה שאני אתן לך גם תוכנת צריבה?

כך היה תמיד. וירוסים צריכים עזרה כדי לפעול, הם חייבים איזו תוכנה שתישא אותם בבטנה וברגע שהיא מופעלת, הם מתפרצים החוצה ויוצאים להשלים את משימתם הפושעת. אבל אמפישלושים? הם הרי כמו תמונה או סתם קובץ טקסט – לא ייתכן שיוטמן בתוכם וירוס.

כל כמה חודשים מישהו היה מעורר את ההיסטריה מחדש ומפיץ שמועה על אמפילשושים זדוניים שימחקו את ההארד דיסק ברגע שינגנו אותם, ושוב ושוב הייתי מבטל את העניין בתנועת יד, וידעתי שעוד פעם עברתי את המבחן שמבדיל בין תמימים למקצוענים ברשת. אותי אף אחד לא יכניס בכזאת קלות לפאניקה.

ובכלל – נניח שאפילו אפשר היה להטמין וירוס בתוך שיר. מי יהיה חסר לב ומרושע כל כך כדי לעשות את זה? ההאקרים הכבדים, האנשים היחידים שיודעים לעשות את העבודה הזאת, הרי תופסים את עצמם כסוג של "רובין הוד עם עכבר" – הם לעולם לא יפגעו במחליפי השירים – הם כאן כדי לדפוק את העשירים הגדולים והחזקים, לא אותנו.

ככה שמאיפה שלא תסתכלו על זה – אין מה לחשוש. ואין מה לפתוח את הדיון הזה כל רבע שעה מחדש. כולם יכולים להירגע ולצאת מהמקלטים - אין וירוסים באמפישלושים. המוזיקה ברשת לא רק תישאר חופשית לנצח – היא גם לעולם לא תזיק למחשב שלכם.

ועכשיו אחרי שכולנו השתכנענו – אני מצטער להיות האיש שצריך להגיד את זה ולקלקל את החגיגה, אבל – יכול מאד להיות שבשיר הבא שתורידו יש וירוס. אתם אפילו לא תצטרכו לנגן אותו – מספיק שתעמדו עליו עם הסמן של העכבר, והוא כבר יקרע למחשב שלכם באכזריות את הצורה. חברת Fundstone שמתמחה בגילוי פרצות אבטחה, הצליחה בסוף השבוע הזה לעשות היסטוריה, ולחשוף לעולם את הבשורות הרעות - יש שירים שיהרסו לכם את המחשב.
 
את שמת לי וירוס במחשב? את?
 את שמת לי וירוס במחשב? את?   
אבל עמיחי… אתה הסברת קודם… אתה הבטחת ש… אתה אמרת שזה בלתי אפשרי… שלהאקרים יש לב חם… שנייה, שנייה, די לילל כמו נקבות, אני מיד אסביר. מדובר בשתי פרצות אבטחה – הראשונה קשורה לחלונות איקספי, שסייר הקבצים שלה (Windows Explorer), יודע להראות תצוגה מוקדמת (preview) של כל קובץ שאתם עוברים מעליו עם העכבר.

אפשר לשתול וירוס בתוך קבצי מדיה של מיקרוסופט (WMA) שישתמש בפונקציה הזאת של האיקספי, ובשנייה שתנגנו את השיר או אפילו רק תעברו עליו עם הסמן, תהיו פגיעים לפעולתו הרעה וההרסנית. מיקרוסופט מיד תיקנה את העניין, ואתם מוזמנים להוריד ממנה את הקובץ שיפתור את הבעיה ויגן עליכם.וחדשות רעות גם למשתמשי ווינאמפ, גילו אנשי חברת Fundstone - כל קובץ אמפישלוש מכיל בתוכו מידע על האומן, השיר והאלבום (tag), ומישהו מנוול מספיק יכול לשנות את הנתונים האלה בצורה מתוחכמת כדי לגרום להצפה (buffer overflow) במערכת ההפעלה שלכם, ולאפשר לו לעשות בה כרצונו.

כמובן שגם אנשי ווינאמפ, עידכנו מיד את התוכנה שלהם ואתם רק צריכים להוריד את הגירסה הרשמית האחרונה כדי להיות מוגנים לחלוטין.
 
 
עד כאן העניין הטכנולוגי, על עניינים טכנולוגיים תמיד אפשר להתגבר. אבל מה עם הבעייה האמיתית כאן - מי יהיה חסר לב ומרושע כל כך כדי לעשות את זה? מי ירצה למחוק את המחשב לילד בן 9 שבסך הכל הוריד לעצמו את הלהיט החדש של כריסטינה אגילרה? מי חשב על החיבור הנוראי כל כך בין וירוסים ומוסיקה? מי חקר את הנושא, פיתח את הטכנולוגיה, ובסופו של דבר הפיץ את השירים הנגועים? למי כואבת החלפת הקבצים ברשת עדי כדי כך, שהוא יתמלא שינאה יוקדת ועיוורת כלפי הגולשים, והמוסיקה שהם אוהבים?

כשתענו לעצמכם על השאלה הזאת – תדעו בדיוק מי הרעים ומי הטובים במלחמת החלפת הקבצים ברשת, ותוכלו לבחור לעצמכם בלי לחשוב פעמיים, את המחנה שלכם. בכל מקרה - עד הודעה חדשה, אתם יכולים להמשיך להוריד מוסיקה בלי לחשוש, ועכשיו יותר מאי פעם, גם בלי שום נקיפות מצפון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by