ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ספארי? עדיף להישאר בג'יפ 

ספארי? עדיף להישאר בג'יפ

 
 
ליאור באקאלו

אפל מציעה למשתמשי חלונות אי של מקיות במערכת ההפעלה. לקחנו את גירסת חלונות של הדפדפן ספארי לסיבוב ניסיון, וחזרנו מאוכזבים. איפה הוא נופל ומה בכל זאת מעניין בו. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספארי. עכשיו גם בחלונות (אילוסטרציה)
 ספארי. עכשיו גם בחלונות (אילוסטרציה)   
נורא רצינו לספר לכם כמה מדהימה גירסת החלונות החדשה של דפדפן ספארי. באמת שרצינו להריץ את הממתק של אפל, ולהרגיש סוף סוף קצת מק על מערכת ה-XP החבוטה שלנו. רק שלמרבה הצער זה בלתי אפשרי. בכל זאת, קצת קשה להתרשם מאסטתיות, זריזות ופיצ'רים מיוחדים, כשהדפדפן מתעקש להתרסק כל 4.5 שניות.

אחרי שלקחנו אותו לסיבוב ניסיון, ההתרשמות המרכזית שלנו מגירסה 3 בטא לחלונות של ספארי, היא שהתוכנה נמצאת עמוק בשלב הבטא, וייקח לה לא מעט זמן להתבשל חוצה משם. אם בכל זאת חשקה נפשכם להתקין אותה, לחצו כאן להוראות וטיפים.

ובכל זאת, ברגעים הבודדים בהם הוא מתפקד, ספארי 3 לחלונות הוא דפדפן מעניין. הממשק המקינטושאי מופיע כאן במלוא הדרו, ומזכיר מאוד את iTunes, יישום פופולרי אחר מבית אפל שעשה לעצמו נפשות בקרב משתמשי חלונות.
 

למה?

 
לא לגמרי ברור למה אפל טרחה בכלל להשקיע משאבים בפיתוח גירסת ספארי לחלונות, מלבד השאיפה לחשוף יותר אנשים לממשק הקוסם של מקינטוש. אפשרות אחת היא רצון להעלות את נתח השוק של ספארי במטרה לדחוף מפתחים לקחת אותו בחשבון בבואם לפתח יישומי רשת, כמו Google Docs. אופציה אחרת היא לאפשר למפתחים לבחון יישומים על ספארי גם ללא מחשב מקינטוש, ובכך לאפשר פיתוחם של כלים שיוכלו לעבוד גם עם גירסת הדפדפן ל-iPhone.

מה שברור הוא שלספארי (להורדה כאן) צפויה תחרות קשה על נתח משמעותי משוק הדפדפנים, שכבר מאוייש במתחרים חזקים ומשוכללים - אקספלורר 7, פיירפוקס ואופרה הם הנציגים הבולטים. אז מה יש בו בדפדפן החדש-ישן של אפל, שמצדיק את תשומת הלב שלכם?
 

מהר יותר? תלוי איפה

מבחני מהירות: ספארי בירוק, פיירפוקס באדום ואקספלורר 7 בסגול (מאתר Compiler)
 מבחני מהירות: ספארי בירוק, פיירפוקס באדום ואקספלורר 7 בסגול (מאתר Compiler)   
הדבר הבולט ביותר כשמפעילים את הדפדפן של אפל, היא המהירות המדהימה בה הוא עולה. בניגוד לפיירפוקס, שזמן ההפעלה שלו מתארך ככל שמעמיסים עליו יותר ויותר תוספים, ובניגוד לאקספלורר 7 של מיקרוסופט (שסתם נטען לאט), מהירות התגובה של ספארי כמעט מיידית. אך כשמגיעים לטעינת הדפים התגובה מעט שונה.

מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, התגאה בעובדה שספארי לחלונות מהיר כמעט כפליים מפיירפוקס, אופרה ואקספלורר. אבל ברשת מציגים נתונים אחרים. בבלוג הטכנולוגיה Compiler מבית Wired השוו את ביצועי הדפדפנים השונים בהעלאת שירותי הרשת של גוגל, וספארי מצא עצמו מפגר אחרי פיירפוקס בכל השירותים. בדיקות שערכנו בהעלאת תיבת המייל המפוצצת שלנו ב-Gmail חשפו תוצאות דומות. לדברי החבר'ה ב-Compiler, ספארי פשוט מפגר בכל הקשור לטעינת אתרים הכתובים ב-JavaScript ו-Ajax.
 
 

איפה כל האפשרויות שלי?

חיפוש מהיר. כל התוצאות מסומנות (צילומסך)
 חיפוש מהיר. כל התוצאות מסומנות (צילומסך)   
בניגוד לפיירפוקס ועולם התוספים העשיר שלו, ספארי לא מציע כל כך הרבה אפשרויות מיוחדות למשתמשיו. אבל זה בסדר, גם אקספלורר לא, והוא בכל זאת הדפדפן הכי מקובל בשכונה. מרבית האפשרויות הרגילות של OS X נמצאות כאן, דוגמת חסימת חלונות קופצים, קורא RSS מובנה, מילוי טפסים אוטומטי וגלישה פרטית. פיצ'רים חדשים הכלולים בגירסה הנסיונית הם חיפוש מהיר ואפשרות להגדלת שדות טקסט לכתיבה נוחה יותר.

החיפוש המהיר הוא אחת האפשרויות היותר חביבות של ספארי. בניגוד לפיירפוקס, שמסמן רק את תוצאת החיפוש הראשונה ומאפשר לעבור לבאות אחריה, ספארי מסמן את כל התוצאות שנמצאו בעמוד. לאחר החיפוש תצוגת הדפדפן מוחשכת, ורק תוצאות החיפוש מופיעות מוארות.

אפשרות חביבה אחרת היא היכולת להגדיל את שדות הטקסט. ספארי מוסיף לפינה הימנית התחתונה של חלונית הטקסט סמל הדומה לזה המופיע על פינות החלונות הרגילים במערכת, ובאמצעות גרירתו ניתן לשנות גודלה.
 

מצוין לחובבי ה-RSS

גם קורא ה-RSS המובנה של ספארי מציע כמה תוספות לקוראים המוכרים מהדפדפנים המתחרים. כשתגלשו באתר שכולל פיד RSS הדפדפן יגלה לכם על כך באמצעות הצגת האותיות RSS בקצה שורת הכתובת. לחיצה על סמל זה תעביר אתכם לפיד הרלוונטי.

כמו באקספלורר, גם ספארי מאפשר למיין את הקטעים המופיעים בפיד לפי תאריך הופעתם או לפי סדר אלפביתי. אבל הוא לא נעצר שם, ומאפשר להציג רק את תוצאות הפיד מהיום, מאתמול או מהחודש שעבר, בנוסף לאפשרויות אחרות.

למרות אפשרויות המיון הנוחות, הדובדבן של קורא ה-RSS בספארי הוא סרגל קטן, המאפשר לבחור כמה אתם רוצים לראות מכל קטע בפיד, אפשרות נוחה מאוד כאשר מדובר באתר או בלוג שנוהגים לספק את התוכן במלואו בפיד שלהם. ניתן לשחק בין כותרות בלבד לבין התוכן המלא, או להסתפק במספר השורות הראשונות של כל קטע.
 

הבעיות הכואבות

ההתרסקות. המסך הנפוץ ביותר בספארי (צילומסך)
 ההתרסקות. המסך הנפוץ ביותר בספארי (צילומסך)   
לספארי בהחלט יש כמה דברים חביבים להציע, אבל ממש לא בטוח שמה שיש לו מספיק כדי להתחרות ברצינות עם אקספלורר 7, פיירפוקס ואופרה. מלבד ההתרסקויות החוזרות והנשנות על מערכת חלונות ה-XP שלנו, חלק גדול מהפיצ'רים שלו בסיסיים למדי. לעתים אפילו יותר מדי.

קחו למשל את הלשוניות (Tabs). ספארי אמנם תומך בלשוניות, אפשרות שהפכה כבר מזמן לסטנדרט בכל דפדפן, אבל הוא עושה זאת בצורה כה פרימטיבית שגרמה לנו לרצות לצעוק. אפילו כפתור להוספת לשונית אין שם, חייבים לעשות זאת באמצעות תפריט העכבר הימני.

תקלה אחרת היתה הגדלת הטקסטים. גם פיירפוקס וגם אקספלורר 7 מאפשרים לשנות בקלות את גודל הטקסט בעמודים בהם אתם צופים באמצעות לחיצה על מקש ה-Ctrl והנעת גלגלת העכבר. יחד עם האפשרות להיעזר בצירופים Ctrl ומקשי הפלוס והמינוס, מדובר באפשרות נוחה ביותר לאנשים הסובלים מבעיית ראיה או סתם אוהבים לקרוא באותיות גדולות. ספארי, משום מה, מתעקש לא רק להשאיר את הגלגלת מחוץ לתמונה, אלא גם להתעלם ממקשי הפלוס והמינוס שנמצאים ב-Keypad - מה שהופך את מלאכת שינוי גודל הטקסט למסתכלת ביותר.
 

עברית רבותי, עברית

עברית בספארי. לא, זו לא בעיה של קידוד (צילומסך)
 עברית בספארי. לא, זו לא בעיה של קידוד (צילומסך)   
אי אפשר להתעלם גם מסוגיית שפת הקודש. ספארי אמנם מציג ביעילות אתרים הכתובים בעברית, אך בכל הקשור לעברית בתפריטים הוא עושה עבודה עקומה ביותר ומציג את הכתוב במהופך. כך למשל מצאתי עצמי גולש באתר "םיבשחמ - ענענ", מה שעשוי להיות מעט מתסכל בכל הקשור לאיתור עמודים ספציפים בכותרות הלשוניות.

נכון, אנחנו שוק זעיר שבאפל לא ממש חושבים עליו, אבל זה לא הופך את הדפדפן ליותר ידידותי עבורנו, נכון? מה גם שאותה בעיה תוקפת את השפה הערבית, לה, כידוע, יש מספר קוראים רב בהרבה.

ספארי גם סובל מכל אותן בעיות תאימות אתרים מהן "נהנים" גם משתמשי פיירפוקס. כך למשל הכתבות בערוץ החדשות של Walla גולשות לצדדים, לא ניתן לנגן קטעי וידאו מהאתרים ynet ו-nrg וכן הלאה. ההבדל היחיד שנתקלנו בו היה שהתמונה בכתבה הראשית באתר ערוץ הספורט לא גלשה מגבולותיה.
 

בקיצור, לא

ספארי לחלונות. מפגר מאחור (מאתר אפל)
 ספארי לחלונות. מפגר מאחור (מאתר אפל)   
השורה התחתונה של ההתנסות שלנו עם גירסת הבטא של ספארי 3 לחלונות, היא שאם כבר בעיות תאימות הן מנת חלקנו - עדיף להעביר אותן בפיירפוקס. ספארי מפגר בהרבה אחר הדפדפנים המובילים בשוק, מציע מעט מאוד פיצ'רים מיוחדים שלא מצדיקים את ההגירה, וחסר קהילת מפתחים תוססת דוגמת זו של פיירפוקס.

ההתרסקויות החוזרות והנשנות שלו על מערכת ה-XP שלנו גרמו לנו להגיע למסקנה, שאפילו את אקספלורר 7 אנחנו מעדיפים על פניו. ואם הלוק המקינטושי כל כך קוסם לכם, אתם תמיד יכולים לשנות את ערכת הנושא של פיירפוקס בהתאם. עוד משהו קטן שאין בספארי.

דרישות מערכת

ספארי רץ על חלונות XP או ויסטה. הוא דורש זיכרון של 256MB ומעלה ומעבד במהירות 500Mhz או יותר.

להורדת ספארי 3 לחלונות בטא
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by