ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המדען שהסיר את קללת המומיה 
 
 והוא בכלל לא ידע שהוא כזה   
 
מערכת חיים ברשת

חוקר אוסטרלי טוען כי "קללת המומיה" של המלך תות אנך-אמון, אשר כביכול גרמה למותם של פותחי קברו, אינה יותר מאגדה אורבנית שטופחה על ידי עיתונאים ממורמרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המגזין הרפואי British Medical Journal פרסם מחקר מאת מארק נלסון מאוניברסיטת מונאש במלבורן, אוסטרליה, אשר מצא, כי בניגוד לאגדה שצצה סביב המומיה של תות אנך-אמון, רוב אלו שהיו במקום בעת פתיחת הקבר בשנת 1922, זכו לחיים ארוכים ומתו בשיבה נאה.

"האגדה על הקללה נוצרה, באופן כמעט וודאי, ע"י עיתונים מתחרים שהמידע על התגלית המדעית של המאה נמנע מהם, לאחר שהזכויות הבלעדיות לסיפור ניתנו לעיתון הטיימס הלונדוני" אמר מר נלסון במחקר.

לפי דבריו של הארכיאולוג הווארד קרטר, שהוביל את הצוות שגילה את חדר הקבורה, עשרים וחמישה מערביים נכחו בחדר בעת פתיחת הקבר. הם מצאו את גופתו החנוטה והשלמה של פרעה, ביחד עם מסכת הקבורה המוזהבת ותיבות אוצר מלאות בחפצי אומנות עשויי זהב.

הממצא עשה כותרות מסביב לעולם והצית שגעון בקרב כל מי שכיסו היה עמוק מספיק, להניח יד על כל דבר שרק נראה מצרי.

אך כאשר הספונסר של המשלחת הארכיאולוגית של קרטר, הלורד קרקנרבורן, מת שבועות בודדים לאחר פתיחת הקבר, נולדה אגדת קללת המומיה.


קללת הפרעונים בהופעת בכורה עולמית

עיתוני התקופה דיווחו כי על הקבר הייתה חרוטה קללה שהבטיחה כי "מוות יבוא על כנפיים מהירות לאיש אשר יעז להפריע את מנוחתו של המלך" למרות שלא היה כל תיעוד למציאתו של טקסט שכזה. העיתונים מייד גילו לעולם כי הקללה היא זו שאשמה בסדרה של מקרי מוות – רבים מהם עם קשרים מאוד מקריים לקבר עצמו – כולל מותה הטראגי של הציפור הקנרית של קרטר, אשר דווח כי נבלעה על ידי נחש קוברה ביום פתיחת הקבר.

אפילו סר ארתור קונן דויל, ממציאו של הבלש הבדיוני, שרלוק הולמס, אמר כי הוא מאמין בקיומה של הקללה ובכך שהיא ללא ספק עובדת.

במחקרו תיעד נלסון ורשם את תאריכי המוות המדויקים של כל אלו שהיו בקבר בזמן הפתיחה, ומצא כי גיל המוות הממוצע עמד על 70 שנים, ממוצע נאה מאוד. קרטר עצמו חי יפה מאוד עד למותו בנסיבות טבעיות בגיל 60 ומשהו.

"מצאתי כי לא הייתה כל ראייה לכך שהמצאות במקום בעת פתיחת הקבר, הסרקופג, ארון הקבורה או חשיפת המומיה מתכריכיה, קיצרה באופן כלשהו את חייו של מי מהנוכחים", אמר מר נלסון. ובכך, אם תרצו, סתם את הגולל על אחת מהאגדות שהפחידו וריתקו רבים וטובים במשך 80 השנים האחרונות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by