ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סנאףסטר 
 
 שארית התום בארגזי קרטון. ציוד המכירה הפומבית   
 
עידו קינן

זה לא נגמר, זה רק הסוף: בשבוע שעבר נמכרו הנכסים האחרונים של נאפסטר, ששינתה את המוזיקה של חיינו; תמונות ארגזי הציוד הזכירו פינוי תכולת בית, אחרי שהדייר נפטר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גאים להציג. עלון המכירה הפומבית
 גאים להציג. עלון המכירה הפומבית   
המראה לא קל. כמו מה שרואים ליד ביתו של אדם בודד שנפטר: אנשים יוצאים עם המון ארגזים עמוסים, שמכילים את כל מה שהשאיר מאחוריו. ככה נראה אתר המכירה הפומבית של הציוד של נאפסטר, שהתקיימה בסוף השבוע שעבר. החברה/תוכנה/המצאה הקטנה, שעשתה מהפיכה בעולם המוזיקה והצליחה לטלטל את תאגידי המוזיקה השבעים, נמכרת חתיכות-חתיכות לכל המרבה במחיר, כשכל חתיכה מסומנת בתג-פטירה, פתק עם מספרה הקטלוגי. אם מישהו מ-RIAA הגיע למכירה או צפה בה באינטרנט, ודאי עלה על פניו חיוך מרושע.

על המכירה נודע לנו לפני חודש בדיוק, כשנכנסנו לאתר נאפסטר מתוך סוג של נוסטלגיה-מושאלת: מעולם לא הורדנו שיר מנאפסטר (אם כי שיר או מערכון שמישהו אחר הוריד משם ודאי עברו תחת ידינו ), אבל כתבנו עליה לא פעם, מנסים להבין אם מדובר במהפכנות רובין-הודית או בגירסה ההייטקית של ה-shoplifting של ווינונה ריידר.
 
ארבעת אלפים פריטים. ציוד משרדי של נאפסטר
 ארבעת אלפים פריטים. ציוד משרדי של נאפסטר   
כנראה שזה קצת משניהם: האידיאולוגיה היא אולי "מידע רוצה להיות חופשי", "לאף אחד אין זכויות יוצרים על התרבות שלנו" ו"חברות התקליטים עושקות את האמנים וגובות יותר מדי כסף מהצרכנים"; בפועל, רבים מעשרות מיליוני המשתמשים היו מורידים את השירים מנאפסטר גם אם דיסק היה עולה חמישה שקלים, פשוט כי אפשר. אחד מהמשתתפים במכירה הפומבית, דייב מרוויט, רכש שלוש חולצות של נאפסטר ב-15 דולר החתיכה. "זו חתיכה של היסטוריה, אבל הם גובים יותר מדי בשבילה", אמר מרוויט לכתב הסן-פרנסיסקו גייט, "אם הייתי יכול להוריד אותה מהאינטרנט בחינם, הייתי עושה זאת".
 
חתיכת היסטוריה. פריטים עם לוגו החתול
 חתיכת היסטוריה. פריטים עם לוגו החתול   
ואם הוא לא היה כל כך נלהב, הוא היה יכול לקנות אותה בעשירית המחיר. חולצות של נאפסטר, כמו של כל חברת דוט-קום שמכבדת את עצמה (או שפשטה את הרגל מזמן), מככבת בחנויות "צבא הישע" האמריקאיות, שמוכרות לאנשים מעוטי-יכולת (ולציידי מציאות) ציוד משומש בזול, ותורמות את ההכנסות למטרות דומות. אנחנו קנינו בחנות כזו חולצת נאפסטר בדולר וחצי. היא הוענקה לשגרירנו ברשת, שככל הידוע לנו ניילן אותה והכניס לכספת – השקעה עתידית ליום פנסיה סגריר.


זו אחת הסיבות להשתתפות במכירה הזאת: נאפסטר, לטוב ולרע, היא נער הפוסטר של מהפיכת ה-P2P. ערכם של החולצות, המשטחים לעכבר, הכובעים ושאר הפריטים עם לוגו החתול עשוי לעלות משמעותית בשנים הבאות, ולהפוך גם את מרוויט, ששרף 45 דולר על טי-שרטים, לאיש עשיר בכמה מאות או אלפי דולרים. לי דנהאוור מחברת דאב-ביד, שערכה את המכירה הפומבית בקליפורניה ובמקביל באינטרנט, אמר: "אנשים יקנו לפטופ רק כדי שיוכלו לומר, 'שון פאנינג אולי הקליד על זה'. זו תרבות פופ של המאה ה-21. אלה פריטי האספנות של העתיד". מבין הלפטופים, זה שבאמת שימש את פאנינג, ממציא התוכנה, נמכר ב-800 דולר.
 
 
חולצה ותקליט, בלי התקליט. חולצת נאפסטר בארגז
 חולצה ותקליט, בלי התקליט. חולצת נאפסטר בארגז   
דאב-ביד היא סוג של אוכל-נבלות, שניזון מגופות של דוט-קומים וחברות אחרות שכשלו. בין השאר, ערכה החברה מכירות פומביות של ציוד מספקית האינטרנט אקסייט@הום, הקמעונאית המקוונת Webvan וחברת האנרגיה אנרון (פסל של "ה-E העקומה", לוגו החברה, נמכר לאחרונה ב-44 אלף דולר). "דאב-ביד מרוצה מאוד על שנבחרה לנהל את המכירה הפומבית המקוונת של נכסי ההון של נאפסטר", נכתב בעלון שהוציאה לכבוד המכירה.החברה שלחה את אנשיה לעוט על משרדי נאפסטר הנטושים, ואלה חזרו עם שלל של כארבעת אלפים פריטים.

נאפסטר אינה דוט-קום כושל: היא פשוט סיימה את תפקידה המהפכני וסירבה למות בכבוד. בהתחלה ניסה לקנות אותה תאגיד המדיה ברטלסמן, שחברת בת שלו היתה אחת מהתובעות במשפט שהכריע לבסוף את נאפסטר. אחר כך היתה זו פרייבט מדיה, המחזיקה בתכני פורנו, שרצתה לחדור, אם תסלחו לנו, לתחום הבידור למבוגרים ב-P2P. לבסוף נמכרו הטכנולוגיה, המותג, הלוגו והאתר בחמישה מיליון דולר לחברת רוקסיו, שמייצרת תוכנה ליצירת מדיה דיגיטלית וצריבת דיסקים.
 
 
מה שנשאר – הכובעים, השרתים, הלפטופים, שולחנות הפינג-פונג – שאריות של חברה חיה, נושמת ובועטת – נמכר לציבור הרחב. הפריטים השימושיים ישמשו חברות ואנשים פרטיים. המזכרות – לקנות ולשים ליד חתיכת האבן מחומת ברלין, הנר מרצח רבין ושקיק האבק מנפילת מגדלי התאומים. נוסטלגיה על מדף. המוזיקה של חיינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by