ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: שר הטבעות 

ביקורת: שר הטבעות

 
 
ירון חיימסון, גיימר

Lord of the Rings Online, משחק התפקידים המוני המתרחש בעולם הפנטזיה הפופולרי, מתגלה כמשחק מוצלח למדי, גם אם לא מושלם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד היום לא הייתי חובב גדול של משחקי תפקידים המוניים. עשיתי סיבוב ב-World of Warcraft, ניסיתי את D&D Online המתסכל, וחרשתי (לעומק יחסית) את Guild Wars, בעיקר כי סוג המשחק התאים לי קצת יותר. אחרי כמה עשרות שעות (הרבה יותר, אם סופרים את תקופת הבטא) הצלחתי קצת לעצור ולשבת לכתוב את הרשמים שלי מ'שר הטבעות אונליין'. זה לא שהתמכרתי למשחק וחשתי צורך עז לשחק בו בכל רגע פנוי, אבל בכל פעם שהתחברתי אליו מצאתי את עצמי משחק בו הרבה יותר זמן ממה שתכננתי.
 

משחקי הסולו חוזרים

 
שר הטבעות אונליין הוא משחק התפקידים ההמוני השלישי מבית Turbine (אחרי Asheron Call 2 ו-D&D Online הלא אפוי), ובהחלט אפשר לראות שהחברה הכינה את שיעורי הבית. אחת הבעיות הקשות ביותר של D&D Online הייתה הקושי במשחק הסולו – אי אפשר היה לעשות כמעט כלום לבד והיה צורך להקים חבורה אנושית בכל הרפתקה. בשר הטבעות אונליין דווקא הלכו חזק על האופציה האישית, למרות שהמשחק עצמו הרבה יותר שלם ומעניין כאשר מבלים אותו עם אנשים נוספים.

שר הטבעות אונליין הוא משחק בתשלום חודשי (15$, או פחות במנויים ארוכים יותר), שמביא אל המחשב בעיבוד נאמן ואיכותי את עולמו המופלא של ג'.ר.ר טולקין. הגראפיקה במשחק מרשימה מאוד ומביאה לחיים נופים ומקומות מוכרים מהספרים בצורה כל כך אותנטית, שהמעריצים השרופים יתרגשו עד דמעות כשייכנסו לריבנדל למשל.

המנוע הגרפי חזק מאוד ומכיל אופציות רבות, אך הוא מצריך מחשב בינוני של נאס'א בכדי להריץ את המשחק עם כל האופציות. המכונה הסבירה שלי דורגה כ-LOW בזיהוי אוטומטי, אבל הצלחתי להריץ גם ב-Med (מומלץ לשחק קצת עם האופציות). מה שכן נתקלתי בו ביחס לגרסת הבטא בה שיחקתי רבות הם גליצ'ים גרפיים לא נעימים – לעיתים סתם מעין הפרעות עד לעיוות מוזר של כל המסך (שעובר אחרי זמן מה, אם ממזערים את המשחק ופותחים אותו מחדש). מוזר.
 

בוחר להיות מלחין

 
את הגרפיקה מלווה פסקול מוצלח ומגוון מאוד, שמתאים את עצמו לאזורים השונים במשחק. אופציה בהחלט מגניבה שצורפה על ידי המפתחים היא היכולת לנגן על כלים. כל דמות יכולה (ברמה חמש) ללמוד יכולת ניגון, וע'י קניית כלי מנבלן (Bard) לפתוח בקריירה שנייה בתחום המוזיקה. בעדכון הגדול החדש כמות הצלילים השונים עלתה ל-36, מה שמאפשר הלחנת יצירות מורכבות למדי.

יצירת הדמות בנאלית למדי - ארבעה גזעים סטנדרטיים (בל נשכח שזה המקום בו הסטנדרט התחיל, כך שאין מקום לצעקות 'הא! מעתיקים מ-WOW'), כאשר לכל אחד יש מספר מקצועות המתאימים לו. מבחר המקצועות לא מכיל הפתעות מרגשות - Champion הלוחם, Guardian הטנק הדפנסיבי, Captain המנהיג שדואג למוראל ולארגון השורות, Hunter הקשת, Burglar הגנב, Lore-Master המכשף, ו-Minstrel הנבלן (להרמת המורל). מבחר המקצועות מעט בעייתי, מכיוון שכל אחד מהם הולך בדרך מותווית מראש, כך שברמות הגבוהות אין ממש הבדל בין שתי דמויות מאותו מקצוע. יתר על כן, לאחר ניסוי כל הגזעים חובה לציין שהשוני ביניהם אינו מורגש מספיק.

מסתבר שזו לא בהכרח הגדולה בבעיות – שר הטבעות אונליין הוא משחק מבוסס משימות (קווסטים). לאחר משימת היכרות זריזה נתחיל לנדוד בעולם (באזור קטן שלו, העולם פשוט מדהים בגודלו) במטרה לפתור קווסטים ולצבור נסיון ודרגות. תמיד יש משימות עלילה ברקע, אבל רובן הן משימות של 'לך תביא'. אפשר להגיע בקלות ל-20 קווסטים פעילים במקביל, ולכן תשמחו לשמוע שכלי המעקב אחרי הקווסטים מוצלח מאוד (כולל חמישה קווסטים לבחירה שמטרותיהם מוצגות כל הזמן בפינה על המסך). לפחות זה, היות והקווסטים עצמם ברובם מאוד חוזרים על עצמם ובשלב מסוים הם מתחילים לשעמם. לך תהרוג כמה מפלצות כאלה, לך תאסוף חול מפה וטיט משם, וכדומה.
 
 
 
בדומה למטלות הסיפור המרכזי (המעניינות הרבה יותר), הקווסטים מצד אחד מלווים בטקסט רב (שאולי נותן עומק, אך מתיש לאחר זמן), ומצד שני אינם מקבלים כל אזכור/ציון במפה/רדאר ועלינו לעבוד קשה עבורם. כביכול יש פה תגמול, אבל המשימות עצמן והפרסים עבורן לא ממש מתגמלות. כל קווסט מתוגמל בכסף או בציוד. כמות הכסף המחולקת במשחק היא מזערית בצורה חסרת תקדים. גם ברמות הגבוהות יותר צריך להשקיע כמה שעות בכדי לאגור מספר מטבעות זהב (יש גם כסף ונחושת), זה מתסכל מאוד ומרגיש חסר טעם. לא פלא שמפעלי הזהב הסינים פעילים במלוא המרץ ומציעים את מרכולתם במחיר שווה נפש.
 

אני והחבר'ה

טורביין הלכו על בחירה אמיצה וויתרו, לפחות בשלב זה על PvP (קרבות שחקן נגד שחקן). המשחק בנוי ליותר שיתופיות ומעודד יצירה של חבורות (Fellowships) שעבורן יש מצבי קרב ייחודיים שדורשים סנכרון ודיוק בין החברים בחבורה, אך מתגמלים את החברים ביכולת הרג משופרת ויכולות מחוזקות משמעותית. אי אפשר לגמרי בלי PvP ולכן הכניסו את ה-MonsterPlay, המאפשר לשחק מפלצות מצבאו של Sauron. בהגעה לדרגה 10 ניתן 'לייצר' מפלצת כזאת ולסור לאזור מסוים במפות, שם מתבצעים קרבות ה-PvP, הן במפלצות אחרות והן בגיבורים בעלי דרגה גבוהה. גם הרעיון וגם הביצוע מגניב, אבל גם החידוש הזה לא מחזיק יותר מדי זמן.

כפי שהזכרנו קודם, מיפוי העולם עצום ורב פרטים. המשחק ממפה את רובה של הארץ התיכונה, מה שקצת מקשה על ההתניידות בין האזורים. קצבי ההליכה של הדמויות הם כאלה שמצריכים לעיתים כמה דקות בין יעד למשנהו וגם הנופים לא מפצים על ההליכה המיותרת. לאחר מספר רמות, יש לדמות מספיק כסף בכדי לשכור סוסים (גמד על סוס – מגוחך!) שמקלים על ההתניידות. שיפור קטן מהבטא הוא ביטול האופציה להיות 'סטיב אוסטין' – פשוט לנשור מצוק בכל גובה ולהמשיך ללכת כאילו כלום. הדמות סופגת נזק כזה או אחר, ומאיטה את קצב הליכתה אם הגזמתם בנפילה.

יש עוד כמה הפתעות נחמדות במשחק – סולם המעשים (Deeds). הדמות יכולה לקבל כינוי הנגזר מאיזה מעשה או סדרת מעשים שביצעה. אם הדמות לא מתה בקרב עד דרגה 5, הכינוי The wary (הזהיר) יוצמד לשמה. אם תהרוג כמות נאה של גובלינים, נקבל כינוי אחר. בין הכינויים המעניינים ניתן למצוא את Pie eating champion וכן Breakfast Connoisseur (המוקדש לגרגרן שאכל מספר פעמים רשימת מאכלים כזו או אחרת).
 
 
שיטת יצירת העצמים במשחק שונה מעט מזו שבמשחקים דומים בז'אנר. היא מכונה Vocations ובעצם מסווגת את הדמות לאיזה תת-מקצוע (נגיד טבח, נפח או מעבד עורות). לא קשה ליצור עצמים במשחק והעצמים הם לרוב די שימושיים. מצד שני, משהו בשיטה מרגיש קצת חדגוני ואנמי ביחס למתחרים.

אסכם בדימוי – ישנה בונבוניירה. כמו בכל אחת כזאת, יש בה גם שוקולדים פחות טעימים. מצד שני, כשאוכלים הרבה אז הטעמים מתערבבים והכל טעים, אבל אין חידוש. שרה'ט אונליין לא מחדש הרבה. טורביין הלכה בעיקר על המסלול הבטוח וויתרה על ההשקעה במקצועות ובבניות וגם נטשה קצת את ה-PvP. מצד שני יש כאן הנפשה מדהימה של עולם הארץ התיכונה, עם המון דברים שאפשר לעשות בו. אפשר להעביר בו הרבה שעות בכיף, כמעט בלי להרגיש, ואפילו לא ממש להתמכר. מעריצי הסדרה כבר מכורים. השאר? תלוי מאיזה משחק תפקידים המוני באו ולאיזה הם רוצים ללכת. בהחלט מומלץ למתחילים בז'אנר.

ולסיום – אתר מעולה במיוחד למתחילים במשחק המכיל את כל המפות עם נקודות מגע שמציינות מקומות ודמויות חשובות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by